Ֆուադ Հուսեյնով. Հայաստանի կողմից ոչ ռազմական նշանակության հողերի ականապատումը դանդաղեցնում է Մեծ վերադարձի գործընթացը
Քաղաքականություն  05 Դեկտեմբերի 2022 - 10:14
2020 թվականին՝ Հայրենական պատերազմից հետո, տարածաշրջանում ի հայտ եկան նոր իրողություններ։ Փախստականները և հարկադիր վերաբնակները՝ միջազգային իրավական նորմերին համապատասխան հնարավորություն ունեցան վերադառնալ հայրենիք։ Հարկադիր վերաբնակների խումբն արդեն վերադարձվել է ադրբեջանական պետության կողմից։ 66 ընտանիք և 326 մարդ վերաբնակեցվել է Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում, որը վերակառուցվել է խելացի գյուղի հայեցակարգի հիման վրա։ Ներկայումս օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում լայնածավալ ծրագրեր են իրականացվում, սակայն Հայաստանի կողմից ռազմական նպատակ չունեցող, շուրջ 30 տարի օկուպացված հողերի ականապատումը դանդաղեցնում է Մեծ վերադարձի գործընթացը։
Այս մասին Ստամբուլում կայացած Ռազմավարական հաղորդակցությունների միջազգային գագաթնաժողովում՝ Stratcom 22-ում իր ելույթում հայտարարել է՝ Փախստականների և հարկադիր վերաբնակների հարցերով պետական կոմիտեի փոխնախագահ Ֆուադ Հուսեյնովը։
Պետխական կոմիտեի նախագահի տեղակալը գագաթնաժողովի մասնակիցներին հանգամանորեն տեղեկացրել է՝ Հայաստանի օկուպացիոն և տեղահանության քաղաքականության հետևանքով մեր երկրում ծագած փախստականների և հարկադիր վերաբնակների խնդրի, դրա պատմական արմատների և դրա լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների մասին։ Ուշադրության է ներկայացվել, որ փախստականները և հարկադիր վերաբնակները մշտապես շրջապատված են նախագահ Իլհամ Ալիևի ուշադրությամբ և հոգատարությամբ, իսկ առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևան նույնպես հատուկ զգայունությամբ է մոտենում նրանց սոցիալական խնդիրների լուծմանը։ Նշվել է, որ գրեթե 30 տարվա անորոշության ընթացքում, երբ մեր տարածքները օկուպացված էին, պետությունը հետևողական միջոցներ է ձեռնարկել բնակչության խոցելի խմբի մաս կազմող հբարկադիր վերաբնակների սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Ադրբեջանի բնակիչները վստահ են՝ օկուպացված գյուղերի մոտալուտ վերադարձի հարցում Հարցման տվյալներ
Հիքմեթ Հաջիևը՝ Հայաստանի հետ խաղաղության և Ադրբեջանի մոտեցման մասին Հարցազրույց՝ չինական Phoenix հեռուստաալիքին

Фуад Гусейнов: Минирование Арменией земель, не имеющих военного назначения, замедляет процесс Великого возвращения
ПОЛИТИКА  04 Декабря 2022 - 17:56
В 2020 году, после Отечественной войны, в регионе возникли новые реалии. Беженцы и вынужденные переселенцы имели возможность вернуться на родину в соответствии с международно-правовыми нормами. Группа вынужденных переселенцев уже возвращена Азербайджанским государством. 66 семей и 326 человек были переселены в село Агалы Зангиланского района, которое было перестроено на основе концепции «умного села». В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях реализуются масштабные проекты, но минирование Арменией земель, не имеющих военного назначения, находящихся под оккупацией почти 30 лет, тормозит процесс Великого возвращения.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил заместитель председателя Госкомитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Фуад Гусейнов в своем выступлении на Международном саммите по стратегическим коммуникациям - «Stratcom 22», прошедшем в Стамбуле.
Заместитель председателя Госкомитета подробно проинформировал участников саммита о проблеме беженцев и вынужденных переселенцев, возникшей в нашей стране в результате оккупационной и депортационной политики Армении, ее исторических корнях и мерах, предпринятых для ее решения. Было доведено до внимания, что беженцы и вынужденные переселенцы всегда окружены вниманием и заботой Президента Ильхама Алиева, Первый вице-президент Мехрибан Алиева также с особой чуткостью подходит к решению их социальных проблем. Отмечено, что за почти 30-летний период неопределенности, когда наши территории были оккупированы, государством были предприняты последовательные меры по решению социальных проблем вынужденных переселенцев, входящих в состав уязвимой группы населения.
Было отмечено, что в годы Отечественной войны интервью Президента Ильхама Алиева ведущим мировым СМИ, оказавшие значительное влияние на международное общественное мнение, были настоящим мастер-классом как для журналистов. В то же время наш глава государства в очередной раз доказал, что он является лидером в области стратегических коммуникаций.
Заместитель председателя Госкомитета поблагодарил Турецкую Республику за поддержку в Отечественной войне. Он выразил уверенность, что при поддержке международных организаций и Турции Азербайджан представит новую светскую модель восстановления, реинтеграции и возвращения бывших вынужденных переселенцев в постконфликтный период и превратит освобожденные территории в рай.