Իլոն Մասկ ընկերությունը կարող է ուղեծիր դուրս բերել Ադրբեջանի 4-րդ արբանյակը
«Մենք մրցույթ կհայտարարենք մեկ այլ ցամաքային դիտորդական արբանյակի՝ Azersky 2-ի արձակման համար։ Այսօր Իլոն Մասկի Space X ամերիկյան ընկերությունը արբանյակի արձակումները իրագործում է ամենացածր գներով»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը կից Տիեզերական գործակալության (Azercosmos) խորհրդի նախագահ Սամեդդին Ասադովը։
«Արբանյակը, որը կլինի հաշվով 4-րդը, ուղեծիր դուրս կբերվի 3 տարի հետո։ Համոզված եմ, որ Space X-ը լավ գին կառաջարկի: Բայց հիմա չենք կարող ասել, որ պլանավորում ենք նրանց հետ միասին արբանյակ արձակել ուղեծիր, քանի որ մենք դեռ մրցույթ չենք հայտարարել։ Մեր արբանյակային ծրագրերի իրականացումը կսկսվի ևս երկու տարի հետո։ AzerSky 2-ի ուղեծիր դուրս բերելը նախատեսված է մոտ 2025 թվականին»,- ասել է նա։

Компания Илона Маска может запустить на орбиту 4-й спутник Азербайджана
«Мы объявим тендер на запуск очередного спутника наземного наблюдения – Azersky 2. На сегодняшний день американская компания Space X Илона Маска осуществляет запуски по самым низким ценам».
Как передает Report, об этом заявил председатель правления Космического агентства (Азеркосмос) при Министерстве цифрового развития и транспорта Самаддин Асадов.
«Спутник, который станет 4-м по счету, будет запущен на орбиту через 3 года. Я уверен, что Space X предложит хорошую цену. Но сейчас мы не можем сказать, что планируем вместе с ними вывести спутник на орбиту, поскольку мы еще не объявили тендер. Реализация наших спутниковых программ начнется еще через два года. Запуск AzerSky 2 на орбиту запланирован примерно на 2025 год»,- отметил он.