Ադրբեջանը, Ռումինիան, Հունգարիան և Վրաստանը էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուշագիր կստորագրեն
Ադրբեջանը, Ռումինիան, Հունգարիան և Վրաստանը դեկտեմբերի 17-ին Բուխարեստում հուշագիր կստորագրեն՝ եվրոպական այս երկրներին կանաչ էլեկտրաէներգիա մատակարարելու համար էլեկտրական մալուխ անցկացնելու մասին։
Caliber.Az-ը ռումինական լրատվամիջոցներին հղումով հայտնում է, որ Ադրբեջանից էլեկտրական մալուխը կտարածվի Ռումինիա, այնուհետև Հունգարիա, իսկ Վրաստանը հանդես կգա որպես տարանցիկ երկիր։
Նախագծի մանրամասները քննարկվել են դեկտեմբերի սկզբին՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և իր ռումինացի գործընկեր Բոգդան Աուրեսկուի հետ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում։
Ադրբեջանն ու Վրաստանը ձգտում են օգտագործել իրենց աշխարհաքաղաքական հնարավորությունները՝ Եվրոպային էլեկտրաէներգիա մատակարարելու նոր ճանապարհ ստեղծելու համար։ Սև ծովի տակով Վրաստանից հարավ-արևելյան Եվրոպա էլեկտրական մալուխ անցկացնելու ծրագրերը քննարկվում են արդեն մի քանի տարի։
«Նոր նախագիծը, որը պետք է իրականացվի, կապված է էլեկտրաէներգիայի հետ։ Ադրբեջանը փորձում է իր էլեկտրաէներգիան արտահանել համաշխարհային շուկաներ»,- հոկտեմբերի 24-ին Վրաստան կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Азербайджан, Румыния, Венгрия и Грузия подпишут меморандум о поставках электроэнергии
Азербайджан, Румыния, Венгрия и Грузия 17 декабря в Бухаресте подпишут меморандум о прокладке электрического кабеля для поставок зеленой электроэнергии в эти европейские страны.
Как передает Report со ссылкой на румынские СМИ, предусматривается, что электрический кабель из Азербайджана протянется до Румынии, а затем до Венгрии, а Грузия выступит в качестве транзитной страны.
Детали проекта были обсуждены в ходе встречи в начале декабря в рамках заседания Совета министров ОБСЕ министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с румынским коллегой Богданом Ауреску.
Азербайджан и Грузия стремятся использовать свои геополитические возможности для создания нового маршрута снабжения Европы электроэнергией. Планы по прокладке электрического кабеля по дну Черного моря из Грузии в юго-восточную Европу обсуждаются уже несколько лет.
«Новый проект, который будет реализован, связан с электричеством. Азербайджан пытается экспортировать свою электроэнергию на мировые рынки», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев во время визита в Грузию 24 октября.
Помимо этого, 19 октября румынская Romgaz и азербайджанская Socar подписали меморандум о взаимопонимании, в котором выражается намерение «изучить возможность совместной разработки проекта по производству сжиженного природного газа [LNG] в Черном море».