Ֆինանսների նախարար. Մենք շահագրգռված ենք քաղաքացիների համար լավ թոշակներով
Այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Սամիր Շարիֆովը՝ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության կոմիտեի նիստում, հայտնում է Caliber.Az-ը։
«Կենսաթոշակային տարիքի արհեստական բարձրացումը կամ իջեցումը կարող է մեծ խնդիրներ ստեղծել։ Մենք ունենք կյանքի տևողության դրական դինամիկա և կենսաթոշակային հիմնադրամի լավ ֆինանսական վիճակ։ Մենք նույնպես շահագրգռված ենք, որպեսզի մարդիկ լավ թոշակ ստանան։ Նախկինում աշխատած 12 տարին տրվել է կենսաթոշակի իրավունք՝ տարեկան աշխատավարձի 25%-ի չափով։ Այսօր նորմալ կենսաթոշակ ստանալու համար պետք է 35 տարի աշխատել՝ հաշվի առնելով կենսաթոշակային հիմնադրամ գումարների փոխանցումը։ Առաջարկում եմ այս հարցով սեմինար կազմակերպել, թեման քննարկել պատգամավորների հետ։ Սա լուրջ հարց է։ Հաջորդ տարի կենսաթոշակային ֆոնդի ծախսերը ինդեքսավորվելու են ավելի քան 15 տոկոսով»,- ասել է նա։

Министр финансов: Мы заинтересованы в хороших пенсиях для граждан
Как сообщает Report, об этом министр финансов Самир Шарифов заявил на заседании комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
«Искусственное повышение или понижение пенсионного возраста может создать большие проблемы. У нас положительная динамика продолжительности жизни и хорошее финансовое состояние пенсионного фонда. Мы также заинтересованы в том, чтобы люди получали хорошую пенсию. Ранее проработавшему 12 лет давалось право на пенсию в размере 25% от годовой зарплаты. Сегодня, чтобы получить нормальную пенсию, нужно отработать 35 лет, с учетом перечисления денег в пенсионный фонд. Предлагаю организовать семинар по этому вопросу, обсудить тему с депутатами. Это серьезный вопрос. В следующем году расходы пенсионного фонда будут проиндексированы более чем на 15%», - сказал он.