Իրանցիները՝ դիվերսիոն խմբի անդամները, Ղարաբաղ են ժամանել այս փաստաթղթերով
Արդեն մի քանի օր է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում լուրեր են շրջանառվում Ռուսաստանի խաղաղապահ ուժերի ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքով Խանքենդի քաղաք Իրանի Իսլամական Հանրապետության 14 քաղաքացիների մուտք գործելու մասին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Qafqazinfo-ին, դրանով հանդերձ, Ադրբեջանում Իրանի դեսպանատունը դեռ չի մեկնաբանել այս տեղեկությունը։ Ավելին, իրանցի դիվանագետները չեն պատասխանում հարցին, թե ինչ նպատակն է հետապնդում իրանցիների գաղտնի այցը Ղարաբաղ՝ Ադրբեջանի տարածք։
Ուստի խրախուսելու համար, որպեսզի Իրանի դեսպանատունը խախտի լռությունը, հրապարակում ենք նշված 14 իրանցիների անձնագրերի լուսանկարները.
Ճիշտ է, կուզենայինք, որ դեսպանատան պատասխանը նման չլիներ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի պատասխանին, ով հայտարարեց, որ իրանցիներն ամենևին էլ դիվերսանտ չեն, այլ շինարարներ, ովքեր 2 օր անց լքել են Ղարաբաղը։
Ի վերջո, այստեղ հարցեր են ծագում. օրինակ՝ հաշվի առնելով ղարաբաղցի հայերի գործազուրկ լինելը, ինչո՞ւ հանկարծ պետք եղան իրանցի շինարարներ։ Ինչո՞ւ Իրանն արդեն հինգերորդ օրն է չի մեկնաբանում այս հարցը։
Ինչո՞ւ «շինարարներն» այդքան արագ հեռացան Ղարաբաղից, թեև նախատեսում էին այնտեղ մնալ մինչև դեկտեմբերի 12-ը։
Ընդհանուր առմամբ, այս դրվագը գնահատվում է որպես ևս մեկ օրինակ, թե ինչպես ռուս խաղաղապահները չեն կարողանում պատշաճ հսկողություն ապահովել Ադրբեջանի տարածք՝ Ղարաբաղ մուտք գործողների նկատմամբ։

По этим документам иранцы - члены диверсионной группы прибыли в Карабах
В азербайджанских СМИ вот уже несколько дней распространяется информация о проезде группы из 14 граждан Исламской Республики Иран в Карабах, в город Ханкенди, через территорию, временно контролируемую российскими миротворческими силами.
Поэтому, с целью побудить посольство Ирана разорвать заговор молчания, опубликованы фотографии паспортов упомянутых 14 иранцев:
Правда, хотелось бы, чтобы ответ посольства не был похож на ответ командира российских миротворцев в Карабахе, генерал-майора Андрея Волкова, заявившего, что иранцы – вовсе не диверсанты, а строители, которые через 2 дня покинули Карабах.
Ведь тут возникают вопросы. К примеру, почему, учитывая безработицу среди армян Карабаха, понадобились иранские строители? Почему Иран уже пятые сутки никак не комментирует этот вопрос?
Почему «строители» так быстро покинули Карабах, хотя планировали остаться там до 12 декабря?
В целом данный эпизод оценивается как очередной пример того, как российские миротворцы не могут обеспечить должный контроль над тем, кто въезжает на территорию Азербайджана – в Карабах.