Լավրով․ «Ռուսաստանը մտադիր է նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ համաձայնագրի կնքմանը»
Ռուսաստանը մտադիր է նպաստել տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը, սահմանների սահմանազատմանը և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, որ այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը։
«Մենք շահագրգռված ենք ամեն կերպ նպաստելու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սահմանազատմանը, խաղաղության պայմանագրի կնքմանը և ընդհանուր առմամբ՝ վստահության միջոցների ամրապնդմանը, այդ թվում ՝ հասարակական կառույցների, քաղաքագետների, խորհրդարանականների միջև շփումների զարգացման գծով», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվայում բանակցությունների ընթացքում կողմերը կքննարկեն Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, որոնք ձեռք են բերվել 2020 թվականի նոյեմբերին, 2021 թվականի հունվարին և նոյեմբերին, ինչպես նաև այս տարվա հոկտեմբերի վերջին ՝ Սոչիում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ։

Лавров: Россия намерена способствовать заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией
Россия намерена способствовать разлокировке транспортных связей, делимитации границ и заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Report, об этом министр иностранных дел РФ Сергей Лавров сказал на встрече с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в Москве.
«Мы заинтересованы в том, чтобы всячески способствовать и разблокированию транспортных связей, делимитации границы, заключению мирного договора и в целом укреплению мер доверия, в том числе по линии развития контактов между общественными структурами, политологами, парламентариями», - сказал Лавров.
Он отметил, что важной темой сегодняшней встречи является ход выполнения трехсторонних договоренностей лидеров Азербайджана, России и Армении от ноября 2020, января-ноября 2021 годов и Сочинской встречи в октябре текущего года.
«Помимо этого, в повестке дня также находятся взаимодействие в регионе, Каспийская динамика, ОБСЕ, СНГ и другие процессы»,- добавил глава МИД РФ.