Պատգամավոր. Պետք է պատրաստել հեռուստահաղորդումներ Իրանում մեր հայրենակիցների համար
«Ադրբեջանական հեռուստատեսությունն ու ռադիոն պետք է պատրաստեն հաղորդումներ՝ նախատեսված Իրանում ապրող մեր հայրենակիցների համար»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում հայտարարել է Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ջեյհուն Մամեդովը։
Նրա խոսքով, իրանական մի շարք լրատվական գործակալություններ, ինչպես նաև հեռուստաալիքներ, մասնավորապես Səhər հեռուստաալիքը, անընդհատ վիրավորական հայտարարություններ են անում Ադրբեջանի նախագահի և ժողովրդի հասցեին. «Իրանական ռադիոն միջամտում է Ադրբեջանի եթերային տարածություն։ Səhər հեռուստաալիքի և իրանական ռադիոյի միջամտության հարցի շուրջ քննարկումները երկար ժամանակ է, ինչ շարունակվում են, սակայն այս հարցը դեռևս լուծում չի ստացել։ Պետք է լրջորեն զբաղվել այս հարցով»:
Պատգամավորը նշել է, որ Իրանում բնակվող ադրբեջանցիների համար պետք է պատրաստել հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդումներ. «Մենք պետք է հաղորդումներ պատրաստենք տարբեր լեզուներով, մասնավորապես պարսկերենով և արաբերենով՝ աշխարհին ադրբեջանական իրողությունները հասցնելու համար»:

Депутат: Необходимо подготовить телепередачи, рассчитанные на соотечественников в Иране
«На азербайджанском телевидении и радио должны быть подготовлены передачи, рассчитанные на наших соотечественников, проживающих в Иране».
Как сообщает Report, об этом заявил депутат Милли Меджлиса Джейхун Мамедов на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
По его словам, ряд иранских новостных агентств, а также телеканалов, в частности канал «Səhər», постоянно допускают оскорбительные высказывания в адрес президента и народа Азербайджана: «Иранское радио вмешивается в эфирное пространство Азербайджана. Дискуссии о вмешательстве канала «Səhər» и иранского радио в эфирное пространство Азербайджана ведутся давно, но до сих пор этот вопрос не решен. Мы должны серьезно об этом подумать».
Депутат отметил, что для азербайджанцев, проживающих в Иране, должны быть подготовлены телерадиопередачи: «Мы должны наладить работу на разных языках, в частности на персидском и арабском, для донесения до мира азербайджанских реалий и разоблачения армянского зверства».