Հայտնի են դարձել հարցերը, որոնք Դիտորդական խումբը քննարկել է ռուս խաղաղապահների հրամանատարության հետ
Քաղաքականություն  07 Դեկտեմբերի 2022 - 17:22
Որպես 2022 թվականի դեկտեմբերի 3-ին կայացած քննարկումների շարունակություն՝ դեկտեմբերի 7-ին, ԱՀ էկոնոմիկայի նախարարության, բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարության, էկոնոմիկայի նախարարությանն առընթեր գույքային հարցերով պետական ծառայության և «AzerGold» ՓԲԸ-ի աշխատակիցներից բաղկացած պատվիրակությունը Խոջալիում հանդիպել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարության հետ՝ կապված օգտակար հանածոների հանքավայրերի անօրինական շահագործման, ինչպես նաև դրա բնապահպանական և այլ հետևանքների հետ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարության և էկոլոգիայի ու բնական պաշարների նախարարության համատեղ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Դիտորդական խումբը, որը կհետաքննի բնական ռեսուրսների ապօրինի շահագործումը, կշարունակի շփումները ռուս խաղաղապահների հետ։
Նշվել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են օգտակար հանածոների հանքավայրերի, մասնավորապես Գըզըլբուլագի ոսկու հանքավայրի և Դեմիրլիի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի ստուգման, տարբեր ոլորտներում ապօրինի շահագործման կանխարգելման, մոնիտորինգի և գույքագրման, գույքի կադաստրային հաշվառման կազմակերպման, շրջակա միջավայրին, ստորգետնյա և մակերևութային ջրերի աղբյուրներին հնարավոր վնասների գնահատման և բնապահպանական ռիսկերի, ինչպես նաև հասցված վնասների հետևանքների վերացման հարցեր:

Стали известны вопросы, которые Мониторинговая группа обсудила с командованием российских миротворцев
ПОЛИТИКА  07 Декабря 2022 - 15:41
В продолжение обсуждений, проведенных 3 декабря 2022 года, 7 декабря делегация, состоящая из сотрудников Министерства экономики АР, Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Государственной службы по имущественным вопросам при Министерстве экономики и Закрытого акционерного общества AzerGold, провела встречу с командованием российского миротворческого контингента в Ходжалы в связи с незаконной эксплуатацией месторождений полезных ископаемых, а также экологическими и прочими ее последствиями.
Как передает Caliber.Az, об этом говорится в совместном сообщении Министерства экономики и Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана.
Отмечается, что Мониторинговая группа, которая будет расследовать незаконную эксплуатацию природных ресурсов, продолжит контакты с российскими миротворцами.
Было отмечено, что в ходе встречи были обсуждены вопросы осмотра месторождений полезных ископаемых, в частности золоторудного месторождения Гызылбулаг и медно-молибденового месторождения Демирли, предотвращения незаконной эксплуатации, проведения мониторинга и инвентаризации по различным направлениям, организации кадастрового учета имущества, оценки потенциального ущерба и рисков окружающей среде, источникам подземных и поверхностных вод, а также ликвидации последствий нанесенного ущерба.
Встреча прошла в конструктивном духе. Контакты по всем этим вопросам будут продолжены, и общественности предоставят дополнительную информацию.