Ալլահշուքյուր Փաշազադեն Մոսկվայում հանդիպել է պատրիարք Կիրիլի հետ
Այցով Մոսկվայում գտնվող Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հանդիպել է՝ Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք, պատրիարք Կիրիլի հետ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի պատրիարք Կիրիլը ողջունել է ԿՄՎ նախագահին և ընդգծել անձնական հանդիպումների կարևորությունը։
«Մենք ձեզ հետ պարբերաբար հանդիպում ենք, և կարծում եմ, որ այդ հանդիպումները պետք է շարունակվեն։ Նման հանդիպումները բարենպաստ մթնոլորտ են ստեղծում հարաբերություններում, դրական են ազդում միջպետական հարաբերությունների և, միաժամանակ, չլուծված խնդիրների լուծման վրա։ Այս ձևաչափը գոյություն ունի ավելի քան 30 տարի: Կարծում եմ, որ հատկապես հակամարտությունների ժամանակ մենք պետք է ակտիվացնենք ջանքերը իրավիճակի վրա դրականորեն ազդելու, իրական արդյունքների հասնելու և իրավիճակը դեպի լավը փոխելու համար», - ասել է պատրիարքը։
Հանդիպման եզրափակիչ մասում ԿՄՎ-ի նախագահ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարքին է նվիրել՝ գորգի վրա փորագրված նրա դիմանկարը։

В Москве состоялась встреча Аллахшукюра Пашазаде с Патриархом Кириллом
Находящийся с визитом в Москве председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) Аллахшукюр Пашазаде встретился с Патриархом Москвы и всея Руси Патриархом Кириллом.
Как сообщает АПА, Патриарх России Кирилл приветствовал председателя УМК и подчеркнул важность личных встреч.
«Мы регулярно встречаемся с вами, и я думаю, что нужно продолжить эти встречи. Подобные встречи создают благоприятную атмосферу в отношениях, положительно сказываются на межгосударственных отношениях и в то же время на решении нерешенных вопросов. Этот формат существует уже более 30 лет. Я считаю, что особенно во время конфликтов мы должны наращивать усилия, чтобы положительно влиять на ситуацию, добиться реального результата и изменить ситуацию к лучшему», - сказал Партиарх.
В заключительной части встречи председатель УМК Аллахшукюр Пашазаде подарил Патриарху Московскому и всея Руси выгравированный на ковре его портрет.