Թուրքմենստանի նախագահը Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահին պարգևատրել է շքանշանով
Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդըմուհամեդովն ընդունել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովային։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հանդիպման ընթացքում պետության ղեկավարը և ՄՄ խոսնակը մտքեր են փոխանակել՝ երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի շուրջ, որոնց վերաբերյալ երկու երկրներն էլ ունեն համանման դիրքորոշումներ։ Նշվել է արդյունավետ փոխգործակցությունը նաև այնպիսի ձևաչափերում, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ը, ԱՊՀ-ն, Թուրքական պետությունների կազմակերպությունը, Չմիավորման շարժումը և այլն:
Խորհրդարանի նախագահի հետ զրույցում Սերդար Բերդըմուհամեդովն ասել է, որ Թուրքմենստանի և Ադրբեջանի ունեցած հսկայական ներուժի իրացումը, ներառյալ բնական ռեսուրսները, տնտեսական և տրանսպորտային հնարավորությունները, բխում է ոչ միայն երկու երկրների ժողովուրդների, այլև ամբողջ տարածաշրջանի շահերից։
Նույն օրը Թուրքմենստանի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովային «Համագործակցության զարգացման մեջ ավանդի համար» Թուրքմենստանի շքանշանով պարգևատրելու մասին։
Ս.Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ շքանշանը հանձնել է՝ Թուրքմենստանի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի Հալք Մասլախաթիի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդըմուհամեդովը:

Президент Туркменистана наградил орденом спикера парламента Азербайджана
Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов принял председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибу Гафарову.
Как сообщает Caliber.Az, в ходе встречи глава государства и спикер ММ обменялись мнениями по двусторонней, региональной и международной повестке, по вопросам которой обе страны имеют схожие позиции. Отмечалось плодотворное взаимодействие и в таких форматах как ООН, СНГ, Организация тюркских государств, Движение неприсоединения и др.
В беседе со спикером парламента Сердар Бердымухамедов сказал, что реализация имеющегося у Туркменистана и Азербайджана огромного потенциала, включающего природные ресурсы, экономические и транспортные возможности, отвечает интересам не только народов двух стран, но и всего региона.
Большое значение в дальнейшем развитии этого многопланового сотрудничества отводится межпарламентскому диалогу, который дополняет межгосударственные контакты и укрепляет законодательную основу взаимодействия. Активизация парламентской дипломатии между Туркменистаном и Азербайджаном, несомненно, послужит углублению отношений двух стран, задействованию его резервов.
В этот же день президент Туркменистана подписал указ о награждении председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибы Гафаровой орденом Туркменистана «За вклад в развитие сотрудничества».
Орден был вручен председателем Халк Маслахаты – палаты представителей туркменского парламента Гурбангулы Бердымухамедовам, во время его встречи с С.Гафаровой.