ԹՈՒՐՔՍՈՅԸ՝ Ղարաբաղում հուշարձանների վերականգնման կոչ է արել միջազգային հանրությանը
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին մշակութային օբյեկտների պահպանության հարցերում՝ ՄԱԿ-ի Կրթության, գիտության և մշակույթի հարցերով կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) կոնվենցիաների դերին նվիրված միջազգային համաժողովում հայտարարել է՝ Թուրքական մշակույթի միջազգային կազմակերպության (TÜRKSOY) անդամ երկրների ի, 8-րդ գումարման Ազգային հանձնաժողովի գործերի գծով նախագահ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով Թուրքիայի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Օջալ Օղուզը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը համբերատար սպասում էր Ղարաբաղի օկուպացիայի ավարտին, որը տևեց երկար տարիներ։
«Սակայն խաղաղ լուծում չկար։ Ադրբեջանը 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ազատագրել է իր հողերը հայկական օկուպացիայից։ Մենք պետք է համատեղ ջանքեր գործադրենք Ղարաբաղում ավերված հուշարձանները վերականգնելու և վերակենդանացնելու համար։ Այս համագումարը կոչ է միջազգային հանրությանը. Հույս ունենք, որ արդյունքները դրական կլինեն»,- ասել է Օղուզը։

ТЮРКСОЙ призвал международное сообщество к восстановлению памятников в Карабахе
Как сообщает Report, об этом на международной конференции, посвященной роли конвенций Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) в вопросах защиты культурных объектов, заявил председатель 8-го созыва национальных комиссий по делам ЮНЕСКО стран-членов Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), председатель Национальной комиссии Турции по делам ЮНЕСКО Оджал Огуз.
Он отметил, что Азербайджан терпеливо ждал завершения оккупации Карабаха, которая длилась долгие годы.
«Однако решения мирным путем не наступило. Азербайджан освободил свои земли от армянской оккупации в результате 44-дневной войны. Мы должны приложить совместные усилия для восстановления и возрождения разрушенных памятников в Карабахе. Этот конгресс - призыв к международному сообществу. Надеемся, что результаты будут положительными», - сказал Огуз.