Ալի Ասադով. Մեծ վերադարձի ապահովման համար կհատկացվի 19,2 միլիարդ մանաթ
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանի այսօրվա լիագումար նիստում հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը։
«Մենք հպարտանում ենք, որ երկու տարի առաջ նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ օկուպացիայից ազատագրվեցին մեր պատմական հողերը։ 44-օրյա Հայրենական պատերազմում տարած փառահեղ հաղթանակից հետո, 2021 թվականին ստորագրված իր հրամանով, հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսական գործընթացները, նախագահը հաստատել է՝ սոցիալական զարգացման ազգային առաջնահերթությունները մինչև 2030 թվականը։ Դա ապահովում է երկրի տնտեսության կայունությունը առաջիկա տարիների համար»,- հավելել է վարչապետը։
Նա ընդգծել է, որ Մեծ վերադարձը օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ մեզ համար խորհրդանշական մեծ նշանակություն ունի. «Արդեն հաստատված է ազատագրված տարածքներ վերադարձի առաջին պետական ծրագիրը։ Նախնական հաշվարկներով՝ զարգացման ռազմավարության իրականացման համար կպահանջվի 32,7 մլրդ մանաթ, որից 19,2 մլրդ մանաթն ուղղվելու է ազատագրված տարածքներ Մեծ վերադարձի ապահովմանը»։

Али Асадов: На обеспечение Большого возвращения будет направлено 19,2 млрд манатов
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Report, об этом заявил премьер-министр Али Асадов на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
«Мы гордимся тем, что два года назад наши исторические земли были освобождены от оккупации под руководством президента Ильхама Алиева. После славной победы в 44-дневной Отечественной войне своим распоряжением, подписанным в 2021 году с учетом глобальных экономических процессов, президент утвердил национальные приоритеты социального развития до 2030 года. Это обеспечивает устойчивость экономики страны на ближайшие годы», - добавил премьер-министр.
Он подчеркнул, что Большое возвращение на освобожденные от оккупации территории имеет для нас большое символическое значение: «Уже утверждена первая государственная программа возвращения на освобожденные территории. По предварительным подсчетам, для реализации стратегии развития потребуется 32,7 млрд манатов, из которых 19,2 млрд манатов будут направлены на обеспечение Большого возвращения на освобожденные территории».