«Մարմնավաճառներ են, պարո՜ն» - հաշվարկված հաշվեսխալներ
Երկու ատելությամբ լի ամբոխ, երկու արյունարբու ծով՝ ադրբեջանական և հայկական։ Զայրույթի ալիքները մեկ էլ տեսար կողողեն ափերը, բերելով մահ ու ավերվածություններ։ Եվ Աստծո երանելի որդիների՝ խաղաղապահների բարակ շերտը, վտանգելով իրենց կյանքը, զսպում է արյունոտ խելագարությունը։
Խոսքս Շուշա-Խանքենդի ճանապարհի վրա իրադարձությունների մասին է։ Սրտառուչ է։ Ինչպի՜սի անձնազոհություն։ Եվ ինչպիսի սեւ երախտամոռություն, ինչպես մեր կողմից, այնպես էլ հայերի։ Այդ ինչպես ենք մենք համարձակվու՜մ։ Ղարաբաղի հայաբնակ շրջաններ էկոակտիվիստների և լրագրողների անցմանը խոչընդոտող ռուս տղաները՝ նրանք ադրբեջանցիներին և հայերին վեհանձնաբար օգնության ձեռք մեկնող խաղաղության ասպետներ են։ Միթե՞ մենք չենք հասկանում։
Բանը հենց նրանում է, որ մենք հիանալի հասկանում ենք: Այդ թվում նաև այն, որ տեղ-տեղ տղաները ոչ միայն ռուս չեն (ՌԴ-ն բազմազգ պետություն է), այլ հնարավոր է, որ ռուսաստանից էլ չեն։ Հասկանում ենք ոչ միայն մենք, այլ նաև հայերի մի մասը։ Մենք ռուս խաղաղապահներին մեկ անգամ չէ, որ քննադատել ենք, և տարբեր պատճառներով։ Նրանց հասցեին ակտիվ դժգոհություն է հայտնել նաեւ Երեւանը։ Սակայն վերջին շաբաթների ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի հասցեին հնչած քննադատությունների փոթորիկը նոր մակարդակի է հասցրել այս դժգոհությունը։ Կապույտ ռուսներից (սաղավարտները, իհարկե) դժգոհ են և մենք, և հայերը։
Մենք՝ նրա համար, որ նրանք չեն ցանկանում կանխել 2020 թվականի նոյեմբերի համաձայնագրի աղաղակող խախտումները։ Ինչո՞վ են դժգոհ հայերը։ Դա կբացատրի անեկդոտը, բայց վերապահություն կանեմ, որ այն վերաբերում եմ միայն հարևանների նկատմամբ ատելությունից կուրացած հիվանդ գլխով հայերի հատվածին։ Անգլիացի արիստոկրատը պատրաստվում է նախաճաշել, երբ փողոցից բղավոցներ են լսվում։ Ծառայապետը բացատրում է, որ մոտակայքում սիրո քրմուհիները հանրահավաք են անցկացնում։ «Նրանց ինչ է, ծեծու՞մ են»: - հարցնում է լորդը: «Ոչ, պարոն»։ «Քի՞չ են վճարում։ Խանգարու՞մ են աշխատել»։ «Ոչ Պարո՜ն»։ «Այդ դեպքում ինչի՞ց են նրանք դժգոհ»։ «Մարմնավաճառներ են, պարո՜ն։
Բայց խոսքը ոչ թե հայերի, այլ ռուս խաղաղապահների ու նրանց պետերի մասին է։ Նրանց հետ, ովքեր տեղերում են, ամեն ինչ պարզ է։ Ռուսական ասացվածքը ասում է. «Գայլին ինչքան էլ կերակրես, նա միևնույն է անտառի կողմ է նայում»: Ես իհարկե, մեծ սիրով եմ վերաբերվում ռուս գրականությանը, բայց այստեղ մի սխալ կա։ Չգիտեմ, թե ուր են նայում գայլերը, բայց ահա գեներալ Վոլկովը շնային նվիրվածություն է ցուցաբերում հայ բարերար-տերերի նկատմամբ։ Սակայն պատճառը առաջին հերթին ոչ թե հայերի հմայքի, այլ Մոսկվայից ստացված ցուցումների մեջ է։ Հակառակ դեպքում աշխարհի ողջ ոսկին չէր ստիպի չենթարկվել հրամանին։ Ռուսական բանակի Ուկրաինայում ակնհայտորեն դրսևորված բոլոր խնդիրներով հանդերձ, անհնազանդներին պատժել Կրեմլը չի մոռացել։
Մոսկվան որոշել է բնապահպանական անվտանգության նորմերի աղաղակող խախտումներին ադրբեջանական կողմի անհանգստությունը օգտագործել ոչ այնքան վաղուց իրենց «երկրորդ հայկական պետություն» (որտեղի՞ց երկրորդը, եթե առաջինը իրականում չի կայացել) անվանողների մնացորդներին ցուցադրելու համար, որ արյունարբու ադրբեջանցիները քնած չեն։ Այն, որ մենք ազատագրված տարածքների էկոլոգիան չենք զոհաբերում անգամ վերակառուցման ու վերականգնման չափազանց կարեւոր խնդիրների համար՝ Ռուսաստանը ուշադրություն չի դարձնում։ Իսկ Կրեմլը՝ Խանքենդիից որոշ մոռացկոտ «հերոսների» հոխորտանքը և Հայաստանում դաշնակչիկների մնացորդների քաշքշոցը դիրքավորում է, որպես մեսիջ Բաքվին՝ իբր, որ հայերը չեն հաշտվել, եթե մենք չլինեինք, ապա այստեղ նորից արյուն կթափվեր։ Նպատակաուղղված իր վրա ձգելով «կրակը» և՛ Բաքվից, և՛ Երևանից (Խանքենդիից միայն կայծեր կարող են թռչել, հրահանը և կայծքարը վերջացել են 2020 թվականին), Մոսկվան փորձում է, այդ թվում նաև երրորդ կողմերի առջև ներկայանալ սպիտակ ու փափկամազ։ Խաղաղության աղավնիներ կապույտ սաղավարտներով։ Ուղղակի ինչ որ աղավնյակներ։ Հերոսներ։ Կրծքավանդակով դեպի հրակնա՜տը: Հավալուսնու մի տեսակ հաշվարկված հաշվեսխալներ, որը ուրիշների փրկության համար նրանց է տալիս իր արյունը։ Իզուր չէ, որ նա դոնորության խորհրդանիշ է ամբողջ աշխարհում:
Տես՝ միայն հնդկական կինոյի ոճով էժանագին մելոդրամայի գնորդներ հազիվ թե գտնվեն։ Ուկրաինայի և նրա հետ կապված իրադարձությունների մասին ամեն ինչ առանց այդ էլ հայտնի է։ Բայց ինչի հանգեցրեց ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Վրաստանում և Մոլդովայում, չեմ կարող չհիշել։ Թե մինչև Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի միջև լայնամասշտաբ պատերազմի, ինչ դեր խաղացին ռուս խաղաղապահները Հարավային Օսիայում, մենք գիտենք։ Այսօր քչերն են հիշում, որ 1999 թվականին ԵԱՀԿ Ստամբուլի նիստի որոշումների համաձայն՝ Ռուսաստանը պարտավորվել է խաղաղապահներին դուրս բերել Մերձդնեստրից 2002 թվականին։ Բայց, ըստ երևույթին, մոռացել է։ Ընդգծեմ, որ ես ամեն ինչը սեւ ու սպիտակ չեմ համարել և չեմ համարում, և Արևմուտքի հետ գործընկերային հարաբերությունների դեգրադացիայի մեջ բացառապես Ռուսաստանին մեղադրելու փորձերը չեմ ընդունում։ Բայց փաստերը աչքի առաջ են, և նրանք ինքնին ամեն ինչ հաստատում են:
Եթե որևէ մեկը աղաղակի այն մասին, որ պետք չէր ՌԴ խաղաղապահ ուժերին հրավիրել Ադրբեջան, ապա ընդունման պահին դա միակ որոշումն էր։ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը Ադրբեջանի տարածք են մտցվել ազատագրված տարածքների հայ բնակչության հումանիտար կարիքները բավարարելու համար։ Բաքվի հրաժարվելը անսահմանափակ հնարավորություններ կբացեր Կրեմլի «խաղաղարար ա լյա ռուս» սցենարներ ստեղծողների համար։ Այն ժամանակ նրանք դեռ դես ու դեն չէին ընկել Ուկրաինայում ու լի էին էներգիայով։ 2020 թվականի նոյեմբերին նրանք կգտնեին համահեղինակներ և համապրոդյուսերներ՝ օրինակ Փարիզում և Թեհրանում: Ու աշխարհի ևս մեկ երկու «հայասեր» երկիր։ Բաքուն ունի դրսից եկող սպառնալիքներին դիմակայելու արդյունավետ մեխանիզմներ, ներառյալ Թուրքիան, որպես ռազմավարական գործընկերոջ։ Բայց հակառակվել հումանիտար նպատակներով խաղաղապահների հայտնվելուն՝ չափազանց անշնորհակալ զբաղմունք է։ Հատկապես այդ սցենարի դեպքում է, որ երկրի տարածք զորքերի մուտքը կարող է իրականացվել առանց նրա ղեկավարության պաշտոնական համաձայնության։ Սա բազային «peacekeeping» (խաղաղության աջակցություն) չէ, «peacebuilding» (խաղաղաշինությունը՝ չշփոթել խաղաղության ստեղծման հետ) չէ, «peacemaking»- խաղաղարարություն, այսինքն թշնամական կողմերին համաձայնության բերելու ջանքեր չէ։ Սա զուտ «peace enforcement operation» է, խաղաղության պարտադրում, այսինքն համաշխարհային հանրության (ոչ միայն ՄԱԿ-ի, այլ նաև տարածաշրջանային անվտանգության կազմակերպությունների, երկրների կոալիցիաների կամ պարզապես առանձին պետությունների) զինանոցում միակ տարբերակը, երբ խաղաղապահների կողմից զենքը օգտագործվում է ոչ միայն ինքնապաշտպանության նպատակով։ Այո, դրա համար հարկավոր են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի վավերացումներ, բայց հիշելով, թե որքան երկար ժամանակ, որպես անշարժ բեռ էին դրված Ադրբեջանի համար այդքան կարևոր նույն կառույցի 4 բանաձևերը՝ պատճառներ կան ենթադրելու, որ ինչ որ հիանալի հակաադրբեջանական բան սարքելու հնարավորությունից մեր որոշ «բարեկամները» չէին հապաղելու օգտվել։
Բայց Կրեմլում մի խումբ անձինք պետք է հիշեն, որ 2022-ի Ադրբեջանը դա 2008-ի Վրաստանը չէ, և առավել ևս ոչ էլ 1995-ի Մոլդովան: Անկախությունից հետո անցած 30 տարիների ընթացքում մենք ինքներս ինչ-որ բան սովորել ենք և չի հաջողվի մեզ համոզվել ռուսաստանամետ Ռուբենչիկի (Վարդանյանի) ասեկոսների պատահականության և համացանցում «Ղարաբաղը՝ Ռուսաստա՜ն է» կոչերի հուզիչ միամտության մեջ։ Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության առանձնահատկությունների և կարևորության ըմբռնմամբ տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերություններին Բաքվի տրամադրվածությունը չի նշանակում ադրբեջանական ժողովրդի խաղաղության և հանգստության հաշվին հայկական անջատողականություն խաղալու Մոսկվայի իրավունքի ճանաչում։ Եվ չեմ վախենում հավելել՝ և հայ ժողովուրդինը նույնպե՜ս: Միայն խելագարը կարող է ինձ կասկածել հայերի հանդեպ կարեկցանքի մեջ, բայց հույս ունեմ, որ հարեւանները, որոնց ջրաղացին առաջին հերթին ջուր են լցնում ռեւանշիստներն ու թուրքատյացները՝ կհասկանան։
Եվ եթե գեներալ Վոլկովը ցանկանում է իր վրա փորձել տխրահռչակ 366-րդ գնդի հրամանատարների զինվորական շինելը, ապա այդ շինելը արյունոտ աստառով է։ Խաղաղ ադրբեջանցիների արյան գույնով։ Խոջալուի սարսափի գույնով։ Եվ մենք ոչ մեկին թույլ չենք տա այն կրել Ադրբեջանի հողի վրա, ներառյալ ճակատագրի կամքով Ռուսաստանի Դաշնության բանակի ուսադիրները ստացած ամենահին մասնագիտության ներկայացուցիչներին։

«Проститутки, сэр!» - просчитанные просчеты
Две полные ненависти толпы, два кровожадных моря – азербайджанское и армянское. Волны гнева того и гляди затопят берега, неся смерть и разрушения. И тонкая полоска миротворцев, благословенных сынов Божьих, рискуя жизнями сдерживает кровавое безумие.
Я о событиях на дороге Шуша – Ханкенди. Трогательно. Какое самопожертвование! И какая черная неблагодарность как с нашей стороны, так и со стороны армян. Да как мы смеем! Русские ребята, препятствующие проезду экоактивистов и журналистов в населенные армянами районы Карабаха, — это рыцари мира, благородно протягивающие руку помощи азербайджанцам и армянам. Неужели мы не понимаем?
В том то и дело, что мы прекрасно понимаем. В том числе и то, что ребята местами не только не русские (РФ многонациональное государство), но возможно, не российские. Понимаем не только мы, но и часть армян. Мы российских миротворцев критиковали неоднократно, и по разным причинам. Активное недовольство в их адрес высказывал и Ереван. Но шквал критики, обрушившийся на МС РФ в последние недели, вывел это недовольство на новый уровень. Голубыми русскими (касками, конечно) недовольны и мы, и армяне.
Мы – за то, что они не желают пресекать вопиющие нарушения ноябрьского соглашения 2020 года. Чем недовольны армяне? Это объяснит анекдот, но оговорюсь, что отношу его только к больной на голову части армян, ослепленной ненавистью к соседям. Английский аристократ собирается завтракать, когда слышатся крики с улицы. Дворецкий поясняет, что неподалеку митингуют жрицы любви. «Их что, бьют?» - спрашивает лорд. «Нет, сэр». «Мало платят? Мешают работать?». «Нет, сэр». «Так чем же они недовольны?». «Проститутки, сэр!».
Но мы не об армянах, а о российских миротворцах и их начальниках. С теми, кто на местах, все понятно. Русская пословица гласит: «сколько волка не корми, все равно в лес смотрит». Я, конечно, с большой любовью отношусь к русской литературе, но тут ошибочка. Не знаю, куда смотрят волки, но вот генерал Волков демонстрирует собачью преданность армянским хозяевам-благодетелям. Однако причина этого не в первую очередь не в чарах армян, а в установках, полученных из Москвы. В противном случае все золото мира не заставило бы ослушаться приказа. При всех проблемах российской армии, ярко проявившихся в Украине, наказывать непослушных Кремль не разучился.
Москва решила использовать озабоченность азербайджанской стороны вопиющим нарушением норм экологической безопасности для демонстрации ошметкам того, что еще не так давно именовало себя «вторым армянским государством» (куда ж со вторым, если первое толком не состоялось?), что кровожадные азеры не дремлют. То, что экологией освобожденных территорий мы не жертвуем даже для сверхважных вопросов реконструкции и восстановления, Россия во внимание не принимает. А браваду некоторых забывчивых «героев» из Ханкенди и возню недобитых дашнакчиков в Армении Кремль позиционирует как послание Баку – мол, армяне не смирились, если бы не мы, тут бы опять пролилась кровь. Целенаправленно вызывая на себя «огонь» и из Баку, и из Еревана (из Ханкенди могут только искорки подлетать, огниво и кремень закончились в 2020), Москва пытается предстать в том числе и перед третьими сторонами белой и пушистой. Голуби мира в голубых касках. Прямо голубчики какие-то. Герои. Грудью на амбразуру! Этакий просчитанный просчет пеликана, который для спасения других отдает им свою кровь. Недаром он символ донорства во всем мире.
Вот только покупатели на дешевую мелодраму в стиле худших образцов индийского кино вряд ли найдутся. Об Украине и связанных с ней событиях все и так известно. Но к чему привело присутствие российских миротворцев в Грузии и Молдове не напомнить не могу. Какую роль сыграли миротворцы РФ в разрастании конфликта в Южной Осетии до полномасштабной войны между РФ и Грузией, мы знаем. Сегодня мало кто помнит, что согласно решениям Стамбульского совещания ОБСЕ 1999 года Россия обязалась вывести миротворцев из Приднестровья в 2002 году. Но, видимо, забыла. Подчеркну – не считал и не считаю все черно-белым, и попытки винить исключительно Россию в деградации партнерских отношений с Западом не приемлю. Но факты налицо, и они говорят сами за себя.
Если кто возопит о том, что не нужно было приглашать МС РФ в Азербайджан, то на момент принятия это было единственное решение. МС РФ были введены на территорию Азербайджана для обеспечения гуманитарных потребностей армянского населения освобожденных территорий. Отказ Баку открывал неограниченные возможности перед кремлевскими творцами сценариев «миротворец а-ля русс». На тот момент они еще не схлопотали в Украине и были полны энергии.  В ноябре 2020 года они бы нашли соавторов и сопродюсеров – например, в Париже и Тегеране. И еще парочке «армянолюбивых» стран мира. У Баку есть действенные механизмы противодействия угрозам извне, включая Турцию как стратегического партнера. Но противиться появлению миротворцев с гуманитарными целями крайне неблагодарное занятие. Именно при этом сценарии ввод войск на территорию страны может быть осуществлен без официального согласия ее руководства. Это не базовый peacekeeping (поддержание мира), не peacebuilding (миростроительство – не путать с сотворением мира), не peacemaking – миротворчество, т.е. усилия по приведению к согласию враждующих сторон. Это чистой воды peace enforcement operation, принуждение к миру, то есть единственный в арсенале мирового сообщества (не только ООН, но и региональных организаций безопасности, коалиций стран или просто отдельных государств) вариант, когда оружие используется миротворцами не только в целях самообороны. Да, для него нужны санкции Совбеза ООН, но помня, как долго лежали мертвым грузом столь важные для Азербайджана 4 резолюции этого же органа, есть причины полагать, что возможностью состряпать что-то изысканно антиазербайджанское некоторые наши «друзья» не преминули бы воспользоваться.
Но группе лиц в Кремле нужно помнить, что Азербайджан 2022 это не Грузия 2008 года и тем более не Молдова 1995. За прошедшие с момента независимости 30 лет мы и сами кое-чему научились и нас не удастся убедить в случайности звона пророссийских бубенцов Рубенчика (Варданяна) и трогательной наивности воззваний в Интернете «Карабах – это Россия!».  Настрой Баку на добрососедские отношения в регионе с пониманием особенностей и важности стратегического партнерства с Россией не есть признание права Москвы бесконечно играть в армянский сепаратизм за счет мира и спокойствия азербайджанского народа. И не побоюсь добавить – и армянского народа тоже! В симпатиях к армянам меня может заподозрить только умалишенный, но я надеюсь, что соседи, на чью мельницу в первую очередь льют воду реваншисты и турконенавистники, поймут.
А ежели генерал Волков желает примерить на себя шинель командиров печально известного 366-го полка, то шинель эта с кровавым подбоем. Цвета крови мирных азербайджанцев. Цвета ужаса Ходжалы. И носить ее на земле Азербайджана мы не позволим никому, включая представителей самой древней профессии, волею судьбы получивших генеральские погоны армии Российской Федерации.