Վերլուծություն  15 Դեկտեմբերի 2022 - 17:46
Տխուր դեմքով մի մարդ, ակնհայտորեն դժվարին ժամանակներ ապրած, ինչի մասին վկայում են սպիներն ու հիվանդոտ արտաքինը, կանգնած է Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ցանկապատի դիմաց։ Ականային խնդիրը մեզ ծանոթ է ոչ թե լսածով, և մենք՝ նախկինում ինչ որ «արցախ» կոչվող բանի օմբուդսմեն, հետո այդ նույն գոյություն չունեցող կազմավորման «պետնախարար», իսկ այժմ գոզնախարար Ռուբիկ-ջանի (որին մենք մեկից ավել խելոք բան ենք ասել և ասելու ենք, որքան էլ նա նեղանա մեզանից) խորհրդական՝ պարոն Բեգլարյանին մենք չենք սկսի ծաղրել։ Մինչդեռ, կարիերային հանկարծակի փոփոխություններում ես կարող եմ սխալվել:
Արտակ Բեգլարյանն այժմ պահակ է կանգնել ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց՝ նախօրոք առաջ քաշելով մի շարք պահանջներ։ Ես արդեն նշել եմ, որ ծաղրել ականի պայթյունից խեղված տեսքը՝ ինձը թույլ չի տալիս դաստիրակությունս: Բայց ահա նրա մտքերը ինձ մոտ հիացմունքի փոթորիկ առաջացրեցին։ Շտապում եմ կիսվել դրանցով։
Ուրեմն, ի՞նչ է ուզում Արտակը։ Պարզվում է, որ ՄԱԿ-ի մարմինները (որոնք, որդեծնակա՞ն) պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություննե՜րը և «արցախի ժողովրդի» շրջափակումը։ Թե ինչ շրջափակման մասին է խոսքը` անհասկանալի է։ Որ ժողովրդի մասին է՝ նույնպես: Այնտեղ կան Ադրբեջանի ազգությամբ հայ քաղաքացիներ, դե լավ: Բայց ՄԱԿ-ի մարմինները չպետք է դատապարտեն Ադրբեջանի հանքային ռեսուրսների օգտագործումն առանց Բաքվի համաձայնության, սա ընդհանրապես թեմա չէ։ Ես տեղյակ չեմ մեր «ցեղասպան» մտադրություններին։ Եթե որևէ մեկը գիտի, հասկանալի դարձրեք, հեռախոսը խմբագրությունում է։ Բայց տես, հայկական պարանոյիկ դրդապատճառները մեզ հայտնի են։ Ուշադրություն. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է քննարկի «արցախի» անվտանգության ապահովման հարցը՝ տրամադրելով հստակ միջազգային երաշխիքներ։ Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները և Եվրոպական միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները. Ինչպիսի՜ հրաշք։ Երբեք չեղածի հարգելի նախկին օմբուդսմեն, դուք լսե՞լ եք Ղարաբաղի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի մասին, որոնց վրա Հայաստանն ու անջատականները թքեցին դրանց ընդունման պահից ի վեր։
Բեգլարյանը կոչ է անում Հայաստանի հանրությանը դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության բոժոժի՜ց և նպաստել «արցախի» պաշտպանության և հայոց ապագան երաշխավորելու սրբազան գործին։ Ուղղակի թրթուրի վերածու՜մը թիթեռի: Իսկ, պետք է տարբեր հասարակական գործողություններով ճնշումների տակ պահել Անվտանգության խորհրդի հինգ անդամների «հատկապես դեսպանատները»։ Իսկ հատկապես չէ՞ որ տուրիստական գործակալություն են։ Բայց Արտակը միայն տաքանում էր։ Ամենուր, որտեղ կարելի է, պետք է խոսել ու գրել «արցախի» կարեւորության ու ներկայիս կարիքների մասին։ Բայց արդյո՞ք կա աշխարհում այնպիսի օրհնյալ վայր, որտեղ հավիտենական չարչարվող հայ բազմաչարչարները չեն կիսվում տառապողների տառապանքով։
Արտակը մենակ ձանձրանում է ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի դիմաց։ Նա ուզում է, որպեսզի ով կարող է, թող միանա նստացույցին, կամ բողոքի մյուս ակցիաներին։ Շտապեք, հայե՜ր։ Պարզապես տաք հագնվեք: Սառը գետնին նստելուց կարելի է մրսել։ Ընդհանրապես, վատ չէ նստել ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց, թող ժողովուրդը իրար հետ շփվի։ Մենք կարող ենք ի նշան համերաշխության՝ մարդկանց հավաքել մեր գրասենյակի մոտ, նույնպես իրարանցում սարքել։ Ինչ որ բան կպահանջենք։ Չնայած ցանկություն չկա։ Մենք 30 տարի ՄԱԿ-ից արդարադատության էինք սպասում, բայց նրանք մի քիչ զբաղված էին։ Գենդերային հարցերով, երեևի։
Արտակը ուշադրությունից չի զրկել նաեւ սիրելի սփյուռքին. Նա պետք է իր երկրներում կազմակերպի հասարակական անհնազանդության գործողություններ՝ իրենց կառավարություններից պահանջելով զսպել Ադրբեջանին։ Եվ ակտիվացնել տեղեկատվական արշավները: Հետաքրքիր է, նրանք երբևէ դադարե՞լ են: Այդ չէ որ սփյուռքի շնորհիվ էր ամբողջ անհամությունները սկսվեցին 1988 թվականին: Նրանք ուրախ են փորձել, բայց փոքրիկ ձեռքերը կարճ են: Ադրբեջանը կարճացրեց, 30 տարվա ընթացքում միջազգային ասպարեզում մտրակող տղայից վերածվելով ծայրահեղ անհարմար հակառակորդի, որը տիրապետում է այն գործիքներին, որոնք հայերի կողմից հապճեպ հատկացվել են իրենց բացառիկ օգտագործման համար։
Բայց սա էլ դեռ ամենը չէ: Մնացածը Արտակը կներկայացնի տեղում։ Դա էքստրանման է նրան միանալու լրացուցիչ խթանի: Լավ մարքեթինգային հնարք։ Միայն հիմա հայերը վերջերս այնքան էլ ագահ չեն եղել «արտադրված է արցախում» մակագրությամբ ապրանքների նկատմամբ։ Հագեցել էին, որակը այդ երաշխիքները զրոյական։
Սա է այս առակի բարոյականությունը։ Արտակն ու նրա նմանները պետք է հասկանան, որ աշխարհն իրենց ոչինչ պարտք չէ։ Ճիշտ ընդհակառակը՝ այդ նրանք են պարտական աշխարհին, այդ նրանց անխոհեմությունն ու ագրեսիան է, որ արյուն ու դժբախտություն բերեց Ադրբեջանին և Հայաստանին ու պայթեցրին ողջ տարածաշրջանը։
Ողբացեք որքան ուզում եք, մեզ չի հետաքրքրում։ Այ այսպես, ուրեմն, Արտակ։ Այ այսպես։
Ինչ-որ մեկը կհարցնի, թե ինչու էր պետք վերլուծել ոչ հստակ կշռադատող մի մարդու, ով բացի իր անջատողական հույսերից՝ նույնիսկ եթե դրանք արդեն կորած երազանքներ են դարձել՝ ոչինչ չի ուզում հասկանալ։ Բայց բանը նրանում է, որ Հայաստանում դեռ կան Արտակի նման մտածողներ։

АНАЛИТИКА  14 Декабря 2022 - 20:40
Человек с печальным лицом, явно переживший непростое время, о чем свидетельствуют шрамы и болезненный вид, стоит перед оградой офиса ООН в Ереване. Минная проблема знакома нам не понаслышке, и глумиться над господином Бегларяном, в прошлом омбудсменом того, что называлось «арцах», потом «госминистром» этого же несуществующего образования, а ныне советником гозминистра Рубик-джана (которому мы не одну умную вещь сказали и скажем, как бы он на нас не обижался) я не стану. Впрочем, в карьерных перипетиях я могу ошибаться.
Артак Бегларян нынче встал на караул перед офисом ООН, предварительно выдвинув ряд требований. Я уже отметил, что издеваться над внешним видом изувеченного взрывом мины мне не позволяет воспитание. Но вот его мысли вызвали у меня бурю восторга. Спешу ими поделиться.
Итак, чего хочет Артак? Оказывается, органы ООН (какие – детородные?) должны осудить геноцидальные действия Азербайджана (!) и блокаду «народа арцаха». О какой блокаде речь – неясно. О каком народе – тоже. Там есть этнические армянские граждане Азербайджана, ну и ладно. Но органы ООН не должны осуждать использование богатств недр Азербайджана без согласия Баку, это вообще не тема. Я не в курсе наших «геноцидальных» намерений. Если кто знает, просветите, телефон в редакции. Но вот армянские параноидальные мотивы нам известны. Внимание: Совет Безопасности ООН должен рассмотреть вопрос обеспечения безопасности «арцаха», предоставив четкие международные гарантии. Пять постоянных членов Совбеза и Европейский союз должны осудить действия Азербайджана. Какая прелесть!  Уважаемый бывший омбудсмен того, чего никогда не было, вы слышали про резолюции Совбеза ООН по Карабаху, на которые Армения и сепаратисты плевали с момента их принятия?
Бегларян призывает общественность Армении выйти из кокона (!) безразличия и беспомощности, и способствовать святому делу защиты «арцаха» и гарантирования армянского будущего. Прямо превращение гусеницы в бабочку! А, надо еще различными общественными действиями держать под давлением «особенно посольства» пяти членов Совбеза. А не особенно что, туристические агентства? Но Артак только разогревался. Везде, где можно надо говорить и писать о важности и нынешних потребностях «арцаха». А есть ли вообще на свете такое благословенное место, где вечно страдающие армянские многострадальцы не делятся страданиями страждущих?
Артаку одному скучно перед ереванским офисом ООН. Он хочет, чтобы кто может присоединился к сидячей акции или другим акциям протеста. Спешите, армяне! Только оденьтесь потеплее. От сидения на холодной земле можно застудиться. Вообще, неплохо посидеть перед офисом ООН, пусть народ потусуется. Мы можем в знак солидарности у нашего офиса народ собрать, тоже движуху устроим. Что-нибудь потребуем. Хотя неохота. Мы от ООН 30 лет ждали справедливости, но они были немножко заняты. Гендерными вопросами, наверное.
Не обделил Артак вниманием и горячо любимую диаспору. Она должна организовать в своих странах акты общественного неповиновения, требуя от своих правительств обуздания Азербайджана. И информкампании замутить. Интересно, а разве ж они когда- либо переставали? Это ж благодаря диаспоре вся бодяга началась в 1988! Они рады стараться, но ручки коротки. Азербайджан укоротил, за 30 лет из мальчика для битья на международной арене превратившись в крайне неудобного оппонента, который владеет инструментарием, армянами поспешно определенным себе в эксклюзивное пользование.
Но и это еще не все. Остальное Артак представит на месте. Это как экстра-стимул к нему присоединиться. Неплохой маркетинговый ход. Только вот армяне в последнее время на товары с надписью «сделано в арцахии» не очень-то и падки. Пресытились, качество не то и гарантии нулевые.
Мораль сей басни такова. Артак и ему подобные должны понять, что мир им ничего не должен. Как раз наоборот – это они в долгу перед миром, это их безрассудство и агрессия принесли Азербайджану и Армении кровь и несчастья и взорвали весь регион.
Вопите сколько угодно, нам по барабану. Вот так вот, Артак. Вот так.
Кто-то спросит, зачем нужен был разбор не слишком четко соображающего человека, который кроме своих сепаратистских надежд – пусть они уже и стали утраченными грезами – ничего не желает понимать. Но дело в том, что в Армении еще есть люди, думающие как Артак.