Իսկ ձեզ, Վարդանյան, խնդրում ենք հեռանալ
կասկած չի թողնում. օլիգարխը կորցրել է իրականության հետ կապը։ Եվ սա միշտ հղի է տխուր հետևանքներով։ Կորածի համար, իհարկե։
Անջատողական «տնային կառավարիչը» կարծես թե կարճ ժամանակով իրեն իրավիճակի տերն է զգացել, նրա մեջ էյֆորիա է սկսվել ու որոշել է «լպիրշ» խաղալ. «Ովքե՞ր են նրանք, որպեսզի թողնել, կամ չթողնել».
«Ես գիտեմ, որ ադրբեջանցիները տարբեր լուրեր են տարածում, մի հավատացեք: Ադրբեջանցիներն ասում են, որ ձեր մեքենաները կթողնեն, իսկ ովքե՞ր են նրանք, որպեսզի թողնել, կամ չթողնել»։ Նրանք իրավունք չունեն լինել այս ճանապարհին և որոշումներ կայացնել։ Իսկ ո՞վ է որոշում կայացնում։ Ինչ-որ մի կին, ով հայտարարում է, թե ինչ-որ իրավապաշտպան կազմակերպության անդամ է։ Որպես ճշմարտություն մի ընդունեք այն հայտարարությունները, թե հնարավոր է մեքենաներով անցնել, սա սուտ է։ Նրանք պետք է հեռանան այս ճանապարհից, և միայն մենք ենք օգտվելու դրանից»,- ասել է Վարդանյանը։
Ինչպես երևում է այս խոսքերից, Վարդանյանը աքլորացել է և հերոս է ձևանում՝ միաժամանակ ահաբեկելով տեղի բնակչությանը։ Թեև, ինչպես հիշում ենք, նախօրեին ամեն ինչ այլ էր՝ անհանգստացած դեմքով նա եթերում աղաղակում էր «ճգնաժամի սպառնալիքի» մասին՝ օգնություն խնդրելով և շատ զգույշ ընտրելով իր արտահայտությունները։ Ակնհայտորեն վստահ չլինելով, որ այդ օգնությունը կգա: Եվ հիմա նա հանկարծ վերակենդանացավ ու սկսեց մեղադրել Ադրբեջանին լուրեր տարածելու մեջ։
Այստեղ, իհարկե, Վարդանյանին պետք է հիշեցնել՝ եթե Բայրաքթարը դեռ չի եկել քո հետևից, դա չի նշանակում, որ վաղը չի գալու։ Վարդանյանն ակնհայտորեն մոռացել է, թե որտեղ է գտնվում սկզբունքորեն, իսկ նա գտնվում է ադրբեջանական հողում, և միայն Ադրբեջանի համբերության շնորհիվ, որը դեռ թույլ է տալիս մոսկվացի ուղարկվածին շնչել ղարաբաղյան օդը։ Ո՞ր «ադրբեջանական իրավունքի» մասին է հայտարարում Վարդանյանը. Մեզ պետք չէ ապացուցել այդ իրավունքը, այս ամենն արդեն ապացուցված է։ Ինչպես միջազգային ասպարեզում, այնպես էլ մարտի դաշտում։ Եվ այս ամենը Վարդանյանը պետք է լավ հիշի։ Այդ ճանապարհներից մեկում, ի դեպ, ադրբեջանական ասկերները կարող են ամենակարճ ժամանակում հասնել Խանքենդի ու նախապաշարմունքով հարցաքննություն կազմակերպել։ Վարդանյանի համար սա լավագույն տարբերակն է. Բայց կան ավելի վատ տարբերակներ, և Ադրբեջանը կարող է դա կազմակերպել՝ «պետական նախարարին» օգտահանել դրախտից, ընդ որում՝ այնպես, որ ոչ ոք անգամ չհասցնի բառ արտասանել կամ աչքերը շփել։ Հատուցումը կլինի ակնթարթային և, եթե ձեր բախտը բերի, առանց ցավի:
Վարդանյանն ակնհայտորեն հանգստացել է և մոռացել, որ ՌԽՔ-ի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող ողջ տարածքը ոչ միայն հստակ երևում է, այլև գնդակոծվում է: Չես կարող թաքնվել ադրբեջանցի զինվորականներից: Իսկ Խանքենդին, որը նա, հավանաբար, համարում է իր «անառիկ ամրոցը», ընդհանրապես Շուշայից ուղիղ տեսադաշտում է, պետք չէ շատ ջանք թափել, ամեն դեպքում թիրախում է։
Վարդանյանն իրոք գտնվում է իր անվտանգության մասին իր որոշ միամիտ պատրանքների գերության մեջ։ Թերևս հենվելով ՌԽՔ-ի հրամանատարության օգնության վրա։ Բայց հույսերն այստեղ պատրանքային են, այդ դեպքում դժվար թե նրան պաշտպանեն: Ուստի նա պետք է զգույշ ու ճշգրիտ ընտրի, հստակ իմանա իր տեղը՝ բառապաշարից դուրս շպրտելով «անկախություն» և «ինքնորոշում» բառերը։ Եվ զարմացած դեմք մի ընդունեք, որ չես հասկանում դա, կամ չես ընդունում։ Ոչ ոք քեզ հաստատ չի հարցնի:
P.S. Հասկանալի է, որ «ինչ-որ կին» ասելով Վարդանյանը նկատի ուներ ադրբեջանցի իրավապաշտպան Դիլարա Էֆենդիևային, ով ուղղակիորեն դիմել է հայազգի ղարաբաղցիներին օգնության կոնկրետ առաջարկով։ Եվ այս առաջարկն անպատասխան չմնաց։ Ավելին, բդիմումների թիվն այնքան մեծ է ստացվել, որ Էֆենդիևան որոշել է թեժ գիծ բացել։ Եվս մեկ անգամ հիշեցնում ենք հեռախոսահամարը, որով Ղարաբաղի բնակիչները կարող են դիմել օգնության համար՝ +994702779911։
Ի տարբերություն Վարդանյանի, ադրբեջանական կողմը ոչ թե աշխատում է հանրության համար, այլ դա ապացուցում է գործով։

А вас, Варданян, просим на выход
Финансовый мошенник, нарядившийся в тогу «спасителя» армянского этнического населения в Карабахе, «гозминистр» Рубен Варданян ни дня не может усидеть без позерства в СМИ. Однако, очередное заявление Варданяна не оставляет сомнений – олигарх потерял связь с реальностью. А это всегда чревато печальными последствиями. Для потерявшего, конечно.
Сепаратистский «управдом», кажется, ненадолго ощутил себя хозяином положения, в нем разыгралась эйфория и он решил поиграть в «дерзкого»: «Кто они такие, чтобы пропускать или не пропускать?».
«Я знаю, что азербайджанцы распространяют разные слухи, не верьте им. Азербайджанцы говорят, что пропустят ваши машины, а кто они такие, чтобы нас пропускать или не пропускать? Они не имеют права находиться на этой дороге и принимать решения. А кто принимает решение? Какая-то женщина, которая заявляет, что она является членом какой-то организации по защите прав человека. Не принимайте за правду заявления о том, что имеется возможность проехать на машинах, это ложь. Они должны покинуть данную дорогу, и только мы будем пользоваться ею», - сказал Варданян.
Как видно из этих слов, Варданян распетушил хвост и строит из себя героя, попутно запугивая местное население. Хотя, как мы помним, еще накануне все было иначе – он с озабоченным лицом жалобно блеял в эфире об «угрозе кризиса», прося помощи и очень старательно подбирая выражения. Явно не будучи уверенным, что эта помощь придет. А теперь вдруг оживился и принялся обвинять Азербайджан в распускании слухов.
Тут, конечно, следует напомнить Варданяну: если за тобой еще не прилетел «Байрактар», то это не значит, что не прилетит завтра. Варданян явно забыл о том, где он в принципе находится, - а находится он на азербайджанской земле, и только благодаря терпению Азербайджана, пока еще позволяющего московскому засланцу дышать карабахским воздухом. О каком «праве Азербайджана» заявляет Варданян? Доказывать нам это права не надо, все это уже доказано. И на международной арене, и на поле боя. И Варданяну это следует зарубить все это на своем носу. По одной из этих дорог, кстати, азербайджанские аскеры могут в кратчайшее время доехать до Ханкенди и устроить допрос с пристрастием. Это наилучший вариант для Варданяна. А есть и худшие варианты, и Азербайджан может это устроить – утилизировать «гозминистра» с небес, притом так, что никто даже ни пикнуть не успеет, ни глаз протереть. Возмездие будет мгновенным и, если повезет, безболезненным.
Варданян явно расслабился и забыл, что вся территория, находящаяся в зоне временной ответственности РМК, не только хорошо просматривается, но и простреливается. От азербайджанских военных не спрятаться, не скрыться. А Ханкенди, который он, наверное, считает своей «неприступной крепостью», вообще находится в зоне прямой видимости из Шуши – тут даже стараться особо не надо, все равно попадешь.
Варданян действительно пребывает в плену каких-то своих наивных иллюзий по поводу своей безопасности. Возможно, полагаясь на помощь командования РМК. Но надежды тут призрачные – в случае чего, защищать его они вряд ли станут. Поэтому, слова ему надо подбирать тщательно и аккуратно, четко знать свое место, выбросив из своего лексикона такие слова, как «независимость» и «самоопределение». И не надо делать удивленное лицо, что ты этого не понимаешь или не принимаешь. Спрашивать у тебя уж точно никто не будет.
P.S. Совершенно очевидно, что под «какой-то женщиной» Варданян имел в виду азербайджанскую правозащитницу Диляру Эфендиеву, которая напрямую обратилась к жителям Карабаха армянского происхождения с конкретным предложением о помощи. И предложение это не осталось безответным. Более того, количество обращений оказалось столь большим, что в Эфендиева приняла решение открыть горячую линию. В очередной раз напоминаем номер телефона, по которому жители Карабаха могут обратиться за помощью: +994702779911.