Ֆրանսիացիները Ղարաբաղում
Ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ հաջորդ տարվա սկզբին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր հսկողության տակ գտնվող Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ ֆրանսիացի խաղաղապահներին ներգրավվելու մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Ֆրանսիական բանակի հատուկ ստորաբաժանումները 10 տարով կժամանեն ռուսների դուրսբերմանը զուգահեռ, երկարաձգման հնարավորությամբ։
Երևանն ու Բաքուն վստահ են, որ ֆրանսիացիները կնպաստեն տարածաշրջանում կայունությանն ու խաղաղությանը։ Փարիզի չեզոք դիրքորոշումը բարձր է գնահատվում ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերի կողմից։ Ֆրանսիական ստորաբաժանումների ժամանմանը աջակցություն են հայտնել նաև «Ստեփանակերտի իշխանությունները», որոնց կարծիքը հաշվի է առնվում խաղաղ կարգավորման մասնակիցների, այդ թվում նաև պաշտոնական Բաքվի կողմից։
Նախատեսված է մշակութային ծրագիր։ Շերը և Շառլ Ազնավուրը 2023 թվականի փետրվարի 30-ին համերգ են պատրաստում «Ստեփանակերտում»։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության արդյունքներով՝ մահմեդական բարբարոսների կողմից «Արցախի» մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին զեկույցը կներկայացնի կազմակերպության ղեկավար Օդրի Ազուլեն։ Քննարկվում է նախագահ Մակրոնի այցը, ով վարչապետ Փաշինյանի հետ կբացի բարեգործական պարահանդեսը։
Մեկ րոպե սպասիր… Շերը այո, կարող է, և ուրախ է գալ, բայց Ազնավուրը կարծես թե մեռա՞ծ է: Ինչպե՞ս է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարը զեկույցով հանդես գալու, եթե գնահատման առաքելություն չի եղել։ Փետրվարին 30-ը չկա։ Մակրոնը չի կարող մտնել Խանքենդի։ Այդ երբվանի՞ց է Բաքուն լսում Խանքենդիում կրծոնների պահանջները։ Այդ ո՞ր, սատանան տանի, ֆրանսիացի խաղաղապահներ: Գալալը, դու ինչ ես ծխում!!!???
Ես չծխող եմ։ Նույնիսկ նարգիլե, էլ չեմ ասում ծխախոտի մասին։ Գրեթե չեմ խմում: Ֆրանսիացի խաղաղապահների՝ Ադրբեջան ժամանելու շանսերը հավասար են նրանց ժամանման կապակցությամբ Ազնավուրի ելույթ ունենալու շանսերին։ Մակրոնը Խանքենդի կարող է այցելել միայն Բաքվից, ադրբեջանական կողմի համաձայնությամբ։ Այն, որ Ֆրանսիայի այս ղեկավարին կարող են նման համաձայնություն տալ՝ ես խիստ կասկածում եմ։ Միայն եթե Ազուլեն պատրաստ է զեկուցով հանդես գալ նախքան գործերի իրական վիճակը գնահատելը: Նրա համար ամեն ինչ պարզ է՝ հայերը երբեք ոչինչ չեն ոչնչացրել, այդ ամենը ադրբեջանցիների արածն է։ Եվ նրա հետ նույնպես ամեն ինչ պարզ է։ Ո՞ւմ է հետաքրքրում այդ տիկնոջ և նրա ձգտումների շնորհիվ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության ելուստի վերացված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարծիքը։
Անհեթեթ սցենար գրելու գաղափարը դրդել է՝ հայկական որոշ շրջանակներում, ազատագրված տարածքներ ֆրանսիացի խաղաղապահներին բերելու անհրաժեշտության մասին շրջանառվող մտքերը։ Ես, իհարկե հասկանում եմ, որ Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունում և Մալիում Մակրոնի քաղաքականության վիթխարի ֆիասկոն ինչ-որ կերպ պետք է ռետուշել, ինչպես նաև Սահելի շուրջ փլուզված կոալիցիան: Ինչպես նաև Ֆրանսիայի ձախողված խաղաղապահությունը, թե՞ խաղաղարարութունը Ուկրաինայում։ Մալիական մեկ իննամյա սագան ֆրանսիական գանձարանին արժեցել է միլիարդավոր դոլարներ և տասնյակ ֆրանսիացիների կյանքեր, էլ չասած հազարավոր մահացած մալիացիների մասին: Ինչպի՜սի անհարմար դրություն։ Բայց միայն մեր հողերը, որպես Աֆրիկայից դեպի տուն ուղարկած ֆրանսիական կտրիճ մարտիկների համար հանգստի բազա մենք չենք պատրաստվում տրամադրել։
Կարճ ասած, զանգվածաբար հոգեբուժական օգնության կարիք ունեցող հայ ստրատեգներ. ձեզ բլիթի անցք, այլ ոչ թե ֆրանսիացի խաղաղապահներ Ադրբեջանի հողում: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմի նկատմամբ մեր բոլոր դժգոհություններով հանդերձ՝ նրանք ոչ մի կերպ պարոն Միկրոնի...ներեցեք, Մակրոնի բացահայտ հայանպաստ զառանցանքի երկրի տղաների հետ չեն համեմատվում։
Ոչինչ չե՞մ մոռացել։ Ախ հա, ի՞սկ պարահանդեսը։ Հարցրեք Փաշինյանին։ Նա մի անգամ արդեն պարել է Ադրբեջանում։ Ջըդըր դյուզում։

АНАЛИТИКА  17 Декабря 2022 - 18:01
Согласно поступившей информации, достигнута договоренность о вводе в начале следующего года французских миротворцев на освобожденные территории Азербайджана, находящиеся под контролем МС РФ. Специальные части французской армии будут прибывать параллельно выводу россиян на 10 лет с возможностью продления.
Ереван и Баку уверены, что французы внесут вклад в стабильность и мир в регионе. Нейтральная позиция Парижа высоко оценивается как армянской, так и азербайджанской сторонами. Поддержку прибытию французских подразделений выразили и «власти Степанакерта», мнение которых учитывается участниками мирного урегулирования, в том числе официальным Баку.
Предусмотрена культурная программа. Концерт в «Степанакерте» 30 февраля 2023 года готовят Шер и Шарль Азнавур. Доклад о разрушении мусульманскими варварами культурного наследия «Арцаха» по итогам миссии ЮНЕСКО сделает глава организации Одри Азуле. Обсуждается визит президента Макрона, который с премьер-министром Пашиняном откроет благотворительный бал.
Погодите минутку… Шер то, может, и рада приехать, но Азнавур вроде как помер? Как глава ЮНЕСКО сделает доклад, если оценочной миссии не было? В феврале нет 30-ого! Макрон в Ханкенди попасть не может. С каких пор Баку прислушивается к требованиям недобитков в Ханкенди? Какие, к черту, французские миротворцы?! Галалы, что ты куришь!!!???
Некурящий я. Даже кальян, не говоря о сигаретах. Почти не пью. Шансы прибытия французских миротворцев в Азербайджан равны шансам Азнавура выступить на концерте по случаю их приезда. Макрон в Ханкенди может попасть только из Баку при согласии азербайджанской стороны. В том, что этому лидеру Франции такое согласие могут дать, я сильно сомневаюсь. Разве что Азуле готова выступить с докладом до оценки реального положения дел. Ей все ясно – армяне ничего никогда не разрушали, это все азербайджанцы. И с ней все тоже ясно. Кого интересует мнение этой дамы и возглавляемого ею дряхлеющего – благодаря ее же стараниям – отростка французского МИДа, в который превратился ЮНЕСКО?
К мысли о написании абсурдного сценария подтолкнули муссирующиеся в определенных армянских кругах мысли о необходимости ввода французских миротворцев на освобожденные территории. Я, конечно, понимаю, что колоссальные фиаско политики Макрона в Центрально-Африканской Республике и Мали надо как-то ретушировать, как и рухнувшую коалицию по Сахелу. Как и проваленное миротворчество – или миропритворство? – Франции по Украине. Одна девятилетняя малийская сага обошлась французской казне в миллиарды долларов и десятки французских жизней, не говоря уже о тысячах погибших малийцев. Какой конфуз! Но только нашу землю в качестве базы отдыха для бравых французских вояк, отправленных восвояси из Африки, мы предоставлять не собираемся.
Короче, армянские стратеги, массово нуждающиеся в психиатрической помощи: дырку от бублика вам, а не французских миротворцев на земле Азербайджана. При всех наших претензиях к МС РФ, они ни в какое сравнение с ребятами из страны открыто проармянского горячечного бреда господина Микрона…извините, Макрона, не идут.
Ничего не забыл? Ах да, а как же бал? Спросите Пашиняна. Он раз уже сплясал в Азербайджане. На Джыдыр дюзю.