ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նստաշրջանում Հայաստանին մեղադրել են Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում ադրբեջանական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու մեջ
Քաղաքականություն  20 Դեկտեմբերի 2022 - 11:40
ԱՀ մշակույթի նախարարությանն առընթեր մշակութային ժառանգության պաշտպանության, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայության ղեկավար Ազադ Ջաֆարլին և նրան ուղեկցող պատվիրակությունը մասնակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզում անցկացվող՝ ռազմական հակամարտությունների շրջանակներում մշակութային ժառանգության պահպանության 17-րդ նստաշրջանին։
Ինչպես Caliber.Az-ին ասել է՝ Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությանն առընթեր մշակութային ժառանգության պաշտպանության, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայության մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆարիզ Հուսեյնլին, նստաշրջանում քննարկվել են՝ Ուկրաինայի մշակութային ժառանգության պահպանության, քարտուղարության գործունեության վերաբերյալ հաշվետվության ընդունման հարցեր և այլն։
Իր ելույթում Ազադ Ջաֆարլին պատմել է՝ Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում օկուպացիայի տարիներին Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի պատմամշակութային հուշարձանների ավերածությունների մասին, այն մասին, որ նախնական գույքագրում և մոնիտորինգ է իրականացվել մնացած հուշարձանները պահպանելու և վերականգնելու համար։ Նա ընդգծել է, որ հայերի կողմից տեղադրված ականներն այս գործընթացի գլխավոր խոչընդոտն են հանդիսանում։
Ա.Ջաֆարլին պատրաստակամություն է հայտնել կիսվել Ադրբեջանի փորձով՝ հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության և վերականգնման գործում, նշվել է, որ հանրապետության կառավարությունը Հայրենական պատերազմի ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձրել այդ խնդրին` կանխելով հուշարձանների ավերումը:

На сессии UNESCO Армению обвинили в разрушении азербайджанского культурного наследия в Карабахе и Восточном Зангезуре
ПОЛИТИКА  19 Декабря 2022 - 17:52
Глава Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры АР Азад Джафарли и сопровождающая его делегация принимают участие в 17-й сессии ЮНЕСКО (UNESCO) по защите культурного наследия в ходе военных конфликтов, проходящей в Париже (Франция).
Как сообщил Caliber.Az руководитель пресс-службы Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджана Фариз Гусейнли, на ней были обсуждены вопросы защиты культурного наследия Украины, принятия отчета о деятельности секретариата и т.д.
В своем выступлении Азад Джафарли рассказал о разрушении Арменией в годы оккупации памятников истории и культуры Азербайджана в Карабахе и Восточном Зангезуре, о том, что проведена первичная инвентаризация и мониторинг для охраны оставшихся памятников и их восстановления. Он подчеркнул, что установленные армянами мины являются основным препятствием для данного процесса.
А.Джафарли выразил готовность поделиться опытом Азербайджана в защите и восстановлении памятников истории и культуры в поствоенный период, было отмечено, что правительство республики уделило этому вопросу особое внимание в дни Отечественной войны, не допуская разрушения памятников.