«Փաշինյանը ծառայում է Արևմուտքին, ինչպես սամուրայը իր տիրոջը»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի տնտեսագետ, Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Վասիլի Կոլտաշովի հետ։
- Ինչպես գիտեք, այս շաբաթ Հայաստանը հրաժարվեց Մոսկվայում հանդիպել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ՝ պատճառաբանելով Լաչինի ճանապարհի շուրջ «խնդիրները»։ Արդյո՞ք սա Երևանի համար չի հանդիսանում բանակցությունները և որպես հետևանք Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագրի ձգձգման հերթական առիթ:
- Բանը նրանում է, որ Ռուսաստանում շատերը ուշադրություն դարձրին նրա վրա, որ Վլադիմիր Պուտինը չգնաց «Մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովին, թեև անձամբ մասնակցեց Հայաստանում ՀԱՊԿ նիստին, որին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվեց ստորագրել ամփոփիչ փաստաթուղթը։ Ռուսաստանում հաճախ են կարծում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շահագրգռված չեն հակամարտության կարգավորման մեջ, թեև, իմ կարծիքով, ադրբեջանական կողմը ավելի շահագրգռված է երևում նրանում, որպեսզի ծայրահեղ դեպքում փակի իր հարցը, այն ժամանակ, երբ Փաշինյանը ակնհայտորեն ձգտում է նոր ճգնաժամ ստեղծել տարածաշրջանում։ Հետևաբար, զարմանալի ոչինչ չկա նրանում, որ Հայաստանը հրաժարվեց Մոսկվայում հանդիպել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ՝ պատճառաբանելով Լաչինի ճանապարհի շուրջ ստեղծված խնդիրը։ Ամենայն հավանականությամբ՝ սա բարդ խաղի մի մասն է, որի թիկունքում կանգնած են Միացիալ Նահանգները և Անգլիան:
- Հայաստանը ձգձգում է Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը, որի բացումը ձեռնտու է նաեւ Ռուսաստանին։ Արդյո՞ք Մոսկվան այս ուղղությամբ բավականաչափ ազդեցության լծակներ կիրառում է Հայաստանի վրա։
- Եթե Հայաստանը ձգձգում է Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը, ապա այստեղ պետք է հարցնել ոչ Ռուսաստանին։ Մոսկվան չի կարող բավարար ազդեցություն գործել Հայաստանի ղեկավարության վրա, ուստի դրսևորվում է իրավիճակի երկակիությունը։ Մի կողմից Երևանում բոլորն ասում են, որ Հայաստանը՝ Մոսկվայի դաշնակիցն է Կովկասում, ինչի հետ շատերը համաձայն են նաև Ռուսաստանում, բայց խնդիրը նրանում է, որ այդ դաշնակցին ղեկավարում է Ռուսաստանի կատաղի թշնամի Նիկոլ Փաշինյանը՝ թունդ, փորձառու քաղաքական բանսարկու, այլ ոչ թե քաղաքական գործիչ։ Եթե պետք լինի, նա կկործանի հայ ժողովրդին ու Հայաստանը, փաստորեն, նա վաղուց է շարժվում այդ ճանապարհով, այլապես նա իրավիճակը չէր հասցնի 2020 թվականին ռազմական բախմանը։ Հասկանալով ուժերի տարբեր հարաբերակցությունը, և ամենակարևորը՝ իր անիրավացիությունը, նա կարող էր համաձայնվել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրին, և այժմ չէր լինի այնպիսի մեծ ատելություն, որը կա հայերի և ադրբեջանցիների միջև։
Մյուս կողմից, օտարերկրյա գործակալներով լցոնված և Վաշինգտոնից կախված Հայաստանի ղեկավարությունը ոչ մի կերպ չի կարող բարեկամական լինել Ռուսաստանի նկատմամբ։ Հակառակ դեպքում հնարավոր կլիներ հարաբերությունները կարգավորել դեռ 2021 թվականին։ Ռուսաստանը փորձում է ճնշում գործադնել Հայաստանի վրա, բայց այդ ազդեցության սահմանները սահմանափակ են, և բառացիորեն հակասության մեջ են մտնում դաշնակցի նկատմամբ, որը գլխավորում է, ինչպես արդեն ասել եմ, Ռուսաստանի կատաղի թշնամին։
- Լաչինի ճանապարհին ադրբեջանցի ակտիվիստների շարունակվող ակցիան հայկական կողմը ամբողջ աշխարհին մատուցում է որպես Ղարաբաղում գոյություն չունեցող 120 հազար հայերի «մարդասիրական ճգնաժամ»։ Ի՞նչ նպատակով է Հայաստանը սրում իրավիճակը։
- Եթե այս խնդրին նայել ավելի խորը, ապա ակնհայտ է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը այս իրավիճակը հասցրել է մինչև ճգնաժամայինի։ Միևնույն ժամանակ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը փաստորեն հրաժարվեց փոխգործակցել ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, դժգոհ լինելով ստեղծված իրավիճակից, շփոթեցնելով և ձգձգելով Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացը, արդեն պարզ էր, որ այդ ճգնաժամը պետք է ծագեր և ինչ որ ձևով դրսևորվեր։ Հասկանալի է նաև, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի կարող բավարարվել ստեղծված իրավիճակով, բայց պարզ է, որ կողմերի գործողությունները միմյանց նկատմամբ բարեկամական չեն։ Այս փուլում մեծ դժվարությամբ հնարավոր է իրավիճակը զերծ պահել նոր սրացումից ու նոր հակամարտությունից, որում չափազանց շահագրգռված են ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան։ Այս երկու տերությունները տենչում են նոր պատերազմ սկսել Կովկասում, որպեսզի նրանում ներքաշվի նաև Ռուսաստանը։
- Հայաստանի համար ինչ՞ով կավարտվի Արևմուտքի հետ Փաշինյանի սիրախաղերը։
- Փաշինյանը սիրախաղ չի անում Արեւմուտքի հետ, սա թյուրիմաստ պատկերացում է, որը գոյություն ունի շատերի մոտ։ Փաշինյանը գտնվում է Արևմուտքի մոտ ծառայության մեջ, և ինչպես սամուրայ ծառայում իր տիրոջը։ Միգուցե Փաշինյանը ծայրահեղ իրավիճակում սեպպուկու չանի, այլ պարզապես կփախչի երկրից, բայց այն, որ նա ծառայում է Արևմուտքին, ինչպես նաև իր ողջ կաբինետը՝ միանշանակ է։ Հայաստանի ղեկավարությունը խաբում է իր ժողովրդին, որը, ելնելով սոցիալ-տնտեսական առանձնահատկություններից, երկրից որակյալ քաղաքացիների արտահոսքից, շատ հեշտ է շահարկել։ Դրանով հանդերձ նույնիսկ չնայած ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմում կրած ռազմական պարտությանը, Փաշինյանին, այնուամենայնիվ հաջողվել է մնալ իշխանությունում։ Ուստի կարծում եմ, որ հատկապես Արեւմուտքի թուլացումն է բերելու Փաշինյանի անկմանը։
- Երևանում հակառուսական հիստերիան նույնպես Արևմուտքն է հրահրո՞ւմ։
-Հակառուսական հիստերիան, որը ժամանակ առ ժամանակ բռնկվում է Երևանում տարիների ընթացքում աջակցվում և ուժեղանում է։ Այն ձևավորվել է այն պահին, երբ Փաշինյանը նոր էր պատրաստվում գալ իշխանության։ Հետևաբար, այժմ մենք կարող ենք ասել այն մասին, որ Արևմուտքը և եվրոպական բյուրոկրատիան չափազանց շահագրգռված են Կովկասում իրավիճակի ապակայունացման մեջ, որպեսզի Ռուսաստանին թույլ ներկայացնել, նրա համար խնդիրներ ստեղծել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում և, վերջապես, կաթվածահար անել տարածաշրջանում ռուսական ներկայությունը։ Թեեւ, անպայման, Ռուսաստանի շահերի օգտին է հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, ինչպես նաեւ ողջ տարածաշրջանի հետագա տնտեսական զարգացումը ձեռնտու է Մոսկվային, Բաքվին ու Երեւանին։
- Ինչպիսի՞ պայմաններով կարող է ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը Բաքվի և Երևանի միջև։
- Այսօրվա դրությամբ սա ամենադժվար, ես կասեի՝ աներեւակայելի բարդ հարց է, հաշվի առնելով իմ թվարկած նրբությունները։ Ես կարծում եմ, որ դա հնարավոր է Ջո Բայդենի հրաժարականի պայմանով։ Նա պետք է հեռացվի Վաշինգտոնում իշխանությունից, ԱՄՆ-ը պետք է փոխի իր քաղաքականությունը, Պահպանողական կուսակցությունը պետք է անկում ապրի Բրիտանիայում զանգվածային ժողովրդական բողոքի ակցիաների ճնշման տակ, իսկ Եվրամիությունը պետք է հայտնվի սոցիալ-քաղաքական ծանր դրության մեջ։ Միայն դրանից հետո Փաշինյանը կկորցնի աջակցությունը, եւ արդեն հնարավոր է, որ Հայաստանի նոր ղեկավարությունը նորովի կառուցի հարաբերությունները Բաքվի հետ։

«Пашинян служит Западу, как самурай своему господину»
Интервью Caliber.Az с российским экономистом, директором Института нового общества, политологом Василием Колташовым.
- Как вы знаете, на этой неделе Армения отказалась встречаться в Москве с главами МИД России и Азербайджана, сославшись на «проблемы» вокруг лачинской дороги. Не является ли это очередным поводом Еревана для затягивания переговоров и как следствие мирного договора с Баку?
- Дело в том, что в России очень многие обратили внимание на то, что Владимир Путин не поехал на саммит «Большой двадцатки», хотя лично участвовал на заседании ОДКБ в Армении, на котором Никол Пашинян отказался подписывать итоговый документ. В России зачастую считают, что Армения и Азербайджан не заинтересованы в урегулировании конфликта, хотя на мой взгляд, азербайджанская сторона выглядит более заинтересованной в том, чтобы по крайней мере закрыть свой вопрос, в то время как Пашинян явно стремится создать новый кризис в регионе. Поэтому нет ничего удивительного в том, что Армения отказалась от встречи в Москве с министрами иностранных дел России и Азербайджана, сославшись на проблему вокруг лачинской дороги. Скорее всего — это часть сложной игры, за которой стоят Соединенные Штаты и Англия.
- Армения затягивает запуск Зангезурского коридора, открытие которого выгодно и России. Использует ли Москва в достаточной степени рычаги воздействия на Армению в этом направлении?
- Если Армения затягивает запуск Зангезурского коридора, то здесь спрашивать нужно не с России. Москва не может оказать достаточного воздействия на армянское руководство, поэтому проявляется дуализм ситуации. С одной стороны, в Ереване все говорят, что Армения — это союзник Москвы на Кавказе, с чем многие согласны и в России, но проблема в том, что этого союзника возглавляет лютый враг России Никол Пашинян – прожженный, опытный политикан, а не политик. Если будет нужно, он погубит армянский народ и Армению, собственно говоря, он движется по этому пути уже давно, иначе он бы не довел ситуацию до военного конфликта в 2020 году. Понимая разное соотношение сил, а главное свою неправоту, он мог бы пойти на мирное соглашение с Азербайджаном, и сейчас не было бы такой большой ненависти, которая существует между армянами и азербайджанцами.
С другой стороны, армянское руководство, нашпигованное иностранной агентурой и зависимое от Вашингтона, никак не может быть дружественным к России. Иначе можно было бы урегулировать отношения еще в 2021 году. Россия пытается оказывать давление на Армению, но пределы этого воздействия ограниченные, и буквально вязнут в противоречии по отношению к союзнику, которого возглавляет, как я уже сказал, лютый враг России.
- Продолжающуюся акцию азербайджанских активистов на лачинской дороге, армянская сторона преподносит всему миру как «гуманитарный кризис» не существующих 120 тысяч армян Карабаха. С какой целью Армения нагнетает ситуацию?
- Если смотреть на эту проблему более глубоко, то очевидно, что руководство Армении довело эту ситуацию до кризисной. В то время как Никол Пашинян фактически отказался взаимодействовать в рамках ОДКБ, будучи недовольным существующим положением дел, запутывая и затягивая переговорный процесс с Азербайджаном, уже было ясно, что этот кризис должен был возникнуть и проявиться в какой-то форме. Также ясно, что азербайджанское руководство не может быть довольно нынешней ситуацией, однако совершенно очевидно, что действия сторон друг к другу носят не дружественный характер. На данном этапе удается с большим трудом удерживать ситуацию от нового обострения и нового конфликта, в котором крайне заинтересованы США и Великобритания. Эти две державы жаждут новой войны на Кавказе, с тем чтобы в ней была задействована и Россия.
- Чем обернется Армении заигрывание Пашиняна с Западом?
- Пашинян не заигрывает с Западом, это неправильное представление, которое существует у многих. Пашинян находится на службе у Запада, и как самурай служит своему господину. Может быть сэппуку в крайней ситуации Пашинян совершать не будет, а просто сбежит из страны, но то, что он служит Западу также, как и его весь кабинет однозначно. Руководство Армении обманывает народ, которым в силу социально-экономических особенностей, оттока квалифицированных граждан из страны очень легко спекулировать. При этом даже несмотря на военное поражение в 44 дневной войне в Карабахе, Пашинян все еще ухитряется оставаться у власти. Поэтому полагаю, именно ослабление Запада приведет и к падению Пашиняна.
Антироссийскую истерию в Еревана тоже провоцирует Запад?
- Антироссийская истерия, которая вспыхивает в Ереване временами поддерживается и усиливается на протяжении многих лет. Она формировалась в момент, когда Пашинян только готовился прийти к власти. Поэтому сейчас мы можем говорить о том, что Запад и европейская бюрократия крайне заинтересованы в дестабилизации ситуации на Кавказе, чтобы выставить Россию слабой, создать для нее проблемы в отношениях и с Арменией, и с Азербайджаном, и, наконец, парализовать российское присутствие в регионе. Хотя безусловно, в интересах России мирное урегулирование армяно-азербайджанского конфликта, а также дальнейшее экономическое развитие всего региона выгодное Москве, Баку и Еревану.
На каких условиях, может быть подписан мирный договор между Баку и Ереваном?
- Это самый сложный вопрос на сегодня, я бы сказал, невероятно сложный, с учетом нюансов, которые я перечислил. Я думаю это возможно при условии отставки Джо Байдена. Он должен быть отстранен от власти в Вашингтоне, США должны сменить политику, консервативная партия должна пасть в Британии под давлением массовых народных протестов, а Евросоюз должен оказаться в тяжелейшем социально-политическом состоянии. Только после этого Пашинян потеряет опору, и уже возможно новое армянское руководство будет по-новому выстраивать отношения с Баку.