«Մոսկվայի և Երևանի համար ձեռնտու է, որպեսզի Ղարաբաղի հարցը մնա կախված վիճակում»
«Ռուսաստանը շատ լավ հասկանում է, որ եթե Ղարաբաղը մտնի Ադրբեջանի կազմի մեջ, ապա հաջորդ քայլը կլինի Ղարաբաղից ռուս խաղաղապահների և Հայաստանից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերումը, իսկ դա կնշանակի, որ Ռուսաստանը կմնա տարածաշրջանից դուրս»,- News.am-ին հայտարարել է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը։
«Սերգեյ Լավրովը ևս մեկ անգամ ակնարկել է, որ Ղարաբաղի հարցը պետք է թողնել ապագային, և, որ այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիրը ոչ մի ընդհանուր բան չպետք է ունենա Ղարաբաղի հարցի հետ։ Այս համատեքստում կարելի էր մտածել, որ նաև հանքերի հարցը պետք է թողնել ապագային, իսկ Լաչինի միջանցքը պետք է արագ բացել։ Սակայն Լավրովի տեսակետը հակասում է Հայաստանի իշխանությունների տեսակետին, քանի որ նրանք Ղարաբաղը համարում են Ադրբեջանի մաս։ Իսկ Ռուսաստանի քաղաքականությունը բխում է ոչ թե հայանպաստ քաղաքականությունից, այլ սեփական շահերից։ Հայաստանի իշխանություններն ամեն ինչ
անում են, որպեսզի Ղարաբաղը մնա Ադրբեջանի կազմում»,- հայտարարել է Իշխանյանը։
Նրա կարծիքով, իբր «ադրբեջանցիները բավականին հետեւողականորեն սադրում են ռուսական խաղաղապահ ուժերին, որպեսզի նրանք կրակ բացեն ադրբեջանցիների ուղղությամբ։ Այս դեպքում կխախտվի այն չեզոքությունը, որը նրանք պարտավոր են պահպանել երկու կողմերի նկատմամբ»։
«Այս բոլոր գործողությունները՝ հանդիպմանը չմասնակցելը, հակառուսական հայտարարությունները համաձայնեցվել են Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, որպեսզի ռուս խաղաղապահների հեռանալուց հետո Ղարաբաղը մնա Ադրբեջանին, իսկ Հայաստանի այսպես կոչված անկլավները հանձնվեն Բաքվին։ Առավել ևս, այնուհետև Ադրբեջանին կտրամադրվի միջանցք, այսինքն Սյունիքը (Զանգեզուր - խմբ.)։ Այս հարցում առկա է Թուրքիայի կողմից միանշանակ աջակցություն, և շատ արևմտյան երկրները աջակցում են նշված գործընթացին։ Եվ Ռուսաստանը հիանալի հասկանում է այս գործընթացը»,- եզրափակել է Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահը։
Փաստորեն, Իշխանյանը պնդում է, որ պաշտոնական Երեւանը լիովին համերաշխ է այն հեռահար նպատակների հետ, որոնք իր առջեւ դնում է Բաքուն։ Եվ այդ նպատակները ուղղակիորեն հակասում են Հայաստանում և Ադրբեջանում իր ռազմական ներկայությունը պահպանելու Մոսկվայի ցանկությանը։ Որքանո՞վ են Իշխանյանի այս մտքերը համապատասխանում այսօրվա իրողություններին։ Թե՞ հետաքրքրությունների այս խաչմերուկը ուրիշ տեսք ունի:
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են վրացի և ադրբեջանցի փորձագետները։
Կոնֆլիկտաբան, միջազգային հարաբերությունների դոկտոր, Վրաստանի տեխնիկական համալսարանի պրոֆեսոր Ամիրան Խևցուրիանին նշում է, որ Իշխանյանի կարծիքը դժվար է մեկնաբանել, քանի որ դժվար է պատկերացնել, որ Հայաստանի իշխանությունը հետապնդում է Ադրբեջանի շահերը։
«Տվյալ դեպքում ինձ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ պարոն Իշխանյանը որոշակիորեն քաղաքական ներգրավված է։ Սակայն ես նրա հետ կհամաձայնվեի նրանում, որ Մոսկվան տարածաշրջանում գործել է և շարունակում է գործել բացառապես իր շահերից ելնելով։
Բայց միևնույն ժամանակ կարելի է վստահորեն ասել, որ Կրեմլը այսօր՝ հաստատ Ղարաբաղի և ընդհանրապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ժամանակը չունի։ Որովհետև Ուկրաինայում փլուզվում է տարիներ շարունակ նրա կառուցած «ռուսական աշխարհը»։ Հետևաբար նրան հարկավոր է մի տեսակ թայմ-աութ Հարավային Կովկասում։ Կրեմլը կփորձի հնարավորինս երկարացնել ժամանակը և պահպանել իր ազդեցությունը հակամարտության գոտում։ Սակայն Մոսկվայում հիանալի հասկանում են, որ ժամանակի ընթացքում դա ավելի ու ավելի է բարդանալու, չէ որ նրա, որպես միջնորդի համբավը առավելագույնս վարկաբեկված է, և կողմերը կորցրել են նրա նկատմամաբ վստահությունը»,- ասել է Խևցուրիանին։
Միջազգային հարցերով ադրբեջանցի փորձագետ, «Հարավային Կովկաս» քաղաքագետների ակումբի ղեկավար Իլգար Վելիզադեն իրավիճակը բացառապես այլ կերպ է տեսնում։
«Իհարկե, Հայաստանի ներկայացուցչի առանձին թեզերը կարելի է հաշվի առնել։ Մասնավորապես, այն մասին, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը կայանում է տարածաշրջանում իր ներկայությունը ապահովելու անհրաժեշտության մեջ, և այստեղ գերիշխող դեր են խաղում հին մեթոդները։ Այսինքն՝ ռազմական և քաղաքական ներկայությունը բնորոշվում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները չափավորելու հնարավորությամբ։ Դա անելով Մոսկվան կարծես թե մնում է գործընթացի ակտիվ մասնակից, ուստի նրան հարկավոր է, որպեսզի իրավիճակը անընդհատ գտնվի կախված վիճակում: Ցավոք, նման մոտեցումը գերակշռում է, և դա մենք կարող ենք տեսնել տարբեր առաջատար ռուսաստանցի փորձագետների հայտարարություններից։ Հայ փորձագետը այստեղ ոչ մի Ամերիկա չի հայտնաբերել»,- ասում է Վելիզադեն։
Խաղաղապահների և ադրբեջանական կողմի միջև լարվածություն հրահրելը Ռուսաստանին ձեռնատու չէ մի ամբողջ շարք պատճառներով, ենթադրում է նա։
«Մասնավորապես, քանի որ դա լինելու է բացահայտ հակամարտություն Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև, և ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի լույսի ներքո, որը ձևավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության շուրջ, դա նրան բոլորովին ձեռնտու չէ։ Որովհետև նման դասավորվածությունը ինքնաբերաբար նշանակում է հակամարտություն Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև։ Այսինքն, թուրքական և ադրբեջանական ուղղությամբ բոլոր նախագծերը արգելափակվելու են։ Բացի այն ճգնաժամից, որն այժմ ապրում է Ռուսաստանը Արևմուտքի հետ հարաբերությունների խզումից, նրա համար այս տարբերակը խիստ անցանկալի է։ Ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չէ, ինչպես պատկերացնում են Հայաստանում մեկնաբանները»,- ասել է փորձագետը։
Մյուս կողմից, ինչ վերաբերվում է Փաշինյանին՝ թեզը այն մասին, որ նա «Ղարաբաղը հանձնել է Ադրբեջանին» ավելի շատ շահագործվում է քաղաքական շրջանակներում, Հայաստանի վարչապետի դիրքերը թուլացնելու նպատակով, նշել է Վելիզադեն։
«Բայց իրականում ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է տեղի ունեցել։ Փաշինյանն ամեն կերպ փորձում էր կանխել Ադրբեջանին, իսկ հիմա դա անում է, որպեսզի թույլ չտա, որ նա ձեռք բերի լիարժեք վերահսկողություն իր տարածքների նկատմամբ։ Նախկինում դրանք եղել են ռազմական մեթոդներ, հիմա դրանք փոխվել են, դա արվում է Փաշինյանի քաղաքական դաշնակիցների ձեռքերով՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ում հայկական խմբի և այլն։ Հետևաբար այդպես պարզունակ հարց դնել, որ Փաշինյանը Ալիևի հետ պայմանավորվել է Ղարաբաղը «հանձնել»՝ սա պարզունակ մտածողության հաշվարկ է։ Ես այսպես եմ հասկանում, որ հայկական կողմը փորձում է բազմավեկտոր խաղեր խաղալ։
Մի կողմից՝ Փաշինյանին ձեռնատու չէ Վարդանյանը Ղարաբաղում և ընդհանրապես տարածաշրջանում։ Նա, իհարկե, կցանկանար ազատվել նրանից։ Որոշ չափով այստեղ մեր ցանկությունները տակտիկապես համընկնում են։ Բայց դա չի նշանակում, որ մենք այս հարցում համագործակցում ենք։
Մյուս կողմից Փաշինյանը կցանկանար ձերբազատվել Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական գերիշխող ներկայությունից, բայց այստեղ նա Ադրբեջանին, որպես գործընկեր չի տեսնում։ Հայաստանի վարչապետի համար ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը ոչ պակաս ռիսկ է, քան Ռուսաստանը։ Սա սպառնալիք է Հայաստանի քաղաքական իսթեբլիշմենտի համար, և Փաշինյանը չի պատրաստվում որևէ գործարք կնքել Բաքվի հետ։ Նա փորձում է այնպես գործել, որպեսզի ձերբազատվի որոշակի բալաստից՝ ասելով, որ Ղարաբաղը դե յուրե հանդիսանում է Ադրբեջանի տարածք։ Բայց դրանով հանդերձ, գործելով իր արևմտյան գործընկերների, դաշնակիցների ձեռքով, նա փորձում է այս հարցում ավելի շատ նրանց իր կողմը գրավել, քան Ռուսաստանին։ Նրան նաև պետք է, որպեսզի Ղարաբաղի հարցը մնա կախված վիճակում, բայց, որպեսզի Ռուսաստանի փոխարեն Հայաստանի օգտին մեծ աստիճանով հանդես գա Արևմուտքը։ Բնակչությանը ցույց տա, որ այժմ Արևմուտքն է Հայաստանի կողմը, և դրանով ամրապնդել իր դիրքերը։
Իսկ ինքստինքյան Ղարաբաղի հարցը և Ղարաբաղում հայերի դիրքորոշման շահարկումը՝ անփոփոխ գործոն է հայաստանյան քաղաքականության մեջ, լինի դա Փաշինյանի օրոք, լինի դա նրանից առաջ։ Վստահաբար կարելի է ասել, որ դրանով կզբաղվի Հայաստանի ցանկացած քաղաքական ուժը իշխանության գալու դեպքում։ Այնպես որ, Հայաստանում ոչ ոք Ղարաբաղից չի հրաժարվել, ցավոք։ Եվ ահա շատ անհայտներով այս խաղը շարունակվում է։ Մեր նախագահը վերջերս ուղիղ այս մասին ասել է։ Ասել է՝ մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանի քաղաքական իսթեբլիշմենթում չկան մարդիկ, ովքեր կարող են այլ կերպ մտածել այս հարցում, և մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան»,- եզրափակել է Վելիզադեն:

«Москве и Еревану выгодно, чтобы карабахский вопрос оставался в подвешенном состоянии»
«Россия очень хорошо понимает, что если Карабах войдет в состав Азербайджана, то следующим шагом будет вывод российских миротворцев из Карабаха и российской военной базы из Армении, а это будет означать, что Россия останется вне региона», - заявил News.am председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян.
«Сергей Лавров еще раз намекнул на то, что вопрос Карабаха следует оставить на будущее, и что так называемый мирный договор не должен иметь ничего общего с карабахским вопросом. В этом контексте можно было бы подумать, что и вопрос рудников следует оставить на будущее, а Лачинский коридор надо быстро открыть. Однако точка зрения Лаврова противоречит точке зрения властей Армении, поскольку они считают Карабах частью Азербайджана. А политика России исходит не из ее проармянской политики, а из собственных интересов. Власть Армении делает все, чтобы Карабах остался в составе Азербайджана», - заявил Ишханян.
По его мнению, якобы «азербайджанцы достаточно последовательно провоцируют российские миротворческие силы, чтобы те открыли огонь в направлении азербайджанцев. В этом случае будет нарушен нейтралитет, который они обязаны соблюдать по отношению к обеим сторонам».
«Все эти действия, неучастие во встрече, антироссийские заявления согласованы с властями Азербайджана, чтобы после ухода российских миротворцев Карабах остался за Азербайджаном, а так называемые анклавы в Армении были переданы Баку. Более того, далее Азербайджану будет предоставлен коридор, то есть Сюник (Зангезур - ред.). В этом вопросе имеется однозначная поддержка со стороны Турции, да и многие западные страны поддерживают упомянутый процесс. И Россия прекрасно понимает данный процесс», - заключил председатель Хельсинкского комитета Армении.
По факту, Ишханян утверждает, что официальный Ереван полностью солидарен с долгосрочными целями, которые ставит перед собой Баку. И эти цели прямо противоречат желанию Москвы сохранить свое военное присутствие в Армении и Азербайджане. Насколько соответствуют сегодняшним реалиям эти мысли Ишханяна? Или этот перекресток интересов выглядит иначе?
На эти вопросы Caliber.Аz ответили грузинский и азербайджанский эксперты.
Конфликтолог, доктор наук по международным отношениям, профессор Грузинского технического университета Амиран Хевцуриани отмечает, что мнение Ишханяна сложно комментировать, поскольку трудно представить, что правительство Армении преследует интересы Азербайджана.
«В данном случае у меня складывается впечатление, что господин Ишханян несколько политически ангажирован. Однако я бы согласился с ним в том, что Москва действовала и продолжает действовать в регионе исключительно в своих интересах.
Но в то же время можно с уверенностью сказать, что Кремлю сегодня точно не до Карабаха и вообще армяно-азербайджанских отношений в целом. Потому что в Украине рушится выстраивавшийся им годами «русский мир». Поэтому ему нужен своеобразный тайм-аут на Южном Кавказе. Кремль постарается максимально продлить время и сохранить свое влияние в зоне конфликта. Однако в Москве прекрасно понимают, что со временем это будет становиться все сложнее, ведь ее репутация как посредника максимально дискредитирована, а стороны потеряли к ней доверие», - сказал Хевцуриани.
Азербайджанский эксперт по международным вопросам, руководитель клуба политологов «Южный Кавказ» Ильгар Велизаде абсолютно иначе видит ситуацию.
«Конечно, отдельные тезисы армянского представителя можно принять во внимание. В частности, о том, что позиция Москвы заключается в необходимости обеспечить ее присутствие в регионе, и старые методы здесь играют доминирующую роль. То есть, военное и политическое присутствие определяется возможностью модерировать отношения между Азербайджаном и Арменией. Делая это, Москва как бы остается активным участником процесса, поэтому ей нужно, чтобы ситуация постоянно находилась в подвешенном состоянии. Такой подход доминирует, к сожалению, и это мы можем видеть из высказываний различных ведущих российских экспертов. Здесь никакой Америки армянский эксперт не открыл», - говорит Велизаде.
Провоцирование напряженности между миротворцами и азербайджанской стороной России не выгодно по целому ряду причин, полагает он.
«В частности, потому что это будет уже открытый конфликт между Азербайджаном и Россией, и в свете нынешней геополитической ситуации, которая складывается вокруг РФ, это ей совершенно не выгодно. Потому что такой расклад автоматически означает и конфликт между Россией и Турцией. То есть, все проекты в турецком и азербайджанском направлении будут заблокированы. В дополнение к тому кризису, который испытывает сейчас Россия от разрыва отношений с Западом, такой вариант для нее крайне нежелателен. Не всё так легко, как представляется комментаторам в Армении», - сказал эксперт.
С другой стороны, что касается Пашиняна, тезис, что он «сдал Карабах Азербайджану» больше эксплуатируется в политических кругах с целью ослабления позиций премьер-министра Армении, отметил Велизаде.
«Но в реальности всё происходило как раз-таки наоборот. Пашинян всячески пытался воспрепятствовать Азербайджану, и сейчас это делает, чтобы не дать ему полностью обрести контроль над своими территориями. Раньше это были военные методы, теперь они поменялись, это делается руками политических союзников Пашиняна – Франции, армянского кокуса в США, и так далее. Поэтому вот так примитивно ставить вопрос, что Пашинян договорился с Алиевым «сдать» Карабах - это расчет на примитивное мышление. Я так понимаю, армянская сторона пытается играть в многовекторные игры.
С одной стороны, Пашиняну не выгоден Варданян в Карабахе и вообще в регионе. Он, конечно, хотел бы от него избавиться. В какой-то мере здесь наши желания тактически совпадают. Но это не значит, что мы сотрудничаем в этом вопросе.
С другой стороны, Пашинян хотел бы избавиться от российского военного и политического доминирующего присутствия, но здесь он Азербайджан в качестве партнера не видит. Для армянского премьера азербайджано-турецкий тандем не меньший риск, чем Россия. Это угроза для политического истеблишмента Армении, и никаких сделок с Баку Пашинян заключать не собирается. Он пытается действовать таким образом, чтобы избавиться от определенного балласта, говоря, что Карабах де-юре является азербайджанской территорией. Но при этом, действуя руками своих западных партнеров, союзников, пытается привлечь их на свою сторону в этом вопросе, в большей степени чем Россию. Ему тоже нужно, чтобы карабахский вопрос оставался в подвешенном состоянии, но, чтобы вместо России за Армению в большей степени выступал Запад. Показать населению, что теперь Запад за Армению, и таким образом укрепить свои позиции.
А сам по себе карабахский вопрос и манипулирование положением армян в Карабахе – этот фактор неизменный в армянской политике, что при Пашиняне, что до него. Уверенно можно сказать, что этим будут заниматься любые политические силы Армении в случае прихода к власти. Так что, никто в Армении от Карабаха не отказывался, к нашему сожалению. И вот эта игра со множеством неизвестных продолжается. Наш президент недавно прямо сказал об этом. Мол, мы понимаем, что в армянском политическом истеблишменте нет людей, которые могли бы думать иначе в этом вопросе, и мы должны быть готовы к этому», - резюмировал Велизаде.