Ինչպես Ադրբեջանը քաղաքացիություն առաջարկեց, բայց ստացավ մեղադրանքներ «էթնիկ զտումների» հարցում
Դուք երբևէ նկատե՞լ եք, հարգելի ընթերցողներ, որ արժե միայն բարձր գոռալ «ցեղասպանություն», կամ «էթնիկական զտում», ինչպես մեր «բազմաչարչար հարևանները» անմիջապես վազում են, ինչպես ուտիճները դուստի վրա։ Վերոնշյալի լույսի ներքո նույնիսկ տպավորություն է ստեղծվում, որ հայերը սեփականաշնորհել են այդ արտահայտություններն ու տերմինները՝ դրանք կիրառելով բացառապես իրենց նկատմամբ։ Եթե թերթել հայկական մամուլը, կամ սոցիալական ցանցերի վերջին երեք շաբաթվա հայկական հատվածը, ապա հեշտությամբ կարելի է դրանում համոզվել։ Այնուամենայնիվ, օրինակների համար հեռու չենք գնա։
«Ավելի քան 120 000 մարդ, այդ թվում նաև 30 000 երեխա, ենթարկվում են էթնիկ զտման։ Մարդկանց փորձում են սովի սպառնալիքի տակ ստիպել լքել հարազատ վայրերը»,- իր ֆեյսբուքյան էջում ամենայն լրջությամբ գրում է Հայաստանի Հանրապետության նախկին օմբուդսմեն, «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն՝ Արման Թաթոյանը։
Այստեղ անմիջապես միտս է գալիս հովիվ տղայի մասին առակը, որն անընդհատ խաբում էր իր գյուղի բնակիչներին՝ օգնություն կանչելով ու գոռալով «Գա՜յլ»։ Հարևանները սկզբում մտածում են, որ գայլը հարձակվում է ոչխարների հոտի վրա և շտապում են օգնելու, բայց հետո հասկանում են, որ հովիվն իզուր է կանչել իրենց։ Իսկ երբ գայլն իսկապես հարձակվում է հոտի վրա, գյուղացիներից ոչ մեկը օգնության չի գալիս՝ մտածելով, որ հովիվը կրկին խաբում է։ Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակի հետ կապված աշխարհին խաբելով՝ հայերը դրանով վնասեցին միայն իրենց։ Չէ որ, ինչպես գիտեք, սուտը վարկաբեկում է ոչ միայն մարդուն, այլեւ երկրներին ու ժողովուրդներին։ Որպես արդյունք, «ցեղասպանության» և «էթնիկական զտումների» մասին աղաղակներին աշխարհում ոչ ոք չի հավատում , այլապես, եթե Ադրբեջանը իսկապես խախտեր միջազգային իրավունքի սկզբունքները, ապա անհապաղ կհետևեին պատժամիջոցները։ Իսկ այստեղ, նույնիսկ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, ֆրանսիացիներն ու հայերը ձախողվեցին, պարզապես այն պատճառով, որ աշխարհը չի ցանկանում մասնակից լինել իրենց նյարդների կեղտոտ խաղին: Հայերը դրանում վարժվել են դեռ 1915 թվականից՝ ամեն տարի ավելացնելով հորինված ցեղասպանության «զոհերի» թիվը։ Ավաղ, այս դեպքում շատ երկրներ են հավատացել այս ստին։ Թեև, օրինակ, ամերիկացի ժողովրդագիր, Լուիսվիլի համալսարանի պատմության նախկին պրոֆեսոր Ջասթին Ա. Մակարտին գրում է, որ «հայկական սփյուռքը մինչև 1973 թվականը 1915 թվականի իրադարձությունները երբեք չի անվանել ցեղասպանություն», այո և ռուսաստանցի պատմաբան, արևելագետ Միխաիլ Մայերը մեջբերել է նրա անհերքելի ապացույցներ, որ 1915 թվականի իրադարձությունները չեն հանդիսանում ցեղասպանություն։ Բայց, ով սթափ մտածող ձայնին կլսի՝ մասշտաբային կեղծիքի և անվերջ քաղաքական խաղի անդունդում։
Ահա հիմա էլ, ամեն անկյունում գոռալով այն մասին, որ Ադրբեջանը իբր «շրջափակում է Լաչինի ճանապարհը, ինչով էթնիկական զտման է ենթարկում 120 000 մարդկանց», հայերը ոչ միայն փորձում են խաբել աշխարհին, այլ նաև իրենց կեղծիքով հարթաչափում են «էթնիկ զտում» արտահայտությունը։ Մենք այստեղ մանրամասն չենք անդրադառնա այն ամենի վրա, ինչի մասին արդեն գրվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերին, և ոչ մեկ անգամ, Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում բնակչության թվաքանակը չի գերազանցում 30 000 մարդը։ Այսպիսով, հայերի պնդմամբ, «120 000 մարդ ենթարկվում է էթնիկկական զտման»։ Հետաքրքիր է, ահա արդեն 25 օր է Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի հատվածում ակցիա անցկացնող ադրբեջանական հասարակության անզեն ներկայացուցիչները ինչպե՞ս կարող են էթնիկ զտումներ իրականացնել։ «Էթնիկական զտումներ» տերմինի սահմանման հարցում տարաձայնություններ չլինենելու համար, եկեք դիմենք իրազեկ աղբյուրներին։ «Միջազգային իրավունքի սկզբունքների համաձայն՝ էթնիկական զտումը հանդիսանում է հանցագործություն մարդկության դեմ և օրենքով պատժվում է որպես միջազգային հանցագործությունների ձևերից մեկը։ Էթնիկ զտումները հասկացվում են, որպես ժողովրդին պատմականորեն բնակեցված տարածքից մշակութային, հաճախ լեզվական և կրոնական տարբերությունների հիման վրա վտարելուն ուղղված քաղաքականություն: Դրանով հանդերձ, այս քաղաքականության իրականացման ձևերը կարող են տարբեր լինել. «անցանկալի» էթնիկ խմբերի զանգվածային վերաբնակեցումից և բռնի արտագաղթի ստիպումից մինչև արտաքսում և ցեղասպանություն։
«Էթնիկական զտում» արտահայտությունը առաջացել է Կոսովոյի հակամարտության ժամանակ։ Տերմինը միջազգային լեքսիկոն է մտել որպես սերբա-խորվաթական արտահայտության բառապատճեն։ 1990-ականներին նախկին Հարավսլավիայի զանգվածային լրատվական միջոցները այդ արտահայտությունը պարբերաբար օգտագործում էին այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում վարվող քաղաքականության նկատմամբ։ 1992 թվականին տերմինը փոխառվել է միջազգային լրատվամիջոցների կողմից»,- գրում է ազդեցիկ «DW»-ն։
Իսկ հիմա եկեք գտնենք Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի գոնե մեկ տարր, որն ընկնում է «էթնիկական զտումներ» սահմանման տակ։ Արդյո՞ք Բաքուն Ղարաբաղի հայ ազգաբնակչությունից պահանջում է լքել իրենց տները (հատկապես իրենց, որտեղ նրանք ապրել են 1988 թվականի փետրվարին հակամարտությունը սկսվելու ժամանակ, այլ ոչ թե ադրբեջանցիներից խլվածների մեջ), կամ նրանց ստիպու՞մ է արտագաղթել: Իհարկե ոչ։ Ադրբեջանը ամենաբարձր մակարդակով, նախագահ Իլհամ Ալիևի մակարդակով, բազմիցս հրապարակավ հայտարարել է. «Ինչ վերաբերում է 200 տարի առաջ մեր պապենական հողերում վերաբնակեցված հայերի ապագային, ես ասել եմ, որ նրանք հանդիսանում են մեր քաղաքացիները։ Նրանք նույնպես պետք է ազատվեն այդ խունտայից։ Եթե նրանք չեն կարողանում իրենց փրկել, մենք նրանց կօգնենք։ Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ հանդիսանում են մեր քաղաքացիները»։
Եվ ահա Ի.Ալիևի ևս մեկ հայտարարություն. «Ղարաբաղում ապրող հայերը մեր քաղաքացիներն են, և մենք մտադիր չենք այս կամ այն երկրի, այդ թվում նաև Հայաստանի հետ քննարկել նրանց ճակատագիրը, նրանց ապագան։ Սա մեր ներքին գործն է, հայերը կունենան այն նույն իրավունքները, ինչպես Ադրբեջանի քաղաքացիները։ Համենայն դեպս նրանք կարող են վստահ լինել նրանում, որ իրենց կյանքը, ադրբեջանական հասարակության մեջ ինտեգրված կյանքը, զգալիորեն ավելի լավն է լինելու, քան ներկայիս»։
Համաձայնվեք, հազիվ թե մի պետություն, որը մտադիր է էթնիկական զտումներ անցկացնել իր տարածքի ինչ-որ հատվածում, նախագահի մակարդակով այնտեղ ապրող մարդկանց համոզի, որ նրանք հանդիսանում են երկրի լիիրավ քաղաքացիներ, որ պատրաստ են նրանց օգնել ադրբեջանական հասարակությանը վերաինտեգրվելու մեջ, որ նրանց առաջարկվում են նույն իրավունքները, ինչպես Ադրբեջանի մնացած բնակիչների։ Առավել ևս, նրանց առաջարկվում է ավելի լավ կյանք, քան այժմ և վերջին 30 և ավելի տարիների ընթացքում։ Ինչը կարելի է դժվարությամբ անվանել կյանք՝ մենք դեռ հիշում ենք լուսանկարներ և տեսանյութեր ազատագրված տարածքներից, որտեղ հայերը օկուպացիայի ողջ տարիներին ինչպիսի հյուղակներում և խրճիթներում են ապրել: Կարևոր է նաև ընդգծել, որ ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանում քաղաքացիների միջև տարբերություն չի դրվում լեզվական և կրոնական առումով, հակառակ դեպքում մեզ մոտ չէր լինի այդպիսի էթնիկական և կրոնական բազմազանություն, մզկիթների հարևանությամբ չէին լինի սինագոգներն ու եկեղեցիները։ Վերջիվերջո, եթե Բաքուն իսկապես պլանավորեր զանգվածային զտումներ իրականացնել Ղարաբաղում, ապա այդքան հզոր զինված ուժերի առկայությամբ դրա համար կպահանջվեր լավագույն դեպքում մեկ երկու-երեք օր։ Սակայն ահա 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո արդեն երրորդ տարին է, ինչ Բաքուն շարունակում է էթնիկ հայ բնակչությանը համոզել, որ նա հանդիսանում է ադրբեջանական հասարակության մի մաս։ Էթնիկ զտումները, Արման-ջան, այդպես չեն իրականացվում։
Վերջում։ Ոչ թե հայերը, այլ հենց ադրբեջանական ժողովուրդն է ենթարկվել ցեղասպանության, էթնիկ զտումների ու տեղահանության։ Հիշենք Արեւմտյան Ադրբեջանը 1987-1989 թվականներին։ Ո՞ւր անհետացավ այնտեղից 250 հազար բնիկ ադրբեջանցի բնակչությունը։ Այն բռնի տեղահանվեց՝ հայ ազգայնական-մորուքավորները վտարեցին ադրբեջանցիներին, որոնք ձմռանը ձյունածածկ ոլորաններով, շատերը առանց տաք հագուստի, որը պարզապես չհասցրեցին վերցնել, փրկություն գտան Ադրբեջանի Հանրապետությունում։ Իսկ որտե՞ղ է Ղարաբաղի տարածաշրջանի 750 հազար ադրբեջանցի բնակչությունը։ Այն 1991-1994 թվականներին հայերի կողմից ենթարկվել է էթնիկ զտումների՝ Ադրբեջանի տարածքների օկուպացմամբ ուղեկցվող էթնիկ և կրոնական ատելության հողի վրա։ Իսկ Խոջալու՞ն։ Միթե՞ սա չէ իրական ցեղասպանության օրինակը։
Խանքենդին և ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող այլ տարածքներն այսօր ակնհայտորեն չեն չափվում «պաշարված Լենինգրադի» կերպարի հետ, «30 000» մանուկների մահը Ադրբեջանում ոչ ոք չի ցանկանում։ Հետևաբար Լաչինի ճանապարհով դեպի Խանքենդի անարգել անցնում են մարդասիրական առաքելություններով մեքենաներն ու բեռները, վերադարձին տեղափոխում են ծանր հիվանդներին։ Այո և շարքային հայերի՝ ադրբեջանցի էկոակտիվիստներից և ոչ մեկը ճանապարհը չի փակել՝ ճանապարհը փակել են բոլորովին այլ մարդիկ և բոլորովին այլ պետության։ Իսկ մենք ուղղակի առաջարկում ենք Ադրբեջանում ապրել ադրբեջանական օրենքներով։ Ոչ ավել, ոչ պակաս։

Как Азербайджан гражданство предлагал, а получил обвинения в «этнических чистках»
Вы никогда не замечали, уважаемые читатели, что стоит только крикнуть громко «геноцид» или «этническая чистка», как сразу же сбегаются наши «многострадальные соседи», словно тараканы на сахар? В свете сказанного даже складывается впечатление, что армяне приватизировали эти выражения и термины, применяя их исключительно по отношению к себе. Если пролистать армянскую прессу или армянский сегмент соцсетей последних трех недель, то легко можно в этом убедиться. Впрочем, не будем ходить далеко за примерами.
«Более 120 000 человек, в том числе 30 000 детей, подвергаются этническим чисткам. Людей пытаются под угрозой голода заставить покинуть родные места», - на полном серьезе пишет на своей странице в Facebook бывший омбудсмен РА, директор Фонда «Татоян» Арман Татоян.
Здесь сразу же на ум приходит басня о мальчике-пастухе, который постоянно обманывал жителей своей деревни, зовя на помощь и крича «Волк!». Соседи сначала думают, что волк нападает на стадо овец, и спешат на помощь, но впоследствии понимают, что пастух звал их напрасно. А когда волк действительно нападает на стадо, ни один из жителей села не пришел на помощь, думая, что пастушок вновь обманывает. Обманывая мир в связи с ситуацией на лачинской дороге, армяне тем самым навредили только себе. Ведь, как известно, ложь дискредитирует не только человека, но и страны, и народы. Как итог, воплям о «геноциде» и «этнической чистке» уже никто в мире не верит, в противном случае, если Азербайджан действительно нарушил бы принципы международного права, то санкции последовали бы незамедлительно. А тут даже в Совбезе ООН французы с армянами потерпели фиаско – просто потому, что мир не желает быть использован в их грязной игре на нервах. Армяне поднаторели в этом деле еще со времен 1915 года, ежегодно увеличивая количество «жертв» вымышленного геноцида. Увы, в этом случае многие страны попались на эту ложь. Хотя, например, Джастин А. Маккарти — американский демограф, бывший профессор истории Университета Луисвилла пишет, что «армянская диаспора никогда не называла события 1915 года геноцидом армян до 1973 года», да и российский историк-востоковед Михаил Мейер приводил неопровержимые доказательства того, что события 1915 года не являются геноцидом. Но, кто же услышит трезвомыслящий глас в пучине масштабной лжи и нескончаемых геополитических игры?
Вот и сейчас, крича на каждом углу о том, что Азербайджан якобы «блокирует лачинскую дорогу, чем подвергает этническим чисткам 120 000 человек», армяне не только пытаются обмануть мир, но и нивелируют своей ложью выражение «этническая чистка». Мы не будем тут подробно останавливаться на том, о чем уже писалось в декабре прошлого года, и не один раз – численность населения в зоне временной ответственности российских миротворцев в Карабахском регионе Азербайджана не превышает 30 000 человек. Итак, по утверждению армян, «120 000 человек подвергаются этническим чисткам». Интересно, как безоружные представители азербайджанской общественности, вот уже 25 дней проводящие акцию на участке дороги Лачин-Ханкенди, могут осуществить этнические чистки? Для того, чтобы не было разнобоя в плане определения термина «этнические чистки», давайте обратимся к компетентным источникам. «Согласно принципам международного права, этническая чистка является преступлением против человечности и карается законом как один из видов международных преступлений. Под этнической чисткой понимается политика, направленная на изгнание народа с исторически заселенной им территории на почве культурных, зачастую языковых и религиозных, различий. При этом формы осуществления этой политики могут быть разными: от массового переселения «нежелательных» этнических групп и принуждения к эмиграции до депортации и геноцида.
Выражение «этническая чистка» возникло в ходе Косовского конфликта. Термин вошел в международный лексикон в качестве кальки с сербско-хорватского выражения. В 1990-е годы средства массовой информации бывшей Югославии регулярно использовали это выражение по отношению к политике, проводившейся в ходе гражданской войны в этой стране. В 1992 году термин был заимствован международными СМИ», - пишет влиятельная DW.
А теперь давайте найдем в сложившейся ситуации в Карабахском регионе Азербайджана хотя бы один элемент, подпадающий под определение «этнические чистки». Разве Баку требует от армянского этнического населения Карабаха покинуть свои дома (именно свои, в которых они жили на момент начала конфликта в феврале 1988 года, а не в захваченных у азербайджанцев) или принуждает их к эмиграции? Конечно же нет. Азербайджан на самом высшем уровне – на уровне президента Ильхама Алиева не раз заявлял во всеуслышание: «Что же касается будущего армян, переселенных на наши исконные земли 200 лет назад, я говорил, что и они являются нашими гражданами. Они также должны избавиться от этой хунты. Если они не могут спастись сами, мы им поможем. Еще раз повторяю, проживающие в Нагорном Карабахе люди являются нашими гражданами».
А вот еще одно заявление Алиева: «Армяне, проживающие в Карабахе, - наши граждане, и мы не намерены обсуждать с той или иной страной, в том числе с Арменией, их судьбу, их будущее. Это – наше внутреннее дело, армяне будут обладать теми же правами, что и граждане Азербайджана. Во всяком случае, они могут быть уверены в том, что их жизнь, жизнь, интегрированная в азербайджанское общество, будет значительно лучше нынешней».
Согласитесь, вряд ли государство, которое намерено провести этнические чистки в какой-то части своей территории, будет на уровне президента убеждать проживающих там людей в том, что они являются полноценными гражданами страны, что им готовы помочь в реинтеграции в азербайджанское общество, что им предложены те же права, что и у остальных жителей Азербайджана. Более того, им предлагается лучшая, чем сейчас и в течение последних 30 с лишним лет жизнь. Которую и жизнью-то назвать можно лишь с натяжкой – мы еще помним фото и видеокадры с освобожденных территорий, в каких халупах и лачугах жили там армяне все годы оккупации. Также немаловажно подчеркнуть, что в отличие от Армении, в Азербайджане не ставится различие между гражданами на языковых и религиозных различиях, в противном случае у нас не было бы такого этнического и религиозного разнообразия, не соседствовали бы рядом мечети, синагоги, церкви. В конце концов, если бы Баку действительно планировал осуществить массовые чистки в Карабахе, то при наличии столь мощных Вооруженных сил, на это потребовалась бы в лучшем случае пара-тройка дней. Но Баку вот уже третий год с момента окончания 44-дневной войны продолжает терпеливо убеждать армянское этническое население в том, что оно является частью азербайджанского общества. Этнические чистки, Арман-джан, так не осуществляются.
Ну и напоследок. Не армяне, а именно азербайджанский народ подвергся геноциду, этническим чисткам и депортации. Вспомним, Западный Азербайджан в 1987-1989 годы. Куда исчезло оттуда 250-тысячное коренное азербайджанское население? Оно было насильственно депортировано – армянские националисты-бородачи изгнали азербайджанцев, которые зимой по заснеженным перевалам, многие без теплой одежды, которую оно просто не успели захватить, нашли спасение в Азербайджанской Республике. А где 750-тысячное азербайджанское население Карабахского региона? Оно в 1991-1994 годах подверглось этническим чисткам со стороны армян на почве этнической и религиозной ненависти, сопровождавшимся оккупацией территорий Азербайджана. А Ходжалы? Не это ли пример настоящего геноцида?
Ханкенди и прочие территории в зоне временной ответственности РМК сегодня явно не тянут на образ «блокадного Ленинграда», смерти «30 000» младенцев в Азербайджане никто не желает. Поэтому по лачинской дороге в сторону Ханкенди беспрепятственно проезжают автомобили с гуманитарными миссиями и грузами, обратно везут тяжелобольных пациентов. Да и рядовым армянам никто из азербайджанских эко-активистов дорогу не преграждал – дорогу перекрыли совсем другие люди и совсем другого государства. Мы же просто предлагаем жить в Азербайджане по азербайджанским же законам. Ни больше, ни меньше.