Փարիզն ու Երևանը պատերազմ են գնում Մոսկվայի վրա
Պաշտոնական Երեւանի անհետեւողական պահվածքը, երեւանյան քաղաքական գործիչների հարձակումները Ռուսաստանի Դաշնության եւ ՀԱՊԿ-ի վրա գնալով ավելի շատ զայրույթ են առաջացնում Մոսկվայում։ Դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերին Վալդայի ֆորումի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը բառացիորեն գլանակով անցավ Փաշինյանի վրայով։ Դեկտեմբերին, Երևանի հայտնի դեմարշից հետո, Հայաստանի վարչապետի վրայով գլանակով անցավ արդեն ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Լավրովը։ Եվ, վերջապես, հունվարի 10-ին Փաշինյանի ասուլիսից հետո ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան մի շարք հարվածներ հասցրեց Հայաստանի կառավարությանը։
Իհարկե, Հայաստանի նկատմամբ Մոսկվայի շփոթմունքն ու դժգոհությունը միանգամայն հասկանալի է՝ մենք այսքան տարի ձեզ խնամել ու փայփայել ենք, իսկ դուք այնքան անշնորհակալ հայտնվեցիք։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանն ու երախտագիտությունը՝ անհամատեղելի բաներ են, ինչի մասին է վկայում և՛ ադրբեջանցիների, և՛ թուրքերի տխուր փորձը։ Հիմա եկել է Ռուսաստանի հերթը, որը լրջորեն խրված է Ուկրաինայում և դժվար թե ի վիճակի է իր հաշվին շարունակել խնամել Հայաստանին և առավել եւս՝ առաջ մղել նրա «միացումային» ցանկությունները։ Եվ քանի որ Երևանում սովոր են քիթը քամու ուղղությամբ պահել, այնտեղ որսացին այդ պահը և բառիս բուն իմաստով ընլացքում սկսեցին կոշիկները փոխել, պարզ լեզվով ասած՝ նախաձեռնեցին սյուզերանի փոխարինում։ Բարեբախտաբար, ստիպված չեղան երկար ժամանակ փնտրել նոր տիրոջը՝ ֆրանսիացի «քույրը» պատրաստ է «քարերի երկիրը» վերցնել իր ֆինանսական և ռազմաքաղաքական խնամակալության տակ։ Հենց դրանով է բացատրվում անցյալ տարի բացահայտ դարձած ֆրանսիացիների հավակնությունները Հարավային Կովկասում։
Որոշակի զանգեր առաջ էլ են եղել, բայց որպես ելակետ կարելի է վերցնել Պրահայի գագաթնաժողովը, երբ Մակրոնն ու Փաշինյանը հանկարծ որոշեցին եռակողմ ձևաչափը (Ալիև-Միշել-Փաշինյան) վերաձևաչափել քառակողմի՝ Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ։ Բանակցությունների ընթացքում Հայաստանն ու Ֆրանսիան փորձեցին ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ օգտվելով սահմանային վերջին միջադեպերից։ Բայց հինգ ժամ տևած երկփուլ քառակողմ (Ալիև, Փաշինյան, Մակրոն և Միշել) հանդիպման արդյունքները հստակորեն արտացոլեց արդյուքային հայտարարությունը, որից դատելով, Ադրբեջանի վրա ճնշումը ոչ մի ազդեցություն չունեցավ։ Արդեն մեկ շաբաթ անց Մակրոնը հանդես եկավ կեղծ և սադրիչ հայտարարություններով, որտեղ Բաքվին մեղադրեց «սարսափելի պատերազմ հրահրելու մեջ»։ Դրանով հանդերձ Մակրոնը ցույց տվեց, որ Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորումը նրան քիչ է հետաքրքրում։ Նրա համար սա ընդամենը մանիպուլյացիա է Հարավային Կովկասի տարածաշրջան ներթափանցելու և այստեղից Ռուսաստանին դուրս մղելու համար։ Դրա համար նա օգտագործում է ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ ԵՄ տարբեր առաքելությունների սեղմումով։
Ի դեպ, սրա վրա այսօր ուշադրություն են դարձնում նաեւ ռուսական հատուկ ծառայություններին մոտ կանգնած Տելեգրամ ալիքները, որոնք նշում են, որ Փաշինյանի համար միևնույն է թե ինչ կստանա՝ դոլար, թե եվրո։ «Ֆրանսիայի դրդապատճառները, դրանով հանդերձ Հայաստանի իշխանությունները դժվար թե ուսումնասիրել են, քանի որ ԵՄ խաղաղապահ առաքելության ծածկույթը, որն իբր նվազեցնում է ադրբեջանա-հայկական սահմանին էսկալացիայի վտանգը, միամիտ տեսք ունի»,- մասնավորապես, գրում է «Սիլովիկի» Տելեգրամ ալիքը։ .
Այստեղ հարկ է հիշել պարսկական դեսպանի հետ կայսր Նապոլեոնի 1807 թվականի մաիսի 4-ին կնքված պայմանագիրը։ Պայմանագիրն ուղղված էր Ռուսական կայսրության դեմ։ Նապոլեոնը հույս էր դնում նրա վրա, որ Պարսկաստանը, ցանկանալով վերադարձնել Վրաստանը, երկրորդ ճակատ կբացի Ռուսաստանի հետ պատերազմում։ Այսինքն, հասարակ լեզվով ասած, ֆրանսիացիները որոշ անհուսալի դերակատարների միջոցով մեր տարածաշրջանը ներթափանցելու փորձ ունեն՝ սեփական նպատակների համար, որոնցից մեկը Ռուսաստանից դուրս մղելն է։
Ռուսաստանի ուժային կառույցներին մոտ կանգնած այդ նույն Տելեգրամ ալիքների տվյալներով, ԵՄ-ն Փարիզի ճնշման տակ նոր առաքելություն է պատրաստում հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում, որի թիվը կհասնի մինչև 400 մարդու։ Դժվար չէ կռահել, որ նրանց թվում կլինեն հատուկ ծառայությունների բազմաթիվ աշխատակիցներ, ովքեր տիրապետում են այդ թվում նաև հայերեն և ռուսերեն լեզուներին։ Այդ առաքելությանը ղեկավարում է ֆրանսիացի դիվանագետը, ԵՄ-ի արտաքին կապերի եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Չարլզ Ֆրայսը, ով անցյալ տարվա դեկտեմբերին արդեն այցելել է Հայաստան և հանդիպել Փաշինյանի հետ։
Ի դեպ, հունվարի 10-ին հայրենական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես հասկացրել է, որ նա տեղյակ է ԵՄ-ի նոր առաքելության իրական նպատակներին։ Նա նշել է, որ առաքելության ներկայացուցիչներն արդեն Հայաստանում են և հանդիպումներ են անցկացնում, և, ըստ առկա տեղեկությունների, փետրվարին ԵՄ առաքելությունն արդեն մեծ կազմով, առանց Բաքվի հետ համաձայնեցնելու կուղարկվի Հայաստան։ Պետության ղեկավարի խոսքով, առանց Ադրբեջանի համաձայնության Հայաստան ԵՄ-ի նոր առաքելություն ուղարկելը չի բարձրացնի տարածաշրջանի անվտանգությունը և միևնույն ժամանակ բացասաբար կանդրադառնա ԵՄ-ի հովանու ներքո ընթացող բանակցությունների վրա։
Եթե նայենք ռուսական ռազմական ներկայության վերաբերյալ Երևանի մի շարք վերջին հայտարարություններին, ինչպես նաև հաշվի առնենք Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազան շրջափակելու հայ ազգայնականների վերջին փորձը, ապա պատկերը լիովին պարզ է դառնում՝ ռուսները պետք է հեռանան, և նրանց տեղը պետք է զբաղեցնեն ֆրանսիացիները։ Բայց Ռուսաստանին հենց այնպես Հայաստանից չես հեռացնի, հարկավոր է հզոր առիթ։ Ըստ ռուսական ուժային կառույցներին մոտ կանգնած այդ նույն Տելեգրամ ալիքների տվյալների՝ Արևմուտքը՝ ի դեմս Փարիզի, կարող է փորձել երկրորդ ճակատ բացել Ռուսաստանի դեմ՝ հրահրելով նոր բախումներ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Եվ քանի որ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը դժվար թե միջամտի Երեւանի կողմից, ապա դա վերջինիս հիմք կտա Մոսկվային մեղադրել «ոչ դաշնակցային» պահվածքի մեջ և պահանջել ռուսական զորքերը դուրս բերել Գյումրիից։
Այս մասին են վկայում Հայաստանի վարչապետի բոլոր վերջին գործողությունները։ Մասնավորապես, հունվարի 10-ին մամուլի ասուլիսում նրա անսպասելի հայտարարությունը այն մասին, որ ՀԱՊԿ ավանդական «Անխորտակելի եղբայրություն-2023» զորավարժությունները և կոնկրետ «Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում ոչ միայն չի երաշխավորում վերջինիս անվտանգությունը, այլ, հակառակը՝ սպառնալիքներ է ստեղծում հանրապետության համար»։
Պատմությունը կրկնվում է։ Փարիզն այժմ արդեն ոչ թե պարսիկների, այլ հայերի ձեռքով է փորձում մեծացնել լարվածությունը տարածաշրջանում՝ նպատակ ունենալով ապակայունացնել այն և այնտեղից հեռացնել Ռուսաստանին, որպեսզի տարածաշրջանում նոր մոդերատորը դառնա Ֆրանսիան։ Հավանաբար, ավելորդ կլինի բացատրել, որ իրադարձությունների նման զարգացումը ձեռ չի տալիս ոչ միայն Մոսկվային, Անկարային, այլ նաև Բաքվին։ Ակնհայտ է, որ եթե Փարիզի և Երևանի նման քաղաքականությունը նկատում ենք մենք, ապա դժվար թե այդ աղմուկը չնկատվեր Մոսկվայում։ Եվ ՌԴ ԱԳՆ-ում այսօրվա ճեպազրույցը, որի ժամանակ Մարիա Զախարովան բավական ոչ դիվանագիտորեն խիստ հանդիմանության է ենթարկել Հայաստանի իշխանություններին, ինչպես նաև իրավապահ մարմիններին մոտ կանգնած Տելեգրամ ալիքներից ստացված տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ Մոսկվայում բոլորը տեսնում և նշում են։ Բայց թե Նախաթոռ քաղաքը ինչ միջոցներ կձեռնարկի ձեռքից դուրս պրծնող վասալի նկատմամբ՝ արդեն ցույց կտա ամենամոտ ժամանակը։ Դրանում կասկած չկա։ Պուտինը դավաճանություն չի սիրում…

Париж и Ереван идут войной на Москву
Непоследовательное поведение официального Еревана, нападки ереванских политиков на РФ и ОДКБ вызывают все большее раздражение в Москве. Еще в октябре прошлого года на форуме в Валдае Владимир Путин буквально катком прошелся по Пашиняну. В декабре, после известного демарша Еревана, по армянскому премьеру проехался уже глава МИД РФ Лавров. И, наконец, после состоявшейся 10 января пресс-конференции Пашиняна официальный представитель МИД Мария Захарова нанесла ряд ударов по армянскому правительству.
Конечно, растерянность и обида Москвы на Армению вполне понятны – мы вас столько лет холили и лелеяли, а вы оказались такими неблагодарными. Впрочем, Армения и благодарность – вещи несовместимые, о чем свидетельствует печальный опыт и азербайджанцев, и турок. Теперь пришел черед России, которая всерьез завязла в Украине и вряд ли в состоянии и дальше содержать Армению за свой счет, а тем более, продвигать ее «миацумные» хотелки. И поскольку в Ереване привыкли держать нос по ветру, там уловили этот момент и буквально на ходу стали переобуваться, говоря простым языком – инициировали смену сюзерена. Благо, нового хозяина искать долго не пришлось – французская «сестра» готова взять «страну камней» под свою финансовую и военно-политическую опеку. Именно этим и объясняются ставшими явными в прошлом году поползновения французов на Южном Кавказе.
Определенные звоночки были и ранее, но точкой отсчета можно брать Пражский саммит, когда Макрон с Пашиняном вдруг решили переформатировать трехсторонний формат (Алиев-Мишель-Пашинян) в четырехсторонний с участием французского президента. В ходе переговоров Армения и Франция пытались надавить на Азербайджан, воспользовавшись недавними пограничными инцидентами. Но результаты пятичасовой двухраундной четырехсторонней встречи (Алиев, Пашинян, Макрон и Мишель) наглядно отразило итоговое заявление, судя по которому давление на Азербайджан не возымело никакого действия. Уже через неделю Макрон выступил с лживыми и провокационными заявлениями, в которых обвинил Баку в «провоцировании ужасной войны». Тем самым Макрон показал, что урегулирование отношений между Баку и Ереваном его мало интересует. Для него это всего лишь манипуляция для проникновения в регион Южного Кавказа и выдавливанию отсюда России. Для этого он и использует как Армению, так и продавливание всевозможных миссий ЕС.
Кстати, на это же обращают внимание сегодня и близкие к российским спецслужбам Телеграм-каналы, которые отмечают, что Пашиняну все равно, что получать – доллары или евро. «Мотивы Франции при этом армянские власти досконально вряд ли изучали, потому что прикрытие миротворческой миссией ЕС, которая якобы снижает риск эскалации на азербайджано-армянской границе, выглядит наивно», - пишет, в частности, Телеграм-канал «Силовики».
Тут следует вспомнить Финкенштейнский договор, заключённый 4 мая 1807 года императором Наполеоном с персидскими послами. Договор был направлен против Российской империи. Наполеон надеялся на то, что Персия, желая вернуть Грузию, откроет второй фронт войны с Россией. То есть, говоря простым языком, у французов имеется опыт проникновения в наш регион через некоторых ненадежных акторов для своих целей, одна из которых – выдавливание России.
По данным все тех же близких к российским силовикам ТГ-каналов, ЕС под давлением Парижа готовит новую миссию на армяно-азербайджанское приграничье, численность которой будет доходить до 400 человек. Нетрудно догадаться, что среди них будет немало сотрудников спецслужб, владеющих в том числе армянским и русским языками. Курирует эту миссию французский дипломат, замгенсека Европейской службы внешних связей ЕС Шарль Фрис, который в декабре прошлого года уже посещал Армению и встречался с Пашиняном.
Кстати, 10 января в ходе интервью отечественным телеканалам президент Азербайджана Ильхам Алиев также дал понять, что он в курсе истинных целей новой миссии ЕС. Он отметил, что представители миссии уже находятся в Армении и проводят встречи и, по имеющейся информации, в феврале миссия ЕС уже в большем составе будет без согласования с Баку отправлена в Армению. По словам главы государства, отправка новой миссии ЕС в Армению без согласования с Азербайджаном не повысит безопасность региона и в то же время окажет негативное влияние на переговоры под эгидой ЕС.
Если посмотреть на ряд последних заявлений, звучащих из Еревана относительно военного присутствия России, а также учесть недавнюю попытку армянских националистов заблокировать 102-ю военную базу в Гюмри, то картина и вовсе становится предельно ясной – русские должны уйти, а их место занять французы. Но просто так Россию из Армении не выдавить, нужен мощный повод. По данным все тех же близких к российским силовикам ТГ-каналов, Запад в лице Парижа может попытаться открыть второй фронт против России, спровоцировав новые боестолкновения между Азербайджаном и Арменией. И поскольку очевидно, что РФ вряд ли станет вмешиваться на стороне Еревана, то это даст последнему повод обвинить Москву в «несоюзническом» поведении и потребовать вывести российские войска из Гюмри.
На это указывают все последние действия армянского премьера. В частности, его внезапное заявление, сделанное на пресс-конференции 10 января о том, что традиционные учения ОДКБ «Нерушимое братство-2023» и конкретно «военное присутствие России в Армении не только не гарантирует безопасность последней, но и наоборот, создает угрозы для республики».
История повторяется. Париж теперь уже руками не персов, а армян пытается усилить напряжение в регионе с целью его дестабилизации и удаления из него России, дабы новым модератором в регионе стала именно Франция. Лишне, наверное, пояснять, что подобное развитие не устраивает не только Москву, Анкару, но и Баку. Очевидно, что если подобную политику Парижа и Еревана замечаем мы, то вряд ли эту возню не заметили в Москве. И сегодняшний брифинг в МИД РФ, на котором Мария Захарова довольно недипломатично подвергла жесткой обструкции власти Армении, а также информация приближенных к силовым структурам Телеграм-каналов, показывает, что в Москве все видят и отмечают. А вот какие меры Первопрестольная предпримет против отбившегося от рук вассала, покажет уже самое ближайшее время. Сомневаться в этом не приходится – Путин не любит предательства…