Խանքենդին` իրոք սարկոֆագ չէ Չեռնոբիլի ատոմակայանի վրա
Հունվարի 12-ին Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ավազակախմբերի մնացորդների «պետական նախարար» Ռուբեն Վարդանյանը՝ մամուլի ասուլիս է անցակցրել հայկական և արտասահմանյան լրատվամիջոցների համար։ Նա շատ է խոսել, ստել է ավելի շատ, այո և մեկամսյա «շրջափակումից» սոված և ուժասպառ տեսք չուներ՝ դեռ այդ նույն ճարպից փայլող դեմքով, ասես նրա տերը հենց նոր համեղ ընթրել է ինչ-որ տեղ «Տուրանդոտում», կամ «Պուշկինում»։ Բայց ոչ թե դա է գրավել մեր ուշադրությունը, այլ մոսկովյան ուղարկվածի պատասխաններում անհամապատասխանություններն ու տարօրինակությունները։
Այն, որ Ղարաբաղի «գորշ գոտում» կարդում և նայում են Caliber.Az-ը՝ մենք վաղուց գիտենք։ Եվ Վարդանյանը, այսպես ասած, չհուսահատեց՝ խոստովանելով, որ մեր կայքը իր համար՝ աշխատասեղանային է։ Այսպիսով, պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ «պետնախարարը» ասել է, որ ադրբեջանցիները հաշվարկել են, թե վերջին մեկ ամսվա ընթացքում քանի մեքենա է մտել Ղարաբաղ։
«Ե՛վ ռուս խաղաղապահների գծով, և՛ Կարմիր խաչի կողմից։ Ինչը ցույց է տալիս, որ իրոք կարող են ժամանել խաղաղապահներն ու ԿԽՄԿ-ի մեքենաները: Նրանք հաշվել են դրանց թիվը, հաշվել, թե որքան սնունդ է անհրաժեշտ 2000 մարդու համար»,- ասել է նա։
Դատելով ամեն ինչից, Վարդանյանը նկատի ուներ Caliber.Az-ի այս հոդվածը, որտեղ մենք համոզիչ կերպով ապացուցեցել ենք, որ տարածաշրջանում կան հացահատիկի, հացի, կարտոֆիլի, մսի ու կաթի պաշարներ, և որ բացարձակապես անհիմն են զանգվածային սովի սպառնալիքի մասին հայտարարությունները։
Ի դեպ, դա հաստատել է նաև ինքը՝ Վարդանյանը։
«Ուզում եմ ասել, որ նույնիսկ Լենինգրադի ամենածանր բլոկադայի ժամանակ կար կյանքի ճանապարհ։ Խոսքը ոչ մեծ քանակի մասին է։ Ուստի ևս մեկ անգամ ուզում եմ նշել, որ շրջափակումը՝ Չեռնոբիլի սարկոֆագը չէ, որը փակում են»,- ասել է նա։ Եվ իրոք, դժվար թե այսօրվա Խանքենդին կարելի է համեմատել Չեռնոբիլի ատոմակայանի վրայի սարկոֆագի հետ՝ ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտին արդեն անցել են ավելի քան չորս հարյուր բեռնատարներ, որոնք այնտեղ ապրող հայերի համար տեղափոխում են և սնունդ, և այլ անհրաժեշտ միջոցներ։ Եվ ադրբեջանական կողմը դրա դեմ չի առարկում։ Նույնը վերաբերում է ԿԽՄԿ-ին՝ քանի անգամ դիմել են Բաքվին, այդքան անգամ ստացել են մուտքի ու ելքի թույլտվություն։ Միթե՞ սա շրջափակում է։ Միթե՞ սա սարկոֆագ է Չեռնոբիլի ատոմակայանի վրայով, որտեղ մուկն անգամ չի անցնի։
Վարդանյանը անդրադարձել է նաև իր և ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի առանց այն էլ ակնհայտ առճակատմանը։ Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, Ղարաբաղի իշխանություններին կոչ է արել «խուսափել իրավիճակը էլ ավելու սրելուն նպաստող հայտարարություններից»։
«Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարության հայտարարությունները, որոնք չեն պարունակում վերջնական որոշումներ և պատկերացումներ, թե ինչպիսին պետք է լինի ներկայիս իրավիճակից վերջնական ելքը՝ ոչ մի օգուտ չեն բերում»,- ասել է Փաշինյանը՝ դրանով հանդերձ Հարությունյան-Վարդանյան խառնախմբին անուղղակիորեն մեղադրելով Ադրբեջանին միտումնավոր սադրելու մեջ։
Խանքենդիում վիրավորվել են Փաշինյանի այս ուղերձի համար։ Այսպես, Վարդանյանը հայտարարել է, որ «Երևանը կարող է օգնել միայն ֆինանսապես և իրավական աջակցություն ցուցաբերել, բայց իրողության հաշվառմամբ սա շատ քիչ է»։
«Հայաստանում ապրող մարդիկ մինչև վերջ չեն հասկանում, թե ինչ բան է շրջափակումը։ Հայաստանի կառավարությունը արդեն հնչեցրել է իր դիրքորոշումը՝ հայտարարելով, որ կարող է օգնել միայն ֆինանսապես և իրավական առումով։ Նրանք ասում են, որ ավելին չենք կարող անել։ Ուստի կարևոր չէ, թե ինչ սպասել նրանցից: Ուղղակի այս իրավիճակում մեզ հարկավոր է լրացուցիչ օգնություն: Եթե կա նման կարծիք, ես ուզում եմ նրանց առաջարկել, որ գան, կանգնեն մեր կողքին ու տեսնեն, թե ստեղծված իրավիճակում այստեղ ինչ դեր են խաղում ռուս խաղաղապահները»,- ասել է Վարդանյանը։
Պղտոր ջրում ձուկ է որսում։ Թեև, ոչ, այստեղ ավելի հարմար է ձկան մասին հայտնի արտահայտությունը, որին ինչ-որ մեկն ուզում է ուտել, և որ նրա հետ ոչինչ չպատահի։ Հարությունյան-Վարդանյան խառնախումբը ցանկանում է կռվել Բաքվի դեմ, բայց ոչ իրենք, այլ Հայաստանի ձեռքով։ Հենց սա է բխում «պետնախարարի» խոսքերից, ասելով, որ մեզ միայն ֆինանսական օգնությունը չի բավարարում, մեզ Հայաստանից «միս» է պետք, որպեսզի նրանք զոհվեն մեր ցանկությունների համար։ Բայց արդյոք դա ուզում են իրենք՝ Հայաստանի շարքային քաղաքացիները, որոնց 2020 թվականի աշնանը պարտությունից հետո դեռ շատ տարիներ պետք կլինի, որ ուշքի գան՝ Խանքենդիում ավազակախմբերի ղեկավարներին քիչ է մտահոգում։
Դե և իհարկե, Վարդանյանը չէր կարող չփայլել նորագույն պատմության իր գիտելիքներով և օրինակ բերեց Արևմտյան Բեռլինի շրջափակումը, երբ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը օգնեց բեռլինցիներին՝ «օդային կամրջի» միջոցով հասցնելով այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ էր։ Բայց Արեւմտյան Բեռլինը 1948-1949 թվականներին իսկապես հայտնվեց շրջափակման մեջ, մինչդեռ Խանքենդիի դեպքում «Հայկական շրջափակում» արտահայտությունը տարակուսելի է վերը նկարագրված պատճառներով։ Այստեղ տեղ է գտել նաև Խոջալուի օդանավակայանը գործարկելու անջատականների վաղեմի երազանքը։ Բայց Վարդանյանը չի կարող չիմանալ, որ պաշտոնական Բաքուն ամուր կանգնած է իր դիրքորոշման վրա և թույլ չի տա անօրինական թռիչքներ իր օդային տարածքում։ Ադրբեջանական կողմը թույլ չի տա, որ ավազակախմբերի մնացորդները խախտեն 1944 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Չիկագոյում ստորագրված Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին կոնվենցիան։ Եթե «պետնախարարը» խնդիրներ ունի հիշողության և իրավիճակի ընկալման հետ, ապա նրան հիշեցնենք, որ Խոջալուի օդանավակայանի շահագործումը հնարավոր է միայն Բաքվի թույլտվությամբ և այն բանից հետո, երբ օդանավակայանի վրա ծածանվի Ադրբեջանի դրոշը։ Այդ ժամանակ և Վարդանյանը կկարողանա օգտվել օդանավակայանից՝ գնելով միակողմանի տոմս։ Եթե հասցնի…

Ханкенди – это действительно не саркофаг над ЧАЭС
12 января «госминистр» остатков бандформирований в Карабахском регионе Азербайджана Рубен Варданян провел пресс-конференцию для армянских и зарубежных СМИ. Наговорил он много, наврал еще больше, да и голодным и изможденным от месячной «блокады» явно не выглядел – все то же лоснящееся от жира лицо, словно его обладатель только что вкусно отобедал где-то в «Турандоте» или «Пушкине». Но наше внимание привлекло не это, а нестыковки и странности в ответах московского засланца.
То, что в Армении и в «серой зоне» Карабаха читают и смотрят Caliber.Az, мы знаем давно. И Варданян, так сказать, не подкачал, признав, что наш сайт для него – настольный. Так, отвечая на вопрос журналиста, «госминистр» сказал, что азербайджанцы подсчитали, сколько в точности машин въехало в Карабах за последний месяц.
«И по линии российских миротворцев, и со стороны Красного Креста. Что показывает, что действительно могут прибыть миротворцы и машины МККК. Они посчитали их количество, подсчитали, сколько еды нужно на 2000 человек», - сказал он.
Судя по всему, Варданян имел ввиду вот этот материал Caliber.Az, в котором мы убедительно доказали, что в регионе имеются запасы зерна, хлеба, картофеля, мяса и молока, и что абсолютно безосновательны заявления об угрозе массового голода.
Кстати, это подтвердил и сам Варданян.
«Хочу сказать, что даже в самую тяжёлую блокаду Ленинграда была дорога жизни. Речь идет о небольшом количестве. Поэтому еще раз хочу отметить, что блокада — это не саркофаг Чернобыля, который закрывают», - сказал он. И действительно, вряд ли сегодняшний Ханкенди можно сравнивать с саркофагом над Чернобыльской АЭС – в зону ответственности РМК проехало уже свыше четырехсот грузовых автомобилей, которые возят для проживающих там армян и продовольствие, и другие необходимые средства. И азербайджанская сторона не возражает против этого. То же самое касается и МККК – сколько раз обратились к Баку, столько разрешений на въезд-выезд и получили. Разве ж это блокада? Разве ж это саркофаг над ЧАЭС, где и мышь не проскочит?
Коснулся Варданян и ставшей уже явной конфронтации между ним и премьер-министром Армении Пашиняном. Напомним, что 12 января премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая на заседании правительства, призвал «власти Карабаха избегать заявлений, способных ещë больше обострить ситуацию».
«Заявления руководства Нагорного Карабаха, не содержащие окончательных решений и представлений, каким должен быть конечный выход из нынешней ситуации, не приносят никакой пользы», - сказал Пашинян, тем самым косвенно обвинив клику Арутюнян-Варданян в сознательном провоцировании Азербайджана.
На этот месседж Пашиняна обиделись в Ханкенди. Так, Варданян заявил, что «Ереван может помочь только финансово и оказать правовую поддержку, но с учетом реалий этого очень мало».
«Люди, живущие в Армении, не до конца понимают, что такое блокада. Правительство Армении уже озвучило свою позицию, заявив, что может помочь только финансово и юридически. Они говорят, что мы не можем сделать больше. Поэтому неважно, чего от них ожидать. Просто в этой ситуации нам нужна дополнительная помощь. Если есть такое мнение, я хочу предложить им прийти и встать рядом с нами и посмотреть, какую роль здесь играют российские миротворцы в сегодняшней ситуации», - сказал Варданян.
Ловить рыбку в мутной воде. Хотя, нет, тут больше подходит известное выражение про рыбку, которую кто-то хочет съесть, и чтобы с ним ничего не случилось. Клика Арутюнян-Варданян желает воевать с Баку, но не самой, а руками Армении. Именно это вытекает из слов «госминистра», мол, нам мало лишь одной финансовой помощи, нам нужно «мясо» из Армении, чтобы оно погибало за наши хотелки. Но хотят ли этого сами рядовые граждане Армении, которым еще не один год нужно будет приходить в себя после разгрома осени 2020 года – лидеров бандформирований в Ханкенди мало волнует.
Ну и конечно, Варданян не мог не блеснуть познаниями в новейшей истории и привел пример блокады Западного Берлина, когда весь цивилизованный мир помогал берлинцам, доставляя им все необходимое с помощью «воздушного моста». Но Западный Берлин в 1948-1949 годах действительно оказался в блокаде, в случае же с Ханкенди словосочетание «армянские блокадники» вызывает недоумение по уже вышеописанным причинам. Тут же имеет место давнишняя мечта сепаратистов запустить Ходжалинский аэропорт. Но Варданян не может не знать, что официальный Баку твердо стоит на своей позиции и не позволит осуществлять незаконные полеты в своем воздушном пространстве. Азербайджанская сторона не позволит остаткам бандформирований нарушать Конвенцию о международной гражданской авиации, подписанной в Чикаго 7 декабря 1944 года. Если у «госминистра» проблемы с памятью и восприятием ситуации, то напомним ему, что эксплуатация Ходжалинского аэропорта возможна лишь с разрешения Баку и после того, как над аэропортом будет развеваться азербайджанский флаг. Тогда и Варданян сможет воспользоваться аэропортом, купив билет в один конец. Если успеет…