Տարածաշրջան  16 Հունվարի 2023 - 14:02
Փաշինյանը ֆորումին մասնակցել է միայն 2019 թվականին, 2022 թվականին Հայաստանը ներկայացնում էր նախագահը։
Շվեյցարիայի Դավոս լեռնադահուկային հանգստավայրում երկուշաբթի օրը բացվում է Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի նստաշրջանը, որը պայմանավորված է կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով երկամյա ընդմիջումից հետո։
Համաժողովին կմասնակցեն ավելի քան 50 պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, կենտրոնական բանկերի 19 ղեկավարներ, առևտրի 30 նախարարներ և 35 արտգործնախարարներ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարներ:
Ակնկալվում է՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի, Իսպանիայի վարչապեի, Լեհաստանի և Լիտվայի նախագահների, Գերմանիայի կանցլերի, Հարավային Կորեայի, Իրաքի նախագահների, Նիդեռլանդների, Հունաստանի, Վրաստանի, Սերբիայի և Ալբանիայի վարչապետների մասնակցությունը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян не поедет на Всемирный экономический форум в Давосе.
Сессия Всемирного экономического форума после двухлетнего перерыва из-за пандемии коронавируса открывается в понедельник в швейцарском горнолыжном курорте Давос.
В нем примут участие свыше 50 глав государств и правительств, 19 руководителей Центробанков, 30 министров торговли и 35 министров иностранных дел, а также главы Организации Объединенных Наций, Международного валютного фонда и Всемирной торговой организации.
Ожидается участие генсека ООН, главы Еврокомиссии, премьера Испании, президентов Польши и Литвы, канцлер ФРГ, президентов Южной Кореи, Ирака, премьер-министров Нидерландов, Греции, Грузии, Сербии и Албании.