Հայաստանի նախագահը կրկին դժգոհել է Ռուսաստանից ու ՀԱՊԿ-ից
Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ երկրները սեպտեմբերին, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի «ագրեսիայից» հետո, պետք է ռազմական օգնություն ցուցաբերեին Երևանին, երկրում սպասվում էին նաև քաղաքական հայտարարություններ, սակայն դրանցից ոչ մեկը տեղի չունեցավ, հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատրյանը։
Ինտերֆաքսի փոխանցմամբ, այս մասին նա ասել է Տալլինում՝ Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ համատեղ ճեպազրույցում։
«Հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են ռազմավարական մակարդակի վրա, և Ռուսաստանը Հայաստանի անվտանգության երաշխավորն է, բայց, ցավոք, վերջին շրջանում, հատկապես սեպտեմբերի 13-ի դեպքերից հետո, մենք խնդիրներ ունեինք։ Սեպտեմբերյան հարձակումն իրականացվել է հենց Հայաստանի տարածքում, իսկ Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ը պետք է ռազմական օգնություն ցուցաբերեին Հայաստանին։ Ադրբեջանը տարբեր տեղերում առաջ է գնացել մինչև 7 կմ, 5 կմ, և դա այն դեպքում, երբ և՛ ՀԱՊԿ անդամները, և՛ Ռուսաստանը պետք է ռազմական օգնություն ցուցաբերեին մեզ»,- հայտարարել է Խաչատուրյանը։
Նրա խոսքով, Երևանում սպասվում էին նաև քաղաքական հայտարարություններ:
«Ոչ մեկը, ոչ մյուսը դեռ տեղի չի ունեցել։ Իհարկե, արդարության համար պետք է նշել, որ ռազմական գործողությունների դադարեցման բանակցություններին մասնակցել է նաև Ռուսաստանը, սակայն դրանց ակտիվ մասնակցություն են ունեցել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինկենը, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը և Եվրախորհրդարանի ղեկավար Շառլ Միշելը»,- նշել է ՀՀ նախագահը։

Президент Армении опять пожаловался на Россию и ОДКБ
Россия и государства Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в сентябре после «агрессии» Азербайджана против Армении должны были оказать Еревану военную помощь, также в стране ожидали политических заявлений, но ни того, ни другого пока не произошло, заявил президент Армении Ваагн Хачатурян.
Как передает Интерфакс, об этом он сказал в Таллине на совместном брифинге с президентом Эстонии Аларом Карисом.
«Армяно-российские отношения находятся на стратегическом уровне, и Россия является гарантом безопасности Армении, но, к сожалению, в последнее время у нас возникли проблемы, особенно после событий 13 сентября. Сентябрьское нападение было совершено именно на территорию Армении, а Россия и ОДКБ должны были оказать военную помощь Армении. Азербайджан продвинулся до 7 км, по 5 км в разных местах, и это был тот случай, когда и члены ОДКБ, и Россия должны были оказать нам военную помощь», - заявил Хачатурян.
По его словам, в Ереване также ожидали и политических заявлений.
«Ни того, ни другого до сих пор не произошло. Конечно, справедливости ради следует отметить, что в переговорах о прекращении боевых действий участвовала и Россия, но госсекретарь США Блинкен, президент Франции Макрон и глава парламента Евросоюза Шарль Мишель также принимали в них активное участие», - отметил президент Армении.
Он добавил, что Армения и Эстония, будучи небольшими странами, не могут обеспечить свою безопасность своими силами и нуждаются в поддержке международных организаций или отдельных стран. В связи с этим, по словам Хачатуряна, ожидания Армении «не полностью оправдались».