Էրդողան. Ղարաբաղում մեզ փորձեցին «անհարմար դրության» մեջ դնել
«Մեր երկիրն այսօր քննադատում են նրանք, ովքեր անհաջող փորձ են արել Թուրքիային խճճել Սիրիայում, խայտառակել Ղարաբաղում և փակուղու մեջ դնել Էգեյան ծովում»:
Ինչպես հաղորդում է Anadolu-ն, այդ մասին չորեքշաբթի ասել է նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն Անկարայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նիստում։
Նախագահն ուշադրություն է հրավիրել հակաթուրքական շրջանակների ձգտումների վրա՝ նսեմացնել երկրի ձեռքբերումների նշանակությունը, այդ թվում՝ Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության։
Որպես օրինակ՝ քաղաքական գործիչը բերել է Թուրքիայում անօդաչու թռչող սարքերի առաջատար արտադրողներից մեկի՝ Baykar-ի հասցեին հնչող քննադատությունը։
Թուրք առաջնորդի խոսքով, հակառակ ԱԹՍ արտադրող ընկերության դեմ ուղղված արշավին, Baykar-ն այսօր այնքան շատ պատվերներ է ստանում, որ ընկերության արտադրական հզորությունը լիովին բեռնված է, և մատակարարումները նախատեսվում են 4-5 տարի առաջ։ «Նրանք, ովքեր երեկ հրաժարվեցին Թուրքիային անօդաչու թռչող սարքեր մատակարարել, այժմ դիմում են Անկարային՝ դրանք գնելու համար»,- ասել է նա։

Эрдоган: Нас пытались поставить в «неловкое положение» в Карабахе
«Нашу страну сегодня критикуют те, кто пытался безуспешно заставить Турцию увязнуть в Сирии, поставить в «неловкое положение» в Карабахе, и безвыходное положение в Эгейском море».
Как сообщает «Анадолу», об этом заявил президент Реджеп Тайип Эрдоган на заседании парламентской фракции правящей Партии справедливости и развития в среду в Анкаре.
Президент привлек внимание к стремлению антитурецких кругов принизить значимость достижений страны, в том числе оборонной промышленности Турции.
В качестве примера, политик привел критику в адрес одного из ведущих производителей беспилотных летательных аппаратов Турции – компании Baykar.
По словам турецкого лидера, вопреки кампании очернения производителя беспилотников в адрес компании Baykar сегодня поступает такое количество заказов, что производственные мощности фирмы полностью загружены, а поставки распланированы на 4-5 лет вперед. «Те, кто еще вчера отказывал Турции в поставках дронов, сегодня обращаются к Анкаре за закупкой БПЛА», - отметил он.
«Причина критики Baykar – вклад этой компании в достижения Турции», - подчеркнул Эрдоган, напомнив, что БПЛА Bayraktar TB-2 производства Baykar высоко зарекомендовали себя во многих регионах: от Сирии до Карабаха в Азербайджане.