Միրզոյանի սուտը և դատարկ հույսերը վախճանված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վրա
Վաղուց հայտնի է, որ խնդիրները հիվանդ գլխից առողջ գլխին տեղափոխելու հատուկ կարողությունը հայ քաղաքական գործիչների լավագույն ավանդույթների մեջ է։ Դա հաստատեց նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտի հետ, որտեղ հայ պաշտոնյան Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքներ է հնչեցրել։ Գլխավորը, իհարկե, Լաչինի ճանապարհի «փակման» առնչությամբ է։
Բերենք դրանցից մի քանիսը: Ավելորդ է հիշեցնել, որ հայկական կողմը Լաչինի ճանապարհին մեկ ամսից ավելի շարունակվող ադրբեջանցի էկոակտիվիստների ակցիայի պատճառով փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել իբր Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված այսպես կոչված «Ղարաբաղում 120 հազար հայերի շրջափակման» վրա։ Հետևաբար զարմանալի չէ, որ այս թեման «կարմիր գիծ» է դարձել նաև Միրզոյանի՝ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում անհամապատասխանություններով լի բոցաշունչ ելույթում։
Ինչպես դեռ պնդում է Միրզոյանը, «120 000 մարդկանցից, որոնցից 30 000-ը երեխաներ են, ավելի քան 1000-ը, այդ թվում նաև 270 երեխա, չեն կարող տուն վերադառնալ Ղարաբաղ և ժամանակավորապես պատսպարվել են Հայաստանում»։ Սակայն, ինչո՞ւ էին այդ մասին ավելի վաղ լռում և որտեղի՞ց հենց ադրբեջանցի ակտիվիստների ակցիայի ժամանակահատվածում հայտնվեց Ղարաբաղի հայ բնակչության կտրուկ վեր ցատկած վիճակագրությունը։ Հարցը, իհարկե, հռետորական է և մնում է այս թեմայի փակագծերից դուրս։
Միրզոյանը մինչդեռ հայտարարել է, որ Ադրբեջանը խախտել է Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որտեղ հստակ նշված է, որ «Լաչինի միջանցքը մնում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ քանակակազմի վերահսկողության տակ։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների տեղաշարժի անվտանգությունը»։
Ադրբեջանի հասցեին հերթական զրպարտությունների մեջ նկատվում է ակնհայտ անհամապատասխանություն։ Նախ, Լաչինի ճանապարհը ինչպես վերահսկվել, այնպես էլ վերահսկվում է ռուս խաղաղապահների կողմից, իսկ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները ընդամենը ուզում են կասեցնել տարածաշրջանի կողոպտված բնական հարստությունների ապօրինի տեղափոխումը` ոչ մի կերպ չխոչընդոտելով այլ, մասնավորապես քաղաքացիական նշանակության տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժին: Բայց հայկական կողմը փորձում է ամբողջ աշխարհին ներկայացնել ուղիղ հակառակը։
Մինչդեռ, եթե Լաչինի ճանապարհին չտեղադրվեին ՌԽՔ-ի անցակետեր՝ ադրբեջանցի բնապահպաններն ու այլ մասնագետները կկարողանային անարգել ուղևորվել դեպի «գորշ գոտու» հանքավայրեր՝ այնտեղի հանքարանների մոնիտորինգի համար։ Եվ հայերը դա գերազանց գիտեն, դրա համար էլ Հայաստանի նախարարի մեղադրանքները զուտ զրպարտություն են։ Եվ նրանք ձգտում են միայն մեկ բանի՝ մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը։ Սակայն չկան ոչ փաստեր, ոչ ապացույցներ, և, հետևաբար, Միրզոյանը, ինչպես նաև այլ հայ գործիչները, ստիպված են լկտիաբար ստել՝ հերյուրանքները մեկը մյուսի վրա կուտակելով: Իսկ իրականում էլ նրանք բոլորը գիտեն, որ բողոքի ակցիաների պատճառը Ադրբեջանի ղարաբաղյան տնտեսական շրջանի ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր տեղակայման գոտում օգտակար հանածոների ապօրինի արդյունահանման վերսկսումն էր։ Բացի դրանից, այդ նույն Միրզոյանը տեղյակ է, որ հենց այս ճանապարհով են երթևեկել «Գըզըլբուլաղ» ոսկու հանքավայրում և «Դեմիրլի» պղնձամոլիբդենային հանքավայրում ապօրինի արդյունահանված բնական պաշարներով բեռնատարներ։
Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի պարտությունից հետո նրա կողմից Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների անօրինական օգտագործումը դադարեցվել էր, այդ թվում նաև ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր տեղակայման գոտում։ Բայց իրավիճակը փոխվեց անցյալ աշնանը՝ ռուս միլիարդատեր Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Ղարաբաղում անօրինական տնտեսական գործունեության վերսկսումից հետո։ Այսինքն Ադրբեջանը էկոցիդը դադարեցնելու օրինական իրավունք ունի։
Մինչդեռ փաստերը, որոնք հաստատում են, որ պատերազմից հետո բոլոր երկու տարիներին Լաչինի ճանապարհով ներկրվել են զենք և ականներ, որոնք հայերը տեղադրում են «գորշ գոտու» հարակից տարածքում, բավարար են։ Իսկ նշանակում է, որ Լաչինի ճանապարհով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի խիստ հսկողություն կազմակերպելու համար ռուս խաղաղապահների հրամանատարության հետ բանակցություններ անցկացնելու ակտիվիստների պահանջները միանգամայն տրամաբանական են և հանդիսանում են հայկական կողմի այն հայտարարությունների անմիջական հերքում, թե այդ ճանապարհը ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ չէ։ Եվ պետք է նշել, որ Լաչինի ճանապարհի շրջափակման մեջ ադրբեջանցիներին մեղադրելը արդեն իսկ ձախողվել է այն բանից հետո, երբ Բաքուն շատ գրագետ դիվանագիտական քայլ կատարեց՝ տարածաշրջան հրավիրելով օտարերկրյա լրագրողներին և ռեպորտյորներին, որպեսզի նրանք անձամբ, իրադարձությունների տեղում համոզվեն նրանում, որ ղարաբաղցի հայերի ոչ մի շրջափակում չկա, որ մարդիկ խաղաղ բողոքի ցույց են անում, ոչ մի արգելք չստեղծելով նշված ճանապարհով տեղափոխվող մարդասիրական բեռների շարժման համար։
Եվս մեկ փաստ, որը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի նախարարի խարդախ հռետորաբանությունը հաշվարկված է այդ թվում նաև վաղուց արդեն շունչը փչած ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ կոչվող միջազգային կառույցի վերածննդի վրա։
«Այժմ ԵԱՀԿ-ն դժվար ժամանակներ է ապրում, և Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակը՝ միակ ճգնաժամը չէ, որի հետ բախվում է կազմակերպությունը։ Միևնույն ժամանակ համարում ենք, որ ԵԱՀԿ-ի պատասխանատվության գոտում բոլոր հակամարտությունները պետք է լինեն կազմակերպության և նրա կառույցների ուշադրության կենտրոնում։ ԵԱՀԿ-ն Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ի սկզբանե մասնակցել է ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը։ Չնայած բոլոր մարտահրավերներին, Մինսկի խումբը դեռ պատասխանատվություն է կրում, քանի որ հակամարտության քաղաքական լուծում դեռ ձեռք չի բերվել։ Մենք կարծում ենք, որ ԵԱՀԿ-ը կարող է կարևոր դեր խաղալ ոչ միայն խաղաղության հասնելու, այլև խաղաղության պահպանման գործում, գործընթացին իր կառույցների ներգրավման միջոցով»,- հայտարարել է Միրզոյանը։
Իրեն միանշանակ վարկաբեկված կազմակերպությունից հայերի ակնկալիքները՝ լավագույն ցուցանիշը չեն, և դա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում դեռ չկա Ադրբեջանի հետ հարաբերություններ կառուցելու համար կառուցողական հունով շարժվելու պատրաստակամություն և ցանկություն։
Արդեն երկու տարի է, ինչպես սպառվել է ղարաբաղյան խնդիրը՝ Ադրբեջանը այն լուծեց ուժային ճանապարհով, այնպես էլ չհասնելով Հայաստանի հետ առարկայական բանակցությունների ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո, որը, ղարաբաղյան հակամարտությունից հետո, նույնպես մոռացության մատնվեց։ Շնորհիվ այս, իբր «հաշտարար» խմբի ապակառուցողական դիրքորոշման՝ Երևանին հաջողվեց երկար տարիներ Ղարաբաղում պահպանել ստատուս քվոն, և դրանով է բացատրվում այս կառույցի հովանու ներքո կրկին հայտնվելու նրա ցանկությունը։ Սակայն հայկական կողմի խնդիրն ավելի մեծ չափով նրանում է, որ նա ի վիճակի չէ հաշտվել առկա իրականության հետ, այլ գտնվում է՝ Ռուսաստանից, ՀԱՊԿ-ից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, ԵՄ առաքելությունից և այլ կառույցներից հավերժական սպասումների վիճակում։ Բայց մինչև այն ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանը շարունակում է մեղադրել Ադրբեջանին հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների մեջ և հայտարարում է, որ Բաքուն իբր դանդաղեցնում է նորմալացման գործընթացը, ինչպես նախօրեին հայտարարել է Միրզոյանը, Երևանի կործարար քաղաքականության տրամաբանական արդյունքը կլինի հավերժ կախվածությունը արտաքին ուժերից, ինչը «քարերի երկրին» վերջնականապես կզրկի պետականության մնացորդներից։

Ложь Мирзояна и пустые надежды на скончавшуюся МГ ОБСЕ
Давно известно, что особое умение перекладывать проблемы с больной головы на здоровую в лучших традициях армянских политиков. Подтвердила это и встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмидт, где армянский чиновник выдал шквал необоснованных обвинений в адрес Азербайджана. Главное, конечно, по поводу «блокирования» лачинской дороги.
Приведем некоторые из них. Излишне напоминать, что армянская сторона из-за продолжающейся больше месяца акции азербайджанских экоактивистов на лачинской дороге пытается приковать внимание международной общественности к так называемой «блокаде 120 тысяч армян в Карабахе», якобы устроенной Азербайджаном. Потому не удивительно, что эта тема стала «красной линией» и в полной нестыковок пламенной речи Мирзояна на специальном заседании постоянного совета ОБСЕ.
Как все еще утверждает Мирзоян, из «120 000 человек, 30 000 из которых дети, более 1000, в том числе 270 детей, не могут вернуться домой в Карабах и временно приютились в Армении». Однако, почему об этом умалчивалось ранее и откуда именно в период акции азербайджанских активистов взялась резко скакнувшая вверх статистика по армянскому населению Карабаха? Вопрос, конечно, риторический и остается за скобками этой темы.
Мирзоян между тем заявил, что Азербайджан нарушил пункт 6 Трехстороннего заявления, в котором четко указано, что «Лачинский коридор остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации. Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».
В очередных кляузах на Азербайджан просматривается явная нестыковка. Во-первых, лачинская дорога как контролировалась, так и контролируется российскими миротворцами, а представители гражданского общества Азербайджана хотят лишь пресечь незаконную транспортировку награбленных природных богатств региона, никак не препятствуя движению других транспортных средств, в частности гражданского назначения. Но армянская сторона пытается представить всему миру прямо противоположное.
Между прочим, если бы на лачинской дороге не были установлены посты РМК, азербайджанские экологи и другие специалисты могли бы беспрепятственно отправиться к месторождениям в «серой зоне» для мониторинга тамошних рудников. И армяне это отлично знают, а потому обвинения министра РА чистейшей воды клевета. И добиваются они только одного - ввести в заблуждение мировое сообщество. Однако нет ни фактов, ни доказательств, а потому Мирзояну, как, впрочем, и другим армянским деятелям, приходится нагло врать, нагромождая одну небылицу на другую. На самом-то деле все они знают, что причиной протестов стало возобновление незаконной добычи полезных ископаемых в зоне временного размещения российских миротворцев в Карабахском экономическом районе Азербайджана. Кроме того, тот же Мирзоян осведомлен, что именно по этой дороге курсировали грузовики с природными ископаемыми, незаконно добытыми на золоторудном месторождении «Гызылбулаг» и медно-молибденовом месторождении «Демирли».
После поражения Армении во Второй Карабахской войне незаконное использование ею природных ресурсов Азербайджана было приостановлено, в том числе в зоне временного размещения российских миротворцев. Но ситуация изменилась прошлой осенью, после возобновления российским миллиардером Рубеном Варданяном в Карабахе нелегальной экономической деятельности. То есть Азербайджан имеет законное право требовать прекращения экоцида.
Причем фактов, подтверждающих, что по лачинской дороге в Карабах все два года после войны завозилось оружие и мины, которые армяне закладывают на территории, прилегающей к «серой зоне», достаточно. А значит требования активистов о проведении переговоров с командованием российских миротворцев для организации строгого контроля за передвижением людей и грузов по лачинской дороге абсолютно логичны и являются прямым опровержением заявлений армянской стороны, что эта дорога неподконтрольна российским миротворцам. И надо заметить, что обвинения азербайджанцев в блокаде лачинской дороги уже потерпели фиаско, после того как Баку сделал очень  грамотный дипломатический шаг, пригласив в регион зарубежных журналистов и репортеров, чтобы они лично, на  месте событий, убедились в том, что никакой блокады карабахских армян нет, что люди мирно протестуют, не создавая никаких препятствий гуманитарным грузам, перемещающимся по указанной дороге.
Еще один факт, указывающий на то, что лживая риторика армянского министра рассчитана в том числе на возрождение давно испустившей дух международной структуры под названием «Минская группа ОБСЕ».
«Сейчас ОБСЕ переживает не лучшие времена, и ситуация на Южном Кавказе - не единственный кризис, с которым сталкивается организация. В то же время считаем, что все конфликты в зоне ответственности ОБСЕ должны быть в центре внимания организации и ее структур. ОБСЕ с сопредседателями Минской группы с самого начала участвовала в политическом урегулировании карабахского конфликта. Несмотря на все вызовы, МГ по-прежнему несет ответственность, поскольку политическое решение конфликта еще не достигнуто. Мы считаем, что ОБСЕ может сыграть важную роль не только в достижении, но и в поддержании мира, посредством вовлеченности в процесс своих структур», - заявил Мирзоян.
Ожидания армян от однозначно дискредитировавшей себя организации - не лучший показатель, и говорит он о том, что в Армении все еще нет готовности и желания двигаться в конструктивном ключе для выстраивания отношений с Азербайджаном.
Уже два года как исчерпана карабахская проблема - Азербайджан решил ее силовым путем, так и не дождавшись предметных переговоров с Арменией под эгидой МГ ОБСЕ, которая вслед за Карабахским конфликтом тоже канула в лету. Благодаря деструктивной позиции этой якобы «примиренческой» группы Еревану удавалось удерживать статус-кво в Карабахе на протяжении многих лет, и этим объясняется его желание вновь оказаться под зонтиком этой структуры. Однако проблема армянской стороны в большей степени в том, что она неспособна мириться с существующей реальностью, а пребывает в состоянии вечных ожиданий - от России, ОДКБ, США, Франции, от миссии ЕС и прочих структур. Но до тех пор, пока Армения будет и дальше обвинять Азербайджан в этнических чистках в отношении армян и заявлять, что Баку якобы тормозит процесс нормализации, как заявил накануне Мирзоян, закономерным результатом губительной политики Еревана будет вечная зависимость от внешних сил, что окончательно лишит «страну камней» остатков ее государственности.