Իրավիճակը Լաչինի ճանապարհին և դրա ընթացիկ հետևանքները
Հայտնի է, որ սկսվել է՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին ադրբեջանցի բնապահպանների կազմակերպած բնապահպանական բողոքի ակցիայի վեցերորդ շաբաթը։ Այս պահին հիմնական հարցը վերաբերում է նրան, թե ինչ է փոխվել։ Այլ կերպ ասած, ի՞նչ է փոխվել Ղարաբաղի բնական ռեսուրսների ապօրինի շահագործման առումով, որը և առաջացրել է բողոքի ակցիա, ի՞նչ է փոխվել Լաչինի ճանապարհի գործարկման առումով։ Մեզ անհրաժեշտ է նաև պարզել, թե ինչպես է իրավիճակը փոխվել Ղարաբաղի հայ բնակիչների, ինքնակոչ և վարկաբեկված «պետնախարարի» համար, և էկո-բողոքը ինչ ազդեցություն է ունեցել Բաքվի և Երևանի միջև ձգձգվող խաղաղ բանակցությունների վրա։
Այս հարցերի պատասխանները հստակ պատկերացման բանալին են այն մասին, թե որտեղ ենք մենք հիմա գտնվում: Այսպիսով, եկեք դրանք քննարկենք մեկ առ մեկ: Նախ, որքան մեզ հայտնի է շվեյցարական «Base Metal» ընկերության կողմից «Գըզըլբուլաղ»-ում ոսկու ապօրինի արդյունահանումը և «Դեմիրլի»-ում պղնձամոլիբդենային պաշարների արդյունահանումը դադարեցվել է։ Սա փոքր թռիչք է, բայց ավելի շուտ էական ցնցում է, որը հանդիսանում է էկոակտիվիստների վաստակը։ Այն, ինչին մինչ այժմ չի հաջողվել հասնել, դա ուրեմն ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր հսկողության տակ գտնվող գոտում ադրբեջանցի բնապահպանների կողմից մոնիտորինգի անցկացումն է, և դա մնում է, որպես ակցիայի մասնակիցների հիմնական պահանջը։ Բացի այդ, մենք այժմ ունենք տարածաշրջանում անօրինական գործող օտարերկրյա ընկերությունների ամբողջական ցանկը։ Պետք է իրավական միջոցներ ձեռնարկվեն, և դրանք կիրականացվեն։
Երկրորդը, Լաչինի ճանապարհին երթևեկության մեջ նկատվում են էական փոփոխություններ։ Եթե մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ը, չնայած Ադրբեջանի բազմաթիվ նախազգուշացումներին, ճանապարհը օգտագործվում էր ապօրինի նպատակներով, այդ թվում նաև ապօրինի ձեռք բերված հումքի, ականների, զենքի ու զինամթերքի տեղափոխման համար, ապա ակտիվիստների ֆիզիկական ներկայությունը հանգեցրել է նրան, որ նման փոխադրումները գործնականում դադարեցվել են։ Բայց սա միայն գործնականորեն, այլ ոչ ամբողջությամբ: Մենք չենք կարող բացառել ճանապարհի չարաշահման հաճախակի դեպքերը, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մշտական վերահսկողություն այսօրվա դրությամբ գոյություն չունի։
Մի դրվագ, թերեւս, արժանի է հատուկ ուշադրության։ Հունվարի 18-ին ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտին պատկանող երեք մեքենաներ, որոնցում եղել են 26 խաղաղ բնակիչներ, ներառյալ 20 դեռահասներ, ինչպես և սպասվում էր, անարգել անցել են Լաչինի ճանապարհով։ Սակայն հայկական լրատվամիջոցները պնդում են, որ ակտիվիստները իբր բղավել են ուղեւորների վրա եւ վախեցրել նրանց։ Նման բան չի եղել։ Վստահեք տեսանկարահանումներին, այլ ոչ թե կանխակալ ֆանտազիաներին:
Երրորդը, ըստ երևույթին, Ղարաբաղի հայերի մեջ չկա միասնական կարծիք այն մասին, թե նրանց հնարովի դժվարին դրությունը ինչպես պետք է հասցվի աշխարհին։ Հետաքրքիր է, որ հենց ինքը՝ Ռուբեն Վարդանյանը, վերջերս տված հարցազրույցում խորտակել է բնապահպանական բողոքի պատճառով տեղի բնակիչների իբր պաշարված դրությունը՝ նվազեցնելով իրավիճակի լրջությունը: Կրեմլի կողմից աջակցվող օլիգարխը հայտարարել է, որ մարդասիրական օգնությունը ցուցաբերում են ռուս խաղաղապահները, իսկ ծանր հիվանդ պացիենտներին տարածքից տեղափոխվում են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) միջամտության շնորհիվ։
Քանի որ ակնհայտ է, որ Խանքենդիում և նրա շրջակայքում ոչ մի «մարդասիրական աղետ» չկա, որոշ հայեր հիմա հայտարարում են, որ դա պարզապես նորմալ չէ, որ տարածաշրջանի բնակիչները սննդամթերք և առաջին անհրաժեշտության այլ իրերը ստանում են ռուս խաղաղապահների միջոցով, իսկ բժշկական օգնությունը ցուցաբերում է միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունը՝ պահանջելով հետ բերել 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի իրավիճակը, այսինքն՝ մինչև այն պահը, երբ բողոքի ակցիան դեռ չէր սկսվել։ Ինչ արած, անոմալիա իրոք առկա է։ Բայց ոչ ադրբեջանցի անխոնջ բնապահպանների մեղքով։ Էկո-ցուցարարները դեմ են խախտումներին, նրանք ցանկանում են համոզվել նրանում, որ երկրի ռեսուրսները՝ հակառակ միջազգային իրավունքին և բնապահպանական չափանիշներին անպատիժ չեն թալանվի։
Իրականում անոմալիան կայանում է նրանում, որ Ղարաբաղի հայ բնակիչները ներկայումս գտնվում են Վարդանյանի և նրա մաֆիայի կամակատարների կողմից պատանդ վիճակում, անջատողականները չեն ցանկանում, որպեսզի Լաչինի ճանապարհով Խանքենդի մտնող մեքենաները ստուգվեն Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, քանի որ դրանցով տեղափոխվում են մաքսանենգ ապրանքներ։ Ինչպես նաև բոլորովին աննորմալ է, որ Ղարաբաղի հայերը իրենց զգում են փակ տարածքում, երբ ադրբեջանական հասարակությանը ինտեգրվելու նրանց հեռանկարը բախվում է՝ ի դեմս նենգ ծրագրերով և կասկածելի համբավով ռուս միլիարդատիրոջ տեսքով արհեստական խոչընդոտին։
Երբ ակցիայի քննադատները պահանջում են վերադարձ գործերի նախաբողոքային վիճակին, նրանք իրականում ցանկություն են հայտնում հավերժացնել այս անոմալիան, այսինքն՝ Լաչինի երթուղին անօրինական նպատակներով օգտագործում և Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների անվերահսկելի շահագործում։
Մյուս կողմից, Լաչինի ճանապարհի շուրջ ստեղծված իրավիճակը զգալիորեն սրել է հակասությունները անօրինական «լղհ»-ի ներսում, իսկ Վարդանյանը բախվել է հրաժարական տալու կոչերին։ Տեղի բնակչության համար օտար, Բաքվի կողմից որպես Մոսկվայի ուղարկված գործակալ դիտարկվող և Հայաստանի իշխանությունների կողմից կասկածանքով ընկալվող, այդ նա է կարևոր դեր խաղացել՝ Ադրբեջանի և Ղարաբաղում ծագումով հայ քաղաքացիների միջև սաղմնավորվող երկխոսությունը խաթարելու գործում: Չնայած իր երեսին անվրդովություն պատկերավորելու փորձերին, նա իրականում պաշարմունքի մեջ է: Վարդանյանի վրա գնալով ավելի է ազդում նաև այն, որ նա ընկալվում է որպես ամենաբարձր կարգի ձանձրացնող սփոյլեր։
Չորրորդը, եթե դատել հունվարի 10-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին ասուլիսից և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջին հայտարարությունից՝ ակնհայտ է, որ Երևանը համարում է, որ Բաքուն պետք է ուղիղ խոսի Խանքենդիի հետ։ Էությունը թաքնված է մանրուքների մեջ, և սովորաբար այն թաքնվում է Կրեմլում։ Ադրբեջանի համար ղարաբաղցի հայերի հետ կապված իրավիճակը գտնվում է միջպետական տարածքից դուրս, և հետևաբար ենթակա չէ արտաքին դերակատարների հետ քննարկման։ Միակ ընդունելի երկխոսությունը կարող է անցկացվել միայն Ղարաբաղի տեղի համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Այս առումով Բաքվի և Երևանի միջև, հնարավոր է, նշմարվել է ընդհանուր միտում։ Վերջին ասուլիսում Փաշինյանի այն բոլոր հայտարարություններով, թե Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումն անխուսափելի է, քանի որ հակառակ դեպքում Հայաստանը կհակասի աշխարհակարգի տրամաբանությանը, Հայաստանի վարչապետը դեռ ամբողջությամբ չի ազատվել իրեն պատկանող «անջատում հանուն փրկության» թեզի կապանքներից, որոնք դեռևս հանդիսանում են նրա դիրքորոշման պասիվ տարրը։ Փաշինյանը մի կողմից ստիպված է տեղի հասարակությանը բացատրել, թե որքան անհույս է ժխտել Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչման կարևորությունը, մյուս կողմից՝ ուղերձ է հղում Բաքվին այն մասին, որ նրա (Փաշինյանի) համար բավականին դժվար կլինի առանց Ղարաբաղի հայ բնակչության համար պայմանագրում երաշխիքների՝ հայ հասարակությանը համոզել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման անհրաժեշտության հարցում։ Լիովին հավանական է, որ նա կշարունակի գործել սեփական չափանիշների շրջանակներում և, վերջնական հաշվով, հրաժարվի իր վերապահումներից:
Այս ամենը միասին վերցրած կազմում է՝ շարունակվող բնապահպանական բողոքի համատեքստում ստեղծված իրավիճակի էությունը։

Ситуация на лачинской дороге и ее текущие последствия
Началась шестая неделя экологического протеста, организованного азербайджанскими экологами на дороге Лачин-Ханкенди в Карабахском экономическом регионе Азербайджана. Главный на данный момент вопрос касается того, что же изменилось. Другими словами, что изменилось в плане незаконной эксплуатации природных ресурсов Карабаха, которая и вызвала акцию протеста, и что изменилось в плане функционирования лачинской дороги. Нам также необходимо выяснить, как изменилась ситуация для армянских жителей Карабаха, для самозванного и дискредитированного «госминистра» и какое влияние экопротест оказал на затянувшиеся мирные переговоры между Баку и Ереваном.
Ответы на эти вопросы - ключ к четкому представлению о том, где мы сейчас находимся. Итак, давайте рассмотрим их по очереди. Во-первых, насколько нам известно, незаконная добыча золота в «Гызылбулаг» и медно-молибденовых ресурсов в «Демирли» швейцарской компанией Base Metal была остановлена. Это небольшой скачок, а скорее значительный рывок, что является заслугой экоактивистов. Чего пока не удалось добиться, так это проведения азербайджанскими экологами мониторинга в зоне, находящейся под временным контролем российских миротворцев, и это остается главным требованием участников акции. Кроме того, теперь у нас есть полный список иностранных компаний, незаконно работавших в регионе. Юридические меры должны быть приняты, и они будут осуществлены.
Во-вторых, наблюдаются значительные изменения в движении по лачинской дороге. Если до 12 декабря 2022 года дорога, несмотря на многочисленные предупреждения Азербайджана, использовалась в незаконных целях, включая транспортировку незаконно добытого сырья, мин, оружия и боеприпасов, то физическое присутствие активистов привело к тому, что такие перевозки практически прекратились. Но это только практически, а не в целом. Мы не можем исключить неоднократные случаи неправомерного использования дороги, поскольку постоянного контроля со стороны азербайджанских властей на сегодняшний день не существует.
Один эпизод, пожалуй, заслуживает особого внимания. 18 января три автомобиля, принадлежащие российскому миротворческому контингенту и перевозящие 26 гражданских лиц, включая 20 подростков, беспрепятственно проехали по лачинской дороге, как и ожидалось. Однако армянские СМИ утверждают, что активисты якобы кричали на пассажиров и запугивали их. Ничего подобного не было. Доверьтесь видеоматериалам, а не предвзятым фантазиям.
В-третьих, похоже, что среди армян Карабаха нет единого мнения о том, как их надуманное затруднительное положение должно быть донесено до мира. Интересно, что сам Рубен Варданян в недавнем интервью разрушил концепцию якобы осажденного положения местных жителей из-за экологического протеста, преуменьшив серьезность ситуации. Поддерживаемый Кремлем олигарх заявил, что гуманитарную помощь оказывают российские миротворцы, а тяжелобольные пациенты вывозятся с территории благодаря вмешательству Международного Комитета Красного Креста (МККК).
Поскольку очевидно, что никакой «гуманитарной катастрофы» в Ханкенди и его окрестностях нет, некоторые армяне теперь заявляют, что это просто ненормально, что жители региона получают продовольствие и другие предметы первой необходимости через российских миротворцев, а медицинскую помощь оказывает международная гуманитарная организация, требуя отыграть ситуацию назад, до 12 декабря 2022 года, то есть, к моменту, когда акция протеста еще не началась. Что ж, аномалия действительно присутствует. Но не по вине неутомимых азербайджанских экологов. Экопротестующие выступают против нарушений, они хотят убедиться в том, что ресурсы страны не будут безнаказанно расхищаться вопреки международному праву и экологическим стандартам.
На самом деле аномалия заключается в том, что армянские жители Карабаха в настоящее время находятся в заложниках у Варданяна и его мафиозных приспешников, сепаратисты не хотят, чтобы машины, въезжающие в Ханкенди по лачинской дороге, проверялись азербайджанскими властями, поскольку в них перевозится контрабанда. Также совершенно ненормально, что армяне Карабаха чувствуют себя в замкнутом пространстве, когда перспективы их интеграции в азербайджанское общество сталкиваются с искусственным препятствием в виде российского миллиардера с коварными планами и сомнительной репутацией.
Когда критики акции требуют возврата к допротестному положению дел, они фактически выражают желание увековечить эту аномалию, а именно, использование лачинского маршрута в незаконных целях и бесконтрольную эксплуатацию природных ресурсов Азербайджана.
С другой стороны, ситуация вокруг лачинской дороги значительно обострила противоречия внутри незаконной «нкр», а Варданян столкнулся с призывами уйти в отставку. Чужой для местного населения, рассматриваемый Баку как засланный агент Москвы и с подозрением воспринимаемый властями Армении, он сыграл важную роль в подрыве зарождающегося диалога между Азербайджаном и гражданами армянского происхождения в Карабахе. Несмотря на его попытки изобразить невозмутимость на лице, на самом деле он в осаде. Все большее влияние на Варданяна оказывает и тот факт, что он воспринимается как надоедливый спойлер высшего ранга.
В-четвертых, если судить по последней пресс-конференции премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 10 января и недавнему заявлению спикера Национального собрания Армении Алена Симоняна, очевидно, что Ереван считает, что Баку должен напрямую говорить с Ханкенди. Суть кроется в деталях, и обычно она скрывается в Кремле. Для Азербайджана ситуация с карабахскими армянами находится вне межгосударственного пространства и поэтому не подлежит обсуждению с внешними акторами. Единственный допустимый диалог может быть проведен только с представителями местной общины Карабаха.
В этом плане между Баку и Ереваном, возможно, наметилась общая тенденция. При всех заявлениях Пашиняна на недавней пресс-конференции в том, что признание территориальной целостности Азербайджана - неизбежно, поскольку в противном случае Армения противоречила бы логике мирового порядка, армянский премьер-министр еще не полностью освободился от оков тезиса «отделение во имя спасения», которые все еще являются пассивным элементом его позиции. С одной стороны, Пашинян вынужден объяснять местной общественности, насколько безнадежно отрицать важность признания суверенитета Азербайджана над Карабахом, с другой стороны - посылает месседж Баку о том, что ему (Пашиняну) будет достаточно трудно убедить армянское общество в необходимости признания территориальной целостности Азербайджана без гарантий для армянского населения Карабаха в договоре. Вполне вероятно, что он продолжит действовать в рамках собственных стандартов, и, в конечном счете, откажется от своих оговорок.
Все это в совокупности составляет суть сложившейся ситуации в контексте продолжающегося экологического протеста.