Տարեգրություն 24 Հունվարի 2023 - 10:20
Հունվարի 23-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղարը «իր մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանի տարածքում Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»։
Էնթոնի Բլինկենը նշել է, որ ԱՄՆ-ը հավատարիմ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը և աջակցություն հայտնել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Լաչին-Խանքենդի ճանապարհին որևէ շրջափակում չկա, ընդգծել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից այս ճանապարհին ապահովվել է մոտ 980 մեքենայի տեղաշարժը, որից ավելի քան 850-ը պատկանում է ռուս խաղաղապահներին, ավելի քան 120-ը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին:
Ընդ որում, Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ պայմաններ են ստեղծվել Ղարաբաղում բնակվող մոտ 90 հիվանդների և բժշկական օգնության կարիք ունեցող անձանց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով Հայաստան տեղափոխելու համար։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այս ամենը վկայում է, որ Ադրբեջանը չի փակել Լաչին-Խանքենդի ճանապարհը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահները, պետք է դադարեցվի օգտակար հանածոների ադրբեջանական հանքավայրերի անօրինական շահագործումը, և Ադրբեջանը պետք է կարողանա մշտականմոնիտորինգ և ստուգումներ իրականացնել այդ տարածքում։
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ 2021 թվականին Հայաստանում արտադրված ականները ապօրինի տեղափոխվել են Լաչինի ճանապարհով։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է խաղաղ գործընթացին և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագիրը պետք է պարունակի երկկողմ հարաբերությունների կարգավորում՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, Ադրբեջանի ներկայացրած հինգ սկզբունքների վրա։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական գոտում բնակվող խաղաղ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը կապահովվեն ԱՀ Սահմանադրության և օրենքների հիման վրա։
18 Մարտի 2023 - 13:48107 Դիտումներ
18 Մարտի 2023 - 12:5172 Դիտումներ
18 Մարտի 2023 - 23:1363 Դիտումներ
ԱՄՆ դեսպանատուն. Ղարաբաղում ականները արգելափակում են տնտեսական զարգացումը և խոչընդոտում մարդկանց անվտանգ վերադարձին

Алиев - Блинкену: Права армян в Карабахе будут обеспечиваться Конституцией Азербайджана
23 января госсекретарь США Энтони Блинкен позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В ходе телефонного разговора госсекретарь США «выразил обеспокоенность ситуацией в Лачинском коридоре на территории Азербайджана».
Энтони Блинкен выразил приверженность США нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и выразил поддержку переговорам по мирному договору.
Президент Ильхам Алиев, отметив отсутствие какой-либо блокады на дороге Лачин-Ханкенди, подчеркнул, что с 12 декабря 2022 года по этой дороге обеспечен проезд около 980 транспортных средств, более 850 из которых принадлежат российским миротворцам, более 120-Международному комитету Красного Креста.
При этом президент Азербайджана подчеркнул, что около 90 больных и нуждающихся в медицинской помощи лиц, проживающих в Карабахе, обеспечены транспортировкой в Армению посредством Международного Комитета Красного Креста.
Ильхам Алиев заявил, что все это свидетельствует о том, что дорога Лачин-Ханкенди не закрывалась Азербайджаном.
Глава государства подчеркнул, что на территориях Азербайджана, где временно размещены российские миротворцы, должна быть прекращена незаконная эксплуатация азербайджанских месторождений полезных ископаемых и обеспечена возможность Азербайджана проводить постоянный мониторинг и инспекции на этой территории.
Президент Азербайджана заявил, что мины, произведенные производства Арменией в 2021 году, незаконно перевозились по Лачинской дороге.
Президент Ильхам Алиев отметил приверженность нашей страны мирному процессу и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Глава государства подчеркнул, что мирный договор, который будет подписан между Арменией и Азербайджаном, должен содержать нормализацию двусторонних отношений на основе норм и принципов международного права, пяти принципов, представленных Азербайджаном.
Президент Ильхам Алиев отметил, что права и безопасность гражданского армянского населения, проживающего в Карабахской экономической зоне Азербайджана, будут обеспечены на основе Конституции и законов Азербайджанской Республики.