Ջեյհուն Բայրամով. Զանգեզուրի միջանցքը առանձնահատուկ նշանակություն կունենա տարածաշրջանի երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար
Քաղաքականություն  24 Հունվարի 2023 - 16:17
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր Ուզբեկստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Տաշքենդում մասնակցել է՝ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) նախարարների խորհրդի 26-րդ նիստին։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, նիստում Ջեյհուն Բայրամովը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ներկայացրել է Ադրբեջանի առաջնահերթություններն ու ծրագրերը 2023 թվականի համար ՏՀԿ-ի նախագահության շրջանակներում։ Ելույթի ընթացքում ընդգծվել է, որ «Կանաչ անցում և փոխկապակցումներ» կարգախոսին նվիրված Ադրբեջանի նախագահությունը՝ կարևոր կլինի կազմակերպության ռազմավարությունն ու ծրագրերը, ինչպես նաև «ՏՀԿ-2025»-ի տեսլականը խթանելու համար։ Նշվել է, որ 2023 թվականին մեր երկրի նախագահության ընթացքում կանցկացվեն մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, մաքսայինի, սահմանային անցակետերի աշխատանքի, արդարադատության, զբոսաշրջության և առողջապահության ոլորտներում։
Միջոցառման մասնակիցները տեղեկացվել են Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի տարածքով տրանսպորտային ուղիների կարևորության, տարածաշրջանային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքների զարգացման ուղղությամբ Ադրբեջանի կատարած աշխատանքի մասին։ Բացի այդ, նշվել է, որ այդ ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու նպատակով Թուրքիայի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի հետ համատեղ ստեղծվել են եռակողմ հարթակներ։ Ընդգծվել է՝ անցյալ տարվա հունիսին Բաքվում Ադրբեջան-Թուրքիա-Ղազախստան ձևաչափով հանդիպման ժամանակ Բաքվի հռչակագրի ընդունումը և դրա առնչությամբ ընդունված որոշումները՝ Արևելք-Արևմուտք անդրկասպյան միջանցքի զարգացման վերաբերյալ։ Նախարարը հայտարար է՝ Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանից Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետություն տրանսպորտային միջանցք ստեղծելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների կարևորությունը։ Նա ընդգծել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը առանձնահատուկ նշանակություն կունենա տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար։.
Բացի այդ, մանրամասն տեղեկատվություն է տրվել էներգետիկ անվտանգության ապահովման, «կանաչ էներգիայի» զարգացման բնագավառում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող աշխատանքների մասին՝ համաձայն անցյալ տարվա հուլիսին մեր երկրի և Եվրամիության միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ռումինիայի և Հունգարիայի միջև Սև ծովով էներգետիկ մալուխի անցկացման նախագծի վերաբերյալ։
Նշվել է, որ նախագահության շրջանակներում միջոցներ կձեռնարկվեն՝ Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) Մաքուր էներգիայի կենտրոնի, ՏՀԿ Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի բացման, ինչպես նաև 2026 թ. Շուշայի, որպես ՏՀԿ-ի զբոսաշրջային մայրաքաղաքի թեկնածությունը առաջադրելու ուղղությամբ։
Նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքում ընդունվել են մի շարք փաստաթղթեր ՏՀԿ-ի գործունեության հետագա ուղղությունների վերաբերյալ։ Տաշքենդի ամփոփիչ կոմյունիկեում հավանություն է տրվել՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարություններին համապատասխան իրականացվող աշխատանքներին, Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային և հաղորդակցական կապեր հաստատելու միջոցառումներին։ Կոմյունիկեում աջակցություն է հայտնվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և ինքնիշխանության հարգման հիման վրա։ Վստահություն է հայտնվել, որ դա կնպաստի տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատմանը, կայուն խաղաղությանն ու տնտեսական առաջընթացին։

Джейхун Байрамов: Зангезурский коридор будет иметь особое значение для развития сотрудничества между странами региона
ПОЛИТИКА  24 Января 2023 - 12:59
Сегодня министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках рабочего визита в Узбекистан принял участие в 26-м заседании Совета министров Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Ташкенте.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на заседании Джейхун Байрамов выступил с заявлением, в котором изложил приоритеты и планы Азербайджана в рамках председательства в ОЭС на 2023 год. В ходе выступления было подчеркнуто, что председательство Азербайджана, посвященное девизу «Зеленый переход и взаимосвязи», будет иметь значение для продвижения стратегии и программ организации, а также видения «ОЭС-2025». Было отмечено, что в период председательства нашей страны в 2023 году будет проведен ряд встреч на высоком уровне в области экономики, энергетики, транспорта, таможни, работы погранично-пропускных пунктов, сфер юстиции, туризма и здравоохранения.
Участники мероприятия были проинформированы о важности транспортных маршрутов через Центральную Азию и Южный Кавказ, о проделанной Азербайджаном работе по развитию региональных транспортных и транзитных коридоров. Кроме того, было отмечено, что в целях развития сотрудничества в указанных направлениях совместно с Турцией, Казахстаном и Узбекистаном созданы трехсторонние платформы. Было подчеркнуто принятие Бакинской декларации на встрече в формате Азербайджан-Турция-Казахстан в июне прошлого года в Баку и принятые в связи с этим решения по развитию Транскаспийского коридора Восток-Запад. Министр заявил о важности мер, принимаемых для создания транспортного коридора из Восточно-Зангезурского экономического района в Нахчыванскую Автономную Республику. Он подчеркнул, что Зангезурский коридор будет иметь особое значение для развития сотрудничества между всеми странами региона.
Кроме того, была предоставлена подробная информация о работе, проводимой Азербайджаном в области обеспечения энергетической безопасности, развития «зеленой энергетики» в соответствии с меморандумом о взаимопонимании, подписанным между нашей страной и Европейским Союзом в июле прошлого года, а также о проекте прокладки энергетического кабеля через Черное море между Азербайджаном, Грузией, Румынией и Венгрией.
Было отмечено, что в рамках председательства будут приняты меры по открытию Центра чистой энергии Организации промышленного развития (UNIDO), Центра экономических исследований ОЭС, а также по выдвижению кандидатуры Шуши как туристической столицы ОЭС в 2026 году.
По итогам заседания Совета министров был принят ряд документов о будущих направлениях деятельности ОЭС. В итоговом Ташкентском коммюнике были одобрены работа, проводимая в соответствии с трехсторонними заявлениями лидеров Азербайджана, Армении и России, меры по установлению транспортной и коммуникационной связи между Восточно-Зангезурским экономическим районом и Нахчыванской Автономной Республикой. В коммюнике была выражена поддержка нормализации межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания и уважения территориальной целостности и суверенитета. Была выражена уверенность в том, что это будет способствовать установлению добрососедских отношений, устойчивому миру и экономическому прогрессу в регионе.