Քաղաքականություն  01 Փետրվարի 2023 - 12:19
Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակման հեղինակները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, իսկ նման փաստը պետք է խստորեն դատապարտվի։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Իռլանդիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Չարլի Ֆլանագանը։
«Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակումը պետք է խստորեն դատապարտվի։ Ցավակցում եմ զոհված անվտանգության աշխատակցի ընտանիքին։ Հանցագործները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. Այն երկրները, որտեղ տեղակայված են դեսպանատները, հստակ պարտավորություններ ունեն դիվանագիտական առաքելությունների պաշտպանության և անվտանգության մասին՝ Վիեննայի կոնվենցիայով:

Ирландский депутат: Нападение на посольство Азербайджана в Иране должно быть решительно осуждено
Виновники вооруженного нападения на посольство Азербайджана в Тегеране должны быть привлечены к ответственности, подобный факт - решительно осужден.
Как передает Report, об этом председатель комитета по иностранным делам парламента Ирландии Чарли Фланаган.
«Вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране должно быть решительно осуждено. Выражаю соболезнования семье погибшего охранника. Виновные должны быть привлечены к ответственности. Страны, в которых находятся посольства, имеют четкие обязательства в соответствии с Венской конвенцией о защите и безопасности дипломатических представительств», - говорится в публикации ирландского парламентария.