«Ադրբեջանն իրավունք ունի Ղարաբաղում անել այն, ինչ ուզում է»
Հայկական կողմը դեռ փորձում է ամբողջ աշխարհին ապացուցել, որ Բաքուն իբր շրջափակում է՝ Հայաստանը Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի հետ կապող ճանապարհը։ Թեպետ խոսքը միայն՝ ապօրինի ապրանքների տեղափոխման համար այնտեղ հայտնված քաղաքացիական (անզեն) արգելապատնեշի մասին է։
Օրերս Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է՝ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի նախագահ Յոհան Վադեֆուլի հետ։ Եվ, ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, «նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցին ներկայացրել է՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Ղարաբաղում ծագած հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ մանրամասներ՝ ընդգծելով շրջափակումը վերացնելու նպատակով գործընկեր պետությունների կողմից հստակ քայլեր իրականացնելու անհրաժեշտությունը»։
Այնուհետև Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել՝ Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամում տեղի ունեցած կլոր սեղանի շրջանակներում։ Եվ կրկին՝ «Միրզոյանը անդրադարձել է՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Ղարաբաղում ծագած հումանիտար ճգնաժամին»։
Հետո։ Իսրայելում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Վիկտորովը այցելել է Հայ առաքելական եկեղեցու Երուսաղեմի պատրիարքարան և հանդիպել արքեպիսկոպոս Նուրխան Մանուկյանի հետ։ Ինչպես հայտնում է Էջմիածնի մամուլի ծառայությունը, «հանդիպման ընթացքում Մանուկյանը դեսպանին խնդրել է իր խնդրանքը փոխանցել Պուտինին, որպեսզի նրա անմիջական միջնորդությամբ հնարավորինս շուտ բացվի Լաչինի միջանցքը»։
Կանադայի «Հայ դատ»-ի ՀՅԴ «Դաշնակցություն» կոմիտեի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ավելի վաղ «Կանադայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը՝ Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի շարունակվող շրջափակումը քննարկելու համար գումարել է երկու առանձին նիստ»։
Այս իրադարձությունների հենց սկզբում, դեկտեմբերին-հունվարի սկզբին, որոշ միջազգային կառույցներ, մի շարք երկրների խորհրդարաններ, չգիտես ինչու, հավատացել են արտերկրի հայերի բողոքի խոսքին և գործնականորեն անմիջապես ընդունել են Լաչինի ճանապարհը «ապաշրջափակել» պահանջով բանաձևեր, ուղղերձներ, կոչեր։ Սա ոչ մի արդյունք չտվեց՝ Բաքուն անփոփոխ ցույց տվեց, տեսանյութերի և լուսանկարների միջոցով ապացուցեց, որ ադրբեջանական կողմից ոչ ոք չի խանգարում երթևեկությանը, և առավել ևս, ամեն օր, երկու կողմից նրանով անցնում են Կարմիր խաչի և ռուս զինվորականների մեքենաները, խաղաղ հայերին էլ ոչ ոք չի խոչընդոտում անել նույնը՝ միայն թե նրանք զենք, զինամթերք և հայ զինվորական չտեղափոխեն Ադրբեջանի տարածք։
Այնուհետև թեման, կարծես թե թեթևակի հետին պլան մղվեց, ոչ ոք այս առնչությամբ արդեն հայտարարություններ չի անում, և այնուամենայնիվ Հայաստանի իշխանությունները, սփյուռքը, Ղարաբաղի անջատողականների մնացորդները, ինչպես տեսնում ենք, շարունակում են աղմկել և վրդովվել։ Իսկ ընթացքում բնապահպան ակտիվիստների ակցիան Լաչինի ճանապարհին շարունակվում է։ Այսինքն, փաստորեն, ապօրինի գործողությունների արգելապատնեշը շարունակում է գոյություն ունենալ։
Կարելի է արդյո՞ք համարել, որ միջազգային տեղեկատվական ճնշման միջոցով Ադրբեջանին՝ իր տարածքի նկատմամբ վերահսկողությունից հրաժարվել ստիպելու հայկական կողմի փորձերն արդեն ձախողվել են, փլուզվել։ Այս առնչությամբ Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները։
Ղազախստանցի քաղաքագետ, գիտնական Ժակսիլիկ Սաբիտովը նշում է, որ այս հարցում գոյություն ունի երկու մեծ հարթակ։ Առաջին հարթակը՝ իրավաբանական է, որի համապատասխան Ղարաբաղը հանդիսանում է Ադրբեջանի տարածքի մաս։ Ոչ ոք չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, այդ թվում նաև Հայաստանը։ Եվ հետևաբար, Ադրբեջանն իրավունք ունի Ղարաբաղում անել այն, ինչ ուզում է, ինչպես միջազգային հանրության կողմից ճանաչված իր իրավաբանորեն նշանակված տարածքում։
«Երկրորդ պահը՝ իհարկե, Ղարաբաղի ներսում և դրա շուրջ տեղի ունեցող կոնկրետ քաղաքական իրավիճակն է։ Որոշակի արգելապատնեշ, Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերխհսկողությունը Ադրբեջանը արդեն փաստորեն սահմանել է, թեկուզ և բնապահպան ակտիվիստների տեսքով։ Եվ այստեղ պետք է նշել, որ Բաքուն, անշուշտ, դա անելու իրավունք ունի, քանի որ միջազգային իրավունքը նրա կողմն է։
Այո, Ղարաբաղի հայերը ցանկանում են իրենց համար ինչ-որ կարգավիճակ պահպանել, բայց, ի դժբախտություն նրանց, դա արդեն անհնար է՝ Ադրբեջանը որոշել է վերանայել իրերի դրությունը, որը նրան ոչ լիովին ձեռնատու է:
Ներկա պայմաններում Ադրբեջանն իրեն ճիշտ է պահում, իր իրավունքների ու պարտավորությունների շրջանակներում, և նրա շրջանակներում, որ Ղարաբաղը հանդիսանում է նրա մի մասը։
Ասել այն մասին, որ նա պետք է ունենա Լաչինի ինչ-որ բաց միջանցք, կարելի է միայն այն բանից հետո, երբ հակառակ կողմը սկսի կատարել իր պարտավորությունները, օրինակ՝ բացում է Զանգեզուրի միջանցքը։ Այսինքն՝ արդար կլիներ, եթե երկու միջանցքներն էլ աշխատեին զուգահեռ։ Եթե հաջողվի դրան հասնել, ապա հարցեր չեն մնա։ Բայց, ըստ էության, այժմ Ադրբեջանը իրավունք ունի անել այն, ինչ անում է, և դա լիովին համապատասխանում է միջազգային նորմերին»,- ասաել է Ջ.Սաբիտովը:
«Որքանով կարելի է դատել, Լաչինի միջանցքի շուրջ ճգնաժամի ընթացքում Հայաստանի դիրքորոշման հետ համերաշխող, կամ ադրբեջանական կողմից գործողությունները կոշտ քննադատության ենթարկող արևմտյան քաղաքական և հասարակական գործիչների շրջանակը եղել է մոտավորապես նույնը, որը Երևանի նկատմամբ սովորաբար բարեհաճ դիրքորոշում է գրավել և այլ առանցքային հարցերի առնչությամբ»,- իր հերթին նշել է Քաղաքական և տնտեսական հաղորդակցությունների գործակալության (Մոսկվա) վերլուծական նախագծերի տնօրեն Միխայիլ Նեյժմակովը։ - Թերեւս որոշակիորեն լայնացել է արեւմտյան եւ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների եւ, հնարավոր է, ստեղծագործական միջավայրի ներկայացուցիչների շրջանակը, որոնք այս կամ այն կերպ քննադատությամբ են հանդես եկել Բաքվի հասցեին։ Այսինքն՝ այս պահին Երեւանին չի հաջողվել Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու սկզբունքորեն ավելի լայն կոալիցիա կազմել, քան դա նկատվում էր տարածաշրջանի այլ ճգնաժամային իրավիճակների ժամանակ»։
Այստեղ պետք է հաշվի առնել, որ արևմտյան լայն լսարանը բավականին հազվադեպ է առաջնահերթ հետաքրքրություն դրսևորում Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի նկատմամբ, և այս պահին նրա ուշադրությունը զգալի չափով շեղված է ռուս-ուկրաինական հակամարտության վրա (չնայած, ինչպես սովորաբար լինում է ցանկացած թեմայի ակտիվ քննարկման մոտավորապես մեկ տարի հետո, նույն արևմտյան երկրներում հասարակությունը սկսում է հոգնել այդ թեմայից), ասում է փորձագետը։ Արևմտյան երկրների մեդիա տարածքում հայկական կողմի աջակցության համար տեղեկատվական արշավ անցկացնելը բարդացնող այդ գործոնները առաջիկա ամիսներին դժվար թե անհետանան, կարծում է Նեյժմակովը։
«Երևանը և հայկական համայնքների ներկայացուցիչները, իհարկե, կձգտեն այլ գործիքներ գտնել Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Կարելի է նշել, օրինակ, Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանի՝ սոցիալական ցանցերի միջոցով Ադրբեջանում գործող օտարերկրյա ընկերությունների վրա ճնշում գործադրելու կոչով վերջերս արված հայտարարությունը։ Նման ճնշումների արշավը, եթե այն առավելապես արդյունավետ լինի դրա կազմակերպիչների համար, կարող է վրդովել սպառողական ապրանքների արտադրության և վաճառքի վրա կենտրոնացած կորպորացիաներին այն երկրներում, որտեղ հայկական մեծ համայնքներ կան, բայց, այնուամենայնիվ, դա դժվար թե լրջորեն ազդի պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշման վրա։ .
Դրանով հանդերձ, Բաքվի և Երևանի միջև բոլոր հակասությունների քննարկման հեռանկարները, ասենք, 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված Եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարման շուրջ Ռուսաստանի մասնակցությամբ բանակցություններում, առայժմ նույնպես անորոշ են։ Թեև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և նրա ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի ավելի վաղ հեռախոսազրույցները, ինչպես նաև Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Բաքվից կանոնավոր առաջարկներ (տվյալ դեպքում խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ) ստանալու մասին վերջին հայտարարությունը վկայում են, որ որոշ խորհրդակցություններ այնուամենայնիվ անցկացվում են։ Այսինքն, ավելի շուտ, մոտ ապագայում մենք կնկատենք լարվածության ժամանակավորապես դադարում, ինչպես Բաքվի և Երևանի միջև, այնպես էլ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի շրջանակներում»,- եզրափակել է Մ.Նեյժմակովը։

«Азербайджан вправе делать в Карабахе всё, что хочет» Экспертные мнения на Caliber.Az
Армянская сторона пока не оставляет попыток доказать всему миру, что Баку якобы блокирует дорогу, связывающую Армению и Карабахский регион Азербайджана. Хотя речь идет лишь о появившемся там гражданском (безоружном) заслоне для провоза незаконных грузов.
На днях во время рабочего визита в Германию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с председателем группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага Йоханом Вадефулом. И, как сообщает МИД РА, «министр Мирзоян представил собеседнику подробности касательно гуманитарного кризиса, создавшегося в Карабахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув необходимость осуществления четких шагов со стороны государств-партнеров с целью снятия блокады».
Затем Арарат Мирзоян выступил на круглом столе-обсуждении в Фонде Фридриха Эберта. И опять же – «Мирзоян коснулся гуманитарного кризиса, возникшего в Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора».
Далее. Посол России в Израиле Анатолий Викторов посетил Иерусалимский патриархат Армянской апостольской церкви и встретился с архиепископом Нурханом Манукяном. Как сообщает пресс-служба Эчмиадзина, «в ходе встречи Манукян попросил посла передать его просьбу Путину, чтобы при его прямом посредничестве как можно скорее был открыт Лачинский коридор».
Пресс-служба комитета АРФ «Дашнакцутюн» «Ай Дата» Канады сообщает, что ранее «постоянный комитет по международным отношениям парламента Канады созвал два отдельных заседания для обсуждения продолжающейся блокады Карабаха со стороны Азербайджана».
В самом начале этих событий, в декабре – начале января, некоторые международные структуры, парламенты ряда стран почему-то на слово верили жалобам армян за рубежом и практически моментально принимали резолюции, обращения, призывы с требованием «разблокировать» лачинскую дорогу. Никакого результата это не дало – Баку неизменно показывал, доказывал с помощью видео и фото, что никто с азербайджанской стороны проезду не препятствует, и более того, ежедневно по ней ездят в обе стороны машины Красного Креста и российских военных, никто не мешает делать это же мирным армянам - лишь бы не перевозили оружие, боеприпасы и армянских военных на территорию Азербайджана.
Затем тема как бы слегка отошла на второй план, никто уже заявлений по этому поводу не принимает, и тем не менее власти Армении, диаспора, остатки сепаратистов Карабаха продолжают, как мы видим, шуметь и возмущаться. А акция активистов-экологов на лачинской дороге тем временем продолжается. То есть, фактически заслон неправомерным действиям продолжает существовать.
Можно ли считать, что попытки армянской стороны заставить Азербайджан путем международного информационного давления отказаться от контроля за своей территорией уже потерпели неудачу, крах? Своим мнением по этому поводу поделились с Caliberиностранные эксперты.
Казахстанский политолог, ученый Жаксылык Сабитов отмечает, что в данном вопросе существует две большие плоскости. Первая плоскость – юридическая, в соответствии с которой Карабах является частью территории Азербайджана. Никто не признавал независимость Карабаха, в том числе и Армения. И поэтому Азербайджан вправе делать в Карабахе всё, что хочет, как на своей юридически обозначенной территории, признанной международным сообществом.
«Второй момент – это, конечно же, конкретная политическая ситуация вокруг происходящего внутри и вокруг Карабаха. Определенный заслон, контроль над Лачинским коридором Азербайджан уже фактически установил, пусть даже в виде активистов-экологов. И здесь надо отметить, что Баку, безусловно, вправе это делать, так как международное право на его стороне.
Да, армяне Карабаха хотят сохранить себе какой-то статус, но, к сожалению для них, это уже невозможно – Азербайджан решил пересмотреть положение вещей, которое его не полностью устраивало.
В нынешних условиях Азербайджан ведет себя правильно, в рамках своих прав и обязанностей, и в рамках того, что Карабах является его частью.
Говорить о том, что он должен иметь какой-то открытый Лачинский коридор можно будет только после того, как и противоположная сторона начнет исполнять свои обязательства – например, откроет Зангезурский коридор. То есть, было бы справедливо, если бы оба коридора работали параллельно. Если удастся достичь этого, тогда и вопросов не останется. Но, по сути, сейчас Азербайджан вправе делать то, что он делает, и это вполне соответствует международным нормам», - сказал Ж. Сабитов.
«Насколько можно судить, круг западных политиков и общественных деятелей, солидаризовавшихся с позицией Армении или подвергнувших жесткой критике действия азербайджанской стороны в ходе кризиса вокруг Лачинского коридора, был примерно тем же, что обычно занимал благожелательную позицию по отношению к Еревану и по другим ключевым вопросам, - отметил в свою очередь директор по аналитическим проектам Агентства политических и экономических коммуникаций (Москва) Михаил Нейжмаков. - Возможно, несколько шире стал круг западных и международных правозащитных организаций и, возможно, представителей творческих среды, в той или иной мере выступивших с критикой в адрес Баку. То есть, на данный момент Еревану не удалось сформировать принципиально более широкую коалицию для давления на Баку, чем это наблюдалось в ходе других кризисных ситуаций в регионе».
Тут стоит учитывать, что широкая западная аудитория довольно редко проявляет приоритетный интерес к ситуации на Южном Кавказе, а в данный момент ее внимание в значительной мере отвлечено на российско-украинский конфликт (хотя, как это обычно бывает примерно через год активного обсуждение какой-либо темы, общественность в тех же западных странах от этой темы начинает уставать), говорит эксперт. Эти факторы, осложняющие ведение информационной кампании в поддержку позиции армянской стороны в медиа-пространстве западных стран, в ближайшие месяцы вряд ли исчезнут, считает Нейжмаков.
«Ереван и представители армянских общин, конечно, стремятся найти и другие инструменты для давления на Баку. Можно отметить, например, недавнее заявление посла Армении по особым поручениям Эдмона Марукяна с призывом оказать давление через соцсети на иностранные компании, работающие в Азербайджане. Такая кампания давления, если будет максимально результативной для ее организаторов, могла бы встревожить корпорации, ориентированные на производство и продажу продукции массового спроса в странах, где есть большие армянские общины, но, все же, вряд ли она может всерьез повлиять на позицию официального Баку.
При этом перспективы обсуждения всех противоречий между Баку и Ереваном, скажем, на переговорах с участием России по реализации положений Трехстороннего заявления, подписанного в ноябре 2020 года, пока тоже туманны. Хотя проходившие ранее телефонные переговоры главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова с российским коллегой Сергеем Лавровым, а также недавнее заявление главы МИД Армении Арарата Мирзояна о получении очередных предложений (в данном случае, по мирному договору) от Баку свидетельствует, что некие консультации все-таки идут. То есть, скорее, мы в ближайшее время будем наблюдать некую консервацию напряженности – как между Баку и Ереваном, так и в рамках ситуации вокруг Лачинского коридора», - заключил М.Нейжмаков.