«Մենք չպետք է օգնենք թուրքերին։ Լավ թուրքը` մեռած թուրքն է»
Այն ժամանակ, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուսահատորեն փորձում է իր համար միավորները վաստակել միջազգային ասպարեզում, ցուցադրաբար կարեկցելով Թուրքիայում երկրաշարժի զոհերին և նույնիսկ այնտեղ փրկարար խումբ ուղարկելով, նրա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամներ՝ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանը և Կնյազ Հասանովը հեշտությամբ ոչնչացրեցին իրենց բոսի ջանքերը։
Ինչպես փոախանցում է Caliber.Az-ը, Ասլանյանն ու Հասանովը հայտարարություններով հանդես են եկել հայկական մամուլում, որոնցից հերթական անգամ ակնհայտ է դառնում, որ շովինիզմը և լպիրշ թուրքաֆոբիան խորապես արմատավորվել են հայ հասարակության մեջ՝ անկախ սոցիալական կարգավիճակից և կուսակցական պատկանելությունից։
Ա.Ասլանյանի խոսքով, Թուրքիա փրկարարներ ուղարկելու Փաշինյանի որոշումը զուտ դիվանագիտական քայլ է։ Պատգամավորը չի թաքցնում, որ չի ցանկանում, որպեսզի հայ փրկարարները փրկեն թուրքերին։ Սակայն պետք է հոգ տանել համաշխարհային ասպարեզում Հայաստանի «իմիջի» մասին։
«Դուք հասկանու՞մ եք, թե ինչ բան է դիվանագիտությունը։ Մենք չենք պատրաստվում ցավակցել, բայց Թուրքիա փրկարարներ ուղարկելով մեր երկրի հեղինակությունը միջազգային հանրության աչքում կբարձրանա։
Իհարկե, չեմ ուզում, որ փրկարարները հասնեն Թուրքիա։ Թուրքն ո՞վ է, որ ես նրան փրկեմ։ Ես ստեղծված եմ, որպեսզի սպանեմ թուրքին։ Ինձ համար ամենալավ թուրքը՝ մեռած թուրքն է։ Սա այն է, ինչն ես իմ տղերքին ասել եմ դեռ 1994 թվականի պատերազմի ժամանակ»,- ասել է Ասլանյանը։
Իր համակուսակցականից հեռու չի գնացել նաեւ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը։
«Ես կողմ եմ նրան, որպեսզի Աստծո պատիժը մարդկայինից ավելի ուժեղ լինի: Ես երջանիկ կլինեմ, եթե թուրքական պետությունը կործանվի, ես երջանիկ կլինեմ, եթե այն ենթարկվի ուժեղ դեգրադացիայի, և սա ոչ թե իմ ժողովրդի (քրդերի-Խմբ.), այլ թուրք ժողովրդի առնչությամբ։ Եթե ինչ-որ մեծ գերտերություն Թուրքիայում ապրող 25 միլիոն քրդերին օգնի զինվել, ապա վստահ եղեք, որ Թուրքիան կկործանվի քրդերի ձեռքով։ Ես վստահ եմ, որ այն կկործանվի»,- ասել է Կ. Հասանովը:

«Мы не должны помогать туркам. Хороший турок – мертвый турок» Признания пашиняновских депутатов
В то время, как премьер-министр Армении  Никол Пашинян отчаянно пытается заработать себе очки на международной арене, демонстрируя показушное сочувствие жертвам землетрясения в Турции и даже отправив туда группу спасателей, члены его партии «Гражданский договор», депутаты Национального собрания Акоп Асланян и Князь Гасанов с легкостью разрушили старания своего босса.
Как передает Caliber.Az, Асланян и Гасанов выступили с заявлениями в армянской прессе, из которых в очередной раз становится очевидно, что шовинизм и оголтелая туркофобия глубоко укоренились в армянском обществе вне зависимости от социального статуса и партийной принадлежности.
По словам А. Асланяна, решение Пашиняна направить спасателей в Турцию является чисто дипломатическим ходом. Депутат не скрывает, что не хочет, чтобы армянские спасатели спасали турок. Однако нужно заботиться об «имидже» Армении на мировой арене.
«Вы понимаете, что такое дипломатия? Мы не собираемся соболезновать, но из-за отправки в Турцию спасателей репутация нашей страны в глазах международного сообщества поднимется.
Конечно, я не хочу, чтобы спасатели добрались до Турции. Кто такой турок, что я должен спасать его? Я создан, чтобы убить турка. Для меня лучший турок - мертвый турок. Это то, что я сказал своим сыновьям еще во время войны 1994 года», - сказал Асланян.
Не далеко от своего однопартийца ушел и депутат Князь Гасанов.
«Я за то, чтобы Божья кара была сильнее людской. Я буду счастлив, если турецкое государство будет разрушено, я буду счастлив, если оно сильно деградирует, и это не по отношению к моему народу (курдам – Ред.), а по отношению к турецкому народу. Если 25 миллионов курдов, живущих в Турции, поможет, вооружит какая-то великая сверхдержава, то не сомневайтесь, что Турция будет уничтожена курдами. Я уверен, что она будет уничтожена», - сказал К. Гасанов.