Հայկական փախուստ թուրքական օդանցքով
Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիովին նորմալացմանը և երկու պետությունների միջև խաղաղության վերականգնմանը։ Այսպիսի հույսերով ու լավատեսությամբ լի հայտարարությամբ է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես եկել՝ այսօր Անկարայում իր թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքներով մամուլի ասուլիսում։
«Մենք Թուրքիայի հետ պայմանավորվեցինք համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը, ինչպես նաև սահմանների ամբողջական բացման նախաշեմին հոգ տանել համապատասխան ենթակառուցվածքների մասին»,- պատմել է Հայաստանի նախարարը լրագրողներին։ Սակայն նա ոչ մի խոսք չի ասել Բաքվի հետ հարաբերությունները կարգավորելու Երևանի պատրաստակամության մասին, թեև երկու նախարարները քննարկել են իրավիճակը Հարավային Կովկասում ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու ցավոտ խնդիրը։
Միրզոյանից անմիջապես հետո ելույթ ունեացող Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն հաստատել է, որ նա և իր հայ գործընկերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ արագացնել ենթակառուցվածքների նախապատրաստումը երկու երկրների միջև ցամաքային հաղորդակցությունը բացելու համար։
«Երկու կողմերն էլ ունեն՝ սահմանային անցակետերի մոտ գտնվող ճանապարհների և կամուրջների վերլուծության և ստուգումների արդյունքները։ Աշխատանքը անցկացվում է, կան միջոցառումներ, որոնք ձեռնարկելու ենք սահմանային անցակետեր տանող ճանապարհների հետ կապված։ Այսօր մենք պայմանավորվեցինք արագացնել դրանց իրականացումը»,- ասել է Չավուշօղլուն։ Նա նաև հիշեցրել է, որ վերականգնվող երթուղին հանդիսանում է պատմական Մետաքսի ճանապարհի մի մասը, և «դրա գործարկումը մեծ նշանակություն կունենա տարածաշրջանի համար»։
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի հետ Թուրքիայի սահմանին «Ալիջան» անցակետը 35 տարվա մեջ առաջին անգամ բացվել է շաբաթ օրը՝ երկրաշարժի գոտուն մարդասիրական օգնություն մատակարարելու համար, որի էպիկենտրոնը թուրքական Քահրամանմարաշն է։ Այդ նույն անցակետը օգտագործվել է 1988 թվականի երկրաշարժից հետո Հայաստան մարդասիրական օգնություն ուղարկելու համար։ Այդ ժամանակ աղետի գոտի է ուղղարկվել թուրքական Կարմիր մահիկի ընկերության միջոցով հավաքված օգնությունը՝ թուրք ժողովուրդն առաջիններից մեկն էր, ով համակրանք և օգնություն դրսևորեց հարևան Հայաստանի նկատմամբ։ Ճիշտ է, այժմ հայերից քչերն են հիշում թուրքերի այս վեհ ժեստի մասին, ուստի իրենց ղեկավարությանը դատապարտում են նրա համար, որ նա օգնության ձեռք է մեկնել «հայ ժողովրդի թշնամիներին»։ Չգիտես ինչու, Հայաստանում շատ շուտ են մոռանում ամեն լավի մասին, հատկապես, եթե դա գալիս է թուրքերից, փոխարենը մեկ դարից ավելի է, ինչ չեն հոգնում ոռնալ մտացածին «ցեղասպանության» մասին։
Ի պատիվ Թուրքիայի, նա չանտեսեց Հայաստանի կողմից առաջարկվող օգնությունը՝ ցույց տալով, որ գնահատում է թեկուզ և իր նկատմամբ անբարյացակամ պետության նույնիսկ խղճուկ համակրանքն ու աջակցությունը։ Սակայն միամտություն կլինի կարծել, որ Հայաստանի ժեստի հետևում կանգնած են բացառապես վեհ նպատակներ, այլ ոչ թե սեփական շահերը։ Դրա մասին ավելի քան պերճախոս է վկայում հայկական կողմից Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հարցի արդիականացումը։ Մինչդեռ Թուրքիան Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները վերականգնելու իր մտադրությունների մասին ասել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի արդյունքներով վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը։ Այսինքն թուրք-հայկական երկխոսության հաստատման հիմնական խոչընդոտը վերացնելուց հետո։ Մինչդեռ, թուրքական կողմը Հայաստանի հետ սահմանի բացումը հնարավոր է համարում բացառապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացման դեպքում, ինչի մասին բազմիցս հայտարարել է պաշտոնական Անկարան։ Բայց դատելով հայկական մամուլում ժամանակ առ ժամանակ հնչող լավատեսական հայտարարություններից՝ Երևանը լրջորեն հաշվարկում է հայ-թուրքական սահմանի շուտափույթ բացման վրա, չնայած Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցությունները անորոշ ժամանակով կանգ են առել, և կրկին Երևանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով։
Սակայն ժամանակ առ ժամանակ Երևանը հայտնում է այն մասին, որ որտեղ որ է նրանք Թուրքիայի հետ նորից կլինեն լավագույն հարաբերությունների մեջ։ Այսպես, օրինակ, մոտ ժամանակում երրորդ երկրների քաղաքացիների համար հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացման մասին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է այս տարվա հունվարին մամլո ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք շահագրգռված ենք Թուրքիայի հետ երկաթուղային հաղորդակցությամբ, ինչպես նաև նոր մայրուղիների օգտագործմամբ ու կառուցմամբ, և այս համատեքստում միակ խոչընդոտը՝ Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումն է, ինչ-որ միջանցքների մասին պատմությունները», - միամիտ է ձևացել Փաշինյանը: Իսկ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը այս օրերին և ամենևին տարակուսել է լրագրողներին՝ հայտնելով, որ Հայաստանը ցանկացած պահի պատրաստ է Թուրքիայի հետ սահմանը բացելուն և հարաբերությունների նորմալացմանը։
«Հայաստանը պատրաստ է բացել սահմանը և նորմալացնել հարաբերություննրը ցանկացած պահի։ Պայմանավորվածություն կար, որոնցից մեկը Հայաստան և Թուրքիա այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացումն էր։ Հայկական և թուրքական կողմերը անցկացնում են բանակցություններ, և մենք կշարունակենք աշխատել այս ուղղությամբ՝ հուսալով, որ դա տեղի կունենա որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է Գրիգորյանը։
Մինչդեռ, Թուրքիայի հետ սահմանի բացման առնչությամբ Հայաստանի իշխանությունների լավատեսությունը որոշ չափով վաղաժամ է թվում։ Նախ և առաջ, որովհետև առայժմ չկան Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների իրական կարգավորման հստակ նշաններ։ Կան ընդամենը՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու իբր պատրաստակամության մասին Հայաստանի ղեկավարության կողմից միայն վերացական հայտարարություններ։ Բայց խոսքերից այն կողմ գործը առաջ չի գնում։ Երկրորդը՝ Թուրքիայի ղեկավարությունը, ի տարբերություն Հայաստանի իշխանությունների, խոսքերը քամուն չի տալիս և Հայաստանից պահանջում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր։ Իսկ առանց դրա Հայաստանի համար այդչափ կարևոր հարցի մեջ ոչինչ չի փայլում։
Երրորդը՝ բառացիորեն անցյալ շաբաթ Թուրքիայի առևտրի նախարար Մեհմեդ Մուշը Կարսի նահանգ այցելելիս՝ հասցեական ուղերձ է հղել Հայաստանին, որում ընդգծել է, որ սահմանի բացումը կարող է տեղի ունենալ միայն Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման դեպքում։ «Հայաստանը պետք է կարգավորի հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, որից հետո «դռները կբացվեն», տեխնիկական ենթակառուցվածքի պատրաստումը շատ ժամանակ չի պահանջի»,- հայտարարել է Մեհմեդ Մուշը։
Կասկած չկա, որ թուրքական կողմի այս պայմանը հնչել է նաեւ Միրզոյան-Չավուշօղլու երկխոսության ժամանակ։ Այնպես որ, Հայաստանին՝ պատրանքներ կառուցելու փոխարեն, ժամանակն է, որ գործի, ընդ որում արագ, առանց խնդիրը երկրորդ պլանի դնելու։ Երևանում վերջապես պետք է գիտակցեն, որ առանց Ադրբեջանի շահերը հաշվի առնելու, խոսք անգամ չի կարող լինել Թուրքիայի հետ վերջնական մերձեցման, իսկ նշանակում է նաև Անկարայի և Երևանի միջև տրանսպորտային և ճանապարհային պատնեշի վերացման մասին։
Այո, Թուրքիան և Հայաստանն իրոք արդեն կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկել կարգավորման ուղղությամբ՝ 2021 թվականի դեկտեմբերին կողմերը նշանակեցին իրենց հատուկ ներկայացուցիչներին երկկողմ հարաբերությունների նորմալացման բանակցություններում և արդեն հասցրել են անցկացնել բանակցությունների մի քանի փուլ (Մոսկվայում և Վիեննայում):
Բացի այդ, 2022 թվականի հուլիսին կայացել է՝ Հայաստանի վարչապետի և Թուրքիայի նախագահի առաջին հեռախոսազրույցը, իսկ հոկտեմբերին Պրահայում անցկացել է նրանց առաջին հանդիպումը։ Բայց դրա վրա ամեն ինչ կանգ առավ, և եթե հայ հասարակությունը իրոք ցանկանում է բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, ապա պաշտոնական Երևանը ստիպված կլինի համաձայնվել Բաքվի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու Անկարայի պահանջին։
Չի կարելի չասել նաև այն մասին, որ Հայաստանում առաջվա պես ուժեղ է թուրքաֆոբ տրամադրվածությունը, և ոչ բոլորն են ողջունում Թուրքիայի հետ երկրի հնարավոր մերձեցումը, էլ չասած Ադրբեջանի հետ համաձայնագրի ստորագրման անհրաժեշտության մասին։
Caliber.Az-ի համար մեկնաբանելով Երևանի և Անկարայի միջև բարդ հարաբերությունները՝ ռուսաստանցի հայտնի կինոռեժիսոր և հասարակական գործիչ Կարեն Շահնազարովը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում նկատվում է որոշակի առաջընթաց։
«Մարդասիրական օգնության ցուցաբերման տեսքով Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի ազնիվ ժեստը հանդիսանում է նրա հատկանիշը, որ Երևանում կա ինչ-որ համագործակցության պատրաստակամություն։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը կցանկանար կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Ինչպես ինձ թվում է՝ սա արդեն ակնհայտ է։ Բայց թե կողմերը որքանով կարող են շարժվել այս ուղղությամբ, կախված կլինի երկու երկրների քաղաքական գործիչներից։ Իմ կարծիքով, անհրաժեշտ է, որպեսզի մեր ժողովուրդները հաղթահարեն դժվարին անցյալի պատնեշները և վերականգնեն նորմալ երկխոսությունը»,- ասել է Շահնազարովը՝ հավելելով, որ անընդունելի է համարում հետագա տարիներին թշնամական հարաբերությունների պահպանումը։

Армянский побег через турецкую форточку
Армения готова к полной нормализации отношений с Турцией и восстановлению мира между двумя государствами. С таким полным надежд и оптимизма заявлением министр иностранных дел Арарат Мирзоян выступил на пресс-конференции по итогам состоявшихся сегодня в Анкаре переговоров с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу.
«Мы договорились с Турцией совместными усилиями отремонтировать Анийский мост, а также позаботиться о соответствующей инфраструктуре в преддверии полного открытия границы», - рассказал армянский министр журналистам. Однако он и словом не обмолвился о готовности Еревана к нормализации отношений с Баку, хотя два министра обсудили ситуацию на Южном Кавказе и наболевшую проблему заключения мира между Арменией и Азербайджаном.
Выступивший вслед за Мирзояном глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу подтвердил, что у него с армянским коллегой достигнута договоренность об ускорении подготовки инфраструктуры для открытия наземного сообщения между двумя странами.
«У обеих сторон есть результаты анализа и проверок дорог и мостов возле погранпереходов. Работа ведется, есть меры, которые мы предпримем относительно ведущих к пограничным КПП дорог. Мы сегодня договорились ускорить их осуществление», - сказал Чавушоглу. Он также напомнил, что восстанавливаемый маршрут является частью исторического Шелкового пути и «его задействование будет иметь большое значение для региона».
Как известно, контрольно-пропускной пункт «Алиджан» на границе Турции с Арменией открылся в субботу впервые за 35 лет для поставок гумпомощи в зону землетрясений с эпицентром в турецком Кахраманмараше. Этот же КПП использовался для отправки гуманитарных грузов в Армению после землетрясения 1988 года. Тогда в зону бедствия была направлена помощь, собранная по линии Общества турецкого Красного Полумесяца – турецкий народ одним из первых проявил сочувствие и содействие соседней Армении. Правда, сейчас мало кто из армян помнит про этот благородный жест турок и потому осуждают свое руководство за то, что оно протянуло руку помощи «врагам армянского народа». Почему-то в Армении очень быстро забывают про все хорошее, особенно если оно исходит от турок, зато более века не устают вопить о надуманном «геноциде».
К чести Турции, она не стала игнорировать предложенную Арменией помощь, показав, что ценит даже мизерные сочувствие и поддержку пусть и недружественного ей государства. Было бы, однако, наивно полагать, что за жестом Армении стоят исключительно благородные цели, а не собственные интересы. Более чем красноречиво на это указывает актуализация армянской стороной вопроса открытия границы с Турцией. Между тем Турция о намерениях восстановить двусторонние отношения с Арменией заговорила сразу после того, как по итогам 44-дневной войны 2020 года Азербайджан восстановил свою территориальную целостность. То есть после устранения главного препятствия для налаживания турецко-армянского диалога. Причем открытие границы с Арменией турецкая сторона считает возможным исключительно при условии нормализации армяно-азербайджанских отношений, о чем неоднократно заявляла официальная Анкара. Но судя по оптимистическим заявлениям, озвучиваемым периодически в армянской прессе, в Ереване всерьез рассчитывают на скорейшее открытие армяно-турецкой границы, хотя переговоры о мире между Арменией и Азербайджаном застопорились на неопределенное время и вновь по причине неконструктивной позиции Еревана.
Однако время от времени Ереван сообщает о том, что вот-вот с Турцией они будут опять в наилучших отношениях. Так, например, о возможном открытии в ближайшее время армяно-турецкой границы для граждан третьих стран заявлял на пресс-конференции в Ереване армянский премьер Никол Пашинян в январе этого года.
«Мы заинтересованы в железнодорожном сообщении с Турцией, а также в использовании и строительстве новых автомобильных магистралей, и в этом контексте единственная преграда - неконструктивная позиция Азербайджана, нарративы о каких-то коридорах», - на голубом глазу заявил Пашинян. А секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян на днях и вовсе озадачил журналистов, сообщив, что Армения готова к открытию границы с Турцией и нормализации отношений в любое время.
«Армения готова открыть границу и нормализовать отношения в любое время. Было соглашение, одно из которых – открытие сухопутной границы для граждан третьих стран, посещающих Армению и Турцию. Армянская и турецкая стороны ведут переговоры, и мы продолжим работу в этом направлении, надеясь, что это произойдет как можно скорее», - сказал Григорян.
Между тем, оптимизм армянских властей относительно открытия границы с Турцией представляется несколько преждевременным. Во-первых, потому что пока нет никаких явных признаков реальной нормализации отношений Баку и Еревана. Есть только лишь абстрактные заявления руководства Армении о якобы готовности к подписанию мирного договора с Азербайджаном. Но дальше слов дело не идет. Во-вторых, руководство Турции, в отличие от армянских властей, слов на ветер не бросает и требует конкретных шагов от Армении в направлении прочного мира в регионе. А без этого Армении ничего не светит в столь важной для нее проблеме.
В-третьих, буквально на минувшей неделе министр торговли Турции Мехмет Муш, посещая провинцию Карс, направил адресный месседж Армении, в котором подчеркнул, что открытие границы может произойти только при условии урегулирования отношений с Азербайджаном. «Армения должна урегулировать отношения с Азербайджаном, после этого «двери откроются» - подготовка технической инфраструктуры не потребует много времени», - объявил Мехмет Муш.
Нет сомнений, что это условие турецкой стороны было озвучено и в ходе диалога Мирзоян - Чавушоглу. Так что Армении, вместо того чтобы строить иллюзии, впору действовать, причем спешно, не откладывая проблему в долгий ящик. В Ереване наконец должны осознать, что без учета интересов Азербайджана не может быть и речи об окончательном сближении с Турцией, а значит и устранения транспортно-дорожного барьера между Анкарой и Ереваном.
Да, Турция и Армения действительно уже предприняли конкретные шаги в направлении нормализации - в декабре 2021 года стороны назначили своих спецпредставителей для переговоров по нормализации двусторонних отношений и уже успели провести несколько раундов переговоров (в Москве и в Вене).
Кроме того, в июле 2022 г. состоялся первый телефонный разговор премьер-министра Армении и президента Турции, а в октябре в Праге прошла их первая встреча. Но на этом все застопорилось, и если армянское общество действительно хочет наладить добрососедские отношения с Турцией, то официальному Еревану придется согласиться с требованием Анкары заключить мирный договор с Баку.
Нельзя не сказать и о том, что в Армении по-прежнему сильны тюркофобские настроения и далеко не все приветствуют возможное сближение страны с Турцией, не говоря уже о необходимости подписать договор с Азербайджаном.
Комментируя сложные отношения Еревана и Анкары для Caliber.Az известный российский кинорежиссер и общественный деятель Карен Шахназаров заявил, что в армяно-турецких отношениях просматриваются определенные подвижки.
«Благородный жест Армении к Турции в виде оказания гуманитарной помощи является признаком того, что в Ереване есть готовность к какому -то сотрудничеству. Полагаю, что Армения хотела бы нормализовать отношения с Турцией. Как мне кажется, это уже очевидно. Но насколько стороны смогут продвинуться в этом направлении будет зависеть от политиков двух стран. На мой взгляд, необходимо, чтобы наши народы преодолели барьеры тяжелого прошлого и восстановили нормальный диалог», - сказал Шахназаров, добавив, что считает недопустимым сохранение враждебных отношений в последующие годы.