«Հայաստանը՝ իրական կարգավորման ճանապարհով առաջ գնալու ցանկություն չունի»
Այս շաբաթ Անկարայում անցկացվեց Թուրքիայի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ՝ Մևլութ Չավուշօղլուի և Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը։ Չավուշօղլուն երկրաշարժից հետո հայ գործընկերոջ այցը նշանակալից է անվանել։ Նա հայտնել է, որ Միրզոյանի հետ պայմանավորվել է արագացնել երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ քայլերը։
«Հարավային Կովկասում շարունակվում է նորմալացման գործընթացը։ Վստահ եմ, որ մեր կողմից ցուցաբերվող համագործակցության հայեցակարգը կաջակցի այս հարցին։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը ավանդ կներդնի տարածաշրջանում կայունության մեջ»,- ընդգծել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը տարերային աղետից տուժած Թուրքիային ուղղարկել է 100 տոնա մարդասիրական օգնություն, ու ևս մեկ խմբաքանակը արդեն ճանապարհին է։
«Մենք բոլորս հիշում ենք 1988-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժը, որի ժամանակ Թուրքիան նույնպես օգնություն ուղարկեց Հայաստան։ Հայաստանը մեզ մարդասիրական օգնություն է ուղարկել նաև 1999 թվականի երկրաշարժի ժամանակ։ Նույնիսկ այդ դժվարին օրերին նա ցուցաբերել է համերաշխություն և համագործակցություն»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը հույս է հայտնել, որ հումանիտար ոլորտում համերաշխությունը «խթան կդառնա Հարավային Կովկասում հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի համար»։
«Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի երկխոսության առաջխաղացումը կնպաստի տարածաշրջանում կայունությանը: Եթե մեր երեք երկրները անկեղծ քայլեր ձեռնարկեն, մենք կկարողանանք երկարաժամկետ խաղաղության հասնել Հարավային Կովկասում»,- ասել է թուրք նախարարը։
Միրզոյանը իր հերթին հաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունն ու ցանկությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացման համար։
Այո, Թուրքիան միշտ Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը կապել է՝ Երևանի և Բաքվի միջև նմանատիպ գործընթացի հաջողության աստիճանի հետ։ Միգուցե այս անգամ այն, ինչ այս օրերին հնչել է Անկարայում, ի վիճակի՞ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին ամիսներին սառեցված բանակցային գործընթացն ինչ-որ կերպ տեղափոխել ավելի կառուցողական հունի մեջ։ Սա արդյո՞ք կարող է ազդակ դառնալ դեպի խաղաղ պայմանագրին Բաքվի և Երևանի ավելի ակտիվ շարժման հաամար։
«Թեկուզ Միրզոյանի և Չավուշօղլուի հանդիպման առիթ է դարձել իր մասշտաբներով սարսափելի ողբերգությունը՝ տասնյակ հազարավոր կյանքեր խլած երկրաշարժը Թուրքիայում, բայց վիշտը միշտ չէ, որ բաժանում է»,- ասում է ամերիկացի վերլուծաբան, լրագրող Սամսոն Քացմանը։
Հարևան երկրում տեղի ունեցած տարերային աղետին Հայաստանի արձագանքը ճիշտ էր և մարդկայնորեն, բարիդրացիական առումով միակ հնարավորը, համարում է նա։ Հայաստանից մարդասիրական օգնությամբ բեռնատարների էշելոն է ուղարկվել Թուրքիա, հայ փրկարարները օգնում են մարդկանց ազատվել փլուզված շենքերի փլատակների տակից։
«Տեղի ունեցողը մեծ ակնկալիքներ է առաջացրել շատ դիտորդների մոտ. իսկ եթե այս շփումները, որոնք ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ անհնար էին, վերաճեն ինչ-որ ավելի մեծ բանին: Եվ հայ-թուրքական հարաբերություններում նկատվող ջերմացումը հանգեցնի հայ-ադրբեջանական ուղու կարգավորմանը: Օրինակ, ուկրաինացի քաղաքական լրագրող Վիտալի Պորտնիկովը շատ հեռուն է գնում իր գնահատականում՝ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների բարելավումը Երևանին և Բաքվին՝ «տարածաշրջանում ռուսական ապակառուցողական ներկայության թակարդից» դուրս գալու շանս է տալիս։ Թուրքիան Հարավային Կովկասի երկրների համար ճանապարհ կհարթի ՆԱՏՕ-ին միանալու համար։ Իսկ Ռուսաստանի շարունակվող պատժամիջոցային թուլացումը և նրա կորուստները Ուկրաինայի դեմ պատերազմում, կհանգեցնեն Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի ապաօկուպացմանը և այնտեղ վրացական ինքնիշխանության վերականգնմանը։
Ես չէի շտապի նման կանխատեսումների երկու պատճառով։ Այս պահին Ադրբեջանի և Հայաստանի համար հավասարապես ընկալվող «խաղաղության բանաձև» չկա։ Եվ վերջինի կողմից չկա իրական նորմալացման ճանապարհով առաջ գնալու ցանկություն։ Ավելի շուտ, ընդհակառակը, կա այդ գործընթացը ձգձգելու հստակ տեսանելի ձգտում, ընդ որում, իր դիրքորոշումը աջակցելու համար ոչ տարածաշրջանային դերակատարների (Ֆրանսիա, արևմտաեվրոպական այլ երկրներ) ներգրավմամբ։ Հավանականություն կա, որ Հայաստանը կձգտի Անկարայի հետ հարաբերությունների ամբողջական նորմալացման և Թուրքիային համոզել գնալ այս ճանապարհով` առանց ադրբեջանական ուղղությամբ նույն զարգացումների հետ կապելուն։ Նման բան անցյալում արդեն տեղի ունեցել է։
Եվ երկրորդ պատճառը՝ Իրանի և Ռուսաստանի շահերն են Հարավային Կովկասում։ Այժմ այս երկու երկրները համագործակցում են այնպես, ինչպես երբեք՝ այաթոլլահի ռեժիմը Պուտինին օգնում է իր սպառազինության մատակարարումներով սպանել ուկրաինացի խաղաղ բնակիչներին: Մեծ հավանականությամբ երկու երկրները կհամակարգեն, կամ արդեն համակարգում են իրենց քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում։ Նրանց նպատակները մոտ են, Իրանը պետք է թույլ չտա Ադրբեջանի հզորացումը, Ռուսաստանը պետք է պահպանի իր ներկայությունը տարածաշրջանում։
Այնպես որ այն, ինչ մենք հիմա տեսնում ենք թուրքական ողբերգության հետ կապված՝ դա Հարավային Կովկասում իրավիճակը կայունացնելու հնարավորություն է։ Հույսի ծիլ։ Դրանից ոչ ավելին»,- ասել է ամերիկացի վերլուծաբանը։
Հետխորհրդային տարածքի եվրոպական պետությունների հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ, «Ազատություն» ռադիոկայանի/ «Էխո Կավկազա»-ի լրագրող Վադիմ Դուբնովը իր հերթին նշել է, որ Թուրքիայում տեղի ունեցած ողբերգությունը մի տեսակ խթան է դարձել նրա համար, որպեսզի Երևանը և Անկարան կարողամնան ինչ-որ կերպ ակտիվացնել հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ իրենց շփումները։
«Բայց չեմ կարծում, որ այստեղ կարելի է ինչ որ զուգահեռներ անցկացնել, օրինակ 2008 թվականի հետ, երբ «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» ուղղակի ներգրված էր մեծ նախագծի համատեքստում։ Այժմ շատ բան այլ ձևով է, ուստի չեմ կարծում, որ նույնիսկ հանգամանքների նման ողբերգական ընթացքը կարող են ինչ-որ կերպ լուրջ առաջընթացներ առաջացնել:
Բայց, մյուս կողմից, սա Երեւանին հնարավորություն է տալիս, ելնելով սեփական տրամաբանությունից, փորձել Թուրքիայի հետ շփումները խթանելու խաղ խաղալ՝ անկախ Ադրբեջանի հետ իր հարաբերություններից։ Այս տրամաբանությունը քննվել է պատերազմից անմիջապես հետո, երբ Երևանը փորձեց անջատ բնույթով ակտիվացնել հարաբերությունները Անկարայի հետ, բայց Թուրքիան, ի տարբերություն 2008 թվականի, բավականին զգույշ է այդ հարցում, նա հիշում է, որ հենց Ադրբեջանի շահերի թերագնահատումն է առաջացրել այդ ժամանակվա նախագծի փլուզումը։ Եվ հիմա նա, իհարկե, ուշադիր հետևելու է այդ հավասարակշռությանը», - ասում է Դուբնովը:
Միևնույն ժամանակ, նա խոստովանում է, որ կա որոշակի տարածք, որտեղ Երևանն ու Անկարան կարող են որոշակի հարցեր լուծել միմյանց միջև։
«Այն այնքան էլ մեծ չէ, բայց կարծում եմ, որ Երևանը փորձում է յուրացնել այդ տարածությանը, և, ըստ երևույթին, հավասարապես այդ տրամաբանությամբ է հիմա ամեն ինչ տեղի ունենում։ Եթե դա հաջողվի, ապա սա նույնպես կդառնա յուրօրինակ քայլ առաջ, թեեւ ոչ սկզբունքային, որը չարժե գերագնահատել ընդհանուր կարգավորման տեսանկյունից»,- եզրափակել է Դուբնովը։

«У Армении нет желания продвигаться по пути реальной нормализации»
На этой неделе в Анкаре прошла встреча министров иностранных дел Турции и Армении Мевлюта Чавушоглу и Арарата Мирзояна. Чавушоглу назвал значимым визит армянского коллеги после землетрясения. Он сообщил, что договорился с Мирзояном ускорить шаги по нормализации отношений между странами.
«На Южном Кавказе продолжается процесс нормализации. Верю, что демонстрируемое нами понятие о сотрудничестве поддержит этот вопрос. В то же время нормализация отношений Армении с Азербайджаном внесет вклад в стабильность в регионе», — подчеркнул министр иностранных дел Турции.
Он добавил, что Армения отправила в пострадавшую от стихийного бедствия Турцию 100 тонн гуманитарной помощи, и еще одна партия уже находится в пути.
«Все мы помним катастрофическое землетрясение в Спитаке в 1988 году, во время которого Турция также направила помощь Армении. Армения отправила нам гуманитарную помощь и во время землетрясения 1999 года. Даже в эти трудные дни она проявила солидарность и сотрудничество», - сказал Чавушоглу.
Глава МИД Турции выразил надежду на то, что солидарность в гуманитарной сфере «станет толчком для процесса нормализации отношений на Южном Кавказе».
«Продвижения в диалоге Армении с Турцией и Азербайджаном внесут вклад в стабильность в регионе. Если наши три страны предпримут искренние шаги, то мы сможем добиться долгосрочного мира на Южном Кавказе», - сказал турецкий министр.
Мирзоян, в свою очередь, подтвердил готовность и стремление Армении к полному урегулированию отношений с Турцией, установлению дипломатических отношений и полному открытию границы между Арменией и Турцией.
Да, Турция всегда увязывала улучшение своих отношений с Арменией со степенью успешности аналогичного процесса между Ереваном и Баку. Быть может на этот раз то, что прозвучало в эти дни в Анкаре, способно как-то сдвинуть в более конструктивное русло и подморозившийся в последние месяцы переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном? Способно ли это стать импульсом для более активного движения Баку и Еревана к мирному соглашению?
«Пусть поводом для встречи Мирзояна и Чавушоглу стала страшная по своим масштабам трагедия – землетрясение в Турции, унесшее десятки тысяч жизней, но ведь горе не всегда разъединяет», - говорит американский аналитик, журналист Самсон Кацман.
Реакция Армении на стихийное бедствие в соседней стране была правильной и по-человечески, по-соседски единственно возможной, считает он. В Турцию из Армении был отправлен эшелон грузовиков с гуманитарной помощью, армянские спасатели помогают людям освободиться из-под обломков рухнувших зданий.
«Происходящее породило большие ожидания у многих наблюдателей: а что, если эти контакты, которые ещё несколько недель назад были невозможны, перерастут в нечто большее? И наметившееся потепление в армяно-турецких отношениях повлечёт за собой нормализацию на армяно-азербайджанском треке? Например, украинский политический журналист Виталий Портников в своей оценке идёт и вовсе далеко – улучшившиеся отношения между Турцией и Арменией дают шанс Еревану и Баку выйти из «ловушки деструктивного российского присутствия в регионе». Турция проложит странам Южного Кавказа дорогу в НАТО. А продолжающееся санкционное ослабление России и её потери в войне против Украины приведут к деоккупации Абхазии и Южной Осетии и восстановлению в них грузинского суверенитета.
Я бы не спешил с такими прогнозами по двум причинам. На текущий момент нет одинаково воспринимаемой «формулы мира» у Азербайджана и Армении. И нет со стороны последней желания продвигаться по пути реальной нормализации. Скорее напротив, есть явно просматривающееся стремление к затягиванию этого процесса, причем, с привлечением внерегиональных игроков (Франция, другие западноевропейские страны) к поддержке своей позиции. Есть вероятность того, что Армения будет стремиться к полной нормализации отношений с Анкарой и убеждать Турцию последовать по этому пути без привязки к такому же развитию на азербайджанском направлении. Так уже происходило в прошлом.
И вторая причина – интересы Ирана и России на Южном Кавказе. Сейчас эти две страны сотрудничают как никогда ранее – режим аятолл помогает Путину своим поставками вооружений убивать мирных украинцев.  С большой вероятностью обе страны будут координировать, или уже координируют свою политику на Южном Кавказе. Цели их близки, у Ирана - не допустить усиления Азербайджана, у России – сохранить своё присутствие в регионе.
Так что то, что мы наблюдаем сейчас в связи с турецкой трагедией – это шанс на стабилизацию обстановки на Южном Кавказе. Росток надежды. Не более того», - сказал американский аналитик.
Российский эксперт по европейским государствам постсоветского пространства, журналист Радио Свобода/Эхо Кавказа Вадим Дубнов отметил в свою очередь, что трагедия в Турции стала неким импульсом для того, чтобы Ереван и Анкара смогли некоторым образом интенсифицировать свои контакты по восстановлению отношений.
«Но я не думаю, что здесь можно проводить какие-то аналогии, допустим, с 2008 годом, когда «футбольная дипломатия» была просто вписана в контекст большого проекта. Сейчас многое иначе, поэтому я не думаю, что даже такое трагическое стечение обстоятельств может каким-то образом вызвать серьезные подвижки.
Но, с другой стороны, это дает возможность Еревану, исходя из своей логики, попытаться сыграть игру на продвижение контактов с Турцией вне зависимости от своих отношений с Азербайджаном. Эта логика прослеживалась сразу после войны, когда Ереван пытался сепаратным образом интенсифицировать свои отношения с Анкарой, но Турция, в отличие от 2008 года, достаточно осторожна в этом вопросе, она помнит, что именно недоучёт интересов Азербайджана вызвал крах тогдашнего проекта. И сейчас она, конечно же, будет внимательно следить за этим балансом», - говорит Дубнов.
При этом он допускает, что есть какое-то пространство, в котором Ереван и Анкара могут решать определенные вопросы между собой.
«Оно не очень большое, но, я думаю, Ереван пытается это пространство освоить, и, видимо, ровно в этой логике всё сейчас и происходит. Если удастся, то это тоже станет неким шагом вперед, хотя и не принципиальным, который не стоит переоценивать с точки зрения общего урегулирования», - резюмировал Дубнов.