Ի՞նչ կտա Ադրբեջանին Զանգեզուրում և Լաչինում անցակետերի տեղադրումը.
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի առանցքային հայտարարություններից մեկը դարձել է այն, որ Զանգեզուրի միջանցքի երկու ծայրերում պետք է տեղադրվեն անցակետեր։
Արդյո՞ք կարող ենք ենթադրել, որ Զանգեզուրի արտատարածքային միջանցքի գաղափարն այլևս չի գտնվում Ադրբեջանի օրակարգում։ Կա հավանականություն, որ արտատարածքայնությունը մեզ համար առաջվա պես կարևոր է, սակայն Ադրբեջանը որոշել է նվազեցնել Բաքվի համար այդ արտաքին քաղաքական առումով թունավոր ասպեկտում [միջանցքի արտատարածքայնությունը] իր ներգրավվածությունը։ Եթե Ռուսաստանին պետք է արտատարածքային միջանցք, ապա ինքը պետք է հարցը լուծի հայերի հետ, բայց ոչ Ադրբեջանի հաշվին։ Ինչպես Caliber.Az-ը բազմիցս արդեն նշել է նախորդ հրապարակումներում, Ադրբեջանի համար կարևոր է լինել տարածաշրջանային գործընթացների շահառու, այլ ոչ թե դրանց իրականացման գործիք։
Շուտով Մարիա Զախարովայի և այլ «խոսող գլուխների» արձագանքով կիմանանք, թե Մոսկվան որքան սուր է արձագանքելու անցակետի թեմային։ Այստեղ չէ որ կա միանգամից երկու հարց. հայկական անցակետերի առկայությունը այն միջանցքում, որով նրա ապրանքները կգնան Թուրքիա; և Լաչինի ճանապարհին ադրբեջանական անցակետի առկայությունը, որը Բաքվին հնարավորություն կտա զգալիորեն ավելի արդյունավետ կերպով արգելափակել Խանքենդիում անօրինական ռեժիմի սնուցումը և դրանով իսկ ադրբեջանական պետության մեջ մնացած մասի արագացված ինտեգրացիա անցկացնել։
Ինչպես բոլորս հասկանում ենք, երկու դեպքում էլ՝ Զանգեզուրի և Լաչինի՝ Ռուսաստանը շահագրգռված չէ համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի անցակետերի առկայությամբ, քանի որ դա թուլացնում է ռուսական վերահսկողությունը տարածաշրջանում։ Սակայն, եթե Բաքուն և Երևանը միմյանց միջև պայմանավորվեն անցակետի թեմայի շուրջ, ապա Ռուսաստանը ի վերջո ստիպված կլինի ընդունել երկու կողմերի որոշումը։ Պատահական չէ, որ անցակետերի շուրջ բանակցությունները ընթանում են հատկապես ամերիկա-եվրոպական բանակցային ուղու վրա։
Առաջընթացի լակմուսի թուղթ կլինի Արայիկ Հարությունյանի կողմից (Երևանի հանձնարարությամբ) Ռուբեն Վարդանյանի հնարավոր «պաշտոնանկ անելը»։ Եթե դա տեղի ունենա, նշանակում է, որ Ալիևն ու Փաշինյանը Մյունխենում կարողացել են որոշակի իրական առաջընթացի հասնել։ Բաքուն այս դեպքում Վարդանյանի հարցը կլուծի Երեւանի ձեռքով, չսկսելով ռազմական տարբերակը, և առանց Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ մտնելու։ Բանակցությունների տրամաբանությունը և Իլհամ Ալիևի կողմից հնչեցված մեսիջները հուշում են, որ եթե Վարդանյանը չհեռացվի Ղարաբաղից, ապա ռազմական տարբերակը կրկին առաջնահերթություն կդառնա Բաքվի համար։ Սա ոչ թե «ցանկանալու», այլ ազգային անվտանգության խնդիր է՝ այս նախագիծը սերունդների համար ժամային ռումբ է Ադրբեջանի ինքնիշխանության ներքո։ Ի դեպ, Ռուբենի մեդիա ակտիվությունը գործնականում ի չիք է դարձել։ Բացի «թվիթերից», նրանից ոչինչ չի լսվում, հսկիչները հանձնարարել են չսրել իրավիճակը։ Բայց Ադրբեջանի համար սկզբունքայնին է հատկապես այս կերպարի հեռացումը մեր տարածքից։ Դա կդառնա նաև խորհրդանշական նախադեպ։ Իսկ եթե Ղարաբաղում անցկացվի ռազմական գործողություն, ապա Արեւմուտքը դրան կվերաբերվի զուսպ, նույնիսկ, չնայած հայկական սփյուռքի ակտիվությանը։
Հայաստանի համար ռազմավարական առումով ձեռնտու է փոխադարձ անցակետերի տեղադրման թեման (վերացվում են «անբռնակ ճամպրուկի» վերածված ղարաբաղցի հայերը, դիվանագիտորեն լուծվում է Զանգեզուրի միջանցքի հարցը, որից հետո իրական են դառնում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հաղորդակցությունների բացման հեռանկարները): Բայց հիմա Երեւանի համար շատ դժվար է լինելու, քանի որ կակտիվանան ներքին ու արտաքին ճնշումները։
Մինչև հիմա հայկական առանցքային պատմվածքներից մեկը եղել է «ադրբեջանական ագրեսիան» և «միջանցքը ուժով ձեռք բերելու» նրա ցանկությունը։ Անցակետի մասին Ալիեւի խոսքերից հետո հայկական այս փաստարկը կորցնում է իր ուժը. Ադրբեջանը հրապարակայնորեն, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ներկայությամբ «կառուցողական ազդանշան» ուղարկեց: Փոխարենը Հայաստանին առաջարկվել է անցակետ ստեղծել Ադրբեջանի Լաչինի շրջանի հետ սահմանին։ Այստեղ գնդակն արդեն հայկական կողմում է։ Եթե Հայաստանը սկսի պնդել այն, որ Լաչինի ճանապարհի վերահսկողությունը պետք է իրականացնի ռուսական բանակը, և այնտեղ չպետք է լինի ադրբեջանական անցակետ, ապա դժվար թե այս դիրքորոշումը գտնի ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ըմբռնումը։ Գրեթե հավանական է, որ առաջիկայում ռուսական ճնշումը Երևանի վրա կավելանա (չեն բացառվում գազատարի նոր վթարները, խցանումները Վերին Լարսում և այլ պատահական անակնկալներ)։ Այստեղ Փաշինյանի համար գլխավորը՝ ճնշումներին դիմակայելն է և հետընթաց չանելը, ինչպես նա բազմիցս արդեն արել է նախկինում։
Առայժմ հստակություն չկա Զանգեզուրի միջանցքային ճանապարհի երթուղու հարցում։ Սա Բաքվի համար սկզբունքային պահ է, և եթե Հայաստանը շարունակի առաջարկել երկար և անհարմար երթուղիներ, ապա տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակում պետք չէ սպասել։
Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքի և Լաչինի ճանապարհի մաքսային և իրավական ռեժիմի նույնականացմանը. տարբերությունը նրանում է, որ Զանգեզուրի միջանցքի դեպքում Հայաստանը կարող է պահանջել միայն տարանցման վճարներ, իսկ Լաչինի ճանապարհից օգտվելու դեպքում՝ այստեղ, ըստ գաղափարի, պետք է ավելացնել նաև մաքսային վճարները։
Ամենակարեւորն այն է, թե ինչ տեղի կունենա, եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվի անցակետ ստեղծելու Ադրբեջանի առաջարկից։ Բաքվում դա կմեկնաբանվի որպես Երևանի կողմից Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածք չճանաչում, Նիկոլ Փաշինյանի կողմից «միացում» քաղաքականության շարունակություն, ինչպես նաև Երևանի կողմից Պրահայի պայմանավորվածությունների լիակատար մերժում։ Այսինքն, այն կդառնա հերթական «Արցախը՝ Հայաստան է և վերջակետ»։

Что даст Азербайджану установка КПП в Зангезуре и Лачине
Одним из ключевых заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева на Мюнхенской конференции по безопасности стало то, что на обоих концах Зангезурского коридора должны стоять КПП.
Можно ли считать, идея экстерриториального Зангезурского коридора более не находится на повестке Азербайджана? Есть вероятность, что экстерриториальность нам по-прежнему важна, однако Азербайджан решил сбавить вовлеченность в этот внешнеполитически токсичный для Баку аспект [экстерриториальности коридора]. Если России нужен экстерриториальный коридор – то ей и следует решать вопрос с армянами самой, но не за азербайджанский счет. Как уже не раз отмечал в прошлых публикациях Caliber.Az, для Азербайджана важно быть бенефициаром региональных процессов, а не инструментом их реализации.
В скором времени по реакции Марии Захаровой и других «говорящих голов» мы узнаем, насколько резко на тему КПП отреагирует Москва. Тут ведь сразу два вопроса: наличие армянских КПП в коридоре, по которому ее товары будут идти в Турцию; и наличие азербайджанского КПП на Лачинской дороге, что даст Баку возможность значительно более эффективно блокировать подпитку незаконного режима в Ханкенди, и тем самым проводить ускоренную интеграцию оставшейся части в азербайджанское государство.
Как мы все понимаем, в обоих случаях – Зангезурском и Лачинском – Россия не заинтересована в наличии КПП Армении и Азербайджана соответственно, так как это ослабляет российский контроль в регионе. Однако, если Баку и Ереван договорились между собой по теме КПП, то Россия будет в итоге вынуждена принять решение двух сторон. Не случайно, что переговоры по КПП ведутся именно на американо-европейском переговорном треке.
Лакмусовой бумажкой прогресса станет возможное «увольнение» Рубена Варданяна Араиком Арутюняном (по указанию из Еревана). Если оно произойдет, значит, Алиев и Пашинян смогли достичь в Мюнхене определенных реальных подвижек. В этом случае Баку решит вопрос Варданяна руками Еревана, не начиная силовой вариант, и не вступая в конфронтацию с Россией. Логика переговоров и озвученных Ильхамом Алиевым месседжей подсказывает, что если Варданян не будет удален из Карабаха, то военный вариант вновь станет приоритетным для Баку. Это не вопрос «хотения», а национальной безопасности – данный проект — это бомба замедленного действия под суверенитетом Азербайджана на поколения вперед. К слову, медийная активность Рубена практически сошла на нет. Кроме «твитов» от него ничего не слышно - кураторы поручили не нагнетать ситуацию. Но для Азербайджана принципиально именно выведение данного персонажа с нашей территории. Это станет и символичным прецедентом. Если же в Карабахе будет проведена силовая операция, на Западе к ней отнесутся сдержанно, даже, несмотря на активность армянской диаспоры.
Для Армении тема со взаимной установкой КПП стратегически выгодна (сбрасываются превратившиеся в «чемодан без ручки» карабахские армяне, дипломатически решается вопрос Зангезурского коридора, после чего становится реальной перспектива открытия коммуникаций с Азербайджаном и Турцией). Но сейчас Еревану будет очень непросто, поскольку будет активизировано внутреннее и внешнее давление.
До сих пор одним из ключевых армянских нарративов была «агрессия Азербайджана» и его желание «прорубить коридор силой». После слов Алиева про КПП, данный армянский аргумент теряет силу. Азербайджан публично, в присутствии государственного секретаря США Энтони Блинкена, послал «конструктивный сигнал». Взамен же Армении предложено создать КПП на границе с Лачинским районом Азербайджана. Здесь уже мяч на армянской стороне. Если Армения будет настаивать на том, что контроль за Лачинской дорогой должна осуществлять российская армия, и там не должен стоять азербайджанский КПП, вряд ли эта позиция найдет понимание Госдепа США. Почти наверняка в ближайшее время будет нарастать российское давление на Ереван (не исключены новые газопроводные аварии, пробки на Верхнем Ларсе и прочие случайные неожиданности). Тут главное Пашиняну – выдержать давление и не отыграть назад, как он это уже неоднократно делал в прошлом.
Пока что нет ясности в вопросе маршрута дороги Зангезурского коридора. Это для Баку принципиальный момент, и если Армения продолжит предлагать длинные и неудобные маршруты, то разблокирования региональных коммуникаций ожидать не стоит.
Что касается идентичности таможенно-правового режима в Зангезурском коридоре и Лачинской дороге: разница в том, что в случае Зангезурского коридора Армения может претендовать лишь на транзитные сборы, а в случае использования Лачинской дороги – сюда, по идее, должны быть приплюсованы также и таможенные сборы.
Самое главное - что произойдет, если Никол Пашинян откажется от предложения Азербайджана по созданию КПП. В Баку это будут трактовать, как непризнание Ереваном Карабаха территорией Азербайджана, продолжение Николом Пашиняном политики «миацума», а также полный отказ Еревана от Пражских договоренностей. То есть, это станет очередным «Арцах – это Армения и точка».