Նախարար. Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում զգալի ներդրումներ են կատարվել տրանսպորտի ոլորտում
«2022 թվականին զգալի ներդրումներ են կատարվել օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում, ինչպես ճանապարհային ենթակառուցվածքների, այնպես էլ երկաթուղային ենթակառուցվածքների ընդլայնման, դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ»։
Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, հայտարարել է՝ թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը։
Նախարարի խոսքով, արդեն ընդգծվել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը առաջնահերթություն է Ադրբեջանի և ողջ տարածաշրջանի զարգացման համար. «Այստեղ ուզում եմ հատուկ նշել Հորադիզ-Աղբենդ երկաթգիծը։ Երկաթուղու հետ կապված աշխատանքների մեծ մասն ավարտվել է 2022 թվականին։ Մենք նախատեսում ենք այս նախագիծը, առնվազն դրա ադրբեջանական հատվածը, ամբողջությամբ ավարտել 2023-2024 թվականներին»։

Министр: На освобожденных от оккупации территориях в транспортную сферу вложены значительные инвестиции
ЭКОНОМИКА  20 Февраля 2023 - 16:40
«В 2022 году в расширение, диверсификацию как дорожной инфраструктуры, так и железнодорожной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях были вложены значительные инвестиции».
Как сообщает Report, об этом заявил министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев.
По словам министра, уже подчеркнуто, что Зангезурский коридор является приоритетом для развития Азербайджана и всего региона: «Здесь хотел бы конкретно упомянуть железную дорогу Горадиз-Агбенд. Большая часть работ в связи с железной дорогой была завершена в 2022 году. Мы планируем полностью завершить этот проект, по меньшей мере, азербайджанскую его часть в 2023-2024 гг.».