Բաքուն և Անկարան զարգացնում են համագործակցությունը Իրաքյան Քրդստանի հետ
Ադրբեջանը, Թուրքիան և Իրաքյան Քրդստանը կարող են ստեղծել եռակողմ համագործակցության մեխանիզմներ։ Այդ մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ասել է փետրվարի 18-ին Մյունխենում՝ Իրաքյան Քրդստանի ղեկավար Նեչիրվան Բարզանիի հետ հանդիպմանը։ Նշելով, որ Իրաքյան Քրդստանի և Ադրբեջանի միջև առկա են պատմամշակութային կապեր՝ Նեչիրվան Բարզանին հայտնել է, որ այս տարածաշրջանը շատ սերտ հարաբերություններ ունի Թուրքիայի հետ, և այս համատեքստում կարող են դիտարկվել համատեղ համագործակցության նախագծեր։
Արձանագրվել է, որ Ադրբեջանին և Թուրքիային կապում են եղբայրական հարաբերությունները, և հեռանկարումում կարող են քննարկվել եռակողմ համագործակցության մեխանիզմները։ Ադրբեջանի նախագահը, նշելով, որ առկա է Իրաքյան Քրդստանի հետ տնտեսական և առևտրային ոլորտներում հարաբերությունները զարգացնելու համար մեծ ներուժ, Բարզանիին հրավիրել է այցելել մեր երկիր։
Համագործակցության նման ձևաչափի բարենպաստ հեռանկարը հնարավոր է պատկերացվում նաև այն պատճառով, որ Իրաքյան Քրդստանը վերածվել է տարածաշրջանային կարևոր գործոնի՝ դառնալով Իրաքի ամենակայուն և բարգավաճող տարածաշրջանը, որն իր հերթին սերտ առևտրատնտեսական կապեր ունի Թուրքիայի հետ։ Օրինակի համար՝ 2022 թվականի հունվար-հունիսին հարևան երկրներից Թուրքիայից հիմնական ներկրող է դարձել Իրաքը՝ նրա արտահանման ծավալը կազմել է 4 837 698 000 դոլար։
Թուրքիայի և Իրաքյան Քրդստանի միջև հարաբերությունների հետևողական զարգացման ևս մեկ հաստատում է դարձել նրա ղեկավար Նեչիրվան Բարզանիի հունվարյան այցը Անկարա։ «Shafaq News»-ի հաղորդագրությամբ, հանդիպման ընթացքում Բարզանին և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը քննարկել են՝ Իրաքի և Իրաքյան Քրդստանի երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Երկու կողմերը ընդգծել են՝ Իրաքյան Քրդստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները զարգացնելու փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ առաջին հերթին առևտրատնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում։ Շոշափվել են՝ նաև համատեղ սահմանների անվտանգության ապահովման, Իրաքում և Սիրիայում ԴԱԻՇ-ի սպառնալիքների, ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Իրաքյան Քրդստանի հետ Թուրքիայի համագործակցության ամրապնդման արդիականությունը մեծապես պայմանավորված է նրանով, որ քրդերը կազմում են Թուրքիայի բնակչության զգալի մասը՝ հանդիսանալով այդ երկրում թվաքանակով երկրորդ ամենամեծ ժողովուրդը և ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը։ Էթնոլեզվաբանական հաշվարկի համաձայն՝ Թուրքիայում քրդերեն լեզվով խոսում է 11 միլիոն մարդ, այսինքն՝ երկրի բնակչության 13%-ը։ Վիճակագրության համաձայն՝ Իրաքում ապրում են մոտ 4 միլիոն քրդեր, Իրանում մոտ 7 միլիոն, նույնքան էլ՝ Սիրիայում։ Տարբեր աղբյուրների համաձայն՝ Հայաստանի տարածքում նույնպես ապրում են մոտ 30 հազար քրդեր։ Թեև, եթե հաշվի առնել, որ Հայաստանը ձգտում է դառնալ 100% մոնոէթնիկ պետություն՝ քրդերը այնտեղ ավելի շուտ պարզապես գոյատևում են զանգվածային ճնշումների պայմաններում։ ХХ դարի 80-ականների վերջին Հայաստանից բնիկ ադրբեջանական բնակչության վտարումից հետո, հայերն իրենց ողջ ատելությունն ուղղեցին քրդերի էթնո-դավանական խմբի՝ եզդիների նկատմամբ՝ հալածելով և սպանելով նրանց։ Որպես դրա օրինակ կարելի է բերել 2017 թվականի օգոստոսին Հայաստանում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքը, երբ մի տղամարդ ներխուժեց Շամիրամ գյուղի գերեզմանատան տարածքում գտնվող սգո արարողությունների սրահ և գնդակահարեց իրենց կրոնական ծիսակատարությունները կատարելու համար այնտեղ հավաքված եզդիներին։
Կամ օրինակ ոչ վաղ անցյալից։ 2021 թվականի օգոստոսին «Freedom House»-ը կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին՝ դադարեցնել քրեական հետապնդումը եզդի իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ, ով Հայաստանում քաղաքական հետապնդման էր ենթարկվել՝ իբր հայ և եզդի ժողովուրդների միջև էթնիկ ատելություն սերմանելու համար։ Սուլթանյանի դեմ քրեական գործ հարուցելու պատճառ է դարձել հարցազրույցը, թեեւ նա ինքը պնդում էր, որ դա եղել է մասնավոր զրույց Իրաքում ԶԼՄ-ի լրագրողի հետ, որի ձայնագրությունը առանց նրա իմացության հայտնվել էր համացանցում։ Լրագրողի հետ զրույցում իրավապաշտպանը բացահայտ խոստովանել է, որ Հայաստանում եզդիների իրավունքները պաշտպանված չեն, որ հայերը ծաղրում են նրանց, խտրականություն են դրսևորում հարաբերություններում, որ հայաստանյան եզդիները՝ մայրենի լեզվով սովորելու և իրենց մշակույթը զարգացնելու հնարավորություն չունեն։ Հատկանշական է, որ եզդի իրավապաշտպանի անօրինական քրեական հետապնդումը գրավել է մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով փորձագետներ Ֆերնան դե Վարեննեսը, Մերի Լոլորը և Իրեն Հանը Հայաստանի իշխանություններին կոչ են արել՝ անհապաղ դադարեցնել Սաշիկ Սուլթանյանի և մյուս եզդիների նկատմամբ հետապնդումները։ Իսկ Եվրոպայում և Եվրասիայում «Freedom House» ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բերենտը միանգամայն հայտարարել է, որ եզդի իրավապաշտպանի չհիմնավորված քաղաքական հետապնդումը մտահոգություն է առաջացնում ինչպես Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ վերաբերմունքի, այնպես էլ քննադատություններին կառավարության արձագանքի առումով։
Այդ նույն համատեքստում կարելի է հիշել նաև եզդի զինծառայող Յուրիկ Բրոյանի վրա հարձակումների հետ կապված աղմկահարույց պատմությունը, ով Աղդերեյում հայկական օկուպացիոն բանակում ծառայության առաջին իսկ 10 օրվա ընթացքում դաժան ծեծի էր ենթարկվել «Բադ» մականունով գումարտակի հրամանատարի կողմից, իսկ հետո ծեծի էր ենթարկվել ռազմական ոստիկանության կողմից։ Արդյունքում Բրոյանը հայտնվել է հոգեբուժարանում։ Դրանով հանդերձ, չնայած այն նրան, որ 20-ամյա Բրոյանը տառապում էր ժառանգական հոգեկան հիվանդությամբ՝ զինակոչիկը զինվորական ծառայության համար ճանաչվել էր մասամբ պիտանի և ուղարկվել էր այն ժամանակ օկուպացված Ղարաբաղ։ Նրա հետագա ճակատագրի մասին հայտնի է միայն այն, որ նա այժմ ծանր վիճակում է, դժվարությամբ է շարժվում, հարցերին կարող է պատասխանել միայն գլխի շարժումով՝ «այո» կամ գլուխը մի կողմից մյուս կողմ շրջելով՝ «ոչ»:
Եզդիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի այս բոլոր անմարդկային օրինակները հանդիսանում են Հայաստանի ազգայնամոլական քաղաքականության հստակ հաստատում, որի ջրաղացքարի տակ հայտնվեցին «քարերի երկրում» միակ փոքրամասնությունը կազմող քուրդ բնակչության ներկայացուցիչները։ Պատահական չէ, որ 2020 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի կողմից հրապարակված «Կրոնական ազատությունների մասին միջազգային զեկույց»-ում շոշափվել էին Հայաստանում կրոնական փոքրամասնությունների խնդիրները։ Մասնավորապես, նրանում նշվել է, որ Հայաստանում կրոնական փոքրամասնությունները շարունակում են բախվել ատելության դրսևորումների և իրենց բացասական բնույթի արմատավորման հետ։ Զեկույցում նշվում է նաև, որ եզդի զինծառայողները զրկված են սեփական կրոնական համայնք ստեղծելու իրավունքից, իրավունք չունեն ծառայության ժամանակ և իրենց համաձառայակիցների շրջանում քարոզել իրենց հավատքը, այն ժամանակ, երբ օրենքը հայ եկեղեցուն իրավունք է տալիս ազատ մուտք գործել և իր ներկայացուցիչներն ունենալ հիվանդանոցներում, մանկապարտեզներում, գիշերօթիկ դպրոցներում, զորամասերում և բանտերում։
Այն, որ հայկական բանակում բոլորից ծանր է եզդիների համար՝ վկայում է նաև եզդի զինծառայող Արթուր Աջամյանի սպանությունը 2019 թվականի դեկտեմբերին՝ Ղարաբաղում հայկական օկուպացիոն զորամիավորման ստորաբաժանումներից մեկում։ Զոհված Աջամյանի դիակի վրա հայտնաբերվել են բռնության հետքեր, որոնք, դատաբժշկական փորձաքննության համաձայն, հասցվել էին տարբեր ժամանակներում։ Սակայն մահը վրա է հասել գլխին ստացած կրակոցից՝ նրա վրա կրակել են վերևից, քանզի գնդակը ներս է մտել առջևից և դուրս է եկել ծոծրակից: Եվ սա միակ դեպքը չէ,- հայտնի է, որ հայկական բանակում դաժանորեն ծաղրում են եզդի զինվորներին։
Տարօրինակությունը նրանում է, որ Հայաստանը, որը երբեք չի դադարել ճնշել եզդիների իրավունքները, շարունակում է Թուրքիային լկտիաբար մեղադրել քուրդ բնակչության իրավունքները ոտնահարելու մեջ, դրանով իսկ հայերի համար սովորական ամպուլայում ատելություն սերմանելով երկու ժողովուրդների միջև։ Հատկապես այդ պատճառով է այսօր այդքան արդիական Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Իրաքյան Քրդստանի միջև եռակողմ կապերի ամրապնդումը, ինչը, անկասկած, շատ ուժեղ հարված կհասցնի Հայաստանի շահերին, որը շարունակում է ստել և կեղծել փաստերը՝ փորձելով գրավել համաշխարհային հանրության համակրանքը։ Եռակողմ ձևաչափով միավորումը, անշուշտ, ողջ տարածաշրջանի համար օկտակար կլինի ինչպես տնտեսական, այնպես էլ անվտանգության առումով։

Баку и Анкара развивают сотрудничество с Иракским Курдистаном
Азербайджан, Турция и Иракский Курдистан могут создать механизмы трехстороннего сотрудничества. Об этом президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на встрече с главой Иракского Курдистана Нечирваном Барзани 18 февраля в Мюнхене. Отметив, что между Иракским Курдистаном и Азербайджаном существуют исторические и культурные связи, Нечирван Барзани довел до внимания, что этот регион имеет очень тесные отношения с Турцией, и в этом контексте могут быть рассмотрены совместные проекты сотрудничества.
Было констатировано, что Азербайджан и Турцию связывают братские отношения, и в перспективе могут быть рассмотрены механизмы трехстороннего сотрудничества. Президент Азербайджана, отметив, что имеется большой потенциал для развития отношений с Иракским Курдистаном в экономической, торговой сферах, пригласил Барзани совершить визит в нашу страну.
Благоприятная перспектива подобному формату сотрудничества представляется возможной еще и потому, что Иракский Курдистан превратился в важный региональный фактор, став самым стабильным и процветающим регионом Ирака, у которого, в свою очередь, тесные торгово-экономические связи с Турцией. К примеру, в январе-июне 2022 года из числа соседних стран основным импортером из Турции стал Ирак - объем его экспорта составил 4 837 698 000 долларов.
Еще одним подтверждением последовательного развития отношений Турции и Иракского Курдистана стал январский визит его главы Нечирвана Барзани в Анкару. Согласно сообщению Shafaq News, в ходе встречи Барзани и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обсудили двусторонние отношения Ирака и Иракского Курдистана с Турцией. Обе стороны подчеркнули взаимную готовность развивать отношения между Иракским Курдистаном и Турцией, прежде всего в торгово-экономической и энергетической сферах. Были затронуты и вопросы обеспечения безопасности совместных границ, угрозы ИГИЛ в Ираке и Сирии, ситуация на Ближнем Востоке в целом и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Актуальность усиления сотрудничества Турции с Иракским Курдистаном во многом обусловлена тем, что курды составляют существенную часть населения в Турции, являясь вторым по численности народом в этой стране и самым большим национальным меньшинством. Согласно этнолингвистической оценке, в Турции на курдском говорят 11 млн человек, то есть 13% населения страны. Согласно статистике, в Ираке проживает около 4 миллионов курдов, в Иране примерно 7 миллионов и столько же в Сирии. По разным источникам на территории Армении также проживают порядка 30 тысяч курдов. Хотя если учесть, что Армения стремится стать 100% моноэтническим государством, курды там скорее просто выживают в условиях массовых притеснений. После изгнания из Армении коренного азербайджанского населения в конце 80-х годов ХХ века армяне всю свою ненависть направили на езидов - этноконфессиональной группы курдов, преследуя и убивая их. Как пример тому можно привести трагическое событие, произошедшее в Армении в августе 2017 года, когда мужчина ворвался в зал для проведения траурных церемоний на территории кладбища села Шамирам и расстрелял собравшихся там для отправления своих религиозных ритуалов езидов.
Или пример из недавнего прошлого. В августе 2021 года Freedom House призвала власти Армении прекратить уголовное преследование езидского правозащитника Сашика Султаняна, который подвергался в Армении политическим гонениям якобы за разжигание национальной вражды между армянским и езидским народами. Причиной возбуждения уголовного дела против Султаняна стало интервью, хотя сам он утверждал, что это была частная беседа с журналистом действующего в Ираке СМИ, запись которой без его ведома появилась в интернете. В разговоре с журналистом правозащитник открыто признался, что права езидов в Армении не защищены, что армяне высмеивают их, проявляют дискриминацию в отношениях, что у армянских езидов нет возможности учить родной язык и развивать свою культуру. Примечательно, что незаконное уголовное преследование правозащитника-езида привлекло внимание ряда международных организаций, в частности эксперты ООН по правам человека Фернан де Вареннес, Мэри Лолор и Ирен Хан призывали власти Армении немедленно прекратить гонения на Сашика Султаняна и других езидов. А директор программ Freedom House в Европе и Евразии Марк Берент и вовсе заявил, что необоснованное политическое преследование езидского правозащитника вызывает беспокойство как с точки зрения отношения к этническим меньшинствам в Армении, так и с точки зрения реакции правительства на критику.
В этом же контексте можно вспомнить и про нашумевшую историю, связанную с нападками на военнослужащего-езида Юрика Брояна, который в первые же 10 дней службы в армянской оккупационной армии в Агдере был жестоко избит командиром батальона по кличке «Бад», а затем подвергся избиению военной полиции. В результате Броян оказался в психиатрической больнице. При этом несмотря на то, что 20-летний Броян страдал наследственным психическим заболеванием, призывник был признан частично годным к военной службе и отправлен в оккупированный тогда Карабах. О его дальнейшей судьбе известно только то, что он ныне в тяжелом состоянии, с трудом передвигается, на вопросы может отвечать лишь кивком – «да» или поворотом головы из стороны в сторону – «нет».
Все эти чудовищные образчики бесчеловечного отношения к езидам являются ярким подтверждением националистической политики Армении, под жерновами которой оказались представители курдского населения, составляющие единственное меньшинство в «стране камней». Не случайно в опубликованном в июне 2020 года Госдепом США «Международном докладе о религиозных свободах» были затронуты проблемы религиозных меньшинств в Армении. В частности, в нем отмечалось, что религиозные меньшинства в Армении продолжают сталкиваться с проявлением ненависти и культивированием их негативного образа. В докладе также указывалось, что военнослужащие-езиды лишены права создавать свою религиозную общину, не имеют права на проповедование своей веры во время службы и среди сослуживцев, в то время как закон наделяет армянскую церковь правом свободного входа и наличия ее представителя в больницах, детсадах, школах-интернатах, воинских частях и местах заключения.
На то, что тяжелее всего езидам приходится в армянской армии, указывает и убийство военнослужащего-езида Артура Аджамяна в декабре 2019 года в одном из подразделений армянского оккупационного контингента в Карабахе. На теле погибшего Аджамяна нашли следы насилия, которые, согласно судебно-медицинскому расследованию, были нанесены в разное время. Однако смерть наступила в результате выстрела в голову - в него стреляли сверху, поскольку пуля вошла спереди и вышла из затылка. И это не единственный случай, - известно, что в армянской армии регулярно жестоко глумятся над солдатами-езидами.
Парадокс в том, что, Армения, которая никогда не прекращала притеснять права езидов, продолжает нагло обвинять Турцию в ущемлении прав курдского населения, разжигая тем самым ненависть между двумя народами в привычном для армян амплуа. Именно поэтому столь актуально сегодня укрепление трехсторонних связей между Азербайджаном, Турцией и Иракским Курдистаном, что, несомненно, очень сильно ударит по интересам Армении, продолжающей лгать и фальсифицировать факты в попытках привлечь к себе сочувствие мирового сообщества. Объединение в трехстороннем формате, безусловно, станет полезно для всего региона как в плане экономики, так и безопасности.