«Ամերիկյան դիվանագիտությանը հետաքրքիր չէ լսել Երևանի հին ձայնասկավառակները»
Փետրվարի 18-ին Մյունխենում կայացել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը համատեղ հանդիպումը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
«Մենք համարում ենք, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը՝ ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո կայուն խաղաղություն հաստատելու հիրավի պատմական հնարավորություն ունեն։ Կողմերն ինքնին նորից կենտրոնացել են խաղաղ գործընթացի վրա, այդ թվում նաև ուղիղ բանակցությունների ճանապարհով, ինչպես նաև ԵՄ-ի և մեզ հետ,- այդ մասին, տեղում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը։ - Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ամեն ինչ անել այդ ջանքերին աջակցելու համար՝ լինի դա անմիջականորեն մեր ընկերների հետ, լինի դա եռակողմ ձևաչափով, այս, կամ այլ միջազգային գործնկերների պես»։
Եվ այսպես, աչքի առաջ է նորից ԱՄՆ-ի գործոնը։ Ո՞վ է կոնկրետ ջանքեր գործադրել ընթացիկ բանակցությունները կազմակերպելու համար։ Նախօրեին Իլհամ Ալիևը հանդիպում էր ունեցել ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելի հետ, բայց ոչ թե նա, այլ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարն է ջանքեր գործադրել և կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջին դեմքերի մասնակցությամբ հանդիպումը։ ԵՄ-ի ղեկավարը չափազանց նախաձեռնող էր անցյալ տարի, սակայն նրանից հետո, երբ առաջին պլան ինքնառաջարկվեց Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը՝ նրա ակտիվությունը օբյեկտիվորեն լռվեց։ Եվ դրա համար կային պատճառներ։ Բաքուն համաձայն էր Միշելի միջնորդությանը, բայց չի հասկացել, թե ինչու հանկարծ բրյուսելյան ձևաչափ պետք է խցկվի և այնտեղ մնա Երևանի նկատմամբ բացահայտ անտարբեր Ֆրանսիայի նախագահը։ Եվ երբ ադրբեջանական կողմը աներկբա հասկացրեց, որ համաձայն չէ նման նորամուծություններին՝ ԵՄ-ի հովանու ներքո հանդիպումները դադարեցին։ Այստեղ Շառլ Միշելը պետք է հասկացնի Մակրոնին, որ ձևաչափում նրա ներկայությունը ամենևին էլ պարտադիր չէ, բայց չգիտես ինչու դա տեղի չունեցավ, այո և Փաշինյանը սկսեց պնդել, որ Բրյուսելի հովանու ներքո բանակցությունների պատրաստ է միայն Մակրոնի մասնակցությամբ։
Այժմ որպես միջնորդ առաջին պլան է մղվել նորից Վաշինգտոնը։ Եվ թեև Բլինկենը իր հայտարարության մեջ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ջանքերը կապեց մեկ ամբողջության մեջ, այնուամենայնիվ, հասկանալի է, որ արևմտյան ուղու վրա հայ-ադրբեջանական բանակցությունները առայժմ հնարավոր են միայն Ամերիկայի միջնորդությամբ։
Այսպիսով, կա արդյո՞ք հիմքեր հուսալու, որ հատկապես ամերիկացիներն կհաջողվի կողմերին բերել համապարփակ խաղաղության պայմանագրի կնքման։ Եվ դրանում որքանո՞վ է իրականում շահագրգռված Վաշինգտոնը։ Արդյո՞ք նա ունի Հարավային Կովկասում սեփական ծրագրեր ու շահեր, որոնց խանգարում է ներկա պայմաններում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բացակայությունը։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են օտարերկրյա փորձագետները։
Ինչպես հայտարարել է «WeltTrends» միջազգային քաղաքականության ինստիտուտի (Պոտսդամ, Գերմանիա) պրոֆեսոր Ալեքսանդր Ռարը՝ Մյունխենի եռակողմ հանդիպումը ցուցադրել է, և այդ մասին պետքարտուղար Բլինկենը բացահայտ տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ը և Եվրամիությունը ցանկանում են թուլացնել Ռուսաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և իրենք ստանձնեն խաղաղապահությունը։
«Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի վերջին շրջանի այցը Թուրքիա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ Արևմուտքի հետ մերձեցման։ Ադրբեջանը՝ առավել եւս, քանի որ նա մեծապես շահագրգռված է իր էներգակիրները Արևմուտք մատակարարելու մեջ (փոխարինելով մատակարար Ռուսաստանին), առաջին հերթին՝ Գերմանիային։ Բեռլինն այժմ այնքան ուժեղ է գործում՝ ամերիկյան աշխարհաքաղաքականության ազդեցության ոլորտում արտաքին քաղաքական ուղղություններով, որ պատրաստ է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում աջակցել Ամերիկայի առաջնորդությանը (եթե ԱՄՆ-ն իրոք դրանում շահագրգռված է): Իսկ Մակրոնը, ով միանձնյա փորձում է պաշտպանել «եվրոպական ինքնավարությունը» եվրոպական արտաքին քաղաքականության մեջ, մեկուսացված է»,- համարում է պրոֆեսոր Ռարը։
Ինչպես նշել է «Ուկրաինական պրիզմա» արտաքին քաղաքականության խորհրդի փորձագետ Ալեքսանդր Կրաևը, իրականում ակնհայտ է դառնում, որ Մյունխենի համաժողովից և ընդհանրապես Վաշինգտոնի և Պեկինի միջև տեղի ունեցած մտքերի փոխանակությունից հետո՝ ամերիկացիներն իսկապես գնալով ավելի ու ավելի են շահագրգռված բոլոր այն տարածաշրջաններում, որոնք, պայմանական ասած՝ շրջապատում են Չինաստանը ու Ռուսաստանը։
«Մոտ ժամանակում կլինի Բայդենի ելույթը Լեհաստանում, որը, ինչպես հիմա բոլորն են ասում, կոչված է հայտարարելու Պեկինի և Վաշինգտոնի միջև սկսված սառը պատերազմի նոր ուղենիշը։ Եվ առաջին հերթին դա վերաբերելու է հենց նրան, որ սկսում են ձևավորվել ազդեցության նոր ճամբարներ։ Արևմտյան ժողովրդավարության պայմանական ճամբարը և նրանց, ում ամերիկացիներն անվանում են դիկտատորներ, ավտոկրատներ, իսկ իրենք իրենց անվանում են այլընտրանքային ժողովրդավարություն։ Այսինքն, այժմ ձևավորվում է գլոբալ առճակատման նոր համակարգ։ Պարտադիր չէ ռազմական, բայց այսպես թե այնպես երկու դաշինքները կբախվեն»,- ասում է փորձագետը։
Նրա կարծիքով, հենց ն
,րա համար են ամերիկացիները շահագրգռված, որպեսզի հատկապես նրանք դառնան բազմաթիվ հակամարտություններում միջնորդներ, որպեսզի հատկապես նրանք դառնան ճգնաժամային մենեջերներ եւ օգնեն դրանց լուծմանն ու իրական արդյունքների հասնելուն։ Հատկապես հիմա, երբ Ռուսաստանը իր համար հուսահատորեն փնտրում է ցանկացած դաշնակից, ինչպիսին միայն կարող է գտնել, քանի որ Ուկրաինայում նրա գործողությունները ընդհանուր առմամբ ձախողվում են։
«Հետևաբար, այսպես թե այնպես, ամերիկացիներն իրոք շահագրգռված են նրանում, որպեսզի միջնորդ դառնան հայ-ադրբեջանական հարցում։ Ամերիկացիները կարող են այնտեղ հաջողության հասնել, որովհետև մենք տեսնում ենք, որ ժամանակին նրանք ունեցել են ազդեցություն Ադրբեջանում, իսկ հետագայում բավականին նշանակալից ձայն են ունեցել նաև Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում։ Այսինքն, այսպես թե այնպես, նրանք կկարողանան գտնել ճանապարհներ, որպեսզի հասնեն, ինչպես Բաքու, այնպես էլ Երևան։ Ուստի նրանք այս առումով առանձնահատուկ կլինեն և, հույս ունեմ, բավականին հաջող բանակցողներ»,- ենթադրում է Կրաևը։
«Անձամբ ես համարում եմ, որ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի առանձին ծրագիր գոյություն չունի, այլ կան այդ քաղաքական դերակատարների կողմից կիսվող սկզբունքներ, որոնք նրանք առաջարկում են հակամարտող կողմերին», - իր հերթին նշել է Մերձավոր Արևելքի հետազոտությունների ուկրաինական կենտրոնի տնօրեն Իգոր Սեմիվոլոսը:
Նրա խոսքով, եթե ելնենք ոչ զրոյական գումարով խաղի սկզբունքից՝ այսինքն հրաժարվենք ես հաղթեցի, դու պարտվեցիր և հակառակ բանաձևից, ապա պետք է առաջարկվի այնպիսի տարբերակ, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը իրեն մինչև վերջ չբավարարված, սակայն հակամարտության հնարավոր շարունակությունից վնասը կլինի ավելի շատ:
«Ես առայժմ նման բանաձև չեմ տեսնում։ Կամ այսպես՝ համաձայնության պատուհան՝ փոխզիջումային տարածք, որի շրջանակներում կարելի է հասնել դրական լուծման՝ դեռ մինչև վերջ ակնհայտ չէ: Ադրբեջանը, օգտվելով պատերազմում հաղթողի կարգավիճակից, հրաժարվում է խոսել երկրի ներսում ինչ որ կազմավորումների ձևավորման մասին և պնդում է իր տարածքային ամբողջականության ճանաչման վրա։ Հայաստանը, կարծես թե համաձայնվում է, բայց կան նրբություններ։
Հիմա ի՞նչն է կարևոր։ Մենք լսում ենք՝ Երևանում տրամադրությունների փոփոխության, այնտեղ Կրեմլի քաղաքականությունից դժգոհության և նոր դաշնակիցների որոնման մասին: Բայց ինչու՞։ Ստատուս քվո՞։ Չեմ կարծում, որ ամերիկյան դիվանագիտությանը հետաքրքիր է լսել հին ձայնասկավառակներ։ Այսինքն՝ Հայաստանի ղեկավարը պետք է անի այնպիս մի քայլ, որն այս իրավիճակում թվում է տրամաբանական, ու ստանա փաթեթային պաշտպանություն և առաջին հերթին Մոսկվայից։ Ամերիկացիները, և մենք դա տեսնում ենք ռուս-ուկրաինական պատերազմում, կարծես վերջապես ունեն ժամանակ և ոգեշնչում։
Սակայն, ԱՄՆ-ը ինքնուրույն ոչինչ չեն պարտադրի։ Սա հակասում է նրանց մոտեցմանը։ Բավական է նայել Մերձավոր Արևելքում բանակցությունների երկար ու հյուծիչ գործընթացին, որպեսզի հասկանալ, թե բոլորին ինչպիսի հեռանկար կարող է սպասել։ Բայց կա արդյո՞ք դրան այլընտրանք՝ Ռուսաստանի Դաշնության արագ թուլացման պայմաններում։ Ահա փե ինչումն է հարցը»,- եզրափակել է Սեմիվոլոսը:
Սիրիական սցենարը Հայաստանի համար Մեկնաբանում են Պոլոսկովան և Գոլցմանը
«Հայաստանում հնդկական զենքը՝ մետաղի ջարդոն է» Ալեքսեյ Խլոպոտովը՝ Caliber.Az-ի հյուր
19 Մարտի 2024 - 17:10
Խաղեր Արևմուտքի հետ. Դժվար ժամանակներ են սպասվում Հայաստանին Ստանիսլավ Տկաչենկոն՝ Caiber.Az-կայքում
18 Մարտի 2024 - 18:28
18 Մարտի 2024 - 15:40
«Կոչ անելով զինել Հայաստանին, եվրապատգամավորները նոր պատերազմ են հրահրում» Կոլտաշևը և Սիտնիկովը՝ Caliber.Az-կայքում

«Американской дипломатии неинтересно переслушивать старые пластинки Еревана»
18 февраля в Мюнхене состоялась совместная встреча президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с государственным секретарем Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкеном и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
«Мы считаем, что у Азербайджана и Армении есть поистине историческая возможность установить прочный мир после более чем 30-летнего конфликта. Сами стороны снова сосредоточились на мирном процессе, в том числе путем прямых переговоров, а также с ЕС и с нами, — об этом заявил на месте госсекретарь США Энтони Блинкен. — США готовы сделать все возможное для поддержки этих усилий, будь то напрямую с нашими друзьями, будь то в трехстороннем формате, подобном этому, или с другими международными партнерами».
Итак, налицо вновь фактор США. Кто именно приложил усилия к организации нынешних переговоров? Накануне Ильхам Алиев имел встречу с президентом ЕС Шарлем Мишелем, но не он, а госсекретарь США постарался и устроил встречу с участием первых лиц Армении и Азербайджана. Глава ЕС был весьма инициативен в прошлом году, однако после того, как на первый план самовыдвинулся президент Франции Макрон, его активность объективно застопорилась. И на то были причины. Баку был согласен на посредничество Мишеля, но не понял, почему вдруг в брюссельский формат должен влезть и остаться там президент Франции, явно неравнодушный к Еревану. И когда азербайджанская сторона недвусмысленно дала понять, что на такие новшества не согласна, встречи под эгидой ЕС прекратились. Тут бы Шарлю Мишелю дать понять Макрону, что его присутствие в формате совсем не обязательно, но почему-то этого не произошло, да и Пашинян стал настаивать, что готов к переговорам под эгидой Брюсселя только с участием Макрона.
Теперь на первый план в качестве посредника вновь выдвинулся Вашингтон. И хотя Блинкен в своем заявлении увязал усилия США и ЕС в одно целое, все-таки понятно, что на западном треке армяно-азербайджанские переговоры пока возможны только при посредничестве Америки.
Итак, есть ли основания надеяться, что именно американцам удастся привести стороны к заключению всеобъемлющего мирного договора? И насколько сильно на самом деле заинтересован в этом Вашингтон? Есть ли у него какие-то свои планы и интересы на Южном Кавказе, которым мешает отсутствие мира между Арменией и Азербайджаном в нынешних условиях?
Как заявил профессор Института международной политики WeltTrends (Потсдам, ФРГ) Александер Рар, трехсторонняя встреча в Мюнхене продемонстрировала, и об этом в открытую оповестил госсекретарь Блинкен, что США и Евросоюз хотят ослабить влияние России в Южнокавказском регионе и самим взяться за миротворчество.
«Недавний визит главы армянского МИДа в Турцию свидетельствует о том, что Армения готова идти на сближение с Западом. Азербайджан - тем более, поскольку сам сильно заинтересован в поставках своих энергоносителей на Запад (заменив поставщика Россию), в первую очередь в Германию. Берлин сейчас настолько сильно действует на внешнеполитических направлениях в фарватере американской геополитики, что в вопросе урегулирования армяно-азербайджанских отношений готов поддержать лидерство Америки (если США действительно в этом заинтересованы). Макрон же, который в одиночку пытается отстаивать «европейскую автономию» во внешней политике Европы, изолирован», - считает профессор Рар.
Как отметил эксперт Совета внешней политики «Украинская призма» Олександр Краев, в самом деле становится очевидно, что после Мюнхенской конференции, и в целом после обмена мнениями, который состоялся между Вашингтоном и Пекином, американцы действительно становятся всё больше и больше заинтересованы во всех тех регионах, которые, условно говоря, окружают Китай и Россию.
«В ближайшее время будет выступление Байдена в Польше, которое, как уже все сейчас говорят, призвано объявить новую веху в холодной войне, которая началась между Пекином и Вашингтоном. И в первую очередь это будет касаться как раз того, что начинают формироваться новые лагеря влияния. Условный лагерь западной демократии и те, кого американцы называют диктаторами, автократами, а сами они себя называют альтернативной демократией. То есть, сейчас формируется новая система глобального противостояния. Не обязательно военного, но так или иначе столкнутся два блока», - говорит эксперт.
По его мнению, американцы потому и заинтересованы, чтобы именно они становились посредниками, чтобы именно они становились кризис-менеджерами во многих конфликтах и помогали их решать, достигать реальных результатов. Особенно сейчас, когда Россия в отчаянии ищет себе любых союзников, каких только можно найти, потому что ее действия в Украине в целом проваливаются.
«Поэтому так или иначе, американцы действительно заинтересованы в том, чтобы стать посредниками в армяно-азербайджанском вопросе. Американцы могут там добиться успехов, потому что мы видим, что в свое время у них было влияние в Азербайджане, позже они также имели достаточно весомый голос во внутренней политике Армении. То есть, так или иначе они смогут найти пути, чтобы достучаться как до Баку, так и до Еревана. Поэтому они будут в этом плане уникальными и, я надеюсь, достаточно успешными переговорщиками», - полагает Краев.
«Лично я считаю, что не существует отдельного плана ЕС и США, а есть принципы, разделяемые этими политическими акторами, которые они предлагают конфликтующим сторонам», - заметил в свою очередь директор украинского Центра ближневосточных исследований Игорь Семиволос.
По его словам, если исходить из принципа игры с ненулевой суммой – то есть отказаться от формулы – я выиграл, ты проиграл и наоборот, то должен быть предложен такой вариант, когда каждая сторона будет чувствовать себя не до конца удовлетворенной, но ущерб от возможного продолжения конфликта будет еще больше.
«Я пока такой формулы не вижу. Или так – окно соглашения – компромиссное пространство, внутри которого можно достичь положительного решения, еще не до конца очевидное. Азербайджан, пользуясь статусом победителя в войне, отказывается говорить о каком-либо формализованном образовании внутри страны и настаивает на признании своей территориальной целостности. Армения, как бы соглашается, но есть нюансы.
Что сейчас важно? Мы слышим об изменениях настроений в Ереване, о недовольстве там политикой Кремля и поисках новых союзников. Но зачем? Статус-кво? Не думаю, что американской дипломатии интересно переслушивать старые пластинки. То есть армянскому лидеру нужно сделать шаг, который в этой ситуации кажется логичным, и получить защиту пакетом и в первую очередь от Москвы. Американцы, и мы видим это по российско-украинской войне, кажется, наконец имеют время и вдохновение.
Впрочем, навязывать США ничего самостоятельно не будут. Это противоречит их подходам. Достаточно посмотреть на долгий и изнурительный процесс переговоров на Ближнем Востоке, чтобы понять, какая может всех ждать перспектива. Но есть ли этому альтернатива в условиях стремительного ослабления РФ? Вот в чем вопрос», - заключил Семиволос.