«ԵՄ-ի առաքելությունը բխում է ոչ թե Հարավային Կովկասի ժողովուրդների, այլ Փաշինյանի շահերից»
Փետրվարի 20-ին Եվրոպական միության առաքելությունը (EUMA) պաշտոնապես սկսել է իր աշխատանքը Հայաստանում։ Ընդհանուր թիվը կազմելու է մոտ 100 մարդ, ներառյալ մոտ 50 անզեն դիտորդների։ Առաքելությունը հաշվարկված է երկու տարվա համար և, ինչպես նշված է ԵՄ Խորհրդի հայտարարությունում, Հայաստան է ուղարկվել՝ «հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին կայունությանը նպաստելու, ղարաբաղյան հակամարտությունից տուժած շրջաններում վստահությունը և անվտանգությունը ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացմանը օժանդակելու» նպատակով: Ընդ որում, այն գործելու է բացառապես հայկական տարածքում։
Հարկ է նշել, որ Մոսկվան բացասաբար է ընկալել եվրոպացի դիտորդների Հայաստան ժամանելու մասին լուրը։ Ինչպես նշել են Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ-ում, նրանք «արձանագրում են, որ ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը չհասցնելով իր տրամաբանական ավարտին, Հայաստանը գերադասել է ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի», և որ «ցանկացած գնով Հայաստանում ամրապնդվելու Եվրամիության փորձերը կնվազեցնի Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը, կարող է վնաս հասցնել հայերի և ադրբեջանցիների արմատական շահերին՝ տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը վերադառնալու նրանց ձգտումներում»:
Նույն բանի մասին է ասում Ռուսաստանի Նոր հասարակության ինստիտուտի վերլուծաբան Անդրեյ Կորյակովցևը՝ Caliber.Az-ի համար իր մեկնաբանության մեջ հայտարարելով, որ «ժամանակակից ռազմական հակամարտություններում ոչ մի անկախ դիտորդներ չեն կարող լինել»։
«Հակամարտության տարածքում նրանց գտնվելը անխուսափելիորեն կապված է ինչ-որ մեկի շահերի հետ։ Որոնք, իհարկե, կարող են համընկնել հակամարտությունում ներգրավված ազգերի շահերի հետ, բայց կարող է նաև ամբողջությամբ կամ մասամբ դրանց հետ հատվել և հակասել միմյանց։ Հայկական վերնախավին հավանական է թվում, որ Ֆրանսիան և Գերմանիան հակված են Կովկասի վրա, եթե նրանք համարում են, որ այդ երկրների շահերը կարող են ինչ-որ կերպ արտահայտել կովկասյան տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների ակնկալիքները։ Բայց, դատելով ամեն ինչից, դա բացառապես Փաշինյանի կառավարության շահերի օգտին է՝ սադրանքների կառավարության։ Հատկապես այս տեսանկյունից պետք է դիտարկել այդ «դիտորդների» ներկայությունը տարածաշրջանում»,- համարում է մեր զրուցակիցը։
Որպես իր խոսքերի հաստատում, Ա.Կորյակովցևը զուգահեռ է անցկացնում ԵՄ-ի քաղաքացիական առաքելության և ԵԱՀԿ-ի առաքելության միջև։
«Մի կողմից մենք կարող ենք ուշադրություն դարձնել այդ դիտորդների համեմատաբար փոքր թվի վրա։ Կարելի է նաեւ ասել, որ նրանք ուղարկվում են «թեժ կետ», հետևաբար պետք է զինված լինեն։ Սակայն, մյուս կողմից՝ միանգամայն հիմնավորված է զուգահեռ անցկացնել ռուս-ուկրաինական և հայ-ադրբեջանական հակամարտություններում ԵԱՀԿ առաքելության հետ։ ԵԱՀԿ առաքելության ծավալման չափով ակնհայտ է դարձել ոչ միայն դրա անօգտակարությունը տարածաշրջանը խաղաղեցնելու համար, այլ նաև խաղաղ բնակչությանը հասցված վնասը։ Սա, իհարկե, լիովին ձեռնտու է Փաշինյանի կառավարությանը, բայց արդյո՞ք ձեռնատու կլինի Ռուսաստանին և Իրանին, էլ չասած Ադրբեջանի ու Թուրքիայի մասին։ Հարցը հռետորական չէ։ Պատասխանը, իհարկե, ոչ է»,- վստահ է ռուսաստանցի քաղաքագետը։
Եզրափակելով, Ա.Կորյակովցևը առաջարկել է, որ ռուս զինվորականների վճռական դիրքորոշումը Հայաստանում՝ իրենց համակրող ուժերի ուղղակի կամ անուղղակի աջակցությամբ հանդերձ՝ կձևակերպի այդ «դիտորդների» ներկայությունը և այն կդարձնի անիմաստ, այդ թվում նաև Հայաստանի կառավարության համար։
«Քանի որ Կովկասում Ռուսաստանի նպատակն է՝ թույլ չտալ լայնածավալ պատերազմը նրա ժողովուրդների միջև, և նա թույլ չի տա դա»,- ամփոփել է վերլուծաբանը։

«Миссия ЕС в интересах Пашиняна, а не народов Южного Кавказа»
20 февраля миссия Европейского Союза (EUMA) официально начала работу в Армении. Общая численность составит около 100 человек, включая около 50 невооруженных наблюдателей. Миссия рассчитана на два года и, как указано в заявлении Совета ЕС, направлена в Армению с целью «содействовать стабильности на условной армяно-азербайджанской границе, укреплять доверие и безопасность в пострадавших от карабахского конфликта регионах, а также способствовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном». Причем действовать она будет исключительно на армянской территории.
Стоит отметить, что Москва негативно восприняла новость о прибытии в Армению европейских наблюдателей. Как отметили в МИД РФ, они «фиксируют, что, не доведя до логического конца работу по направлению миссии ОДКБ, Армения предпочла сделать выбор в пользу ЕС» и что «попытки Евросоюза любой ценой закрепиться в Армении, потеснить посреднические усилия России способны нанести ущерб коренным интересам армян и азербайджанцев в их устремлениях возвращения к мирному развитию региона».
О том же говорит аналитик российского Института нового общества Андрей Коряковцев, заявляя в своем комментарии для Caliber.Az, что «никаких независимых наблюдателей в современных военных конфликтах быть не может».
«Их нахождение в районе конфликта неизбежно связано с чьими-то интересами. Которые могут, конечно, совпадать с интересами наций, втянутых в конфликт, но могут и полностью или частично с ними пересекаться и противоречить друг другу. Армянской верхушке представляется, вероятно, что Франция и Германия расположены на Кавказе, если она считает, что интересы этих стран могут как-то выражать чаяния народов, живущих в Кавказском регионе. Но судя по всему, это исключительно интересы правительства Пашиняна - правительства провокаций. Именно в таком ключе следует рассматривать присутствие этих «наблюдателей» в регионе», — считает наш собеседник.
В подтверждение своих слов А. Коряковцев проводит параллель между гражданской миссией ЕС и миссией ОБСЕ.
«С одной стороны, мы можем обратить внимание на относительно небольшое количество этих наблюдателей. Можно так же сказать, что они отправляются в «горячую точку», поэтому должны быть вооружены. Однако с другой стороны - вполне обоснованно провести параллель с миссией ОБСЕ в российско-украинском и армяно-азербайджанском конфликтах. По мере развёртывания миссии ОБСЕ становилась очевидной не только её бесполезность для умиротворения региона, но и вред, приносимый мирному населению. Это, конечно, вполне устраивает правительство Пашиняна, но устроит ли это Россию и Иран, не говоря уже об Азербайджане и Турции? Вопрос не риторический. Ответ - конечно, нет», - уверен российский политолог.
В заключение А. Коряковцев предположил, что решительная позиция российских военных при прямой или косвенной поддержке сочувствующих им сил в Армении формализует присутствие этих «наблюдателей» и сделает его бессмысленным, в том числе и для армянского правительства.
«Ибо цель России на Кавказе - не допустить широкомасштабной войны между его народами, и она её не допустит», - подытожил аналитик.