Հայաստանը վտանգի տակ է
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում մի շարք կարեւոր հայտարարություններ է արել։ Եվ դրանցից գլխավորը վերաբերում է խաղաղ պայմանագրին, որում, նախագահի խոսքով, Երեւանի եւ Բաքվի մի շարք առաջարկների շուրջ կոնսենսուս է ձեռք բերվել։
«Ես չեմ կարող դրանք բարձրաձայնել, քանի որ դա կարող է խանգարել գործընթացին։ Բայց կարող եմ ասել, որ դրանք միջազգայնորեն ընդունված սկզբունքներ են»,- պարզաբանել է Սիմոնյանը։
Հարցը դիտարկելով բանակցային գործընթացի ողջ նախապատմության համատեքստում, ինչպես նաև Սիմոնյանի ներկայիս հայտարարությունների զուգակցությունը (դրանց մասին խոսք կգնա ստորև), կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ հայ քաղաքական գործիչը նկատի ունի պետությունների տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Նա նաեւ նշել է, որ հայկական կողմը միանշանակ դեմ է փաստաթղթի տեքստում «ռումբ» փաստաթղթի ներառմանը, որոնք կարող են սպառնալ Հայաստանի պետականությանը, ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը։ Նրա համոզմունքով, խաղաղ պայմանագրում «ղարաբաղյան խնդրի» հետ կապված ոչ մի դրույթ չպետք է լինի. «Մենք պետք է հասկանանք, արդյոք մեր շահերից, «արցախցիների» շահերից է թելադրված պայմանագրում «արցախի» մասին ինչ-որ բանի ներառումը»։
Իսկ այնուհետև Սիմոնյանի միտքը հասնում է հստակ տրամաբանական ավարտին. «Բայց կան կարմիր գծեր, և մենք չենք կարող վտանգի տակ դնել Հայաստանի ինքնիշխանությունը, պետականությունն ու տարածքային ամբողջականությունը»։ Մտքի հիանալի պայծառացում։ Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները կարծես թե իրենց ներգործել են։ Սկզբում ի պատասխան՝ Ղարաբաղի հայ համայնքի «մաքսանենգ» առաջնորդի հետ խոսելու Բաքվի չցանկանալու մասին Ադրբեջանի ղեկավարի կոշտ նկատողությանը՝ «պետնախարարը» հեռացվեց իր կեղծ պաշտոնից։ Իսկ հիմա էլ, ակնհայտ արձագանքելով Հայաստանի հետ խաղաղ պայմանագրում Ղարաբաղի հիշատակման անընդունելիության մասին Ալիևի հայտարարությանը՝ այդ նույն միտքն էլ հնչեցնում է արդեն Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը։
Պետք է նկատել, հատկանշական է վերջապես գիտակցել վտանգավոր կապը ղարաբաղյան օրակարգը առաջ քաշելու ցանկության և բուն Հայաստանի Հանրապետության պետական անվտանգության միջև, ինչի մասին Սիմոնյանը աներկբա հայտարարում է։ Եվ իրոք, Ադրբեջանի ինքնիշխանությունից դուրս Ղարաբաղի հարցի ցանկացած քննարկում ազդարարում է՝ Հայաստանի կողմից հարևան երկրի սահմանները չճանաչելու մասին։ Պետք չէ մեծ խելքի տեր մարդ լինել, որպեսզի չհասկանալ, որ նման դեպքում Բաքուն ունի սիմետրիկ քաղաքականության իրավունք Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ՝ վերջինիս համար ամենաողբալի հետևանքներով։ Ինչպես ասել է Ադրբեջանի ղեկավարը. «Սահմանը սահմանազատված չէ, իսկ ո՞վ է ասել, որ այն անցնում է այնտեղով, այլ ոչ այստեղով»:
Կարծես թե սահող սահմանների հեռանկարը, չնայած ֆրանսիացի ժանդարմների մարտական հերթապահությանը, հայերի համար վերջապես դարձել է սթափեցնող, ինչը և արտացոլվել է խորհրդարանի խոսնակի հայտարարություններում։
Կարծես թե ներքին լսարանի առջև արդարանալու համար փորձելով ավելացնել մի գդալ կուպր՝ Սիմոնյանը հայտարարում է, որ Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության մասին պայմանագրի շուտուփույթ ստորագրմանը, «բայց Ադրբեջանի կողմից բազմիցս նոր պայմաններ են առաջ քաշվում, սահմանին ստեղծվում են նոր իրավիճակներ, ինչը նրանց համար խնդրահարույց է դարձնում համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրումը»։ Բայց այս դիտողությունը, թեև փաթաթված է մեղադրական փաթեթով, իրականում միայն ուժեղացնում է փաստացի աղերսանքը. եկեք, իբր, արագ ճանաչենք սահմաննե՜րը։
Ամփոփելով վերը նշվածը, կարող ենք եզրակացնել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցությունների հարցում հայկական իշխանության ամենաբարձր էշելոններում տեղի է ունեցել հոլովման առաջընթաց։ Եթե նախկինում Երեւանի համար խաղաղության օրակարգի կենտրոնական կետն էր Ղարաբաղի հայ համայնքի կարգավիճակը, ապա հիմա՝ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն է։
Այս առումով կարևոր է հասկանալ, թե ում ճնշման ներքո են Հայաստանի իշխանությունները ցուցաբերում խաղաղության պատրաստակամություն տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքի սկզբունքի հիման վրա։ Սա արդյո՞ք տեղի է ունենում, որպես Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի Բաքու կատարած այցի անմիջական արդյունք, թե ընդհակառակը, հայ քաղաքական գործիչները շտապում են խաղաղություն ստորագրել ռուսական «հովանոցից» դուրս։
Անդրադառնալով Լավրովի հայտարարությանը այն մասին, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը ուղղված այլ պետությունների ջանքերը՝ Սիմոնյանը չզլացավ պահանջներ ներկայացնել Մոսկվային. «Հարցը նրանում է, որ Ռուսաստանը պետք է լուծեր այս խնդիրը։ Նրանք հանդիսանում էին մեր անվտանգության ու տարածքային ամբողջականության երաշխավոր։ Այստեղ կագնած է ռուսական ռազմաբազա։ Եվ մեր երկկողմ պայմանավորվածությունները ուղղված էին այս իրավիճակին։ Իսկ դուք որտե՞ղ եք, ինչո՞ւ ավելի ակտիվ չմասնակցեցիք։ Եթե չեք կարող, ուրեմն պետք է այդ մասին հրապարակայնորեն հայտարարել և նստել, միասին քննարկենլ և գտնել իրավիճակից ելքերը»։ Եվ սա արդեն սովորական երգ է։ Նրանք են, կարճ ասած՝ մեղավոր՝ չեն աջակցել մեր ագրեսիային։ Իսկ եթե միևնույն է Ղարաբաղը չենք տեսնի, ապա ի՞նչ իմաստ ունի շարունակել ձեզ հանդուրժել: Ոչ, ոչ, մենք կգնանք դեպի Արևմուտք:
Դրանով հանդերձ Սիմոնյանը ներողամիտ խոստովանեց, որ Ռուսաստանը «դեր ունի» համաձայնագրի քննարկումներում, որոնք կազմվել են հաշվի առնելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը, պետականությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Ընդհանուր համատեքստում, համենայն դեպս հայկական կողմից, գործը ներկայացվում է այսպես, որ միջնորդության մեջ Ռուսաստանը առաջատար տեղ չունի։ Բայց թվում է, որ սա ընդամենը լավ ական է վատ խաղի դեպքում: Հիշցնենք, որ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հրապարակայնորեն մերժեց սահմանին փոխադարձ անցակետ տեղադրելու մասին Իլհամ Ալիեւի առաջարկները։ Եթե Հայաստանը սկզբունքորեն պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը (ինչի մասին հայտարարում է Սիմոնյանը), ապա պետք է ընդունեին այն առաջարկը, որը կապահովեր նաեւ Հայաստանի վերահսկողությունը Զանգեզուրի միջանցքում։ Սակայն, եթե հիշենք, որ անցակետերը ձեռնտու չեն առաջին հերթին Ռուսաստանին, ապա այժմ նկատվում է նրա կողմից ուժեղ ճնշում Հայաստանի վրա, դրանով որպեսզի խաղաղությունը կնքվի ռուսական պրոտեկտորատի ներքո։
Ռուսաստանը այսպիսով ուժի մեջ է պահում Զանգեզուրի ապագա միջանցքի վերահսկողության մասին կետը, այնուհանդերձ, որ ուշ թե շուտ Ադրբեջանը Լաչինում անցակետ կստեղծի։ Ադրբեջանական դիվանագիտությունը, թերեւս, հասել է առկա հնարավորությունների առավելագույնին։
Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունները սուբստանցիոնալ և իրատեսական խաղաղության պայմանագրի հույս են տալիս։ Այժմ հարցը նրանում է, թե որքան համառորեն է Հայաստանի իշխանությունն իրականացնելու սեփական թեզերը։
Հայ պետական գործիչների հայտարարությունները հաճախ հակասում են միմյանց, իսկ խոսքերը չեն համապատասխանում գործի հետ։ Ամենից հաճախ դա պայմանավորված է կառավարության նախաձեռնություններին աջակցելու՝ բնակչության լայն շերտերի բացասական վերաբերմունքով: Չպետք է մոռանալ նաև ուլտրաաջ շարժումների կողմից ահաբեկչական սպառնալիքից առաջ հայկական իշխող կոալիցիայի հնարավոր վախի մասին։ Հիշենք 1999-ի Հայաստանի խորհրդարանում գնդակահարության մասին: Այս տեսանկյունից նույնիսկ տրամաբանական է թվում, որ ԵՄ-ի զինված էմիսարները, ի թիվս այլ բաների, կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն իշխանության ներկայացուցիչների անձնական անվտանգությունը և կչեզոքացնեն հեղաշրջման ցանկացած փորձ։ Հնարավոր է, որ շուտով մենք կդառնանք բեկումնային իրադարձությունների ականատես...

Ален Симонян предупреждает / ВИДЕО
Спикер парламента Армении Ален Симонян в беседе с журналистами сделал ряд важных заявлений. И основное из них касается мирного соглашения, в котором, по словам спикера, по ряду предложений Еревана и Баку достигнут консенсус.
«Я не могу их озвучить, поскольку это может помешать процессу. Но могу сказать, что это международно принятые принципы», - пояснил Симонян.
Рассматривая вопрос в контексте всей предыстории переговорного процесса, а также нынешних заявлений Симоняна в комплексе (о них пойдет речь ниже), можно прийти к выводу, что армянский политик имеет в виду принцип территориальной целостности государств. Он также отметил, что армянская сторона однозначно против включения в текст документа «бомб», которые могут угрожать государственности, суверенитету и территориальной целостности Армении. По его убеждению, в мирном договоре не должно быть каких-либо положений, касающихся «карабахской проблемы»: «Мы должны понять, продиктовано ли нашими интересами, интересами «арцахцев» включение в договор чего-либо об «арцахе».
А далее мысль Симоняна достигает ясного логического конца: «Но есть красные линии, и мы не можем ставить под угрозу суверенитет, государственность и территориальную целостность Армении». Прекрасное прозрение. Заявления Ильхама Алиева на Мюнхенской конференции по безопасности, похоже, возымели действие. Сначала в ответ на жесткое замечание главы Азербайджана о нежелании Баку разговаривать с «контрабандным» лидером армянской общины Карабаха «госминистр» был смещен со своей фейковой должности. Теперь же, очевидно резонируя с заявлением Алиева о неприемлемости упоминаний Карабаха в мирном договоре с Арменией, ту же мысль озвучивает уже спикер армянского парламента.
Очень, надо заметить, показательно осознание наконец опасной связи между стремлением продвигать карабахскую повестку и государственной безопасностью самой Республики Армения, о чем Симонян недвусмысленно заявляет. И действительно, любое обсуждение Карабаха вне суверенитета Азербайджана сигнализирует о непризнании Арменией границ соседней страны. Не нужно быть семи пядей во лбу, чтобы не понимать, что в таком случае Баку имеет право на симметричную политику по отношению к территории РА, с самыми плачевными для последней последствиями. Как сказал азербайджанский лидер: «Граница не делимитирована, а кто сказал, что она проходит там, а не здесь?».
Похоже, перспектива скользящих границ, несмотря на боевое дежурство французских жандармов, наконец стала для армян отрезвляющей, что и нашло отражение в заявлениях спикера парламента.
Словно пытаясь добавить ложку дегтя, дабы оправдаться перед внутренней аудиторией, Симонян объявляет, что Армения готова к скорейшему подписанию соглашения о мире, «но неоднократно со стороны Азербайджана выдвигаются новые условия, создаются новые ситуации на границе, что с их стороны делает проблематичным скорейшее подписание соглашения». Но данная ремарка, хоть и обернута обвинительной упаковкой, на самом деле лишь усиливает фактически мольбу: давайте, мол, быстрее признаем границы!
Подытоживая вышесказанное, можно сделать вывод, что в высших эшелонах армянской власти в вопросе мирных переговоров с Азербайджаном произошел сдвиг парадигмы. Если раньше центральным пунктом мирной повестки для Еревана был статус армянской общины Карабаха, то сейчас – безопасность Республики Армения.
Важно в этой связи понять, под чьим давлением армянские власти демонстрируют готовность к миру на основе принципа взаимного уважения территориальной целостности. Происходит ли это как прямое следствие визита главы МИД России Сергея Лаврова в Баку, либо, напротив, армянские политики торопятся подписать мир вне российского «зонтика»?
Коснувшись заявления Лаврова о том, что РФ приветствует усилия других государств, направляемые на урегулирование отношений между Азербайджаном и Арменией, Симонян не преминул предъявить Москве претензии: «Вопрос в том, что Россия должна была решить эту проблему. Они являлись гарантом обеспечения нашей безопасности, территориальной целостности. Здесь стоит российская военная база. И наши двусторонние соглашения были направлены на эту ситуацию. А где вы, почему не участвовали более активно? Если не можете, то надо об этом публично заявить и сесть, вместе обсудить и найти выходы из ситуации». И это уже привычная песня. Сами, короче виноваты - не поддержали нашу агрессию. А раз все равно Карабаха не видать, то какой смысл продолжать вас терпеть? Не-не, мы пойдем на Запад.
При этом Симонян снисходительно признал, что Россия «имеет роль» в обсуждениях по соглашению, составленному с учетом суверенитета, государственности и территориальной целостности Армении. В общем контексте, по крайней мере армянской стороной, дело представляется так, что у России нет ведущего места в посредничестве. Но кажется, что это лишь хорошая мина при плохой игре. Вспомним, что буквально неделю назад министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян публично отверг предложения Ильхама Алиева о взаимном установлении КПП на границе. Если Армения готова в принципе признать территориальную целостность Азербайджана (о чем заявляет Симонян), то должна была принять это предложение, которое обеспечивало бы и контроль Армении над Зангезурским коридором. Однако если вспомнить, что КПП невыгодны прежде всего России, то сейчас прослеживается сильное давление с ее стороны на Армению, с тем чтобы мир был подписан под российским протекторатом.
Россия таким образом сохраняет в силе пункт о контроле над будущим Зангезурским коридором, при том, что Азербайджан рано или поздно все равно установит КПП в Лачине. Азербайджанская дипломатия, пожалуй, добилась максимума из существующих возможностей.
Заявления Алена Симоняна дают надежду на субстанциональный и реалистичный мирный договор. Вопрос сейчас в том, насколько настойчиво армянское правительство будет проводить в жизнь собственные тезисы.
Заявления армянских государственных деятелей нередко противоречат друг другу, а слова расходятся с делом. Чаще всего это связано с неготовностью широких слоев населения поддержать инициативы правительства. Не стоит забывать и о возможном страхе правящей армянской коалиции перед террористической угрозой со стороны ультраправых движений. Вспомним о расстреле армянского парламента в 1999 г. С этого ракурса представляется даже логичным, что вооруженные эмиссары ЕС, помимо прочего, будут обеспечивать личную безопасность представителей высшей власти РА и купировать любые попытки переворота. Возможно, скоро мы станем свидетелями переломных событий…