Խոջալիում ադրբեջանցիների և հայերի հանդիպման մանրամասները
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ռամիլ Մամեդովը ճանաչվել է որպես Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի մարզում բնակվող հայ բնակիչների հետ շփումների պատասխանատու։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ նպատակով Ռամիլ Մամեդովը 2023 թվականի մարտի 1-ին Խոջալու քաղաքում՝ Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի շտաբում հանդիպել է Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի մարզում բնակվող հայ բնակիչներ ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է բնական պաշարների ապօրինի շահագործման հարցերով խմբի ղեկավար Մասիմ Մամեդովը։ Խմբում ընդգրկված են Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության, Էկոնոմիկայի նախարարության գույքային հարցերի պետական ծառայության և «AzerGold» ՓԲԸ-ի փորձագետները:
Հանդիպման ընթացքում նախնական քննարկումներ են ծավալվել Ղարաբաղի մարզի հայ բնակիչների՝ Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերաինտեգրման վերաբերյալ՝ Ադրբեջանի Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան։ Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայ բնակիչների հետ շփումները կշարունակվեն։

Подробности встречи азербайджанцев и армян в Ходжалы
Депутат Милли Меджлиса Рамин Мамедов был определен в качестве лица, ответственного за контакты с армянскими жителями, проживающими в Карабахском регионе Азербайджанской Республики.
Как сообщает Caliber.Az, с этой целью Рамин Мамедов 1 марта 2023 года встретился в городе Ходжалы, в штаб-квартире миротворческого контингента Российской Федерации, временно размещенного на территории Азербайджанской Республики, с представителями армянскиx жителей, проживающиx в Карабахском регионе Азербайджанской Республики.
Во встрече принял участие руководитель группы по вопросам незаконной эксплуатации природных ресурсов Масим Мамедов. В группу входят эксперты Министерства экологии и природных ресурсов, Государственной службы по имущественным вопросам при Министерстве экономики и ЗАО «AzerGold».
В ходе встречи были проведены предварительные обсуждения о реинтеграции армянскиx жителей Карабахского региона в Азербайджанскую Республику в соответствии с Конституцией и законами Азербайджана. Контакты с армянскими жителями, проживающими в Карабахском регионе Азербайджанской Республики, будут продолжены.