Վերլուծություն  04 Մարտի 2023 - 12:40
Չկա ոչ մի բարոյականություն, կա միայն գեղեցկություն։ Սա ես չեմ, սա պատմության մեջ իրավացի ոչ վերջին մարդու՝ ընկեր Սավինկովի արտահայտությունն է։ Եվ պետք է գեղեցիկ վարվել։ Շատ գեղեցիկ, ինչը նշանակում է՝ ճիշտ վարվել։ Այնպես ինչպես անհրաժեշտ է, այնպես ինչպես նպատակահարմար է։ Եվ միշտ պետք է ասել այն և միայն այն, ինչ առավելագույնս ձեռնատու է քո երկրին։
Երբ ձեռնտու է խոսել համամարդկային արժեքների մասին՝ պետք է խոսել հատկապես դրանց մասին։ Հավելը, լինելով Չեխիայի նախագահ, ողջունել է ՆԱՏՕ-ի պատերազմը Հարավսլավիայի դեմ, և նույնիսկ հորինել է հիանալի, հարուստ տերմին՝ «մարդասիրական ռմբակոծում» (նման բաներով պետք է սովորել և սպառազինվել), իսկ 1968 թվականին Պրահա խորհրդային զորքերի մուտք գործելու առնչությամբ՝ պարբերաբար արցունքներ է թափել։ Ամեն ինչ ճիշտ է արել, քանի որ գործել է իր պետության շահերից ելնելով։
Այնպես որ՝ այն, ինչ մերն է, արդեն մերն է, իսկ այն, ինչ առայժմ մեր հարևանիկների մոտ է՝ ահա այդ մասին և արժե խոսել։ Ես բազմիցս ընդգծել եմ, որ անօգուտ է թշնամուն ներկայացնել բարոյական բնույթի պահանջներ։ Մեզ սպանեցին վտարեցին մեր սեփական հողից՝ միջազգային հանրությանը դա ընդհանրապես չի հետաքրքրել մեր դավանանքային պատկանելության պատճառով, ինչի մասին ես նույնպես մեկ անգամ չէ, որ խոսել եմ։ Խոսել եմ նաև նյութական բնույթի պահանջների կարևորության, անհրաժեշտության և նպատակահարմարության մասին։ Ֆինանսական։ Ադրբեջանցիներին վտարե՞լ են Հայաստանից։ Վտարել են։ Ղարաբաղը մոտ 30 տարի պահե՞լ են օկուպացիայի տակ։ Պահել են։ Այնտեղ, ինչին ծուռ ձեռքերը հասել են՝ ամեն ինչ ջարդուփշուր արե՞լ են։ Եղել է այդպիսի բան։ Մինչև վերջերս օգտակար հանածոները արտահանե՞լ են։ Արտահանել են։ Ուշադրություն՝ մի հարց, ո՞ւր են փողերը, ֆրիքները: Եվ բռնագրավելու, դե, ֆինանսական տույժերի մեթոդները, եթե հարկ լինի, կոշտ են լինելու։
Դուրներդ չի՞ գալիս։ Դե, ոչ մի բանով չեմ կարող օգնել: Բայց տես միջազգային հանրությունը պետք է մեր պահանջներին (ևս մեկ անգամ, բացառապես ֆինանսական բնույթի) վերաբերվի լիովին ընմբռնումով։ Որովհետև նա՝ միջազգային հանրությունը, բացառապես հասկանում է հաշվապահությունը և պրագմատիկայի լեզուն։ Այնպես որ՝ հայրենակիցներ, որքան հնարավոր է շատ առողջ ցինիզմ, եթե հարեւանները սկսեն հենվել գումարներ չունենալու վրա՝ կարող ենք նրանց խորհուրդ տալ դիմել սեփական սփյուռքին։ Չէ որ Մարսելում ու Լոս Անջելեսում հարստացած հայերը փորձանքի մեջ չեն թողնի իրենց հայրենակիցներին։ Դե, եթե թողնեն, ապա աշխարհում կան շատ բանկեր՝ նրանցից խնդրեք։ Այն, ինչ դուք այնտեղ թողնելու եք որպես գրավ, դա ձեր անձնական գործն է, մեզ չվերաբերվող, պարտվել եք՝ վճարելու եք։ Մենք միշտ գալիս ենք մեր փողի ետևից, դրանք մեզ շատ են պետք: Նախ, նրա համար, որպեսզի ուժեղացնենք բանակը, երկրորդը, նրա համար, որպեսզի վերակառուցենք այն ամենը, ինչ դուք քանդել եք մեզ մոտ, դե և երրորդը... Երրորդը, մենք կենսուրախ մարդիկ ենք, իսկ կենսուրախ մարդկանց միշտ շատ փող է պետք, որպեսզի շարունակի զվարճությունը։
Այսինքն, բանկետի համար դուք եք վճարելու: Որովհետև սեփական հիմարության և ամբարտավանության համար վճարելը ձեզ համար սովորական բան է։ Այնպես որ՝ դուք պետք է մեր, ընդգծում եմ, ֆինանսական պահանջներին վերաբերվեք ամենայն լրջությամբ, իսկ մենք ձեզ հետ՝ ամենայն պատասխանատվությամբ։ Հետևելու ենք, որպեսզի կատարեք։ Ուշադիր հետևելու ենք։ Իսկ եթե մտածեք ռևանշի մասին՝ ոտքներդ կպոկենք։ Այնպես որ, ձեր շահերից է բխում ձեզ պարկեշտ, և նույնիսկ պատրաստակամ պահելը: Չարժե, իհարկե, մեր յուրաքանչյուր բղավոցին պատասխանել «ի՞նչ կհրամայեք»-ի ոգով, թեև անձամբ ինձ այս միտքը շատ է դուր գալիս։ Բայց վճարելու եք մինչև վերջին ցենտը: Ինչո՞ւ։ Իսկ որովհետև.

Всегда и с процентами
Нет никакой морали, есть только одна красота. Это не я, это высказывание товарища Савинкова, право, не последнего человека в истории. И поступать нужно красиво. Очень красиво, а значит – поступать правильно. Так как нужно, так как целесообразно. И говорить всегда нужно то и только то, что максимально выгодно твоей стране.
Когда выгодно говорить об общечеловеческих ценностях – надо говорить именно о них. Гавел, будучи президентом Чехии, приветствовал войну НАТО против Югославии, и даже придумал прекрасный, богатый термин «гуманитарная бомбардировка» (таким вещам нужно учиться, и брать на вооружение), а по поводу ввода советских войск в Прагу в 1968-м – регулярно проливал слезы. Всё правильно делал, потому что действовал в интересах своего государства.
Так что – то, что наше, то уже наше, а то, что пока у наших соседушек – вот об этом и стоит поговорить. Я не раз подчеркивал, что врагу бесполезно предъявлять претензии морального характера. Нас убивали, изгоняли с собственной земли – международному сообществу до этого нет никакого дела по причине нашей конфессиональной принадлежности, о чем я тоже не раз говорил. А еще я говорил о важности, нужности и уместности претензий материального характера. Финансовых. Изгнали азербайджанцев из Армении? Изгнали. Держали Карабах под оккупацией около 30 лет? Держали. Поломали там все, до чего кривые руки дотянулись? Было дело. Вывозили до недавнего времени полезные ископаемые? Вывозили. Внимание - вопрос: где деньги, фрики? И методы изъятия, ну, финансового взыскания, если потребуется, будут жесткими.
Не нравится? Ну, ничем не могу помочь. А вот международная общественность должна отнестись к нашим претензиям (еще раз – исключительно финансового характера) с полным пониманием. Потому что понимает она, международная общественность, исключительно язык бухгалтерии и прагматики. Так что - побольше здорового цинизма, соотечественники, если соседушки начнут ссылаться на неимение денег – можем посоветовать им обратиться к собственной диаспоре. Не оставят же разбогатевшие в Марселе и Лос-Анджелесе армяне соотечественников в беде. Ну, а если оставят – то в мире есть много банков, попросите у них. Что вы там в залог оставите – то дело ваше личное, нас не касающееся, проиграли – будете платить. Мы всегда приходим за своими деньгами, они нам очень нужны. Во-первых, для того, чтобы укреплять армию, во-вторых, для того, чтобы отстроить все то, что вы у нас разрушили, ну а в-третьих... В-третьих, мы люди веселые, а веселым людям всегда нужно много денег, чтобы продолжать веселье.
То есть, оплачивать банкет предстоит вам. Потому что расплачиваться за собственную глупость и наглость для вас дело привычное. Так что – вы должны будете отнестись к нашим, подчеркиваю, финансовым претензиям со всей серьезностью, а уж мы к вам – со всей ответственностью. Следить будем, чтобы выполняли. Глаза не оторвем. А задумаетесь о реванше – ноги повыдергиваем. Так что в ваших интересах вести себя прилично и даже предупредительно. Не стоит, конечно, на каждый наш окрик откликаться в духе «чего изволите?», хотя лично мне эта идея очень нравится. Но заплатите все до последнего цента. Почему? А потому: