«Հայերը միշտ գոռալու են երևակայելի էթնիկ զտումների և ցեղասպանության մասին»
Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո Հարավային Կովկասը դարձել է ինչպես տարածաշրջանային երկրների, այնպես էլ միջազգային դերակատարների ուշադրության օբյեկտ։ Սա բացատրվում է նրանով, որ 2020 թվականի ռազմական գործողությունների արդյունքներով՝ տարածաշրջանի հեռանկարները տարածաշրջանային համատեքստից աճել են գլոբալայինի և որոշակի առումով փոխել են ուժերի հավասարակշռությունը ընդարձակ տարածքում։
Այն երկրների թվում, որոնք ձգտում են ուժեղացնել իրենց ազդեցությունը տարածաշրջանում, հիմնականները հանդիսանում են Ռուսաստանն ու Թուրքիան։ Սակայն 2022 թվականի փետրվարից Մոսկվան իր ողջ ուշադրությունն ու ուժերը ուղղել է դեպի Ուկրաինա, և ռեսուրսների սահմանափակությունը ներկա ժամանակ նրան թույլ չի տալիս ինչպես նախկինում խաղալ գերիշխող դեր Հարավային Կովկասում։ Թուրքիան, ընդհակառակը, շնորհիվ իր տնտեսական ներուժի, իրագործած ու վերամշակած էներգետիկ նախագծերի ձեռք է բերել ազդեցության իրական լծակներ աշխարհաքաղաքական այս հսկայական դաշտում։
Ինչպես հաստատում է իռլանդացի քաղաքագետ և պատմաբան Պատրիկ Ուոլշը՝ Մոսկվան գիտեր, որ Ուկրաինա ռազմական ներխուժումը և դրան հաջորդող ռազմական գործողությունները կթուլացնեն Ռուսաստանի Դաշնությունը: Սակայն Կրեմլը՝ կարճատև պատերազմի և անխուսափելի վնասի արագ վերականգնման հույս ուներ, ընդգծել է Ուոլշը Caliber.Az-ի հետ զրույցում։
«Ռուսաստանը փորձեց վախեցնել Կիևին, որպեսզի հասնի արագ կարգավորման և նվազագույնի հասցնել ռազմական կորուստները, սակայն նրան չհաջողվեց դա անել Կիևի դիմադրության և, ինչը հատուկ կարևոր է՝ այն օգնության պատճառով, որը Արևմուտքը ցուցաբերում է Կիևին։ Իսկ սա նշանակում է, որ նա չի կարող լիովին վերահսկել Կովկասում քաղաքական գործընթացները։ Ռուսաստանի Դաշնության պետական շահերի շարքում Կովկասը գրավում է ոչ վերջին տեղը, և Մոսկվան միշտ գործադրել է հատուկ ջանքեր, որպեսզի թույլ չտալ այս տարածաշրջանում Արևմուտքի ազդեցությունը։ Նրա փոքրագույն ներկայությունը Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից ընկալվել է, որպես ազգային անվտանգության սպառնալիք»,- նշում է փորձագետը։
Բայց եթե Ռուսաստանը նույնիսկ հաղթի Ուկրաինայի պատերազմում, իռլանդացի քաղաքագետը վստահ է, որ նրան չի հաջողվի կարճ ժամանակում վերականգնվել՝ նա արդեն կորցրել է զգալի քանակով կենդանի ուժ և միջոցներ, ինչը երկիրը դարձրել է ավելի քիչ հզոր։ Ուկրաինայում պատերազմը, թեկուզ շահած, թեկուզ պարտված, անշուշտ կհանգեցնի Ռուսաստանի հզորության և ազդեցության զգալի թուլացման։ «Ցարական և խորհրդային ժամանակներում ռուսական պետությունը ուներ իշխանություն Հարավային Կովկասում, այժմ նա նման ուժ չունի, և նրա հավակնությունները տարածաշրջանում շատ ավելի սահմանափակ են, քան եղել է պատմական անցյալում»,- ընդգծում է Ուոլշը։
Այս ամենը Հարավային Կովկասում ստեղծում է նոր իրականություն, որից կշահեն նրանք, ովքեր առավել արդյունավետ կարձագանքեն դրան։ Ելնելով անցյալից և վերջին մի քանի տարիների իրադարձություններից, կարելի է եզրակացնել, որ Ադրբեջանի կառավարությունը տիրապետում է շատ ավելի պետական իմաստության, քան Հայաստանի ղեկավարությունը։ Սակայն, մեր զրուցակցի կարծիքով, պետք չէ թերագնահատել Ռուսաստանի գործելու կարողությունը, եթա նա դա անհրաժեշտ համարի։
«Մենք դրանում համոզվեցինք Ուկրաինայի օրինակով։ Բացի այդ, պետք է զգուշություն դրսևորել հետպատերազմյան Ռուսաստանի նկատմամբ»,- զգուշացնում է նա։
Պ. Ուոլշի կարծիքով, Ռուսաստանը կարող է Հարավային Կովկասը լքել միայն այն դեպքում, եթե վստահ լինի, որ տարածաշրջանի երկրները վտանգ չեն ներկայացնում իր անվտանգության համար։ Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է սերտ և բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանել Մոսկվայի հետ։
Իռլանդացի փորձագետը շոշափել է նաև հայկական կողմից անհավանականորեն ուռճացված բողոքի ակցիայի թեմային, որը ադրբեջանցի բնապահպան ակտիվիստները անցկացնում են Լաչինի ճանապարհին։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանի օգտակար հանածոների թալանը և նրա բնությանը վնասել դադարեցնելուն կոչ անող էկոակտիվիստների դեմ ծավալված արշավը որոշակի խթան է հաղորդել գործընթացներին ինչպես Երևանում, այնպես էլ հայկական սփյուռքին Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում։
Լաչինի ճանապարհի բնապահպանական ակցիան, որպես «Շրջափակում», «մարդասիրական աղետ», նույնիսկ որպես «էթնիկական զտումներ» և «ցեղասպանության փորձ» ներկայացնելու նպատակ հետապնդող հայկական արշավը որոշակի հաջողություն է ունեցել Արևմուտքում։ Այդ մասին է վկայում՝ Եվրախորհրդարանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ընդունած բանաձեւը։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ներկայացված նախորդ բանաձեւն արգելափակվեց՝ ի դժգոհություն Երեւանի։ Սակայն դրան հաջորդած հայկական լոբբիի առաջարկով մյուս հակաադրբեջանական բանաձևը հունվարի 19-ին ընդունվեց, ինչը, ցավոք, խոսում է այն մասին, որ Արևմուտքում ոմանք հավատում են հայկական պատմվածքին: Բայց չէ որ սկզբում Երևանի բանսարկությունները չստացան արեւմտյան հանրության աջակցությունը։ Հայ հասարակության որոշակի հատվածը նույնպես հիասթափություն հայտնեց, որ մեծ թվով հայ ազգայնականների ու ռեւանշիստների ջանքերն ապարդյուն անցան, թեև արևմտյան լրատվամիջոցներն անվերջ կրկնում էին հայկական թեզերը։ 2020 թվականին Հայաստանի պարտությունից հետո ընկճված ու շփոթված միջազգային հայկական լոբբիին «Լաչինի ճանապարհի շրջափակման արշավը» բառացիորեն կենդանացրեց, Ադրբեջանի դեմ նոր սադրանքների ու ակնարկների համար ուժ տվեց։
«Ցավոք, հայերը, դեպի խաղաղության ու կարգավորման խելամիտ անցում կատարելու փոխարեն, վերադարձան «ցեղասպանության» մասին ավանդական աղաղակներին։ Թվում է, թե Հայաստանը, իր ինքնությունը սահմանելով միայն 1915 թվականի իրադարձությունների հիման վրա, դատապարտված է հավերժ ապրել դրա պարամետրերով։ Մարդիկ, ովքեր վախենում են իրենց նախկին հարևանների վերադարձից իրենց տներ, որոնց հարազատներին ու ընկերներին նրանք վտարել և սպանել են 30 տարի առաջ, դժվար թե հանգիստ ընդունեն Ադրբեջանի կողմից ամենալավ մղումներից դրդված վերաինտեգրումը: Նրանք միշտ գոռալու են երևակայական «էթնիկ զտումների և ցեղասպանության» մասին, որպեսզի ապացուցել իրենց տեսակետը։ Եվ Լաչինի ճանապարհի խաղաղ ակցիային հայերի արձագանքը խոսում է այն մասին, որ նրանք արդեն իրենց վարժեցնում են իրենց ճակատագիրը խաբելու այդ հուսահատ փորձի մեջ։

«Армяне всегда будут кричать о мнимых этнических чистках и геноциде» Патрик Уолш на Caliber.Az
После Второй Карабахской войны Южный Кавказ стал объектом повышенного внимания как региональных стран, так и международных акторов. Это объясняется тем, что по итогам военных действий 2020 года перспективы региона возросли из регионального контекста в глобальный и в определенном смысле изменили баланс сил на обширном пространстве.
Среди стран, которые пытаются усилить свое влияние в регионе, основными являются Россия и Турция. Однако с февраля 2022 года Москва направила все внимание и силы на Украину, и ограниченность ресурсов в настоящее время не позволяет ей играть, как прежде, главенствующую роль на Южном Кавказе. Турция, напротив, благодаря своему экономическому потенциалу, реализованным и разрабатываемым энергетическим проектам, обрела реальные рычаги влияния на этом обширном геополитическом поле.
Как утверждает ирландский политолог и историк Патрик Уолш, Москва знала, что военное вторжение и последующие боевые действия в Украине ослабят РФ. Однако в Кремле надеялись на непродолжительность войны и быстрое восстановление неминуемого ущерба, подчеркнул Уолш в беседе с Caliber.Az.
«Россия пыталась запугать Киев, чтобы добиться быстрого урегулирования и минимизировать военные потери, однако ей не удалось это сделать из-за сопротивления Киева и, что особенно, важно, помощи, которую оказывает Киеву Запад. А значит она не может в полной мере держать под контролем политические процессы на Кавказе. Среди государственных интересов РФ Кавказ занимает далеко не последнее место, и Москва всегда прилагала особые усилия, чтобы не допустить влияния Запада в этом регионе. Малейшее его присутствие на Южном Кавказе российским руководством воспринималось угрозой национальной безопасности», - отмечает эксперт.
Но даже если Россия одержит победу в войне в Украине, ирландский политолог уверен, что восстановиться в короткие сроки ей не удастся - она уже потеряла значительное количество живой силы и средств, что сделало страну менее могущественной. Война в Украине, хоть выигранная, хоть проигранная, обязательно приведет к значительному ослаблению мощи и влияния России. «В царские и советские времена российское государство имело власть на Южном Кавказе, теперь у него такой силы нет, и его амбиции в регионе гораздо более ограничены, чем в историческом прошлом», - подчеркивает Уолш.
Все это создает новую реальность на Южном Кавказе, от которой выиграет тот, кто наиболее эффективно отреагирует на нее. Исходя из прошлого и событий последних нескольких лет можно сделать вывод, что правительство Азербайджана обладает гораздо большей государственной мудростью, нежели руководство Армении. Однако не следует, по мнению нашего собеседника, недооценивать способность России действовать, если она сочтет это необходимым.
«В этом мы убедились на примере Украины. К тому же нужно проявлять осторожность в отношении послевоенной России», - предупреждает он.
По мнению П. Уолша, Россия может покинуть Южный Кавказ, только если будет уверена, что страны региона не представляют угрозы ее безопасности. Поэтому-то правительство Азербайджана и старается поддерживать тесные и добрососедские отношения с Москвой.
Затронул ирландский эксперт и неимоверно раздутую армянской стороной тему акции протеста, которую азербайджанские экоактивисты проводят на лачинской дороге. По его словам, кампания, развёрнутая против экоактивистов, призывающих прекратить разграбление полезных ископаемых Азербайджана и нанесение ущерба его природе, придала определенный импульс процессам как в Ереване, так и в армянской диаспоре во Франции и США.
Армянская кампания, преследовавшая цель представить экологическую акцию на лачинской дороге как «блокаду», «гуманитарную катастрофу», даже как «этническую чистку» и «попытку геноцида» имела определенный успех на Западе. Об этом свидетельствует принятая Европарламентом резолюция против Азербайджана. Предыдущая резолюция, представленная в СБ ООН, была заблокирована, к большому неудовольствию Еревана. Однако последовавшая за ней с подачи армянского лобби другая антиазербайджанская резолюция была 19 января принята, что, к сожалению, говорит о том, что кое-кто на Западе поверил армянскому нарративу. А ведь поначалу происки Еревана не получили поддержки у западной общественности. Определенная часть армянского общества тоже выражала разочарование тем, что усилия большого числа армянских националистов и реваншистов оказались напрасными, хотя западные СМИ и повторяли без конца армянские тезисы. Международное армянское лобби, подавленное и растерянное после поражения Армении в 2020 году, «кампания блокады лачинской дороги» словно оживила, придала сил для новых провокаций и инсинуаций против Азербайджана.
«К сожалению, армяне, вместо того чтобы совершить осмысленный переход к миру и урегулированию, вернулись к традиционным воплям о «геноциде». Похоже, Армения, определяя свою идентичность на основе лишь событий 1915 года, обречена вечно жить в его параметрах. Люди, которые боятся возвращения своих бывших соседей в их собственные дома, чьих родственников и друзей они изгнали и убили 30 лет назад, вряд ли спокойно примут реинтеграцию, предлагаемую Азербайджаном из лучших побуждений. Они всегда будут кричать о мнимых «этнических чистках и геноциде», чтобы доказать свою точку зрения. И реакция армян на мирную акцию на лачинской дороге говорит о том, что они уже упражняются в этом в отчаянной попытке обмануть свою судьбу», - резюмировал наш собеседник.