Երևանը դեմ չէ զբաղեցնել Ուագադուգուի տեղը
Աֆրիկյան խոշոր մայրցամաքում Ֆրանսիայի նեոգաղութատիրական քաղաքականությունը, ըստ ամենայնի, մոտենում է ավարտին։ Համենայն դեպս դա են մատնանշում՝ պաշտոնական Փարիզի շահերի մեջ ոչ մի կերպ չներգծվող վերջին իրադարձությունները։
Օրինակ, Բուրկինա Ֆասոյի կառավարության նախօրեին որոշել է չեղյալ հայտարարել Ֆրանսիայի հետ հեռու 1961 թվականին կնքված ռազմական օգնության մասին համաձայնագիրը։ Իսկ փետրվարի կեսերին ֆրանսիացի զինվորականները պաշտոնապես ավարտել են «Saber» առաքելության շրջանակներում գործողությունները։
60-ամյա ռազմական պայմանագիրը չեղարկելու մասին Բուրկինա Ֆասոյի իշխանությունների որոշումը միանգամայն տհաճ անակնկալ է Փարիզի համար, և աֆրիկյան պետության կողմից սեփական առաջնահերթությունների ցուցադրմանը զուգընթաց այն դարձել է նաև՝ Սև աշխարհամասի կողմից բացահայտ մարտահրավեր Ֆրանսիային։
Պայմանագիրը վերջնականապես իր ուժը կկորցնի մեկ ամիս հետո, և այդ ժամանակ երկրի մայրաքաղաք՝ Ուագադուգուի մոտակայքում գտնվող ճամբարում տեղակայված մոտ 400 ֆրանսիացի հատուկ ջոկատայինները կլքեն Բուրկինա Ֆասոն։ Երկրի տարածքից ֆրանսիական զորքերի դուրսբերման մասին պահանջը՝ Բուրկինա Ֆասոյի հեռուստատեսության կողմից հնչեցվել է դեռ ընթացիկ տարվա հունվարի վերջին։
Ավելի վաղ նմանատիպ որոշում էր կայացրել նաև Մալիի կառավարությունը, որի արդյունքում, 2022 թվականի օգոստոսին ֆրանսիացի զինվորականները լքեցին երկիրը, և իշխանությունները խզեցին երկկողմ համաձայնագիրը պաշտպանական ոլորտում։
Ո՞վ է հաջորդը, ֆրանսիական նախկին գաղութը՝ աֆրիկյան ևս ո՞ր երկիրը կհետևի Մալիի և Բուրկինա Ֆասոյի օրինակին։ Սենեգա՞լը, Գաբո՞նը։ Արդյո՞ք աֆրիկյան որոշ երկրների նախկին մետրոպոլիայի հետ լիակատար ընդմիջման անհանգստության պատճառով է Մակրոնը ձեռնարկել մեկշաբաթյա շրջագայություն Սև մայրցամաքում: Առավել ևս, որ այն սկսվել է բառացիորեն անմիջապես Բուրկինա Ֆասոյից ֆրանսիացի զինվորականներին վտարելուց և ռազմական պայմանագրի չեղարկումից անմիջապես հետո, որը, ըստ էության, ֆրանսիական ստորաբաժանումներին թույլ տվեց հակաահաբեկչական գործողություններ անցկացնելու քողի տակ համակենտրոնանալ Արևմտյան Աֆրիկայի երկրում։
Այնպես որ Մակրոնը այժմ ունի ակնհայտ խնդիր՝ փորձել պահպանել Փարիզի գոնե որոշակի ազդեցությունը Աֆրիկայի երկրների վրա։ Բայց նրա մոտ շանսերը, ըստ երևույթի, քիչ են:
Հայտնի է, որ Մակրոնը այցելելու է Կոնգոյի ավազանի շուրջ չորս երկրներ՝ Գաբոն, Անգոլա, Կոնգո և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն, որոնք գտնվում են ֆրանսիական նախկին գաղութներից բավականին հեռու, որտեղ այսօր առավել ցայտուն է դրսևորվում հակամետրոպոլիայի միտումը։ Ընդ որում, շրջագայության մեկնարկից առաջ Ֆրանսիայի նախագահը խոստացել էր զգալիորեն կրճատել իր զորքերի թիվը Աֆրիկայում։ Ճիշտ է, քչերն են հավատում դրան՝ լինի դա Աֆրիկայում, թե Փարիզում: Ինչ-որ կասկածելի է, որ ֆրանսիացիները հրաժարվեն մայրցամաքում իրենց ռազմական ներկայությունից և կհանեն իրենց բազաները՝ օրինակ, Սենեգալից, Կոտ դ'Իվուարից, Գաբոնից և Չադից:
Հասկանալի է, որ նման հեռանկարը չի բխում ժամանակակից Ֆրանսիայի շահերից, որը, եթե իրերը անվանել իրենց անուններով, հանդիսանում է գաղութատիրական հայացքների հետևորդը, իսկ ավելի ճիշտ՝իրավահաջորդը, ինչը, փաստորեն, միանգամայն պարզ հասկանում են Աֆրիկայի երկրներում։ Համենայնդեպս, դրա մասին են վկայում բողոքի բազմաթիվ ակցիաները Ֆրանսիայի քաղաքականության դեմ, որոնք դեռ այս տարվա սկզբին Բուրկինա Ֆասոյի մայրաքաղաք Ուագադուգուում տեղի ունեցան իրենց տնտեսական, քաղաքական և մշակութային անկախությունը վերականգնելու պահանջներով։
Ֆրանսիայի համար սա չափազանց վտանգավոր միտում է, որը կարող է շարունակվել ամբողջ աֆրիկյան մայրցամաքում։ Այնպես որ, Մակրոնի շրջագայությունը՝ հարկադրված քայլ է, այնտեղ Ֆրանսիայի նկատմամբ ծավալվող հակաարդյունավետ գործընթացները չեզոքացնելու հուսահատ փորձ։ Զանգվածային ցույցը, որը տեղի ունեցավ մարտի 3-4-ին՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն Մակրոնի կատարելիք այցի կապակցությամբ, ավելորդ անգամ ցույց տվեց, որ ներկայիս աֆրիկյան շրջագայությունը Ֆրանսիայի նախագահի համար կդառնա ձախողված, թեև հիպոթետիկորեն այն նախատեսվում է. նպաստել աֆրիկյան պետությունների հետ Փարիզի հարաբերությունների վերագործարկմանը։
Դե, իսկ եթե հիշենք Աֆրիկայի երկրների նկատմամբ կիրառված Ֆրանսիայի նախկին ղեկավարների քաղաքականությունը, ապա դժվար չէ համոզվել, որ նախկին մետրոպոլիան այնտեղ երբեք չի դադարել ռազմաքաղաքական գերիշխողի դեր խաղալ։ Օրինակ, 2007 թվականի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Նիկոլա Սարկոզին խոստացավ վերանայել Փարիզի քաղաքականությունը Սև մայրցամաքում, հայտարարելով, որ «Ֆրանսիան այլևս չի խաղա ժանդարմի դեր Աֆրիկայում»։ Սակայն, ինչպես ցույց տվեցին 2008 թվականի հետագա իրադարձությունները, Սարկոզիի խոստումներից հետո հաջորդեցին ռմբակոծությունները Լիբիայում: Նմանատիպ հավաստիացումներ են հնչել նաև նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի շուրթերից։ 2012 թվականի հոկտեմբերին ելույթ ունենալով Դակարում, նա հայտարարել է, որ այսուհետ Փարիզը աֆրիկյան պետությունների հետ բանավիճելու է հավասար հիմունքներով, և նեոգաղութատիրության պրակտիկան կգնա անցյալի գիրկը։
Բայց Ֆրանսիայի նախկին ղեկավարների բոլոր հավաստիացումները մնացին դեկլարատիվ հայտարարությունների մակարդակին՝ չստանալով ոչ մի գործնական իրականացում։ Նախ, դրան նպաստել է այն, որ Ֆրանսիան դեռևս պահպանում էր իր սահմաններից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու անդրծովյան տարածքներ, ինչը, ընդհանուր առմամբ, դուրս է գալիս միջազգային իրավունքի շրջանակից: Երկրորդը, Փարիզը մինչ օրս գաղտնի կառավարում է Աֆրիկայի մի մասը և հաստատակամորեն պահպանում է գաղութային համակարգի քաղաքականությունը, որը նույնպես մեծ խաչ է դնում Հին աշխարհի ժողովրդավարական սկզբունքների վրա, որոնց մասին բոլորից շատ հայտարարում են հատկապես Ֆրանսիայում։
Պատահական չէ, որ այս հարցը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շոշափել է Բաքվում Չմիավորման շարժման կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովում։ Նախ և առաջ նշվել է, որ Շարժումը միշտ վճռականորեն աջակցել է Կոմորյան Կղզիների Միության անվիճելի ինքնիշխանությանը Մայոտ կղզու նկատմամբ, որը դեռևս գտնվում է ֆրանսիական գաղութատիրական կառավարման ներքո։
«Ինչպես դա արտացոլված է Չմիավորման շարժման (ՉՇ) հիմնադիր փաստաթղթերում, մենք Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ ենք անում հարգել Նոր Կալեդոնիայի ժողովրդի և այլ ժողովուրդների իրավունքները՝ ֆրանսիական անդրծովյան համայնքներում և տարածքներում: Ֆրանսիայի կողմից Եվրոպայի սահմաններից դուրս կառավարվող տարածքները հանդիսանում են ֆրանսիական գաղութային կայսրության տգեղ մնացորդներ: Մենք նաև Ֆրանսիային կոչ ենք անում ներողություն խնդրել և ընդունել պատասխանատվություն իր գաղութային անցյալի, Աֆրիկայում, Հարավարևելյան Ասիայում և այլուր ՉՇ-ի անդամ երկրների դեմ արյունալի գաղութային հանցագործությունների և ցեղասպանության համար»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը, նշելով աշխարհում աճող նեոգաղութատիրության միտումը։
Նախագահ Ալիևի հիմնավորված քննադատությունը՝ չափազանց հստակ ուղերձ է Ֆրանսիայի հասցեին, թեև այն վերաբերում է այդ թվում նաև նվաճողական և պատերազմական քաղաքականություն քարոզող երկրներին, մասնավորապես Հայաստանին։ Առավել ևս, որ երկու երկրներն էլ իրենց համար ամուր ապահովել են օկուպանտի կարգավիճակը։ Պարադոքսը, սակայն նրանում է, որ եթե Աֆրիկայի երկրներն ամեն կերպ դրսևորում են Ֆրանսիայի գաղութատիրական քաղաքականության ճնշումից ազատվելու իրենց վճռականությունը, ապա Հայաստանը՝ ինքը լինելով օկուպանտ, ամբողջովին պատրաստ է դառնալ Ֆրանսիայի նոր գաղութը։ Սակայն, սա նույնպես ունի տրամաբանական բացատրություն՝ հաշվի առնելով այս, կարգավիճակի առումով առավելագույնս տարբեր երկրների կողմից նեոֆաշիզմի քաղաքականության նկատմամբ փոխադարձ ձգտումները։
Եվ միանգամայն տեղին է զուգահեռներ անցկացնել Ալժիրում Ֆրանսիայի թշնամական քաղաքականության և Ղարաբաղում հայերի կողմից իրականացված ցեղասպանության միջև։ Մյուս կողմից, հատկապես Ֆրանսիան և Հայաստանն են ձգտում ներկայիս հետկոնֆլիկտային շրջանում նորից ապակայունացնել տարածաշրջանը, երբ լիովին սպառվել է ղարաբաղյան խնդիրը։ Միևնույն ժամանակ, արժե ընդունել, որ Հայաստան եվրոպական առաքելության ժամանման մեջ կա Ֆրանսիայի մեծ վաստակը, որի վրա Երևանը ապարդյուն փորձում է տեղափոխել «քարերի երկրի» ապագայի համար պատասխանատվությունը։ Սակայն, թե Փարիզը որքան սեղմ կզբաղվի հայկական խնդիրներով այն պայմաններում, երբ աշխարհում և հատկապես Աֆրիկայում Ֆրանսիայի վարկանիշը ընկնում է, հռետորական հարց է...

Ереван не прочь занять место Уагадугу
Неоколониальной политике Франции на большом Африканском континенте, судя по всему, приходит конец. По крайней мере на это указывают последние события, никак не вписывающиеся в интересы официального Парижа.
К примеру, накануне правительство Буркина-Фасо приняло решение о денонсации договора с Францией о военной помощи, заключенного в далеком 1961 году. А в середине февраля французские военные официально завершили в этой стране операции в рамках миссии Sabre.
Решение властей Буркина-Фасо о расторжении 60-летнего военного соглашения весьма неприятный сюрприз для Парижа и наряду с демонстрацией африканским государством собственных приоритетов, стало еще и однозначным вызовом Франции со стороны всего Черного континента.
Договор окончательно потеряет силу через месяц, и тогда примерно 400 военнослужащих спецназа Франции, расквартированных в лагере близ столицы страны - Уагадугу, покинут Буркина-Фасо. Требование о выводе французских военнослужащих с территории страны было озвучено телевидением Буркина-Фасо еще в конце января текущего года.
Аналогичное решение ранее приняло и правительство Мали, в результате в августе 2022 года французские военные покинули страну, а власти расторгли двустороннее соглашение в сфере обороны.
Кто следующий, какая еще африканская страна – бывшая французская колония последует примеру Мали и Буркина-Фасо? Сенегал, Габон? Не из-за тревоги ли о полном разрыве с бывшей метрополией некоторых африканских стран Макрон предпринял недельное турне по Черному континенту? Тем более что началось оно буквально сразу после выдворения из Буркина-Фасо французских военных и расторжения военного пакта, который, по сути, позволял французским подразделениям базироваться в западноафриканской стране под видом проведения антитеррористической операции.
Так что у Макрона сейчас очевидная задача - попытаться сохранить хоть какое-то влияние Парижа на страны Африки. Но шансов у него, похоже, не много.
Известно, что Макрон посетит четыре страны вокруг бассейна реки Конго - Габон, Анголу, Конго и Демократическую Республику Конго, расположенных достаточно далеко от других бывших французских колоний, где более всего проявляется сегодня антиметропольный тренд. Причем перед началом турне французский президент обещал значительно снизить численность своих военнослужащих в Африке. Правда, этому мало кто верит – что в Африке, что в Париже. Как-то сомнительно, что французы откажутся от военного присутствия на континенте и выведут свои базы, к примеру, из Сенегала, Кот-д`Ивуара, Габона, Чада.
Понятно, что такая перспектива не в интересах современной Франции, которая, если называть вещи своими именами, является последовательницей, а точнее - правопреемницей колониалистических взглядов, что, собственно, предельно ясно понимают и в странах Африки. Во всяком случае на это указывают многочисленные акции протеста против политики Франции, которые происходили еще в начале этого года в столице Буркина-Фасо Уагадугу, с требованиями восстановить свою экономическую, политическую и культурную независимость.
Для Франции это крайне опасный тренд, который может иметь продолжение на всем Африканском континенте. Так что турне Макрона - это вынужденный шаг, отчаянная попытка нивелировать контрпродуктивные процессы, развернутые там в отношении Франции. Массовая манифестация, которая прошла в связи с предстоящим 3-4 марта визитом Макрона в Демократическую Республику Конго, лишний раз показала, что нынешнее африканское турне станет для французского президента провальным, хотя гипотетически оно призвано способствовать перезапуску отношений Парижа с африканскими государствами.
Ну а если вспомнить политику предыдущих руководителей Франции применительно к странам Африки, то нетрудно убедиться, что бывшая метрополия никогда не прекращала выполнять там роль военно-политической доминанты. К примеру, во время электоральной кампании 2007 г. кандидат на пост президента Франции Николя Саркози обещал пересмотреть политику Парижа на Черном континенте, заявив, что «Франция больше не будет играть роль жандарма в Африке». Однако как показали последующие события 2008 г., вслед за обещаниями Саркози последовали бомбардировки в Ливии. Аналогичные заверения звучали и из уст президента Франсуа Олланда. Выступая в Дакаре в октябре 2012 года, он заявлял, что впредь Париж будет дискутировать с африканскими государствами на равных, а практика неоколониализма уйдет в прошлое.
Но все заверения и экс-руководителей Франции так и остались на уровне декларативных заявлений, не получив никакой практической реализации. Во-первых, этому способствовало то, что Франция все еще сохраниля заморские территории за тысячи километров от своих границ, что в целом выходит за рамки международного права. Во-вторых, Париж негласно управляет частью Африки и по сегодняшний день и прочно сохраняет политику колониальной системы, что также ставит жирный крест на демократических принципах Старого Света, о которых больше всего заявляют именно во Франции.
Не случайно этот вопрос затронул президент Азербайджана Ильхам Алиев на проходящем в Баку саммите Контактной группы Движения неприсоединения, посвященном миру после COVİD-19. И в первую очередь было отмечено, что Движение всегда решительно поддерживало бесспорный суверенитет Союза Коморских Островов над островом Майотта, который по-прежнему находится под колониальным правлением Франции.
«Как это отражено в основополагающих документах ДН, мы призываем правительство Франции уважать права народа Новой Каледонии и других народов во французских заморских сообществах и на территориях. Территории, управляемые Францией за пределами Европы, являются отвратительными остатками французской колониальной империи. Мы также призываем Францию извиниться и признать ответственность за свое колониальное прошлое, кровавые колониальные преступления и акты геноцида против стран-членов ДН в Африке, Юго-Восточной Азии и других местах», - заявил глава государства, отметив возрастающую в мире тенденцию к неоколониализму.
Обоснованная критика президента Алиева – предельно ясный месседж в адрес Франции, хотя касается он в том числе и стран, пропагандирующих политику захвата и войн, в частности Армении. Тем более что обе страны прочно закрепили за собой статус оккупанта. Парадокс, однако в том, что если страны Африки всячески демонстрируют решимость избавиться от гнета колониальной политики Франции, то Армения, будучи сама оккупантом, всецело готова стать новой колонией Франции. Впрочем, это тоже имеет логическое объяснение, учитывая обоюдное стремление этих максимально разных по статусу стран к политике неофашизма.
И вполне уместно провести параллели между враждебной политикой Франции в Алжире и геноцидом, устроенным армянами в Карабахе. С другой стороны, именно Франция и Армения пытаются вновь дестабилизировать регион в нынешний постконфликтный период, когда полностью исчерпана карабахская проблема. В то же время стоит признать, что в прибытии европейской миссии в Армению есть большая заслуга именно Франции, на которую в Ереване тщетно пытаются переложить ответственность за будущее «страны камней». Однако насколько плотно займется Париж армянскими проблемами в условиях, когда рейтинг Франции падает в мире, и особенно в Африке, вопрос риторический…