Հայաստանի տնտեսությունը ձգձգման բարձրակետում է
Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կողմից երկուշաբթի հրապարակված՝ 2023 թվականի մակրոտնտեսական կանխատեսման համաձայն՝ Հայաստանում ակնկալվում է դրամի փոխանակման կուրսի նվազում, արտահանման կրճատում և, հակառակը՝ ներմուծման ավելացում, որի ծավալները դրամական հաշվարկմամբ կավելանան։ Միևնույն ժամանակ, հայ փորձագետների կարծիքով, անցյալ տարի ռուս զբոսաշրջիկների և վերաբնակիչների հոսքից, ինչպես նաև արևմտյան պատժամիջոցերի շրջանցմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնություն արտասահմանյան ապրապնքների և սարքավորումների վերաարտահանմանը հայկական միջնորդ ընկերությունների մասնակցությունից նկատված ազդեցությունը՝ 2023 թվականին նույն արդյունքը չի ունենա։ Մասնավորապես, գործոնների ամբողջության հիման վրա ԵԱԶԲ փորձագետները ակնկալում են «քարերի երկրի» ՀՆԱ-ի զգալի անկում ընթացիկ և հաջորդ տարիներին։
Աշխատանքի բաժանման տարածաշրջանային համակարգում Հայաստանի չներգրավվածությունը, հանգուցային տրանսպորտային հաբերի և էժան էներգիայի աղբյուրների հասանելիության բացակայությունը, հումքի և բաղադրիչների հասանելիության դժվարությունները ավելի քան երեք տասնյակ տարի եղել են Հայաստանի տնտեսության «աքիլեսյան գարշապարը»։ Աշխարհի 134 երկրներն ընդգրկող՝ «Տնտեսական բարդությունների ինդեքս» («Еconomic complexity») մակրոտնտեսական ցուցանիշների գնահատման միջազգային վարկանիշային համակարգի տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը վերջին 20 տարիների ընթացքում 32-րդ տեղից իջել է 79-րդ հորիզոնականը։ Եթե 2000 թվականին Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի մակարդակը մոտ էր որոշ բալկանյան երկրների ցուցանիշներին, ապա 2020 թվականին այն իջել է աֆրիկյան երկրների մակարդակին։ Շուկայական գերիշխման մակարդակով Հայաստանը իջել է մինչև նախավերջին 133-րդ տեղը, իսկ ներքին մրցակցության խտությամբ՝ «քարերի երկիրը» այսօր զբաղեցնում է 132-րդ տեղը՝ շրջանցելով միայն Բոսնիային ու Չադին։ Մի խոսքով, «ծիրանային» հանրապետությունը փոքր թերզարգացած երկրի դասական օրինակ է՝ ներմուծման գերակայությամբ և պորտֆելային ներդրողների համար գրավիչ տնտեսական միջավայրի բացակայությամբ։
Թվարկված բացասական գործոնները անխուսափելիորեն հանգեցնում են եկամտաբերության նվազմանը և արտադրության ինքնարժեքի բարձրացմանը, ինչը այս հանրապետությանը զրկում է տարածաշրջանային նկատելի արտահանող դառնալու որևէ հեռանկարից։ Սակայն, Հայաստանը երբեք չի պատկանել արտահանմաը կողնորոշված երկրներին. այսպես, 2000-2022 թվականներին Հայաստանի արտահանման միասնական ծավալը (իսկ այն հիմնականում կազմում է պղինձը, ոսկին, մոլիբդենը, մրգերի և բանջարեղենի պահածոները, ինչպես նաև ծխախոտն ու ալկոհոլը) միջին հաշվով չի գերազանցել ՀՆԱ-ի 17%-ը, ինչը ավելի ցածր է, քան հետխորհրդային երկրների մեծ մասում։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանի տնտեսությունում տեղի ունեցող գործընթացները օբյեկտիվ հիմքեր չեն տալիս հաշվարկել ապագայում սեփական արտադրության և արտադրանքի արտահանման էական աճի վրա։ Համապատասխանաբար, Հայաստանի կառավարության կողմից, այդ թվում նաև իբր արտահանման աճի հիման վրա «վերագովազդված» տնտեսական ակտիվության նախորդ տարվա աճը բացատրվում է բոլորովին այլ գործոններով։ Հայաստանում 2022 թվականին բիզնեսի դինամիկայի աճի վրա ազդել են չորս արտաքին գործոններ. դրանցից երկուսը՝ ԵՄ-ի կողմից դոնորային օգնության աննախադեպ աճն է, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանցից՝ հիմնականում Ռուսաստանում հայ արտագնա աշխատողների կողմից դրամական փոխանցումների բազմակի աճը։ «Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի խոսքով, միայն բանկային համակարգի միջոցով իրականացված դրամական փոխանցումների ծավալը կազմել է մոտ 3,6 մլրդ դոլար, ինչը 4,2 անգամ ավելի է 2021 թվականի ցուցանիշից։ Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորը հատուկ ընդգծել է, որ միայն նշված դրամական փոխանցումները համարժեք են Հայաստանի տարեկան ՀՆԱ-ի 20%-ին։ Եվ սա չհաշված արտագնա աշխատողների կողմից ներմուծվող և ընդհանրապես չհաշվառովող կանխիկ գումարը։
Մյուս երկու գործոնները անմիջականորեն կապված են ռուս-ուկրաինական պատերազմով առաջացած գործընթացների հետ. խոսքը պատժամիջոցների տակ գտնվող Ռուսաստանից դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների և վերաբնակների զգալի հոսքի, ինչպես նաև նույն Ռուսաստանի Դաշնության հետ առևտրային գործառնությունների աճի մասին է։ Թ. Ավետիսյանի կարծիքով, Հայաստանում Ազգային վիճակագրական կոմիտեի (ԱՎԿ) կողմից հայտարարված տնտեսական ակտիվության 14,2% աճի մոտ երեք քառորդը այսպես, թե այնպես կապված է Ռուսաստանի քաղաքացիների հսկայական հոսքի սպասարկման մի քանի ոլորտների հետ (հյուրընկալություն և զբոսաշրջություն, հասարակական սնունդ, ծառայություններ և անշարժ գույքի վարձույթ)։ Վերջապես, գլոբալ հակամարտության ալիքի վրա բարձրացած ևս մեկ ուղղություն է դարձել արտահանման ծառայությունները. վերջինս կապված է արևմտյան պատժամիջոցների շրջանցմամբ դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն ապրանքների և սարքավորումների վերաարտահանման համար Հայաստանը տարածաշրջանային փոխադրման բազայի վերածելու հետ։ Մասնավորապես, 2022 թվականի հունվար-նոյեմբերին հայ-ռուսական ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 4,1 մլրդ դոլար՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով աննախադեպ 76,8%-ով։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանում արդյունաբերական արտադրությունը պարզապես ի վիճակի չէ ապահովել արտադրանքի մատակարարման այդքան զգալի ծավալ, էլ չասած գյուղատնտեսության մասին, որտեղ երկրորդ տարին անընդմեջ անկում է գերակշռում։
Ինչպես պարզվել է, ռուսական ուղղությամբ հայկական բիզնեսի նման բարձր արտաքին առևտրային ակտիվությունը գրավել է Եվրամիության համապատասխան կառույցների ուշադրությունը։ Ինչպես «Financial Times»-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ վերջերս նշանակված ԵՄ պատժամիջոցների հանձնակատար Դեյվիդ Օ'Սալիվանը՝ ԵՄ-ն և նրա դաշնակիցները հետաքննում են Ռուսաստանի հետխորհրդային առևտրային գործընկեր երկրներից արտահանումների աճը: Ընթացիկ տարվա փետրվարի վերջին ԵՄ-ի երկրները ստորագրեցին պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը, որը ներառում է մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են գործող ռեժիմում բացերը վերացնելուն, այդ թվում նաև Ռուսաստանի տարածք ապրանքների տարանցման արգելք, որոնք կարող են վերափոխվել ռազմական օգտագործման համար։ Մասնավորապես, սովորական կենցաղային ապրանքները՝ հեռուստացույցներ, լվացքի մեքենաներ, համակարգիչներ, գրասենյակային սարքավորումներ և այլն, կարող են ունենալ երկակի նշանակություն. պատերազմի սկսվելուց մի քանի ամիս անց ուկրաինական բանակը սկսեց հայտնել, որ որոշ միկրոչիպեր, որոնք նրանք գտել են զավթված, կամ խոցված ռուսական ռազմական տեխնիկայում, զոդվել է կենցաղային սարքավորումների միկրոսխեմաներից։
Եվրոպական լրատվամիջոցների տվյալների համաձայն, «կասկածյալների» ցուցակում են Հայաստանը և Ղրղզստանը, մասամբ Ղազախստանը, սակայն հետխորհրդային տարածքում ամենամեծ կասկածը կարող է հարուցել հենց «քարերի երկիրը», ներքին տնտեսության համեմատաբար աննշան ծավալի հետ նրա արտաքին առևտրական գործունեության անհամատեղելիության պատճառով։ Այսպիսով, անցած տարի Հայաստանը 80%-ով ավելացրել է ներմուծումը ԵՄ-ից և ԱՄՆ-ից՝ միաժամանակ ավելի քան երկու անգամ ավելացնելով արտահանումը դեպի Ռուսաստան։
Այս առումով, մնում է հուսալ, որ Եվրամիության երկրները, հատկապես «քույր» Ֆրանսիան, ընթացիկ տարում աչք չեն փակի՝ Երևանի կողմից Մոսկվայի հետ առևտրի միջազգային սահմանափակումների ռեժիմի խախտումների վրա, այդ թվում նաև կրկնակի նշանակության ապրանքների վերաարտահանումը։
Այսպես թե այնպես, բայց 2023 թվականին արտաքին գործոնների մեծ մասը, որոնք անցյալ տարի մեծացրել են տնտեսական ակտիվությունը «ծիրանային» հանրապետությունում, այլևս ջրի երեսին չեն պահի Հայաստանի թերի տնտեսության քամիչի պես ծակոտ կմախքը։ Ինչպես նշվում է՝ Եվրասիական զարգացման բանկի վերջերս հրապարակված 2023 թվականի մակրոտնտեսական կանխատեսման մեջ, Հայաստանից արտահանման աճը կպահվի դեպի երկիր արտարժույթի ներհոսքի հաշվին (ռուս վերաբնակիչների հաշվին), ինչի արդյունքում հայկական ապրանքների գները 2023 թվականին արտարժույթի վերահաշվարկով կշարունակեն մնալ համեմատաբար բարձր և որպես հետևանք՝ անմրցունակ։ Ներմուծումը, ընդհակառակը, կդառնա ավելի շահավետ, և դրա ծավալները կաճեն ավելի արագ, ստեղծելով վճարային հաշվեկշռի դեֆիցիտ։ ԵԱԶԲ-ի ակնկալիքների համապատասխան՝ 2023 թվականին դրամի վերագնահատումը կպահապանվի, սակայն աստիճանաբար կնվազի։ Եթե վերջին երկու-երեք ամիսներին դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը եղել է 395-400 մակարդակում, ապա մինչև այս տարվա վերջը դոլար/դրամ փոխարժեքի միջին տարեկան արժեքը ակնկալվում է 438-ի, իսկ 2024 -ին՝ 465-ի սահմաններում։ Ինչպես նաև, ըստ ԵԱԶԲ տվյալների, Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճի աստիճանաբար դանդաղելու միտումը պահապանվել է այս տարվա հունվար-փետրվարին, այս անկումը գրանցվել է հիմնականում ծառայությունների և առևտրի, մասամբ շինարարության ոլորտում։

Экономика Армении в затяжном пике
Согласно опубликованному в понедельник Евразийским банком развития (ЕАБР) макроэкономическому прогнозу на 2023 год в Армении ожидается снижение курса драма, сокращение экспорта и, напротив, увеличение импорта, объемы которого в денежном исчислении возрастут. В то же время, по мнению армянских экспертов, наблюдаемый в прошлом году эффект от притока российских туристов и релокантов, а также участия армянских посреднических компаний в реэкспорте в РФ зарубежной продукции и оборудования в обход западных санкций, не будет иметь прежнего результата в 2023 году. В частности, по совокупности факторов эксперты ЕАБР ожидают ощутимый спад ВВП «страны камней» в текущем и будущем годах.
Невовлеченность Армении в региональную систему разделения труда, отсутствие выхода к узловым транспортным хабам и источникам недорогой энергии, сложности с доступом к сырью и комплектующим уже свыше трех десятилетий остаются «ахиллесовой пятой» армянской экономики. Согласно данным «Индекса экономической сложности» - Еconomic complexity – международной рейтинговой системе оценки макроэкономических показателей, охватывающей 134 государства мира, Армения за последние 20 лет с 32-го места скатилась на 79-е. Если в 2000 году уровень диверсификации экономики Армении был близок к показателям некоторых балканских государств, то к 2020 году упал до уровня африканских стран. По уровню рыночного доминирования Армения и вовсе опустилась на предпоследнее 133 место, а по плотности внутренней конкуренции «страна камней» сегодня занимает 132-е место, обогнав только Боснию и Чад. Словом, «абрикосовая» республика — это классический образец маленькой слаборазвитой страны, с доминированием импорта и отсутствием привлекательной экономической среды для портфельных инвесторов.
Перечисленные негативные факторы неизбежно ведут к снижению рентабельности и удорожанию себестоимости производства, что лишает эту республику каких-либо перспектив превратиться в заметного регионального экспортера. Впрочем, Армения никогда и не относилась к экспортоориентированным странам: так, в период 2000-2022 годов совокупный армянский экспорт (а это в основном медь, золото, молибден, плодоовощные консервы, а также сигареты и алкоголь) в среднем не превышал 17% от ВВП, что, ниже, чем в большинстве постсоветских государств.
Вполне очевидно, что происходящие в армянской экономике процессы не дают объективных оснований рассчитывать на существенный рост собственного производства и экспорта продукции в будущем. Соответственно, «распиаренный» армянским правительством прошлогодний рост экономической активности, в том числе якобы основанный на увеличении экспорта, объясняется совсем другими факторами. На рост деловой динамики в Армении в 2022 году оказали влияние четыре внешних фактора: два из них - беспрецедентное увеличение донорской помощи со стороны ЕС, а также многократный рост денежных переводов физических лиц – в основном работающих в России армянских гастарбайтеров. По словам парламентария от оппозиционной фракции «Армения» Тадевоса Аветисяна, только через банковскую систему объем транзакций составил порядка $3,6 млрд, что в 4,2 раза больше показателей 2021 года. Депутат армянского парламента особо отметил, что только указанные денежные переводы эквивалентны 20% годового ВВП Армении. И это не считая поступлений в виде наличности, ввозимой гастарбайтерами и вообще не поддающейся подсчету.
Два других фактора непосредственно связаны с процессами, вызванными российско-украинской войной: речь идет о существенном притоке туристов и релокантов в Армению из находящейся под санкциями России, а также о росте торговых операций с той же РФ. По мнению Т.Аветисяна, около трех четвертей из объявленных согласно подсчетам Национального статистического комитета (НСК) 14,2% роста экономической активности в Армении было связано с несколькими отраслями (сфера гостеприимства и туризма, общепит, сфера услуг и аренды недвижимости), так или иначе завязанными на обслуживание огромного притока российских граждан. Наконец, еще одним направлением, поднявшимся на волне глобальных конфликтов, стали экспортные услуги: последнее связано с превращением Армении в региональную перевалочную базу для реэкспорта в РФ зарубежной продукции и оборудования в обход западных санкций. В частности, в январе-ноябре 2022 году армяно-российский товарооборот составил $4,1 млрд, увеличившись относительно аналогичного периода 2021 года на небывалые 76,8%. Очевидно, что промышленное производство в Армении просто не в состоянии обеспечить столь значительный объем поставок продукции, не говоря уже о сельском хозяйстве, демонстрирующем спад уже второй год подряд.
Как выяснилось, такая высокая внешнеторговая активность армянского бизнеса на российском направлении привлекла внимание соответствующих структур Евросоюза. Как сообщил недавно назначенный посланник ЕС по санкциям Дэвид О'Салливан в интервью Financial Times, ЕС и его союзники расследуют резкий рост экспорта из постсоветских стран – торговых партнеров России. В конце февраля текущего года страны ЕС подписали десятый пакет санкций, включающий ряд мер, направленных на устранение лазеек в существующем режиме, в том числе запрет на транзит через Россию товаров, которые могут быть перепрофилированы для военного использования. В частности, обычные бытовые товары – телевизоры, стиралки, компьютеры, оргтехника и т.д., могут иметь двойное назначение: через несколько месяцев после начала войны украинская армия начала сообщать, что некоторые микрочипы, которые они находили в захваченной или сбитой российской военной технике, были выпаяны из микросхем бытовых приборов.
Согласно данным европейских СМИ, в списке «подозреваемых» фигурируют Армения и Кыргызстан, отчасти Казахстан, однако наибольшие подозрения на постсоветском пространстве может вызывать именно «страна камней» в силу несопоставимости ее внешнеторговой деятельности со сравнительно незначительным объемом внутренней экономики. Так, в минувшем году Армения увеличила на 80% импорт из ЕС и США, одновременно в два с лишним раза нарастив экспорт в РФ.
В этом плане остается надеяться, что страны Евросоюза, в особенности «сестринская» Франция, в текущем году не станут закрывать глаза на нарушения Ереваном режима международных ограничений на торговлю с Москвой, в том числе реэкспорт товаров двойного назначения.
Так, или иначе, но в 2023 году большинство факторов внешнего свойства, повышавшие экономическую активность в «абрикосовой» республике в прошлом году, более не будут поддерживать на плаву дырявый как дуршлаг остов армянской недоэкономики. Как отмечено в опубликованном на днях макроэкономическом прогнозе Евразийского банка развития на 2023 год, рост экспорта из Армении будет сдерживаться за счет притока валюты в страну (за счет российских релокантов), в результате цены на армянские товары в пересчете на валюту по-прежнему будут относительно высокими, и как следствие неконкурентоспособными. Импорт, наоборот, станет выгоднее и его объемы будут расти быстрее, создавая дефицит платежного баланса. Согласно ожиданиям ЕАБР, переоцененность драма в 2023 году сохранится, но будет постепенно сокращаться. Если в последние два-три месяца курс драма к доллару находился на уровне 395-400, то среднегодовое значение курса доллар/драм к концу текущего года ожидается в пределах 438, а в 2024-м –в 465. Также, согласно данным ЕАБР, тенденция постепенного замедления роста экономической активности в Армении сохранилась в январе-феврале текущего года, этот спад зафиксирован в основном в секторе услуг и торговли, отчасти в строительстве.