Նախագահ. Ականների խնդիրը խոչընդոտ է նախկին փախստականների շուտափույթ վերաբնակեցման համար
«Ազերթաջ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ մարտի 13-ին Բեռլինում գերմանական առաջատար ընկերությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը։
«Մեր շատ ճշգրիտ հաշվարկներով՝ օկուպացիայի ժամանակ Հայաստանը տեղադրել է ավելի քան մեկ միլիոն ական։ 2020 թվականի նոյեմբերին պատերազմի ավարտից ի վեր այնտեղ գրեթե 300 ադրբեջանցի է մահացել կամ ծանր վիրավորվել։ Մեր ներուժը համեմատաբար սահմանափակ է, չնայած վերջերս մենք սարքավորումներ ենք ձեռք բերել տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ եվրոպական։ Այժմ մենք նույնիսկ անօդաչու սարքեր ենք օգտագործում՝ օդից ականներ հայտնաբերելու համար։ Այս առումով կադրերի պատրաստումը շատ կարևոր հարց է»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նախագահն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը ցանկանում էր ականազերծման համար հրավիրել օտարերկրյա ընկերությունների, սակայն եվրոպական ընկերությունների գները շատ ավելի բարձր են, քան տեղական ընկերությունների։ «Եվրոպական ականազերծման գինը մեկ քառակուսի մետրի համար մի քանի անգամ բարձր է այն գնից, որի դիմաց մեր ազգային ականազերծող ընկերությունը պատրաստ է կատարել նույն աշխատանքը։ Եվ բացի այդ, վերջերս հայտնվել են մի քանի մասնավոր ադրբեջանական ընկերություններ։ Նրանք նույնպես ականազերծմամբ են զբաղվում, և նրանց գները ընդունելի են»,- հավելել է երկրի ղեկավարը։

Президент: Минная проблема является препятствием для скорейшего переселения бывших беженцев
«По нашим очень точным подсчетам, Армения за время оккупации установила более одного миллиона мин. С момента окончания войны в ноябре 2020 года там погибло или было тяжело ранено почти 300 азербайджанцев. Наш потенциал относительно ограничен, хотя в последнее время мы закупили оборудование в разных странах, в том числе европейских. Сейчас мы даже используем беспилотники для обнаружения мин с воздуха. В этом смысле подготовка кадров - очень важный вопрос», - сказал глава государства.
Президент подчеркнул, что азербайджанская сторона хотела пригласить иностранные компании для работ по разминированию, однако цены у европейских компаний намного выше, чем у местных компаний. «Европейская цена разминирования за один квадратный метр в несколько раз выше, чем цена, за которую готова сделать эту же работу наша национальная компания по разминированию. Да и к тому же в последнее время появилось несколько частных азербайджанских компаний. Они тоже занимаются разминированием, и цены у них приемлемые», - добавил глава государства.