Արևմուտքը անվստահության քվե է հայտնել Փաշինյանին
Բրիտանական «The Economist» շաբաթաթերթը հրապարակել է վերլուծություն, որտեղ Ռուսաստանի բարեկամներին բաժանել է երեք հիմնական կատեգորիաների՝ կախված նրանից, թե նրանք ինչպիսի աջակցություն են ցուցաբերում այդ երկրին։ Հրատարակությունը հաստատում է, որ նման աջակցության արդյունքում 39 երկիր հրաժարվել է հավանություն տալ ՄԱԿ-ի բանաձեւին, որոնք փետրվարի 23-ին՝ ներխուժման առաջին տարելիցին նախորդող օրը դատապարտել են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիան։
Թերթերը, վերլուծական կենտրոնները և մեկնաբանները ցավում են՝ Ռուսաստանին մեկուսացնելու, կամ զարգացող երկրների զգալի հատվածին իր կողմը գրավելու Արևմուտքի անկարողության համար: «The Economist»-ի կողմից կազմված «Պուտինի ընկերների» ինդեքսը, որտեղ հավաքված են ռազմական, տնտեսական և դիվանագիտական գործունեության լայն շրջանակի մասին տվյալներ՝ ավելի մշուշոտ պատկեր է կազմում։ Ինդեքսը դիտարկում է աջակցության, կամ հարկադրանքի ներուժի 11 տարբեր ցուցանիշներ երեք լայն ոլորտներում: Առաջինը՝ դիվանագիտական է։ Արդյո՞ք նրանք դեմ են քվեարկել Ռուսաստանին, կամ ձեռնպահ են մնացել ՄԱԿ-ի առանցքային բանաձևերին, թե՞ Ռուսաստանի հետ առնվազն երկու անգամ քվեարկել են այդ բանաձևերի վերաբերյալ:
Երկրորդը՝ ռազմական է։ Նրանք արդյո՞ք հանդիսանում են Ռուսաստանի պայմանագրային դաշնակիցներ։ Նրանց տարածքում գտնվում են արդյո՞ք ռուսական զորքեր, կամ վարձկաններ։ Պատերազմի սկզբից նրանք զենք մատակարարե՞լ են Ռուսաստանին։ Նրանք կախված են արդյո՞ք ռուսական զենքից։ Պատերազմի սկզբից նրանք մանևրել են արդյո՞ք Ռուսաստանի հետ:
Երրորդ հարցը վերաբերում է էներգետիկային և տնտեսությանը։ Նրանք հենվում են արդյո՞ք ռուսական գազի վրա, կախված են արդյո՞ք ռուսական ատոմակայաններից կամ տեխնոլոգիաներից։ Արդյո՞ք մեծ է Ռուսաստանի հետ առևտրի մասնաբաժինը նրանց առևտրի ընդհանուր ծավալում։ Ավելացել է արդյո՞ք պատերազմից հետո արտահանումը Ռուսաստան։
Ամենաբարձր միավորներ հավաքած կես դյուժին երկրները՝ այն երկրներն են, որոնք Ռուսաստանի հետ կապված են հիմնականում քաղաքականությամբ, պատմությամբ և աշխարհագրությամբ, ինչպիսիք են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Իրանը և Ղրղզստանը: Դրանց տակ գտնվում է՝ Ռուսաստանի հետ ավելի թույլ կապերով երկրների երկար ցուցակը, ներառյալ այնպիսի հսկաներ, ինչպիսիք են Չինաստանը և Հնդկաստանը, և այնպիսի փոքր երկրներ, ինչպիսիք են Բոլիվիան և Մալին:
«The Economist»-ը առաջարկում է Ռուսաստանի հետ կապեր ունեցող աշխարհի երկրները կոնցեպտուալ նպատակներով բաժանել երեք խմբի. «Անհաջողակների կոալիցիա», «ԽՍՀՄ-ի հիշողության հասարակություն» և «օպորտունիստների առանցք»։
Թղթի վրա Ռուսաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) ունի հինգ պաշտոնական դաշնակիցներ. Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը: Նրանք բոլորը ըստ պայմանագրի պարտավոր են հարձակման դեպքում օգնության հասնել միմյանց։ Սակայն ՀԱՊԿ-ի անդամներից ոչ մեկը զորքերով չաջակցեց Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմին։ Բելառուսը թույլ է տվել իրեն օգտագործել որպես ռազմաբազա, բայց իր զորքերը այնտեղ չի ուղարկել։
Փոխարենը ՀԱՊԿ-ի որոշ անդամներ փորձում են իրենց հեռու պահել պատերազմից։ Հայաստանը վրդովված է նրանով, որ 2020 թվականին Ադրբեջանի հետ պատերազմի ժամանակ իր տարածքում գտնվող 3500 ռուս զինվորականները օգնության չեն հասել։ Նա հրաժարվեց այս տարի իր մոտ ընդունել ՀԱՊԿ-ի ռազմական խաղերը և այժմ, կարծես, հեջավորում է իր խաղադրույքները, երբ խոսք է գնում քաղաքական հովանավորների մասին՝ Ադրբեջանի հետ սահմանը վերահսկելու համար հրավիրելով ԵՄ-ի առաքելությանը:
Եվ, այնուամենայնիվ, փաստերի ամբողջության համաձայն, Հայաստանը շարունակում է մնալ Ռուսաստանի Դաշնության ամենամոտ բարեկամներից մեկը։ Այսինքն՝ չնայած «քարերի երկրի» վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արևմուտքում իր ընկերոջ դերում հայտնվելու բոլոր ճիգերին, Հայաստանը գնահատում են այնպիսին, ինչպիսին կա՝ Ռուսաստանի կցորդ։ Ինչպես և սպասվում էր, «The Economist»-ի «Պուտինի ընկերներ» վարկանիշում առաջին տեղում է Բելառուսը (11 միավոր), իսկ տես երկրորդում՝Հայաստանն է ( 9 միավոր)։ Ռուսաստանի լավագույն ընկերների եռյակը եզրափակում է Ղրղզստանը (8 միավոր)։ Վարկանիշում են նաև Իրանը, Տաջիկստանը, Ղազախստանը (6), Սիրիան, Չինաստանը, Վենեսուելան (5), Նիկարագուան, Հնդկաստանը, Ուզբեկստանը (4):
Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը Ռուսաստանի ազդեցությունից «դուրս բերելու» Փաշինյանի բոլոր փորձերը ըմբռնում չգտան Արեւմուտքում, որտեղ հիանալի հասկանում են քայլող վարչապետի երկակի խաղը։

Запад выразил Пашиняну вотум недоверия
Британский еженедельник The Economist опубликовал анализ, в котором разделил друзей России на три основные категории в зависимости от того, какую поддержку они оказывают стране. Издание утверждает, что в результате такой поддержки 39 стран отказались одобрить резолюцию ООН, осуждающую агрессию России против Украины 23 февраля, за день до первой годовщины вторжения.
Газеты, аналитические центры и комментаторы сетуют на неспособность Запада изолировать Россию или привлечь на свою сторону значительную часть развивающихся стран. Индекс «друзей Путина», составленный журналом The Economist, в котором собраны данные о широком спектре военной, экономической и дипломатической деятельности, рисует более туманную картину. Индекс рассматривает 11 различных показателей поддержки или потенциала для принуждения в трех широких областях. Первая - дипломатическая. Голосовали ли они против России или воздержались по ключевым резолюциям ООН, или голосовали с Россией по этим резолюциям как минимум дважды?
Вторая - военная. Являются ли они союзниками России по договору? Находятся ли на их территории российские войска или наемники? Поставляли ли они оружие России с начала войны? Зависимы ли они от российского оружия? Проводили ли они маневры с Россией с начала войны?
Третий вопрос касается энергетики и экономики. Полагаются ли они на российский газ, зависят ли они от российских атомных электростанций или технологий? Велика ли доля торговли с Россией в общем объеме их торговли? Возрос ли экспорт в Россию после войны?
Полдюжины стран, набравших наибольшее количество баллов, - это те, которые связаны с Россией в основном политикой, историей и географией, такие как Армения, Беларусь, Иран и Кыргызстан. Под ними находится длинный список стран с более слабыми связями с Россией, включая таких гигантов, как Китай и Индия, и таких малых, как Боливия и Мали.
The Economist предлагает разделить страны мира, имеющие связи с Россией, на три группы в концептуальных целях: «коалиция неудачников», «общество памяти СССР» и «ось оппортунистов».
На бумаге у России пять официальных союзников в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ): Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан и Таджикистан. Все они обязаны по договору прийти на помощь друг другу в случае нападения. Однако ни один из членов ОДКБ не поддержал войсками войну России в Украине. Беларусь позволила использовать себя в качестве военной базы, но не направила туда свои войска.
Вместо этого некоторые члены ОДКБ пытаются дистанцироваться от войны. Армения возмущена тем, что 3500 российских военнослужащих на ее территории не пришли ей на помощь во время войны с Азербайджаном в 2020 году. Она отказалась принимать у себя военные игры ОДКБ в этом году, а теперь, похоже, хеджирует свои ставки, когда речь идет о политических покровителях, приглашая миссию ЕС для наблюдения за границей с Азербайджаном.
И, тем не менее, по совокупности фактов, Армения все равно остается одним из ближайших друзей РФ. То есть, несмотря на все потуги премьер-министра «страны камней» Никола Пашиняна казаться на Западе своим парнем, Армению оценивают как есть - придатком России. На первом месте составленного The Economist рейтинга «друзей Путина», ожидаемо, оказалась Беларусь (11 очков), а вот на втором – Армения (9 очков). Замыкает тройку друзей России Кыргызстан (8 очков). Также в рейтинг попали Иран, Таджикистан, Казахстан (6), Сирия, Китай, Венесуэла (5), Никарагуа, Индия, Узбекистан (4).
Как видим, все попытки Пашиняна «вывести» Армению из-под влияния России не нашли понимания на Западе, где прекрасно понимают двойственную игру шагающего премьера.