Զախարովա. Մենք դա թողնում ենք Հայաստանի ղեկավարության խղճին...
Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները մենք դիտարկում ենք որպես այն գծի շարունակություն, որը որդեգրվել է 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայի գագաթնաժողովում` ԵՄ հովանու ներքո։ Հայաստանի ղեկավարության խղճին ենք թողնում Ղարաբաղի ճակատագրի համար երրորդ երկրներին պատասխանատվության ենթարկելու փորձը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, թե Ռուսաստանը հանդիսանում է Ղարաբաղի «անվտանգության երաշխավորը»։
Զախարովան նշել է, որ ռուս խաղաղապահներն ամեն ինչ անում են այս տարածքում կայուն իրավիճակ պահպանելու համար։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքով՝ եռակողմ հայտարարության մեջ շարադրված են կողմերի բոլոր պարտավորությունները. «Մեր կողմի բոլոր պարտավորությունները հստակ շարադրված են, և դրանք շարադրված են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության մեջ։ Պարզապես պետք է բացել այս փաստաթուղթը և տեսնել, թե ինչ պարտավորություններ է կրում մեր կողմը և ինչ՝ ոչ»,- ասել է նա։

Захарова: Оставляем это на совести руководства Армении...
Мы рассматриваем высказывания армянского руководства как продолжение линии, которая была взята на саммите в Праге в октябре 2022 года под эгидой ЕС. Оставляем на совести руководства Армении попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Карабаха.
Как сообщает Report, об этом официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила на еженедельном брифинге, комментируя слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Россия является «гарантом безопасности» Карабаха.
Захарова отметила, что российские миротворцы делают все от них зависящее для поддержания стабильной обстановки на этой территории.
По словам официального представителя МИД России, все обязательства сторон прописаны в трёхстороннем заявлении: «Все обязательства нашей стороны четко прописаны, и прописаны они трехсторонним заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении. Просто нужно открыть этот документ и посмотреть, какие обязательства несет наша сторона, а какие нет – все», - сказала она.