Օմբուդսմեն. Ես դատապարտում եմ Հայաստանի ականային ահաբեկչությունը
Հայաստանն այսօր, շարունակելով իր սադրանքները, էլ ավելի է ականներով աղտոտում մեր ազատագրված տարածքները։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան։
Օմբուդսմենը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Աղդամի շրջանի Յուսիֆջանլը գյուղի ազատագրված տարածքում ական է պայթել, որի արդյունքում երկու խաղաղ բնակիչներ են զոհվել: «Ես դատապարտում եմ Հայաստանի ականային տեռորը, որը մշտապես խլում է խաղաղ բնակիչների կյանքն ու առողջությունը».
Ս.Ալիևան ընդգծել է, որ Հայաստանը շուրջ 30 տարի ոչ միայն օկուպացիայի տակ է պահել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի քաղաքներն ու շրջանները, այլև միտումնավոր ականապատել է այդ տարածքները զանգվածային մասշտաբով՝ անմեղ մարդկանց սպանելու համար. «Ցավով ենք նշում, որ Մեր հողերը օկուպացիայից ազատագրելուց հետո տեղի ունեցած բազմաթիվ ականների պայթյունների արդյունքում ականային ահաբեկչության զոհ է դարձել ընդհանուր առմամբ 286 մարդ, որոնցից 48-ը մահացել է։ Հայաստանը, սակայն, ոչ միայն մեզ չի տրամադրում անցած տարիների իր տեղադրդրած ականների ստույգ քարտեզները, այլև այսօր, շարունակելով իր սադրանքները, կրկին ականներով աղտոտում է օկուպացիայից ազատագրված տարածքները, ինչի արդյունքում քաղաքացիական անձանց և զինվորականների կյանքը. լուրջ վտանգի է ենթարկվում. Եվս մեկ անգամ կոչ եմ անում համաշխարհային հանրությանը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին՝ վճռական դիրքորոշում ցուցաբերել այս հարցում՝ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար»։

Омбудсмен: Я осуждаю минный террор Армении
Армения и сегодня, продолжая свои провокации все дальше загрязняет минами наши освобожденные от оккупации территории.
Как сообщает Report, об этом заявила уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева.
Омбудсмен напомнила, что сегодня на освобожденной от оккупации территории села Юсифджанлы Агдамского района Азербайджанской Республики взорвалась мина, в результате чего погибли два мирных жителя: «Я осуждаю минный террор Армении, который постоянно уносит жизни и здоровье мирных граждан».
С.Алиева подчеркнула, что Армения в течение почти 30-летнего периода не только держала города и районы Карабахского региона Азербайджана под оккупацией, но и намеренно минировала эти территории в массовом порядке с целью убийства невинных людей: «С сожалением отмечаем, что в результате многочисленных взрывов мин, произошедших в период после освобождения наших земель от оккупации, на жертвами минного террора стали в общей сложности 286 человек, 48 из которых погибли. Армения же не только не передает нам точные карты мин, которые она установила за прошедшие годы, но и сегодня, продолжая свои провокации, вновь загрязняет минами освобожденные от оккупации территории, в результате чего жизни гражданских лиц и военных подвергаются серьезной опасности. Еще раз призываю мировое сообщество, в том числе международные организации, занимающиеся защитой прав человека, проявить решительную позицию в этом вопросе в целях защиты прав и свобод человека».