Թեհրանը Ադրբեջանի հետ պատերազմի ժամանակ չունի՝ պետք է փրկել վարչակարգը
Իրանը շարունակում է սրել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ։ Դրանք և, ռազմական բնույթի սպառնալիքներ են, և՛ Ջեյհուն Բայրամովի Իսրայել կատարած այցի ժամանակ հայտարարություններից վրդովմունք, և՛ադրբեջանական լրատվամիջոցների իբր ոչ հավաստի տեղեկատվությունից երկրի իմիջին հասցված բարոյական վնասը փոխհատուցելու անհեթեթ պահանջներ։ Վերջինս առնվազն ծիծաղելի է հնչում, մինչդեռ սա առաջին անգամը չէ, երբ Թեհրանի ահեղ հռետորաբանությունը տարակուսանք և, անկեղծ ասած, կասկածներ է առաջացնում հայտարարողների ադեկվատության մեջ։ Դե ինչ արած, մեզ դժվար է վախեցնել՝ մենք վախեցած ենք, սպառնալիքներին պատասխանելու փորձ ունենք։ Բայց, ահա, մոլլաների ռեժիմը ինչ որ չափազանց հիստերիկ է դարձել իր խոսքերում և արարքներում։ Ըստ երևույթին, շատ է վախենում իր կառավարման մոտալուտ ավարտից։
Այնուամենայնիվ, իրանական ռեժիմի հարձակումներին Ադրբեջանի պաշտոնական մարմինների արձագանքը միանգամայն կոռեկտ է, թեև բավականին կոշտ։ Այսպես, ի պատասխան՝ Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության անունից իր մամուլի քարտուղար Նասեր Քանանիի կողմից հնչեցրած մեղադրանքների՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի հայտարարության մեջ ասվում է. «...Վերջերս Իրանի տարածքից սպառնալիքներ են հնչում Ադրբեջանի դեմ և սադրանքները են արվում։ Որպես օրինակներ կարելի է բերել Իրանի զորավարժությունները Ադրբեջանի սահմանների երկայնքով, ռազմական թռիչքներ սահմանի վրայով, Իրանի պաշտոնյաների հակաադրբեջանական հայտարարությունները... ահաբեկչությունը Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան դեմ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ֆազիլ Մուստաֆայի դեմ Իրանին մատնանշող ահաբեկչության հետաքննության նախնական արդյունքները։
...Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք մամուլի քարտուղար Նասեր Կանանիի հայտարարությունը։ Այդ հայտարարությունը եւս մեկ քայլ է դեպի ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունների ճգնաժամը։ Իրանի կողմից այս սպառնալիքները ոչ մի կերպ չեն կարող վախեցնել Ադրբեջանին։ Չնայած Իրանի կողմից Հայաստանին ռազմական աջակցությանը, 2020 թվականին ադրբեջանական բանակը ջախջախեց հայկական օկուպացիոն բանակը։ Ադրբեջանի դեմ ցանկացած ագրեսիա և սադրանք առաջիկայում վճռականորեն կճնշվի»։
Իսկ ինչո՞ւ է Իրանը այդքան ուժգին սրում Ադրբեջանի հետ լարվածությունը։ Ինչի՞ է նա ձգտում։ Հաշվի առնելով երկրում տիրող բարդ իրավիճակը, արդյո՞ք դա ինչ-որ կերպ իրանական հասարակությանը օտար օրակարգ տեղափոխելու փորձը չէ, թե՞ Թեհրանի աչքին իսկապես երևում են սպառնալիքներ՝ Բաքվի վրա «սիոնիստական ազդեցության» պատճառով:
Պատմական գիտությունների թեկնածու, Արևելյան մշակութային կենտրոնի ղեկավար, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Ռուսաստանի պետական հումանիտար համալսարանի ժամանակակից Արևելքի և Աֆրիկայի ամբիոնի դոցենտ Լանա Ռավանդի-Ֆադաիի կարծիքով, որը նա արտահայտել է Caliber.Az-ի հետ զրույցում, առաջին հայացքից ամեն ինչ հակասում է տրամաբանությանը՝ շիա Իրանը ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանին, իր գերակշռող շիա բնակչությամբ Ադրբեջանին աջակցելու փոխարեն։ Բայց դրա պատճառներից մեկը հենց թաքնված է նրանում, որ Իրանը շատ է վախենում երկրի ավելի քան 20 միլիոն ադրբեջանցի բնակչության շրջանում ազգային ինքնագիտակցության աճից։
«Իրանում ապրող ադրբեջանցիների թիվը ընդհանրապես դժվար է հաշվարկել, երկրի ղեկավարությունը, ըստ երևույթին, մտադիր չէ զբաղվել այդ հարցով, հետևաբար, ըստ որոշ աղբյուրների, այն կազմում է 13-15 միլիոն, ըստ մյուսների՝ մի ամբողջ 50։ Ես ելնում եմ մոտավորապես 25 մլն գնահատականից։ Այսպես թե այնպես Իրանը վախենում է ոչ միայն էթնիկ ադրբեջանցիներից, այլ նաև ընդհանրապես աշխարհիկ Ադրբեջանի հզորացումից, այն էլ Իսրայելի հետ համագործակցող։ Իսկ Իսրայելը, ինչպես գիտեք, Իրանի համար էքզիստենցիալ թշնամի է»,- նշում է քաղաքագետը։
Դրա հետ մեկտեղ, Ռավանդի-Ֆադաին կարծում է, որ այսօրվա Իրանը պատրաստ է տարբեր առևտրատնտեսական գործարքներ կնքել ԱՄՆ-ի և Արևմուտքի այլ երկրների հետ, ինչը վկայում է երկրի քաղաքականության մեջ պրագմատիկ բաղադրիչի ուժեղացման մասին։
«Երբ մենք խոսում ենք Իրանի արտաքին քաղաքականության մասին, արժե հաշվի առնել, որ Իրանում կան այս կամ այլ քաղաքական որոշումների նկատմամբ տարբեր տեսակետներ, որոնք իրենց հերթին արտահայտում են տարբեր քաղաքական խմբավորումներ. դրանք և՛ չափավոր պահպանողականներ են, և՛ արմատական պահպանողականներ, կան պրագմատիստ-կենտրոնամետներ և բարեփոխիչներ։ Վերջիններս ավելի շուտ մարմնավորում են երկրի լիբերալ ուժերին։ Բայց այսպես թե այնպես, արտաքին քաղաքականության մեջ վերջին խոսքն ամեն դեպքում մնում է ռահբարին (գերագույն առաջնորդին), որն ավանդաբար գրավում է պահպանողական և հակաարևմտյան դիրքորոշում»,- նշել է փորձագետը։
Իրանագետի խոսքով, չնայած Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը ֆորմալ աջակցությանը, իրականում Իրանը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նրան ոչնչով չի օգնել, իսկ պատերազմից հետո, փաստորեն, սկսել է ավելի ու ավելի կողմնորոշվել Հայաստանի վրա։ Երկու պետությունների միջև հարաբերություններն էլ ավելի սրվեցին 2022 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանի հետ սահմանին Իրանի ռազմական զորավարժություններից և, իհարկե, Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատակցի սպանությունից հետո։
Ինչո՞ւ է դա տեղի ունենում, և ինչի՞ց են այդքան հակասությունները երկու հարևան, ընդ որում մահմեդական երկրների միջև։ Ռավանդի-Ֆադաիի կարծիքով, այս ամենի շարժառիթը այնուամենայնիվ հանդիսանում է Իրանի չափազանց նախանձախնդիր վերաբերմունքը Ադրբեջանի հաջողությունների նկատմամբ, նրան տարածաշրջանում առաջատար դիրք գրավելուն թույլ չտալու կատեգորիկ ցանկությունը։ Կարելի է ասել, կարծում է քաղաքագետը, որ Թեհրանը ելնում է գծային ալգորիթմից՝ յուրաքանչյուր գործողության համար կա դրա հակազդեցությունը։ Դա վերաբերում է, օրինակ, զորավարժություններին։ Ի պատասխան Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի զինվորականների մասնակցությամբ «Երեք եղբայրներ» զորավարժություններին՝ կայացան իրանական զորավարժություններ գրեթե Ադրբեջանի սահմանին։ Այստեղ, մրցակցային գործոնը, անշուշտ, առկա է, վստահ է Լ. Ռավանդի-Ֆադաին։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա Իրանը, նրա խոսքով, իր համար վտանգ չի տեսնում՝ նրա կողմից Եվրոպայի հետ կապեր հաստատելու մեջ, իսկ ահա, Իսրաելի և Թուրքիայի հետ Բաքվի հարաբերությունների խորացումը Թեհրանում հակված են դիտարկել որպես մարտահրավեր, որպես տագնապային ազդանշան՝ Արևելքում և աշխարհում Իրանի ազդեցությունը նվազեցնելու մասին։ Իսկ քանի որ Իսրայելը՝ Իրանի թշնամի հանդիսացող երկիր է և նրա կողմից չի ընկալվում որպես քաղաքականության և միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, ապա Թել Ավիվի հետ համագործակցող բոլոր երկրները նույնպես Թեհրանի սև ցուցակում են։
«Իրանում խոշորագույն ազգային փոքրամասնությունը՝ էթնիկ ադրբեջանցիները, իհարկե, Ադրբեջանի նկատմամբ Թեհրանի թունավոր քաղաքականության ձգան են։ Անշուշտ, կան իրանցի ադրբեջանցիներ, ովքեր լավ ինտեգրված են ռեժիմի կառուցվածքում, հավատարիմ են նրան, զբաղեցնում են առաջատար դիրքեր քաղաքականության, տնտեսության, կրոնական կառույցներում, բայց խնդիրը համենայնդեպս մնում է։
Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքի հարցում Իրանի դիրքորոշմանը՝ ապա դա նույնպես մի տեսակ ձգան է, որը սրում է երկու երկրների հարաբերությունները, քանի որ Թեհրանը համոզված է, որ այդ միջանցքը կկտրի իր երթուղիները Հայաստանի միջով դեպի Եվրոպա, ինչը կբերի տարածաշրջանում Թուրքիայի ազդեցության աճին։ Իսկ, որպես հետևանք՝ ՆԱՏՕ-ի ուժերի ներթափանցումը տարածաշրջան, մի կազմակերպություն, որը Թեհրանում համարվում է գրեթե գլխավոր թշնամի։ Սակայն այժմ երկրում իրավիճակի լուրջ սրացում կա՝ իրանական հասարակության երկարատև անկարգություններ և բողոքի ցույցեր, և ես չեմ կարծում, որ Բաքվի և Թեհրանի ներկայիս դիմակայությունը կարող է հասնել երկրների միջև իրական պատերազմի։ Իրանը չափազանց խորասուզված է իր ներքին խնդիրների մեջ, և իշխանությունների հիմնական ջանքերն այսօր ուղղված են լինելու ռեժիմի փրկությանը»,- եզրափակել է Լ. Ռավանդի-Ֆադաին:

Тегерану не до войны с Азербайджаном – надо спасать режим
Иран продолжает обострять отношения с Азербайджаном. Это и угрозы военного характера, и возмущение высказываниями Джейхуна Байрамова в ходе его визита в Израиль, и абсурдные требования возместить моральный ущерб, нанесенный имиджу страны якобы недостоверной информацией азербайджанских СМИ. Последнее звучит по меньшей мере забавно, причем это не первый случай, когда грозная риторика Тегерана вызывает недоумение и, признаться, сомнения в адекватности заявителей. Ну что поделать, нас трудно запугать - пуганые мы, опыт, как отвечать на угрозы, имеется. А вот режим мулл стал что-то чрезмерно истеричен в своих словах и поступках. Видимо, очень уж опасается скорого конца своего правления.
Тем не менее пока реакция официальных органов Азербайджана на выпады иранского режима весьма корректная, хотя и достаточно жесткая. Так, в заявлении, сделанном пресс-секретарем МИД Азербайджана в ответ на обвинения, озвученные от имени внешнеполитического ведомства Ирана его пресс-секретарем Насером Канани, говорится: «…В последнее время с территории Ирана звучат угрозы в адрес Азербайджана и допускаются провокации. В качестве примеров можно привести военные учения Ирана вдоль границ Азербайджана, военные полеты над границей, антиазербайджанские заявления иранских официальных лиц… теракт против посольства Азербайджана в Иране, предварительные результаты расследования теракта против депутата Милли Меджлиса Фазиля Мустафы, указывающие на Иран.
…Мы решительно осуждаем заявление пресс-секретаря Насера Канани. Это заявление является очередным шагом к кризису азербайджано-иранских отношений. Эти угрозы с иранской стороны никак не могут запугать Азербайджан. Несмотря на военную поддержку Армении Ираном, в 2020 году Азербайджанская армия разгромила оккупационную армянскую армию. Любая агрессия и провокация против Азербайджана и впредь будут решительно пресекаться».
Почему же Иран так форсированно нагнетает напряжение с Азербайджаном? Чего он добивается? Ввиду сложной ситуации в стране не попытка ли это как-то переключить иранское общество на внешнюю повестку или Тегерану и вправду мерещатся угрозы из-за «сионистского влияния» на Баку?
По мнению кандидата исторических наук, руководителя Восточного культурного центра, старшего научного сотрудника Института востоковедения РАН, доцента кафедры современного Востока и Африки РГГУ Ланы Раванди-Фадаи, высказанное ею в беседе с Caliber.Аz, на первый взгляд, всё вопреки логике – шиитский Иран активно поддерживает Армению, вместо того чтобы поддерживать Азербайджан с его преимущественно исповедующим шиизм населением. Но одна из причин этого кроется именно в том, что Иран очень опасается роста национального самосознания в среде более чем 20-миллионного азербайджанского населения страны.
«Число проживающих на территории Ирана азербайджанцев вообще-то сложно подсчитать, руководство страны, по всей видимости, не намерено занимается этим вопросом, потому по одним источникам – это 13-15 миллионов, по другим – все 50. Я исхожу примерно из оценки в 25 миллионов. Так или иначе Иран опасается не только этнических азербайджанцев, но и вообще усиления светского Азербайджана, да к тому же сотрудничающего с Израилем. А Израиль для Ирана, как известно, экзистенциональный враг», - указывает политолог.
Вместе с тем Раванди-Фадаи считает, что сегодняшний Иран готов пойти на заключение различных торгово-экономических сделок с США и другими странами Запада, что говорит об усилении прагматической составляющей в политике страны.
«Когда мы говорим о внешней политики Ирана, стоит учесть, что в Иране существуют различные взгляды на те или иные политические решения, которые, в свою очередь, выражают различные политические фракции: это и умеренные консерваторы, и радикальные консерваторы, есть прагматики-центристы и реформаторы. Последние скорее олицетворяют либеральные силы страны. Но так или иначе последнее слово во внешней политике в любом случае остается за рахбаром (верховным руководителем), который традиционно занимает консервативную и антизападную позицию», - отметила эксперт.
По словам ираниста, несмотря на формальную поддержку территориальной целостности Азербайджана, на деле Иран во время 44-дневной войны ничем не помогал ему, а после войны фактически стал все больше ориентироваться на Армению. Еще более отношения двух государств обострились после затеянных в октябре 2022 года военных маневров Ирана на границе с Азербайджаном и, конечно, после убийства сотрудника посольства Азербайджана в Тегеране.
Почему это происходит и отчего так много противоречий между двумя соседними, к тому мусульманскими странами? По мнению Раванди-Фадаи, мотивом всего этого все же является крайне ревностное отношение Ирана к успехам Азербайджана, категорическое нежелание позволить ему занять ведущие позиции в регионе. Можно сказать, полагает политолог, что Тегеран исходит из линейного алгоритма - на каждое действие свое противодействие. Это касается, например, военных учений: в ответ на маневры «Три брата» с участием военнослужащих Азербайджана, Турции и Пакистана состоялись иранские военные учения практически на границе с Азербайджаном. Состязательный фактор здесь, безусловно, присутствует, уверена Л. Раванди-Фадаи.
Что же касается Армении, то Иран, по ее словам, не видит опасности для себя в налаживании ею связей с Европой, а вот углубление отношений Баку с Израилем и Турцией в Тегеране склонны рассматривать как вызов, как тревожный сигнал о стремление сократить влияние ИРИ на Востоке и в мире. А поскольку Израиль – страна, которая является врагом Ирана и не  воспринимается им как субъект политики и международного права, то и все страны, сотрудничающие с Тель-Авивом, также в черном списке Тегерана.
«Крупнейшее национальное меньшинство в Иране – этнические азербайджанцы, конечно, триггер токсичной политики Тегерана в отношении Азербайджана. Разумеется, есть иранские азербайджанцы, которые хорошо интегрированы в структуру режима, верны ему, занимают видные позиции в политике, экономике, религиозных структурах, но проблема все равно остается.
Что касается позиции Ирана по Зангезурскому коридору – то он тоже своего рода триггер, усугубляющий отношения двух стран, потому что Тегеран уверен, что этот коридор отрежет его маршруты в Европу через Армению, что приведет к росту влияния Турции в регионе. А как следствие - проникновение в регион сил НАТО, организации, считающейся в Тегеране едва ли не главным врагом. Однако сейчас в стране серьезное обострение обстановки – длительные волнения и протесты иранского общества, и я не думаю, что нынешнее противостояние Баку и Тегерана может дойти до настоящей войны между странами. Иран слишком погружен в свои внутренние проблемы, и основные усилия властей сегодня будут направлены на спасение режима», - резюмировала Л. Раванди-Фадаи.